in , ,

Olmuş bu.Olmuş bu.

Netflix neleri değiştirdi? Geleceği nasıl şekillendirecek?

Geleceğimiz değişiyor, Netflix ise dizi ve film sektörünün geleceğini değiştiriyor. Birlikte bu değişime ve yakın geleceğe göz atalım mı?

Netflix ile tanışmam 2018’in Mart ayına dayanıyor, hatta Mart’ın 23’ü. Aşık falan değilim canım, faturalandırma tarihine baktım. 🙂 Netflix’in tarihi ile ilgili ufak bi’ iki bilgi vereyim. Kendileri 1997 yılında kurulmuş bi’ şirket. Ardından yatırımlar, planlar ve çalışmalar sonucunda 2009 yılında 10 milyon aboneye, 2016 yılında 75 milyon aboneye kadar ulaştılar. 2016 yılındaki kazançları tamı tamına 2.7 milyar dolardı. İki sene öncesinde, yani 2017’de dünya çapında 98 milyondan fazla aboneye ulaştılar. 2018’in ortasında ise tamı tamına 130 milyon aboneye sahip oldular. İnanılmaz bi’ büyüme var, çünkü iyi yatırımlar yapıyorlar; planları ve hedefleri gerçekçi. Türkiye’de ise 2016 yılında yayına başladılar. İlk günden bugüne kadar alt yazı, dublaj ve yeni yapımlar konusunda Türkiye pazarında iyi yatırımlar yapıyorlar.

Netflix

Nedir bu Netflix?

Şu soruyu haklı olarak soran olacak elbette; “Ya Bulut, süreci anlattın ama nedir bu Netflix?”. Evet, haklısın. Türkiye’de epey kullanıcısı olan, son dönemlerin en popüler uygulamalarından ve servislerinden biri olan Netflix nedir? Netflix’e modern dünyanın televizyonu diyorum, en basit tarifi ile. Şöyle düşünün; televizyonda, sinemada veya arşivlerinizde izlediğiniz tüm filmleri ve dizileri Netflix üzerinden izleyebiliyorsunuz. Alt yazı ve dublaj seçenekleri mevcut, isterseniz diğer dillerde de içeriklere erişebiliyorsunuz.

Netflix, yayında olan filmleri ve dizileri yayınlamakla kalmıyor, kendi filmlerini ve dizilerini de yapıyor. Diğer kanallarda yayınlanan dizilerin de yayın haklarını satın alıp bizlerin erişmesini sağlıyor. Böylelikle Amerika’daki x bir kanalda yayınlanan diziyi izleyebiliyoruz. Aynı zamanda binlerce içeriğe de kolayca erişebiliyoruz. Son dönemlerde popüler dizilerin birçoğu Netflix’in orijinal yapımı, yani sadece Netflix üzerinden izlenebiliyor. Ayrıca şuradaki yazımdan çok daha fazla gereksiz detayı bulabilirsiniz.

Netflix

Netflix neleri değiştirdi?

Şimdi, Netflix’ten önce size önemli bir örneği anlatıp sonrasında Netflix’in neleri değiştirdiğini söyleyeceğim.

YouTube! Evet YouTube. Son dönemlerde anne-baba, çoluk-çocuk herkes YouTube delisi oldu. YouTube’un Google tarafından satın alınmadan öncesini biraz hatırlıyorum. Öyle şimdiki gibi sektörün neredeyse tamamını elde etmemişti. Google geleceği gördü, yatırımı yaptı ve bam! Aldı yürüdü. YouTube neden sevildi biliyor musunuz? Çünkü insanların ne izlemek istediğine, ne zaman ve nerede izlemek istediğine karışmıyor. Herkes istediği zaman, istediği an, isteği videoyu izleyebiliyor. Saatlerce reklam izlemiyorsunuz, seçimler tamamen size kalmış. Ayrıca medya baskısı, taraflı yayınlar yok. Özgürce herkes kendi içeriğini üretebiliyor, siz de istediğiniz kanalı takip edebiliyorsunuz. Bu, sektörde inanılmaz bir çığır açtı ki şu an TV kanallarının tamamı YouTube’da. Örneğin Kanal D’nin şu an 5 milyon civarı abonesi var ve yayınlarını buradan da yapıyor. Çünkü gelecek buraya kayıyor. Bunu açıklayacağım birazdan, devam edelim.

