Koronavirüs günlerinde izlenebilecek dizi ve filmler

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün yaşandığı şu günlerde sıkıcı zamanlar geçirdiğinizi tahmin edebiliyoruz. Bunun için size SineTürkiye olarak bir dizi ve filmler listesi hazırladık, şimdiden iyi seyirler!

Bizim Büyük Çaresizliğimiz

IMDb: 6,9
Tür: Dram
Yönetmen:
Seyfi Teoman
Ülke:
Türkiye
Konu: Film, geçmişe dayalı dostlukları olan otuzlu yaşlardaki Ender ve Çetin’in yaşamlarından bir kesiti konu alıyor. Çetin, yıllar sonra Ankara’ya dönmüş ve Ender’le bir ev tutarak tekrar bir araya gelmiştir. Bu sırada yakın arkadaşları Fikret de Amerika Birleşik Devletleri’nden Türkiye’ye tatile gelmiştir. Bu tatilde bir trafik kazasında anne ve babasını kaybeden Fikret’in yeniden Amerika Birleşik Devletleri’ne dönmesi gerekir fakat ortada bir sorun vardır: artık yalnız kalan kız kardeşi Nihal. Nihal, Ankara Üniversitesi’nde öğrencidir ve okulunun bitmesine iki yıl vardır. Fikret’in Nihal’i emanet edebileceği kişi ise Ender ve Çetin’dir. Fikret, Nihal’i arkadaşlarına emanet eder ve Amerika Birleşik Devletleri’ne geri döner. Artık evde üç kişi yaşıyordur. Nihal anne ve babasını kaybetmiş olmanın yarattığı travmayı yaşarken Ender ve Çetin’le iletişim kurmak istemez. Fakat zamanla bu üç kişi arasında mecburiyetin de etkisiyle ismi konulamayan farklı bir yakınlaşma doğar.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz Film İncelemesi İçin Tıklayınız


Şaşıfelek Çıkmazı

IMDb: 8,6
Tür: Televizyon dizisi
Yönetmen:
Mahinur Ergun, Çağan Irmak
Ülke:
Türkiye
Konu: Şaşıfelek Çıkmazı, 1996-1998 yılları arasında ve daha sonra çekilen devam bölümleriyle 2001 yılında TRT’de yayınlanmış televizyon dizisi. İlk yayınlandığı dönem seyirciden yeterince ilgi görememiş olan dizi, TRT kanallarındaki tekrar yayınlarıyla, geniş bir hayran kitlesi tarafından seyredildi ve benimsendi. Özellikle güçlü kadın karakterleri ve doğal yazılmış diyalogları ile, bugüne kadar yayınlanmış Türk dizileri içerisinde, kendisine özgü bir yer edindi. Gördüğü ilgi nedeniyle, 2001 yılında yeni bölümleri çekildi. Bu yeni bölümlerde bir oyuncu değişikliği dışında, önceki kadro korundu ve pek çok yeni karakter eklendi. Yeni bölümlerin yönetmenliğini, daha önceki bölümlerde yönetmen yardımcısı olarak çalışmış olan Çağan Irmak üstlendi.


Kaybedenler Kulübü

IMDb: 7,6
Tür: Komedi, Drama
Yönetmen:
Tolga Örnek
Ülke:
Türkiye
Konu:

Bağımsız ve alternatif kitaplarıyla tanınan bir yayınevinin sahibi Kaan ve Kadıköy’de bar işleten, sağlam bir efemera ve plak koleksiyoneri olan Mete, 90’lı yıllarda sanki karşılıklı rahat bir sohbet ediyorlarmış ve kimselerin de bunu dinlediğinden haberi yokmuş gibi bir radyo programı sunuyorlardır. Her gün farklı farklı kadınlarla takılan Kaan, barda tanıştığı Zeynep’de aradığı aşkı bulduğunda bu aşka tutkuyla başlanır. Hem de ikilinin arasındaki farklı hayat görüşlerine rağmen… Bu arada toplumun farklı kesimlerinden insanları biraraya getirerek adeta bir ‘ortak mahalle’de buluşturan ‘Kaybedenler Kulübü’ de doğmuştur. Kendi yalnızlıklarıyla bile alay eden, hayatın kıyısında yaşayan ve sisteme her gün baş kaldırıp isyan eden Kaan ve Mete’nin renkli hayatlarını yansıtan programın müdavimleri, ‘Kaybedenler Kulübü’nün üyeleri ve sıkı takipçileridir artık…


