Uzun Hikaye: Bir film kadar uzun birkaç hayat kadar kısa

Uzun Hikaye yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı 2012 yapımı Türk filmidir.

Film 1940’lı yıllarda dedesiyle birlikte Bulgaristan’dan göç ederek İstanbul Eyüpsultan’a yerleşen Bulgaryalı Ali’nin (Kenan İmirzalıoğlu) hikayesini anlatmaktadır. İstanbul’a göç ettikten yaklaşık 10 yıl sonra delikanlılık çağına giren Ali ikamet ettiği Eyüp’teki bir sinemacının kızı olan Münire’ye (Tuğçe Kazaz) aşık olur ve birlikte kaçarlar.

Ali’nin eşitlik ve adaleti tutkulu bir şekilde sevmesi nedeniyle, Münire ve Ali oğulları Mustafa ile birlikte demiryolları boyunca, her gittikleri yerde kendilerini farklı bir macerada bulurlar.

Uzun Hikaye film incelemesi

Ben sevda köylüyüm. Orası neresi derseniz anlatması uzun hikaye; bir film kadar uzun birkaç hayat kadar kısa.

Bir edebi eser uyarlaması daha… Daha önceleri de dediğim gibi sinemanın en önemli besin kaynağı edebiyattır. Edebiyatın ise hayat. Yani sinema hayattır.

Filmin konusu; bir baba ile oğulun hak arama mücadeleleri ve bu mücadeleleri uğruna kasaba kasaba sürülmeleri. Bulgaryalı Ali hayatını haksızlıkla mücadeleye adamış bir insandır. Karısı ve küçük oğulları ile hayat tarafından oradan oraya sürüklenirler. Her gittikleri yerde hayata yeniden başlarlar ve her gittikleri yerde yepyeni insanlarla yeni maceralara atılırlar. Hayatları mutlu mesut ilerlerken Ali’nin hamile olan eşi doğum sırasında hayatını kaybeder ve baba – oğul hayatta yalnız kalırlar.

Ali’nin oğlu Mustafa, büyümüş ve gençlik çağlarına gelmiştir. Artık babası ile arası o kadar da iyi değildir. Bunun nedeni de yine yeni bir yere taşınmalarıdır. Ancak bu yeni taşınacakları yerde Mustafa hayatının aşkıyla tanışacaktır. Babasıyla arası da bununla paralel olarak düzelecektir.

Ali yazmaya tutkuyla bağlı biriydi ve bu yazdıkları kasabanın gazetesinde yayınlanıyordu. Bir gün Ali, kendisinin sivri kaleminden rahatsız olan kişiler tarafından hapse gönderilir. Haklıydı ama bunu bir türlü ispatlayamıyor ve düşüncelerinden dolayı ceza çekiyordu. Bu Ali’ye daha çok acı çektiriyordu. Bu arada oğlu da hayatının aşkı ile kaçma planları yapmaktaydı ve babası ona en değerli şeyini vermişti; daktilosunu.

Filmin sonunu seyircilere bırakan yönetmen bu tercihiyle en doğrusunu yapmış. Çünkü bu sayede böyle güzel bir hikaye tek bir finale hapsolmuyor. Her izleyicinin kafasında farklı finaller oluyor ve bu da izleyiciyi sıradan bir finalden daha çok tatmin ediyor.

Osman Sınav yetkin bir yönetmen olduğunu bu filmde de ispatlamış. Filmin kurgusu ve sahne akışı gerçekte çok iyi. Ayrıca film müziklerini içeren albümü de tavsiye ederim. Dinlenmeye değer bir eser.

Filmi izlemeden önce Tuğçe Kazaz ile ilgili aşırı ön yargılıydım ancak Osman Sınav tornasından geçen bir Tuğçe Kazaz bütün ön yargılarımı yıktı. Filme gerçekten yakışır derecede bir oyunculuk sergilemiş. Yine de daha iyisi olabilirdi. Ayrıca Kenan İmirzalıoğlu hayran kalınacak bir performans sergilemiş. Velhasılkelam filme benim puanım; 8.5/10.

Uzun Hikaye bilinmeyenleri

  • Filmin hazırlık aşaması 10 yıl sürmüştür.
  • 2012 yılı Mart ayında başlayan filmin çekimleri 8 haftada tamamlanmıştır.
  • Filmde 65 oyuncu ile 450’ye yakın figüran rol aldı.
  • Film ekibi 80 kişiden oluşmuştur.
  • Filmin çekimleri Kütahya, Adapazarı, Ayvalık, Altınoluk ve Cumalıkızık, Bursa’da gerçekleştirilmiştir.
  • Yönetmen Osman Sınav, 35 yıl sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Görsel Sanatlar Fakültesi, Sinema-TV bölümünden bu filmle mezun olmuştur.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fatih Dalcı tarafından oluşturuldu

Yönetmen, video & grafik tasarımcısı, metin yazarı, editör, hip hop guru.

Açlık Oyunları film serisi ve incelemesi

2019 Eylül: Vizyonda hangi filmler olacak?