Netflix

Netflix’te YouTube gibi size bunu sunuyor

Örneğin, akşam işten geldiniz, yemeğinizi yeyip koltuğunuza yerleştiniz ya da diyelim ki uçakla seyahat ediyorsunuz, önünüzde 4 saatlik bi’ uçuş var. TV izlediğinizi düşünün bu sıra, iyi bi’ filmi başında yakalama oranınız kaç? Ya da size hitap eden bi’ program yakalamanız? Televizyonda, kendinizi onlara göre ayarlamak zorundasınız. Ancak Netflix’te ise durum değişiyor, koltuğunuza yerleştikten sonra istediğiniz diziyi veya filmi baştan açıp, reklam arası beklemeden izleyebiliyorsunuz. Televizyonda çay almaya gittiğinizde olaylar kopuyor ama bu yeni nesil yayıncılıkta istediğiniz an durdurup, istediğiniz an başlatabiliyor veya ileri sarabiliyorsunuz. Hatta şöyle güzel ki, diyelim bir dizinin 5. bölümünde bırakıp uyudunuz, 2 gün sonra gelip kaldığım yerden devam et deyip ediyorsunuz! İşte Netflix bu sistemi değiştirdi.

İnsanlar da haklı olarak, bu çağın teknolojisi ile mutlu oldular; size dayatılanı değil, siz istediğinizi izleyebiliyorsunuz artık. Sadece bu da değil. Artık, yayıncılar televizyon izleyicisinin tercihlerini bilmem kaç kişinin evindeki reyting cihazından değil, tüm kullanıcıların total izlenme sayısından belirliyor. Yani belki çoğunluk bir diziyi beğense de sırf evinde reyting cihazı olanlar değil, totalin tercihleri önemli oluyor. Böylelikle gelecek yapımların ve mevcut yapımların geleceğini siz belirliyorsunuz.

Netflix

Netflix neleri değiştirecek?

Netflix çok şeyi değiştirdi, birazına yukarıda değindim. Peki, daha neleri değiştirecek? Öncelikle yavaş yavaş televizyon sektörünün sonu geliyor, zaten şu örnekten anlayabilirsiniz; televizyona verilen reklam harcaması, internete verilen reklam harcamasının gerisinde kaldı. Ayrıca artık herkes propagandasını dahi internet üzerinden yapıyor. Çünkü televizyonda 100 bin kişiye ulaşabilirken, internette milyonlarca kişiye ulaşabiliyorsunuz.

Televizyon izleyicisi, yukarıda bahsettiğim ana avantajlardan ötürü Netflix’e ve internet yayıncılığına kaymaya başladı. Böylelikle televizyonlar küçülmeye, gelecek dönemde de bitmeye doğru gidiyor. Zaten bunu gören televizyon kanalları da yatırımlarına başlamış durumda. Netflix’in ve YouTube’un değiştirdiği ve değiştireceği ana şey bu oldu.

Netflix

Ayrıca Netflix, başarısı sayesinde benzer yayın organlarının da açılmasına önayak oldu. Örneğin bunlardan birisi yerli girişimlerimizden olan Blu TV. Ayrıca şu yazımda bahsettiğim gibi, özellikle de ülkemiz için belirtmiştim bunu; daha özgür, daha orijinal ve cesur yapımların yapılmasına olanak sağlayacak Netflix. Bu örneklerden ilki Hakan: Muhafız oldu. Ülkemizdeki sıkışmış aşk, polisiye, mafya ve saçma komedi dizilerinin aksine izleyicilerin beklediği yeni ve kaliteli diziler bu sayede yapılabilir olacak.

Bununla ilgili şunları söylemiştim daha önce, biraz alıntı yapayım kendimden;

…Özellikle son yıllarda TV kanallarımızda sürekli aşk, dram ve gerilim dizileri görüyordum. Arada da sözde komedi dizileri falan… Son dönemlerde ise biraz toparlamaya başlamıştık. Muhteşem Yüzyıl gibi bir tarih dizisi çok konuşulmuştu, çok fazla reyting almıştı. Bununla beraber tarih dizileri çok fazla artmaya başlamıştı ve hâlâ da artıyor. Bu iyi bir gelişmeydi ama yetersizdi. Neden? Gelin biraz da buna bakalım.