Taht Oyunları (Game of Thrones)

IMDb: 9,3
Tür: Aksiyon
Yönetmen:
David Benioff, D. B. Weiss
Ülke:
ABD, Birleşik Krallık
Konu: Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyar, içten içe nifakla kaynamaktadır. Köklerini saldıkları topraklar kadar soğuk ve sert olan Starklar’ın kalesi Kıştepesi’nin kuzeyinde, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ardında tekinsiz güçler toplanmaktadır. Kuşkulu bir ölümün ardından kralı ve dostu tarafından saltanat makamı olan güneye çağrılan Eddard Stark kendisini Demir Taht’ı arzulayanların baş döndürücü entrikalarının arasında bulur. Dostuyla düşmanını, gerçekle yalanı ayırt edemez olan Eddard’ın ne kıyısında yürüdüğü uçurumdan, ne de Ejderkrallar’ın soyundan gelen sürgün Targaryen kardeşlerin taştan ejder yumurtaları ve soylu atların sırtında serpilen iktidar düşlerinden haberi vardır. Kış, Starklar ve yandaşları için olduğu kadar Yedi Krallık için de uğursuz alametlerle gelmektedir. Taht mücadeleleri her zamankinden daha sert geçecektir.


Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings)

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

IMDb: 8,8
Tür: Dram, Aksiyon, Macera
Yönetmen:
Peter Jackson
Ülke:
ABD, Yeni Zelanda
Konu: Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, dünyanın kaderini değişterecek olan yüzükten kurtulmak için verilen mücadeleyi konu ediyor. Yıllar önce üretilen ve Orta Dünya topraklarına kandan başka hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüz yıllar sonra ortaya çıkar. Amcasının kendisine emanet ettiği yüzüğün nelere kadir olduğundan habersiz olan Frodo, büyücü Gandalf’ın anlattıkları sonrasında dehşete kapılır. Bu yüzükten ve müstakbel savaşlardan kurtulmanın tek yolu, gücünü toplamaya çalışan Sauron’u da engellemek için bu yüzüğü yok etmektir. Yüzüğü yok edilebileceği tek yer olan Mordor’a götürmek için kendini feda eden savaşçılardan oluşan bir ekip oluşturulur. Çok uzun ve çetin geçecek olan yolculuk başlar. Orta Dünya’nın kaderi, bu insanların ellerindedir.


Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (The Lord of the Rings: The Two Towers)

IMDb: 8,7
Tür: Macera, Dram, Fantastik
Yönetmen:
Peter Jackson
Ülke:
ABD, Yeni Zelanda
Konu: Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’de, Yüzük Kardeşliği üyelerinin her birinin, kardeşlik bozulduktan sonra başlarına gelenler anlatılıyor. Kahramanlarımız, gruplar halinde Orta Dünya’nın en tehlikeli yerlerinde maceralar yaşayacaklar, yeni kavimler ve çoktan unutulmuş medeniyetlerle tanışacaklar. Frodo ve Sam, yanlarında zorunlu işbirliği yapacakları eski bir dost(!) olduğu halde Tek Yüzük’ü düşmanın tam kalbine götürmeye çalışırken, diğer hobbitler Urukhai’nin elinden kurtulabilecek mi? Karanlık tarafa geçmiş olan Saruman’ın yaptıkları yanına mı kalacak? Gandalf olmadan kahramanlarımızın başarılı olma şansı ne?


Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (The Lord of the Rings: The Return of the King)

IMDb: 8,9
Tür: Macera, Dram, Fantastik
Yönetmen:
Peter Jackson
Ülke:
ABD, Yeni Zelanda
Konu: Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, Tek Yüzük’ün yok edilmesi için verilen mücadeleyi konu ediyor. Sauron’un orduları büyüdükçe büyümektedirler. Frodo ve onun can dostu Sam, korku dolu bir yolculuğun göbeğinde, korkunç Mordor’a adım adım yaklaşmaktadırlar. Tek yüzük yok edilmelidir ve iyilik bunun için savaşmaya hazırdır. Arka planda ise insan, elf ve cüce orduları, karanlık güçlerin karşısında tüm eski düşmanlıklarına rağmen bir araya gelmişlerdir. Hepsi birden küçücük bir Hobbit’in eline ve onun yeteneklerine bakmaktadırlar. Orta Dünya’nın kaderi belli olmak üzeredir. Ancak Tek Yüzük’ü sahiplenmek, kimi zaman taşıyanına daha cazip gelebilir.

Harry Potter Evrenindeki Tüm Filmler İçin Tıklayınız


Breaking Bad

IMDb: 9,5
Tür: Dram, Suç, Dram
Yönetmen:
Vince Gilligan
Ülke:
ABD
Konu: 50 yaşında, lisede kimya öğretmeni olan Walter White (Bryan Cranston), maddi açıdan ailesinin gereksinimlerini karşılayabilmek için araba yıkamacısında ek iş yapmaktadır ancak bir süre sonra ileri derecede akciğer kanseri olduğunu ve çok kısa bir ömrünün kaldığını öğrenir. Dizide Walter White ailesine para bırakabilmek için, uyuşturucu yaptığını bir rastlantı sonucu öğrendiği eski öğrencisi Jesse Pinkman (Aaron Paul) ile birlikte metamfetamin işine girer. Kimya konusunda çok başarılı işlere imza atmış öğretmen ile uyuşturucu piyasasını iyi bilen eski öğrencisi, yüksek kalitede ve saflıkta metamfetamin üreterek uyuşturucu ticaretine başlarlar. “Şimdiye dek, namusum ve şerefim ile dürüst bir insan olarak yaşadım, ancak kanserden başka bir sonuç elde edemedim.” şeklinde düşünen Walter White’ın bundan sonraki geleceği, yaşanan olay örgüsüyle birlikte sadece kendisini ve ailesini değil, beraberinde tanıdığı tanımadığı herkesin geleceğini değiştirecektir

Breaking Bad Dizi İncelemesi İçin Tıklayınız


Spotlight

IMDb: 8,1
Tür: Dram, Tarihi Kurgu
Yönetmen:
Thomas McCarthy
Ülke:
ABD
Konu: Yönetmenliğini Tom McCharty’nin yaptığı Spotlight (2015) filmi, çocuk istismarı konusunu ele alıyor. Yerel bir gazete olan The Boston Globe’da yeni çalışmaya başlayan editör Marty Baron (Liev Schreiber) ve Spotlight ekibi bu konuyu araştırıyor. Spotlight bölümünün editörü Walter ‘Robby’ Robinson (Michael Keaton) ve araştırmacı gazeteciler Sacha Pfeiffer (Rachel McAdams), Michael Rezendes (Mark Ruffalo) ve Matt Carroll (Brian d’Arcy James) olayı araştırdıkça daha büyük bir yozlaşmanın var olduğunu fark ederler ve Katolik Kilisesi’nin görmezden geldiği, aslında tüm toplumu etkileyen bu skandalı ortaya çıkarmaya çalışırlar.

Spotlight Film İncelemesi İçin Tıklayınız


Şahsiyet

IMDb: 9,2
Tür: Suç
Yönetmen:
Onur Saylak
Ülke:
Türkiye
Konu: Dizinin başroldeki ismi, Haluk Bilginer’in canlandırdığı Agâh Beyoğlu’dur. Agâh Efendi, bir gün uyandığında kedisinin açlık ve susuzluktan hayatını kaybettiğini öğrenir. Peki, nasıl oluyor? Kedisi ile beraber yaşayan Agâh Efendi, kedisi ölünceye kadar neredeydi? Tabii ki evindeydi, hatta beraber yatıyor beraber kalkıyorlardı. E ama nasıl oldu da kedi, açlıktan ve susuzluktan öldü? İşte dizi tam da bu kilit noktanın kırılmasıyla başlıyor.

