in ,

Yaşam Şifresi: Paralel evren nedir?

Yaşam Şifresi (Source Code), Duncan Jones tarafından yönetilen ve Ben Ripley tarafından yazılan 2011 yapımı aksiyon ve gerilim filmidir.

İlk uzun metrajı Moon ile tanınan yönetmen Duncan Jones’un yeni bilim-kurgu projesi Yaşam Şifresi, kendini devlet destekli gizli bir deneyde bulan askerin heyecan dolu macerasını anlatıyor.

Hızlı trende uyanan ve burada nasıl bulunduğuna dair hiçbir fikri olmayan Yüzbaşı Colter Stevens (Jake Gyllenhaal), karşısında Christina (Michelle Monaghan) adlı kendisinin tanımadığı birini bulur. Kadının hareketlerinden Colter’ı tanıdığı anlaşılır. Ne olup bittiğini anlamaya çalışan Colter, tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yüzünü görmesiyle şok olur. Cüzdanında da bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress’ın kimliği bulunuyordur.

Yaşam Şifresi

Bu sırada aniden trende büyük bir patlama yaşanır. Hemen ardından Colter kendini yüksek teknolojili bir yerde bulur ve uniformalılardan Goodwin (Vera Farmiga) ona bilmesi gereken her şeyi anlatır. Colter Chicago’da bir treni bombayla havaya uçuran ve daha onlarcasını da öldürmeyi planlayan bombacının kimliğini tarif edebilmek için çok gizli bir göreve atanmıştır. ‘Yaşam şifresi’ adı verilen bu görev sayesinde Colter paralel bir evrende yolcu Sean’ın yerine geçebilmektedir. Trene her dönüşünde Colter’ın bombacının kimliğini üslerine bildirmesi için sadece sekiz dakikası vardır. Her seferinde yeni bilgiler edinse de avı onu atlatmayı başarır. Daha fazla delil buldukça, bu ölümcül faciayı önleyebileceğine daha çok inanır, elbette zaman onun önüne geçmezse.

Yaşam Şifresi

Jake Gyllenhaal’ı övmekle başlasak abartmış olmayız bence!

İyi oyuncuydu, yakışıklıydı falan ama burada kendini daha ilgiyle izlettirmeyi başarmış. Filme bakarsak, baş karakterimiz Yüzbaşı Colter, kendini birden, nasıl olduğunu anlamadan hareket halindeki bir trende buluyor. Sonra etrafını keşfetmeye başlıyor ve aynada başka birinin yansımasını görmesiyle adeta şoka uğruyor. Son hatırladığı şey ise Irak’a bir görev için uçtuğu idi.

Aslında kendi bedeninde olmadığını ve bir deneyin içinde olduğunu anladığında ise buradan çıkmak için ne yapması gerektiğini öğreniyor. Halini bir düşünün adamın. Bunlar yetmezmiş gibi üstüne de hiçbir şey anlamadan trende bir bomba patlıyor ve asıl olduğu yere geri dönüyor. Amacı bu bombanın kim tarafından patlatıldığını bulmak. Her seferinde 8 dakikası var. Bu 8 dakika, daha doğrusu 8 dakikalar içinde hem kafasındaki soruları cevaplamak, hem de olayı çözmek zorunda.

Yaşam Şifresi

Bombanın patladığı sahnenin gerçekliğinden hiç şüphe duymuyorsunuz

Bombanın patladığı sahnedeki yakın çekimler ve kullanılan efektler tam dozunda ve başarılı. Tek şikayetim Michelle Monaghan’ın hiç değişmeden sırıtan suratıdır. Kesinlikle kötü rol yaptığından söylemiyorum sadece fazla masum duruyor. Ve gözü batıyor. Gerçek hayatta olmayacak biriymiş gibi.

Yaşam Şifresi

Heyecanla bekleyeceğiniz bir türden film Yaşam Şifresi. Neden mi?

Çünkü her seferinde ayrı bir sonuç doğuyor. Paralel hayat devam ediyor mu? Aslında insanları kurtarmak mümkün mü? Filmin sonunda bütün cevapları alıyorsunuz, merak etmeyin. Bazı filmler gibi sonunda aklınızda soru işareti bırakmıyor. Diğer bir oyuncu Vera Farmiga’nın o ciddi surat ifadesi, rolüne çok iyi uymuş. Arada bir görünen ama her şeyin sorumlusu Jeffrey Wright‘a ise role yakışmış, hakkını vermiş.

Bana sorarsanız izlediğinize pişman olmayacağınız bir film Yaşam Şifresi. Gerçeklik beklemeyen ve bilim kurgu severler için oyuncuları, kurgusu ve efektleriyle taktir edilir. Bu arada merak edenler için söyleyelim; film IMDb puanı 7,5. Şimdi iyi seyirler!

Rapor

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Görüş tarafından oluşturuldu

Anonim. Eser sahibi belli değil veya artık SineTürkiye'de yazar değil.

2019 Eylül: Netflix yayın takvimi

Yedi