Netflix Türkiye’de ofis açacağını duyurdu

Türkiye’de 3 milyonu aşkın, dünyada ise 195 milyondan fazla üyesi bulunan dijital yayın platformu Netflix Türkiye’de ofis açacağını duyurdu.

Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında” mevzuatı 1 Ağustos 2019’da yürürlüğe girmişti. Böylece uluslararası dijital yayın platformlarının Türkiye’deki kullanıcılara ulaşabilmeleri için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) lisans alma zorunluluğu getirilmiş oldu. Bununla beraber mevzuata göre sansür talepleri, cezalandırma gibi işlemler nedeniyle, ilgili platformlardan Türkiye’de ofis açmaları ve temsilci bulundurmaları da talep edilmişti.

RTÜK ise Netflix ve Amazon Prime hakkında açıklamalarda bulundu. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, hem Netflix’in hem de Amazon Prime Video’nun, yayın lisansını aldıklarını açıkladı.

Türkiye’de 3 milyonu aşkın üyeye sahip Netflix 2021’nin ikinci yarısında İstanbul’da ofis açacağını resmen duyurdu

Netflix’in kurucusu Reed Hastings konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Türkiye, zengin kültürü ve köklü hikaye anlatma geleneği ile bizim için çok değerli bir ülke. Bu nedenle muhteşem bir şehir olan İstanbul’da ofis açacak olmak bizi gururlandırıyor. Türkiye’ye yönelik bağlılığımızı net bir şekilde ortaya koyan bu karar, dünyanın dört bir yanında keyifle izlenecek daha fazla Türk yapımı üretmemize katkı sağlayacak. Türkiye’deki 3 milyonu aşkın üyemize ve tüm paydaşlarımıza destekleri için teşekkür ederiz.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise Netflix’in Türkiye’de ofis açma kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti ve şunları söyledi.

Özellikle son on beş yılda büyük gelişim yaşayan sinema ve dizi sektörümüz, ekonomik büyüklüğünün yanı sıra tanıtım ve kültür diplomasisinin önemli araçlarından birisi haline gelmiştir. Bu anlamda Netflix gibi global bir şirketin ülkemizde ofis açma kararını memnuniyetle karşılıyorum. Türkiye’de üretilen dizi ve filmlerin 190 ülkede izlenebilir olmasının sektörümüzü uluslararası alanda daha görünür kılacağını ve film turizminin geliştirilmesine katkı sağlayacağını düşünmekteyim.

RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu ise Netflix’in lisans sürecini tamamlamasının ardından İstanbul’da Türkiye ofisi açma kararını şöyle değerlendirdi:

Netflix’in Türkiye’ye duyduğu güveni gösteren bu karar, inanıyorum ki hem ülke ekonomisine hem de yayıncılık dünyasına büyük katkılar sunacaktır. Dünyada dizi film ihracatında ikinci sırada olan ülkemiz için yerel ve küresel büyük bir rekabetin de teşvik edici unsuru olacaktır. Dünyada eşi benzeri olmayan bir kültüre ve coğrafyaya ev sahipliği yapan ülkemiz, barındırdığı zengin ve özgün hikayeleriyle yayıncılar için büyük bir kaynaktır. Ülkemizin değerleriyle uyumlu, hassasiyetlerimizi ön plana alan yapımların önemine tekrar vurgu yapmak isterim.

RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu ayrıca diğer uluslararası platformlara da davette bulundu:

Lisansını alan veya almak üzere olan Amazon PrimeVideo, Mubi, Spotify, Deezer gibi uluslararası diğer paydaşlarımızı da daha güçlü işbirliği için Türkiye’de ofis açmaya davet ediyorum.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görkem Barındık tarafından oluşturuldu

1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır. Hayatın sadece biyografik bilgilerin çoğalması için yaşanan anlardan ve kariyer için oluşturulan öz geçmişlerden ibaret olmadığına inanır. Araştırır. Okur. Bıkar. Güler. Yazmayı sever, hayat hakkında kritik yapmayı da… Yemek yer, sevdikleri ile paylaşır. Özellikle de hayvanlar ile… Her zaman bir şeylerin arayışındadır ama neyin arayışında, kendisi de bilmez. Aykırıdır. Öyle biridir işte…

JustWatch Türkiye raporu: En çok tercih edilen platform BluTV oldu

2021’de yayınlanması planlanan Netflix Türk dizi ve filmleri