Şahsiyet Dizi İncelemesi İçin Tıklayınız


Yürüyen Ölüler (The Walking Dead)

IMDb: 8,2
Tür: Korku
Yönetmen:
Frank Darabont
Ülke:
ABD
Konu: Ölülerle savaş, yaşamaktan kork! The Walking Dead sizi ölülerle yaşayanların amansız mücadelesine götürecek, hayatta kalmak için verilen mücadelede sizi de hikayenin bir parçası yapacak.

The Walking Dead Dizi İncelemesi İçin Tıklayınız


Fear the Walking Dead

IMDb: 6,9
Tür: Korku, Dram, Bilim Kurgu
Yönetmen:
Robert Kirkman
Ülke:
ABD, Meksika
Konu: Fear the Walking Dead, The Walking Dead serisinden önce yaşananları anlatan televizyon dizisi. Dizide zombi kıyametinin öncesi ve virüsün ortaya çıkış ve yayılış süreçleri işlenmektedir. Dizinin ilk sezonunda dünyanın altüst olmuş halinin psikolojik etkilerine odaklanılmıştır.


Kingdom

IMDb: 8,3
Tür: Aksiyon, Drama, Korku
Yönetmen:
Kim Seong-Hun
Ülke:
Güney Kore
Konu: Kingdom Kim Eun-hee tarafından yazılan ve Kim Seong-hun tarafından yönetmenliği yapılan 2019 yapımı Güney Kore korku ve doğaüstü dizisi. Dizinin ilk serisi Netflix tarafından 25 Ocak 2019 tarihinde yayınlandı. Seri, The Kingdom of the Gods isimli çizgi romandan uyarlanmıştır.


28 Gün Sonra (28 Days Later)

IMDb: 7,6
Tür: Korku, Bilim Kurgu, Dram
Yönetmen:
Danny Boyle
Ülke:
Birleşik Krallık, İspanya
Konu: Londra’daki bir araştırma merkezindeki denek maymunların, bir grup aktivist tarafından serbest bırakılması ile çevreye ölümcül bir virüs yayılır. Virüsten etkilenen kişiler 15 saniye sonra insani özelliklerinden çıkıp, cinayete eğilimli saldırgan yaratıklara dönüşür. Salgın patlak verdiğinde hastanede olan Jim, 28 gün baygın yattıktan sonra uyanır. Dışarıya çıktığı zaman tüm şehrin adeta bir hayalet şehir haline gelmiş olduğunu görür. Aradan geçen zamanda neler olduğunu anlamaya çalışıan Jim, kendisine saldıran “virüslü” yaratıklardan ancak Selena ve Mark adlı iki kişinin yardımıyla kurtulur. Filmin ilerleyen bölümünde Jim ve Selena, kendileri gibi virüsten kurtulmuş bir baba-kız ile Manchester’daki askeri birliği bulmak üzere yola çıkarlar. Onları en az virüs kadar tehlikeli olaylar beklemektedir.


28 Hafta Sonra (28 Weeks Later)

IMDb: 7
Tür: Korku, Bilim Kurgu, Dram
Yönetmen:
Juan Carlos Fresnadillo
Ülke:
Birleşik Krallık, İspanya
Konu: Rage virüsünün Britanya adalarına yayılmasının yarattığı karışıklık kontrol altına alınmış ve halk yavaş yavaş boşaltmak zorunda kaldıkları evlerine geri dönmeye başlamışlardır. Amerikan ordusu da, Londra’nın çeşitli yerlerinde düzenin sağlanması ve insanların güvenle evlerine yeniden yerleşebilmelerini sağlamak için yardım etmektedir. Öte yandan Rage virüsü, bütün planları alt üst edecek kadar tehlikeli ve sinsi bir virüstür. Herkesin, tehlikenin geçmiş olduğunu düşündüğü bir anda kenara çekilmiş ve çok daha tehlikeli bir şekilde yeniden harekete geçeceği zamanı beklemektedir. Nitekim evlerine geri dönebilmenin sevincini yaşayan bir ailenin ferdi, korkunç virüsü hala vücudunda taşımaktadır. Virüs ise yeniden ortaya çıkacağı en doğru zamanı beklemektedir.


