7. Koğuştaki Mucize: Melek olmak istemiyom!

7. Koğuştaki Mucize, Mehmet Ada Öztekin‘in yönetmenliğini, Saner Ayar ve Sinan Turan’ın yapımcılığını, Kubilay Tat’ın senaristliğini üstlendiği dram türünde Türk yapımı sinema filmidir. Başroller arasında Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, Yurdaer Okur ve Sarp Akkaya yer alıyor. Film, Güney Kore yapımı Miracle in Cell No.7‘den uyarlanmıştır.

7. Koğuştaki Mucize: Film konusu ve fragmanı

7. Koğuştaki Mucize, 7 yaşındaki kızı ile aynı zekâ yaşına sahip bir babanın adalet arayışını konu ediyor. 1983 yılında bir Ege kasabasında küçük bir kız ölür. Ölen küçük kız sıkıyönetim komutanının kızıdır ve onun ölümünün sorumlusu olarak babaannesi ile yaşayan ve 7 yaşında bir kızı olan Memo (Aras Bulut İynemli) görülür. Memo, her ne kadar suçsuz olduğunu anlatsa da kimse ona inanmaz. İdam cezasına çarptırılan Memo’nun yakınları adaletin sağlanması için uğraşırken, Memo ve kızı Ova’nın (Nisa Sofiya Aksongur) tek istediği birbirlerine kavuşabilmektir. Memo, bir mucize gerçekleşip idam cezasından kurtulabilecek midir?

Öncelikle film içinde büyük emeği geçen ve başrol oyuncusu olan, aynı zamanda da gerek sinema gerek dizi dünyasında ismini başarılı oyunculuğuyla sıkça duyduğumuz Aras Bulut İynemli’ye ayrı bir parantez açmak istiyorum.

Aras Bulut İynemli: Öyle Bir Geçer Zaman ki’den 7. Koğuştaki Mucize’ye

1990 doğumlu olan Aras Bulut İynemli, Beşiktaş Anadolu Lisesi mezunudur ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Uçak Mühendisliği okumaktadır.

İlk kez bir reklam filminde İtalyan futbolcuyu canlandırırken yönetmen Zeynep Günay‘ın dikkatini çeken Aras Bulut İynemli, Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinin deneme çekimlerine çağrılmış ve deneme çekimlerinde başarılı olmuştur. Bu dizide Mete Akarsu karakterini canlandırmış ve senaryo gereği ilerleyen bölümlerde müzisyen olmuş ve İyi Düşün Taşın şarkısını coverlamış ve yeni şarkılar bestelemiştir.

2013 yapımı olan Mahmut ile Meryem ve Tamam mıyız? filmlerinde başrol oyuncusu, 2017 yapımı Martıların Efendisi filminde ise konuk oyuncu olarak yer almıştır.

Arka Sokaklar, Muhteşem Yüzyıl ve Meral: En Güzel Hikâyem isimli dizi yapımlarında da rol alan Aras Bulut İynemli 2016-2017 yıllarında İçerde dizisinde Umut Yılmaz karakterine hayat vererek kariyerinin en önemli basamaklarına adım atmıştır. Ardından 2017’de vizyona giren ve hala günümüzde çekimleri devam eden Çukur dizisinde Yamaç Koçovalı karakterine hayat veren Aras Bulut İynemli, kariyerinde sevilen, sayılan bir isim olmuştur.

Aras Bulut İynemli, ayrıca birçok reklam filminde de görev almıştır. Kariyeri boyunca da çeşitli dallarda toplam 11 ödüle layık görülmüştür.

7. Koğuştaki Mucize film detayları

  • Başrolde Aras Bulut İynemli var!
  • Hafızalara kazınacak bir öykü sizi bekliyor!
  • Yönetmen koltuğunda Mehmet Ada Öztekin oturuyor!
  • Başlangıçta ismi “Yedi Numaralı Hücredeki Mucize” olan film, sonradan 24 Haziran’da alınan bir kararla “7. Koğuştaki Mucize” adıyla değiştirildi.
  • Çekimlerin bir kısmı Muğla’da yapıldı. Bir kısmı ise Beykoz Kundura’da özel olarak hazırlanan bir platoda çekildi.
  • Filmin dağıtım işlerini CJ Entertainment Turkey üstlenirken, müzikleri ise Hasan Özsüt’ün imzasını taşıyan Prag Filarmoni Orkestrası tarafından yapıldı.
  • 6 Eylül’de fragmanı yayınlanan 7. Koğuştaki Mucize filmi, sadece 2 dakikalık videosuyla bile izleyenleri gözyaşlarına boğdu. Yayınlandığı gün fragmanı 4 milyon kez izlenerek rekora ulaştı.
  • Film, Güney Kore yapımı Miracle in Cell No.7’den uyarlandı.

7. Koğuştaki Mucize, oldukça ağır bir dramdan beslenen yapım olsa da içerisinde işlenmiş kısmi komedi sahneler sayesinde adeta seyirciyi ayakta tutmayı başarıyor. Yoksa vay halimize! Açıkçası seyirciyi yalnızca dramatik sahnelerle baş başa bırakan bir senaryosu olsaydı, abartısız dayanamaz, sahneyi terk ederdik…

7. Koğuştaki Mucize’den Emine Bulut’a!

7. Koğuştaki Mucize filminin belki de en özel sahnesiydi, Memo’nun “Melek olmak istemiyom!” haykırışı…

18 Ağustos 2019’da Kırıkkale’de eski eşi Fedai Baran’la buluştuğu sırada Anne Ne Olur Ölme diyen kızının yanında Emine Bulut, Ölmek İstemiyorum! şekillendirilmiş feryatların akabinde kesilerek öldürülmüştü. 7. Koğuştaki Mucize filminde de Memo, asılmak için darağacına gideceği vakit kızı Ova’ya sarılarak “İstemiyom! Melek olmak istemiyom” diye feryat ederek adeta Emine Bulut’u hatırlatır seyirciye! Ve ardından sorgulatır; adalet neydi?!

-İstemiyom! Melek olmak istemiyom
+Baba! Sen cennete gidersen bana kim bakacak?

Benim bu sözlerin üzerine ekleyecek sözüm yok. Sizi 7. koğuştaki mucizeyi bulmanız için 7.Koğuştaki Mucize’yi izlemeye davet ediyorum ve şimdiden iyi seyirler diliyorum!

Bu arada filmin IMDb puanını merak edenler için buraya not düşüyorum; 8,6.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

1 Yorum

Yorum Bırak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görkem Barındık tarafından oluşturuldu

1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır. Hayatın sadece biyografik bilgilerin çoğalması için yaşanan anlardan ve kariyer için oluşturulan öz geçmişlerden ibaret olmadığına inanır. Araştırır. Okur. Bıkar. Güler. Yazmayı sever, hayat hakkında kritik yapmayı da… Yemek yer, sevdikleri ile paylaşır. Özellikle de hayvanlar ile… Her zaman bir şeylerin arayışındadır ama neyin arayışında, kendisi de bilmez. Aykırıdır. Öyle biridir işte…

Dövüşçü

En çok izlenen Netflix filmleri