Neden yetersizdi biliyor musunuz? Maalesef ülkemizde bir şey tuttu mu onu iyice yok edene kadar kullanırız. Sürekli tarih dizileri çıkmaya başladı, tamam güzel ama sürekli aynısı aynısı derken onun da tadını bozmaya başladık. Yeniliklere kapalıyız, ön yargılıyız yeni yapımlara karşı. Birkaç tarih dizisi varken, yanlarına bilim kurgu, fantastik, modern ajanlık vb. temalı dizileri entegre edemedik, denemedik bile yahu! Cem Yılmaz‘ın G.O.R.A. ve A.R.O.G. gibi yapımlarının sinemada ne kadar beğenildiğini, izlenildiğini hep birlikte görüyoruz. Bu filmler bizim farklı ve sayısı az eserlerimizden. G.O.R.A., dört milyon seyirci, A.R.O.G. ise yine aynı rakama yakın bir seyirci oranını yakaladı. İnsanlarımız istiyor, hatta bu yapımlardan daha sertini (Komedi olmayanını) istiyor, yukarıda bahsettiğim temalı dizileri de istiyor. Yabancı dizilerin ülkemizde çok popüler olmasının nedenlerinde birisi de bu…

Böylelikle dizi ve konu çeşitliliğinin de geleceği değişecek. Diğer önemli bir şey; artık, oyuncuların ve yeteneklerin geleceği birkaç medya patronunun elinde olmayacak. Netflix, bir çok ismi duyulmamış veya sektörde yeni olan kişilere hem yönetmenlik hem de oyunculuk anlamında şans verdi, vermeye de devam ediyor. Bu da gelecekte kaliteli insanların keşfedilmesine olanak sağlayacak.

Netflix

Netflix’in fiyatlandırması nasıl?

Şunu net söyleyeyim, Netflix’in birazdan göstereceğim ücretleri bi’ yemek parası bile değil. İnternette yasa ve etik dışı film izleyenleri kabul edemiyorum. Yahu 30 TL gibi bi’ ücret vermeyip, saçma sapan şeylere daha fazlasını veriyoruz. Ayrıca şu ücreti verip limitsiz ve özgürce istediğimizi izleyebiliyoruz. O nedenle fiyatlandırma gerçekten çok uygun, gelin bakalım fiyatlara.

Netflix Fiyatları
16 Şubat 2019 tarihli fiyatlandırma.

Orta paket kullandığınız da 28 lira, ha bütçeniz daha düşükse 15 lira bile iş görür. Ayrıca orta pakette 2 kişi aynı anda izleyebiliyor, üçüncü pakette ise 4 kişi aynı anda izleyebiliyor. Güzel taraflarından biri de şu ki, diyelim dört kişi kullanacaksınız, dört ayrı profil açabiliyorsunuz, herkes kendi profilinden izliyor, böylelikle kim ne izlemiş, nerede kalmış, birbirine karışma derdi ortadan kalkıyor. Mis gibi.

”Batarken güneş ardında tepelerin, geldi veda zamanı Teletabiler’in”

Bu yazıda genel olarak Netflix’in sektörü nasıl değiştirdiğini, geleceği nasıl şekillendireceğine değinmeye çalıştım. Birazcık da Netflix’ten bahsettim. Son olarak yaklaşık bir yıldır kullandığım bu servis konusundaki deneyimimi paylaşayım.

Netflix

Bizim evde sıkı bi’ film-dizi izleyiciler var. Annem, babam ve ben, hepimiz iyi izleyicileriz. Ben kullandığımdan beri çok memnunum, hem vicdanen hem de yaşadığım kaliteli deneyimden dolayı seviyorum Netflix’i. Birçok yeni içerik keşfettim, birçok eski izlediğim ama tekrar izlemek istediğim içeriği tekrar izledim. Totalde memnunum ve fiyat/performans olaraksa efsane memnunum. Televizyona uygulamayı yüklediğimden beri bizimkiler neredeyse TV izlemez oldu, haberler dışında. Normalde hayatta duymayacakları dizilerin tüm sezonlarını bitirmiş durumdalar. Şu an sanırım, Netflix olmadan bi’ eksik hissederler, ayrıca YouTube konusunda da öyleler. Netflix ve YouTube arasında geçiş yapıyorlar.

Son olarak, umarım Netflix ve benzeri servisler, gelişmeye ve kaliteli içerik üretmeye devam ederler. Sağlıcakla kalın.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bulut Öztürk tarafından oluşturuldu

WordPress geliştiricisiyim, yazılım geliştiren bi' işletmem var. Hobi olarak bloglarla uğraşıyorum ayrıca bol bol gezmeye çalışıyorum.

IO

3 Aptal