in ,

Açlık Oyunları film serisi ve incelemesi

Suzanne Collins’in üç kitaplık serisinden uyarlanan Açlık Oyunları (The Hunger Games) serinin ilk filmi ve kuşkusuz en beklenen yapımlarından biriydi. Gary Ross’un yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerini ise Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson ve Liam Hemsworth paylaşıyor.

Hikayenin geçtiği Panem adlı ülke, şu anki Kuzey Amerika’da yer alıyor. Panem’in başkenti sayılabilecek olan Capitol, gücünü şehri çevreleyen 12 mıntıkadan alıyor. Sonradan öğreniyoruz ki bir de 13. Mıntıka var, fakat mıntıka bir isyan sırasında Capitol tarafından yok edilmiş. İsyanın ardından Capitol ve mıntıkalar arasında imzalanan İhanet Antlaşması’nın şartları oldukça ağır. Antlaşmaya göre her mıntıka, yaşları 12 ve 18 arasında değişen bir kız ve bir erkek çocuğu (Bu çocuklara haraç adı veriliyor.) Açlık Oyunları’na göndermek zorunda. Açlık Oyunları bir çeşit ölüm yarışması. 24 haraçtan sadece biri sağ kalana dek çocuklar ölümüne dövüşecekleri arenaya konuyor. Bir de arenayı kontrol eden oyun kurucular var. Oyun kurucular merhametten yoksun sayılabilecek insanlar, haraçların önüne zorlu ve ölümcül engeller koymaktan hiç çekinmiyorlar.

Ana karakterimiz Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence), 12. Mıntıka’da yaşıyor

Jennifer Lawrence’in canlandırdığı ana karakterimiz Katniss Everdeen, 12. Mıntıka’da yaşıyor. Her mıntıkanın uzmanlaştığı bir sanayi kolu var. 12. Mıntıka’nın ki de madencilik. Babası madenlerde yaşanan bir kaza sonucu ölünce aileye bakma işi Katniss’e kalıyor. Katniss, ailesine bakabilmek için yasak olduğu halde her gün ormana gidip avlanıyor. Toplama Günü’nde (Haraçların kura yöntemiyle belirlendiği gün) kız kardeşi Prim’in (Willow Shields) yerine gönüllü olunca kendini bir keşmekeşin ortasında buluyor.

Bir diğer önemli karakterimiz ise Peeta Mellark

Josh Hutcherson’ın canlandırdığı Peeta Mellark ise bir diğer önemli karakterimiz,. Peeta, 12. Mıntıka’nın diğer haracı ve Katniss’e o kadar aşık ki onun için yapmayacağı şey yok, hatta onun için canını bile verebilir.

Kitapları okumuş bir hayran olarak filmden beklentilerim yüksekti, ne yazık ki biraz hayal kırıklığına uğradım. Bazı önemli karakterlerin (Madge, Avox kızı gibi.) ve repliklerin yokluğu fark ediliyordu. Josh Hutcherson iyi bir oyuncu, fakat Peeta karakterine (fiziksel açıdan) uyduğunu düşünmüyorum, tabii ki bu benim kişisel görüşüm. Bunların dışında film gayet iyiydi. Görsel efektler yeterliydi, Jennifer Lawrence da muazzam bir performans sergiledi. 

Filmi 10 üzerinden değerlendirecek olursak puanım 8.

Açlık Oyunları’nız kutlu olsun millet! Ve şans sonsuza dek sizinle olsun!

Açlık Oyunları serisi

Açlık Oyunları (2012)

Orijinal Adı: The Hunger Games
IMDb: 7,2
Konu: Yakın bir gelecekte Kuzey Amerika kuraklık ve arkasından gelen yangın ve kıtlıklarla zayıflayarak çökmüş; yerini bir başkent ve 12 eyaletten oluşan Panem adında bir ülkeye bırakmıştır. Bu yeni ülkede her sene eyaletlerden kura ile seçilen ikişer gencin katıldığı “Açlık Oyunları” düzenlenmektedir. Kısmen eğlence amaçlı, kısmen de halka göz dağı vermeyi hedefleyen bu oyunlar, ayrıca tüm Panem ülkesinde televizyonlardan da izlenmektedir. 24 farklı yarışmacı rakiplerini eleme ve hayatta kalma mücadelesi vermektedirler.


