Demir Leydi: Bir kadın neler başarabilir?

Demir Leydi (The Iron Lady) 2011 Büyük Britanya yapımı yarı-biyografik bir film. Filmde 20. yüzyılın en uzun süre görevde kalan Birleşik Krallık başbakanı (1979-1990) olan Margaret Thatcher’ın (1925-2013) yaşamının bir bölümü anlatılmaktadır. Filmin yönetmeni Phyllida Lloyd‘dur. Thatcher, öncelikle Meryl Streep tarafından canlandırılmıştır, bununla birlikte siyaset öncesi ve erken siyasi yılları da Alexandra Roach tarafından canlandırılmıştır. Thatcher’ın kocası, Denis Thatcher; Jim Broadbent tarafından ve Thatcher’ın en uzun süre hizmet eden kabine üyesi ve nihai yardımcısı, Geoffrey Howe; Anthony Head tarafından canlandırılmıştır.

Meryl Streep, bu filmdeki performansı ile 84. Akademi Ödülleri sonucunda En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü‘nü kazanmıştır. Film aynı yıl ayrıca En İyi Makyaj Akademi Ödülü‘nü de almıştır.

Demir Leydi (2011)

Film, artık 80’lerinde olan eski Başbakan Margaret Thatcher’ın hayatını anlatıyor. Margaret Thatcher, Londra Chester Meydanı’ndaki evinde, dolabını bile boşaltmadığı ölen eşinin hayali ile yaşıyor. Bir kadının neler başarabileceğini, baba figürünün bir genç kız için neler ifade edebileceğini görüyoruz.

Akıllı bir kadın için böyle yaşamak oldukça zor. Kocasının öldüğünü bilmesine rağmen anılarından kopamayan Margaret en sonunda böyle yaşamanın onu daha da zayıf kıldığını fark ederek dolabı boşaltmaya başlıyor. O kopamadığı anıların daha da üzerine gelmesini engelleyemiyor tabii. En sonunda… Eh tabii ki sonunu söylemeyeceğim. Güçlü kadın figürünün olduğu filmleri sevenler, bazen durağan, bazen de duygusal sahneler izlemeye hazır olanlar hiç durmasın.

Bahsetmek istediğim bir kişi var elbette; Meryl Streep! Bu kadar usta bir oyuncunun filmdeki performansı da ustacaydı bana göre. Etkileyici sesinden tutun mimiklerine, o kafasına koyduğunu başarabilecek kadın lider havasına kadar her şey vardı. Bu  düşüncede yalnız değilim ki “En iyi kadın oyuncu” Oscar’ını aldı. Oynadığı karakterin -ki gerçek hikaye olduğunu söylemek isterim; kolay olduğunu düşünmüyorum. Oynadığı karakterin güç için ödediği bedeller hiç kolay değil. Ailesini bile bir kenara bırakmaya razı oluyor yeri geldiğinde. Onu bu haliyle seven kocası Denis ve kendisinin gençlik hallerini oynayan oyuncularda gerçekten çok şekerdi. Şekerdi diyorum çünkü o ilk aşık olma, gülüşmeler, dans halleri hoştu.

Demir Leydi filmi hakkında detaylar

  • Çekimler 31 Aralık 2010’da İngiltere’de başladı ve film 2011’in sonunda gösterime girdi.
  • Görevine hazırlanırken Streep, Ocak 2011’de İngiliz Milletvekillerinin eylemlerini gözlemlemek için Avam Kamarası’nda bir oturum düzenledi.
  • Parlamento Meclisini içeren geniş çekimler, mimari benzerliği nedeniyle Manchester Belediye Binası’nda yapıldı.
  • Filmde, Thatcher’ın, arkadaşı Airey Neave’ye suikasttan birkaç dakika önce veda ettiği ve olay yerindeki güvenlik görevlileri tarafından geri çekilmesi gerektiği öne sürüldü. Aslında, öldüğü sırada Westminster’de değildi ve başka yerlerde resmi görevlerini yerine getirirken bilgilendirildi.
  • Film Parlamentoda başka hiçbir kadın milletvekiline yer vermiyor. Aslında, Meclis’te Thatcher’ın süre içinde, kadın milletvekillerinin toplam sayısı 19 ve 41 arasında değişiyordu.
  • İşçi Partisi lideri Michael Foot, Falkland Adaları’na bir görev gücü gönderme kararının bir eleştirmeni olarak tasvir edilmiştir ve Thatcher, İngiltere’nin Arjantin’e karşı kazandığı zaferin ardından onu uyaran olarak gösteriliyor. Aslında, Foot, Thatcher’ın takdirini ifade ettiği bir görev gücü gönderme kararını desteklemiştir. John Campbell, görevdeki kararlarının, İşçi Partisi’nin Tony Blair’in Başbakan olarak görev alması durumunda ortaya çıkacak olan orta yanlı zemin politikaları için bir ilham kaynağı olduğunu belirtmiştir.
  • Campbell, Thatcher’in Avam Kamarası’nı patronlaşan bir erkek çevrenin egemen olduğunu düşünürken ve filmin bakış açısıyla temsili gösterdiğini, üst orta sınıf imajını korumasını teşvik etmediğini belirtti.
  • Thatcher’ın 1990’da Almanya’nın yeniden birleşmesine karşı durduğu belirtilmemiştir. Başbakan, yeniden birleşmenin Nazi sempatisinin genişlemesinin önünü açabileceğini ve Batı Alman hükümetini güvensizleştireceğini düşünüyordu.
  • Film, Kuzey Amerika’da 30 milyon dolar, diğer pazarlarda da 85 milyon dolar ve dünya genelinde 115 milyon dolar ciro yaptı.

Film, o zaman ki sınıf ve cinsiyet ayrımını son derece gözler önüne seriyor. İzlenilmesi gereken bir film. İzleyicide etki bıraktığı söylenebilir. Sonundaki ironiyi ise beğenmeyen olmayacaktır diye düşünüyorum. Bu arada filmin IMDb puanı 6,4. İyi seyirler…

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avatar photo

Görüş tarafından oluşturuldu

Anonim. Eser sahibi belli değil veya artık SineTürkiye'de yazar değil.

Evrim: Yapay zekanın mesajı üzerine

2019 Aralık: Vizyonda hangi filmler olacak?