in

Matrix 16 yıl aradan sonra müjdeli haberi verdi: 4. film geliyor!

İlk kez 1999 yılında The Matrix özgün adıyla gösterime giren film ABD’de 171.479.930 dolar uluslararası olarak 288.900.000 dolar hasılat ile toplam 460.379.930 dolar kazanca ulaşmıştır. Ardından Matrix Reloaded ve Matrix Revolutions isimlerinde iki yapımla daha seyircinin karşısına çıkan Matrix adeta döneme damgasını vurmuştur.

Matrix dördüncü filmiyle geri dönüyor

Warner Bros ve Village Roadshow Pictures ortaklığında çekilecek olan filmin yönetmenliğini ve senaristliğini, orijinal üçlemenin yönetmenlerinden biri olan Lana Wachowski üstlenecek.

Wachowski’nin yanı sıra filmin senaryo yazarları arasında Aleksandar Hemon ve David Mitchell de yer alıyor. Bununla birlikte Grant Hill de, Wachowski ile birlikte dördüncü Matrix filminin yapımcılarından biri olacak.

Keanu Reeves “Neo”, Carrie-Anne Moss da “Trinity” karakterlerini canlandıracak

Matrix

Peki, Laurence Fishburne filmde yer alacak mı?

Morpheus karakterine hayat veren Laurence Fishburne‘ün ismi, filme dönecek aktörler içerisinde yer almıyordu. Variety dergisinden film muhabiri Justin Kroll, prodüksiyona yakın olan kaynaklarından aldığı bilgilere göre daha genç bir aktörün Morpheus’un gençlik ‘enkarnasyonunu’ oynayacağını belirtti.

“Kendinize ‘Morbius nerede?’ diye sorduysanız, kaynaklardan filmin nerede ve ne zaman çekileceğini ve yetkili kişilerin genç Morbius’u oynaması için olası aktörler aradıklarını bildiğimi söyleyebilirim.”

Warner Bros tarafından yapılan resmi açıklamalardan hareketle ilk fragman, muhtemelen 2021-2022 gibi yayınlanacak

Warner Bros yapım şirketinin sözcüsü Toby Emmerich yaptığı açıklamada Matrix filmlerinin yönetmeni Lana Wachowski ile çalışacakları için çok heyecanlı olduklarını aktardı ve şunları söyledi:

Lana, gerçek bir vizyona sahip, özgün ve orjinal bir sinemacı. Matrix evreninin yeni filmini yazıp, yöneteceği ve yapımcısı olacağı için heyecanlıyız.

Matrix

Matrix film serisi

The Matrix (1999)

IMDb: 8,7
Konusu: Saygın bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson (Keanu Reeves), gecelerini “Neo” adı altında program kırarak ve Matrix’i araştırarak geçirir. Esrarengiz şekilde Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın aslında beyninde gerçekleşen bir simülasyon olduğunu, yani aslında Matrix’in içinde yaşadığını öğrendikten sonra oradan kurtarılır ve Morpheus’un önderliğindeki ekibe katılır. Neo gerçek dünyada ilk nefesini aldıktan sonra simülasyona tekrar girerek Matrix’in ne olduğunu kavrayacak ve kurtarılma nedenini öğrenerek gelişen olaylar çerçevesinde yeni kimliğini tanımaya çalışacaktır.


Matrix Reloaded (2003)

IMDb: 7,2
Konusu: Seçilmiş kişi Neo, Matrix’teki kurtarıcı rolüyle en güçlü varlıktır. Matrix’e kaçak girişleri temizlemekle yükümlü ajanlar bile karşısında duramaz. Matrix’te gemi kaptanlarının bir toplantısında onları tanıdık bir yüz ziyaret edecektir, daha önce Neo’nun onu yokettiği Ajan Smith. Ajan kimliğinin dışında yeniden sahneye çıkan smith, kendini kopyalayabilmekte ve çoğaldıkça güçlenmektedir. Neo’nun artık Matrix’te gerçek bir rakibi vardır. Morpheus ve Trinity ise diğer gemi kaptanlarıyla birlikte seçilmişi kaynağa götürecek yolu arayacaklardır.


Matrix Revolutions (2003)

IMDb: 6,7
Konusu: Filmde Neo, kaynağa giderek Mimar’ın ağzından Matrix ile ilgili tüm gerçekleri öğrendikten sonra seçimini diğer seçilmişlerden farklı olarak yapar ve döngü bozulur. Yeri kazmakta olan makineler Zion’a girer ve tam anlamıyla bir Makine – insan savaşı başlar. Artık tüm gerçeklerin farkında olan Neo, Makineler şehrine giderek bir anlaşma teklif eder. Tüm Matrix’i ele geçirmiş ve yakında Makine şehrini de yok edecek olan Smith’i öldürecek, karşılığında ise barış sağlanmış olacaktır.

Rapor

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Görkem Barındık tarafından oluşturuldu

1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır. Hayatın sadece biyografik bilgilerin çoğalması için yaşanan anlardan ve kariyer için oluşturulan öz geçmişlerden ibaret olmadığına inanır. Araştırır. Okur. Bıkar. Güler. Yazmayı sever, hayat hakkında kritik yapmayı da… Yemek yer, sevdikleri ile paylaşır. Özellikle de hayvanlar ile… Her zaman bir şeylerin arayışındadır ama neyin arayışında, kendisi de bilmez. Aykırıdır. Öyle biridir işte…

Marilyn ile Bir Hafta: Film incelemesi ve Marilyn Monroe hakkında bilinmeyenler

Açlık Oyunları film serisi ve incelemesi