Açlık Oyunları 2: Ateşi Yakalamak (2013)

Orijinal Adı: The Hunger Games: Catching Fire
IMDb: 7,5
Konu: Katniss Everdeen’in distopik ve bir o kadar da despotik dünyada geçen hayatta kalma hikayesi, serinin ikinci filminde de devam ediyor. Katniss ve yoldaşı Peeta 74. Açlık Oyunları’nı kazandıktan sonra sorunsuz bir şekilde evlerine dönmeyi başarırlar. Ancak bu galibiyet her şeyden önce Zafer Tutu yapmalarını gerektirmektedir. Her bölgeyi ayrı ayrı ziyaret ettikleri bu yolculuk sırasında Katniss, büyük bir ayaklanmanın ilk işaretlerine şahit olur. Başkaldırmanın ilk ipuçlarını gören Başkan Snow ise direnişi engelleyecek çareler aramaya başlar. Yeni Açlık Oyunları ile ilgili beklenmedik ‘sürprizler’ tasarlayan Snow 75. yılını kutlayacak Açlık Oyunları’nda, 25 yılda bir düzenlenen Çeyrek Asır Oyunları’nın (Quarter Quell) üçüncüsünün yapılacağını duyuracaktır. Galibiyetinin tadına dahi varamadan yeni bir hayatta kalma mücadelesine sürüklenen Katniss bu kez Açlık Oyunları’nın en yeteneklileri ve zekileri arasında hayatta kalmak için savaşacaktır.


Açlık Oyunları: Alaycı Kuş – Bölüm 1 (2014)

Orijinal Adı: The Hunger Games: Mockingjay – Part 1
IMDb: 6,6
Konu: Katniss Everdeen, evi 12. Bölge’nin tamamen yıkıma uğradığını öğrendiğinde neler olup bittiğini görebilmek için oraya geri döner. Karşılaştığı manzara ise tam anlamıyla dehşet vericidir. Kazananların kaldıkları evler dışında her şey harabeye dönmüş, insanlar artık yeraltında yaşamaya başlamış ve hükümetin ölümcül politikasının karşısında hayatta kalmak için mücadele etmeye başlamışlardır. Nükleer silahların dahi söz konusu olduğu bu atmosferde, Katniss gerçekten de protesto hareketinin yüzü olmaya başlar ve bu sorumluluğu bir türlü kabullenemez. Yükselen bu isyan dalgasının içerisinde yer alamamasının nedenlerinden en önemlisi de Peeta’nın hayatının tehlikede olmasıdır.


Açlık Oyunları: Alaycı Kuş – Bölüm 2 (2015)

Orijinal Adı: The Hunger Games: Mockingjay – Part 2
IMDb: 6,5
Konu: Katniss Everdeen, Panem halkıyla tam donanımlı hazırlandıkları savaş içerisindeyken Başkan Snow ile karşı karşıya gelir. Panem halkının özgürlük mücadelesini kazanmasına yardımcı olmak için Katniss’ın yakın arkadaşları Gale, Finnick, Peeta ve bir grup hayatlarını tehlikeye atarak 13. Bölge’den ayrılırlar. Atıldıkları bu tehlikeli görevin amacı Başkan Snow’a suikast düzenlemektir. Başkan Snow’un aklındaki tek şey Katniss’i yok etmekten başka bir şey değildir. Düşmanlar, tehlikeli tuzaklar ve hayatındaki tercihler, bu mücadelede hiçbir zaman olmadığı kadar zorlu olacaktır. Bu zamana kadar hayatta kalma savaşı veren Katniss, artık geleceğe yön verebileceğini fark eder.


İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

1 Yorum

Yorum Bırak
  1. İzlediğim, beğendiğim ancak beni asla seriye bağlamayan bi’ filmdi. Umarım kitap serisi beklentimin üzerinde olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avatar photo

Görüş tarafından oluşturuldu

Anonim. Eser sahibi belli değil veya artık SineTürkiye'de yazar değil.

Matrix 16 yıl aradan sonra müjdeli haberi verdi: 4. film geliyor!

Uzun Hikaye: Bir film kadar uzun birkaç hayat kadar kısa