Ben Efsaneyim (I Am Legend)

IMDb: 7,2
Tür: Macera, Dram, Bilim Kurgu
Yönetmen:
Francis Lawrence
Ülke:
ABD
Konu: Robert Neville, korkunç bir virüsün her yere yayılmasına engel olamamış bir bilim adamıdır. New York’ta hayatta kalabilenlerdendir. Daha doğrusu o, tüm üstün deneyim ve bilgilerine rağmen bu virüsün önünü kesememiş ve ancak kendi bedeni söz konusu virüse bağışıklık kazanmıştır. Bu noktada olan aslında tek kişidir. Üç yıl süre ile her türlü imkanını kullanarak kendisi gibi hayatta kalabilmiş başkaları varsa onlara ulaşmaya çalışır ve aslında yalnız değildir. Neville’in direnme gücünü sağlayan tek şey misyonunu yerine getirmek tutkusudur. Kendi kanını kullanarak virüsün etkilerini terse çevirmesi gerekmektedir. Zaman hızla tükenmektedir.


IO

IMDb: 4,7
Tür: Bilim Kurgu
Yönetmen:
Jonathan Helpert
Ülke:
ABD
Konu: IO, hayata kalan son insanlardan olan genç bir kızın gezegeni kurtarmak için verdiği mücadele konu ediliyor. Sam, dünyayı yok eden felaketin ardından hayatta kalan son insanlardan biridir. Gezegeni terk etmek için son bir araç hazırlanır. Genç kız zor bir kararla karşı karşıyadır. Ya insanlığın geri kalanına katılıp uzay kolonisine giden son araca binecek ya da zehirlenmiş gezegenini iyileştirmek için yeryüzünde kalacaktır.


Dünya Savaşı Z (World War Z)

IMDb: 7
Tür: Aksiyon, Macera, Korku
Yönetmen:
Marc Forster
Ülke:
ABD, Birleşik Krallık, Malta
Konu: Gerry Lane iki kızı ve sevgili eşiyle mutlu bir hayat sürdüren bir aile babasıdır. Bir gün arabaları trafikte sıkıştığında her zamankinden farklı olarak yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu fark ederler. Tehlike hızla yaklaşmaktadır… Ailesini güvenli bir bölgeye yerleştiren Birleşmiş Milletler çalışanı olan Gerry, ikiye ayrılan dünyayı kurtarmak için dünyayı dolaşacak ve bunu yaparken hayli kısıtlı olan zamana karşı yarışacaktır.
Brad Pitt’in hem başrolünü hem de yapımcılığını üstlendiği film, insanlar ve zombiler arasında yaşanan sıra dışı bir savaşı odağına alıyor. Film Max Brooks’un aynı adlı kitabından uyarlandı.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görkem Barındık tarafından oluşturuldu

1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır. Hayatın sadece biyografik bilgilerin çoğalması için yaşanan anlardan ve kariyer için oluşturulan öz geçmişlerden ibaret olmadığına inanır. Araştırır. Okur. Bıkar. Güler. Yazmayı sever, hayat hakkında kritik yapmayı da… Yemek yer, sevdikleri ile paylaşır. Özellikle de hayvanlar ile… Her zaman bir şeylerin arayışındadır ama neyin arayışında, kendisi de bilmez. Aykırıdır. Öyle biridir işte…

2020 Mart ayı Netflix yayın takvimi

2020 Nisan ayı Netflix yayın takvimi