in ,

Umut Işığım: Yüksel ve işaretleri takip et!

Umut Işığım (Silver Linings Playbook), David O. Russell‘ın yönetmenliğini üstlendiği ABD yapımı romantik komedi-drama türünde bir filmdir. Film Matthew Quick‘in aynı isimli kitabından senaryolaştırılmıştır. Filmde başrol oyuncuları olarak Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver, Chris Tucker ve Anupam Kher rol almaktadır.

Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano (Bradley Cooper), yaşamında değer verdiği her şeyi bir günde yitirmiş bir adamdır. Yaşadığı ciddi bir travma sonrası patlar ve ardından mahkeme kararı ile 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. Çıktıktan sonra hayatını düzene koymak şartıyla ailesinin evine geri yerleşen Pat’in yegane amacı düzgün bir adam olup, işini geri almak ve karısı Nikki’yi bu sayede geri kazanmaktır. Fakat durum Pat için sandığından daha zor olacaktır. Bir yemekte, aile dostu Tiffany (Jennifer Lawrence) ile karşılaşan Pat, genç kadınla eski eşine ulaşmak amacıyla yakınlaşır. Bir ‘iyilik’ karşılığı Pat’e yardım teklif eden Tiffany, her ikisi içinde umut ışığı olacak yeni bir kapı açacaktır…

Umut Işığım: Bir edebiyat uyarlaması

David O. Russell, Umut Işığım filmiyle tam 8 dalda Oscar‘a aday olmuştu. Geçen senelerde ise Dövüşçü filmi ile Oscar’a aday olmuştu yönetmen. Film, bir edebiyat uyarlaması. Pat karakterini muhteşem bir şekilde Bradley Cooper canlandırıyor.

Pat, elindeki her şeyi kaybetmiş ve saplantılı bir hale gelmiştir. Her şey, karısının arka fonda düğün müzikleri çalarken, kendisini aldattığını görmesiyle başlar. Adamı öldüresiye dövdüğü için rehabilitasyon merkezine girmek zorunda kalır. 8 ay sonra çıktığında babası ve annesiyle yaşamaya başlar. Robert De Niro baba rolündeydi ve Bradley Cooper ile ikinci defa aynı filmde görüyorum. İzlerken yer yer duygulandırdı beni ve tartışmasız çok başarılıydı.  Ne kadar izlersem o kadar artıyor hayranlığım. Fanatik dünyasında oğlunu, uğuru (totemi) olarak görüyor.

Umut Işığım: İşaretleri takip et!

Jacki Weaver ise anne rolündeydi, onun da hakkını yememek lazım. Gerçekten oğlu için endişelenen bir anne gibiydi. İkisi de Oscar’a aday. Başroldeki kadın oyuncumuz ise Jennifer Lawrence. Canlandırdığı karakter, Pat gibi sorunlu, kocasını kaybetmiş Tiffany. Açıkçası ben Pat ve Tiffany uyumunu beğendim. Zaten Jennifer Lawrence yaşından daha büyük gösteriyordu. Oyunculuğu ise bana göre bu filmde çok iyiydi. Birlikte yemeğe çıktıklarında, sinir krizi geçirme sahnesi çok etkileyiciydi. Duru güzelliğine ise söylenecek bir şey yok zaten. Filmde olmasını sevdiğim diğer bir isim Chris Tucker. Gerçekten olduğu her sahne çok eğlenceliydi ki özellikle dans sahnesi.  Babanın iddia merakı, yolların kesişmesi ve “İşaretleri takip et.” fikri iki karakteri kesinlikle anlatır.

Pat’in saplantısı olan eski karısı Nikki için yaptıkları, aslında ona ihtiyacı olmadığını fark etmesini sağlıyor. ‘Yüksel’ sloganını sık sık duyacağınız Umut Işığım filmini izlemenizi tavsiye ediyorum. Kaç Oscar alır ya da alır mı bilinmez ama romantik-komedi-dram türündeki filmler arasında akıldan çıkmayacak bir yapım olduğu kesin.

Umut Işığım film detayları

  • Film 8 dalda Oscar adaylığı almıştır.
  • Jennifer Lawrence bu filmdeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülünı kazanmıştır.
  • Film 4 dalda Altın Küre adaylığı kazanmıştır. Bu adaylıklardan En İyi Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülü – Müzikal veya Komedi (sinema) dalındaki ödülü Jennifer Lawrence bu filmdeki performansıyla kazanmıştır.
  • Film 4 dalda SAG adaylığı almıştır. Bu adaylıklardan En İyi Kadın Oyuncu SAG Ödülü’nü Jennifer Lawrence filmdeki performansıyla kazanmıştır.
  • Film Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gösterildikten sonra birçok olumlu eleştiri aldı. Rotten Tomatoes sitesindeki yorumların %92si olumludur. Metacritic sitesinde ise film 81 puan almıştır. Bu olumlu eleştirilerin ardından film bağımsız bir film olmasına rağmen gişede 232 milyon dolar kazandı ve yapımcısına 200 milyon dolardan fazla kazandırdı.
  • Film bağımsız filmlere verilen Independent Spirit Ödülleri’nde içlerinde En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu (Jennifer Lawrence)’ında bulunduğu 4 ödül kazandı.

Umut Işığım filminin IMDb puanı 7,7. İyi seyirler!

Rapor

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Görüş tarafından oluşturuldu

Anonim. Eser sahibi belli değil veya artık SineTürkiye'de yazar değil.

Yukarı Bak: Konuşanın ağzına yılan girsin!

2019 Ekim: Vizyonda hangi filmler olacak?