in ,

Olmuş bu.Olmuş bu. Bayıldım!Bayıldım!

Gerçek hikayelerden uyarlanmış en iyi filmler

Gerçek hikâyelerden uyarlanarak beyazperdeye taşınan en iyi filmleri derledik. Peki, sizin dikkatinizi çeken hikâye hangisi olacak dersiniz?

Dünyanın en popüler film ve dizi platformu olan IMDb’de izleyicilerin oylarıyla belirlenen ve gerçek hikâyelerden uyarlanarak beyazperdeye taşınan en iyi uyarlama filmler listesini derledik. Peki, sizin dikkatinizi çeken hikâye hangisi olacak dersiniz? Unutmadan, en iyi uyarlama filmleri IMDb puanlarına göre listelediğimizi de belirtelim. Buyurun efendim…

Schindler’in Listesi (1993)

Orijinal Adı: Schindler’s List
IMDb: 8,9
Tür: Dram, Savaş, Tarih
Yönetmen: Steven Spielberg
Ülke: ABD

Schindler’in Listesi, II. Dünya Savaşı sırasında Naziler’in uygulamış olduğu soykırımdan 1.200’e yakın Polonya Yahudisinin kurtarılmasında rolü olan Alman iş insanı Oskar Schindler’i ve bu kurtarmayı konu ediyor. Filmde Oscar Schindler’i ise İrlandalı sinema oyuncusu Liam Neeson canlandırıyor. Tüm zamanların en iyi filmleri” konulu çeşitli listelerde üst sıralarda bulunan film, Amerikan Film Enstitüsü’nün güncel listesinde de 9. sırada yer almaktadır. Ayrıca 2004 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Schindler'in Listesi

Sıkı Dostlar (1990)

Orijinal Adı: Goodfellas
IMDb: 8,7
Tür: Dram, Suç
Yönetmen: Martin Scorsese
Ülke: ABD

Sıkı Dostlar, Henry Hill adında bir Amerikalı gangsterin gerçek hikâyesini konu ediyor. Henry Hill, İtalyan mafyasının en önemli olduğu dönemlerde birçok soyguna karışmış, birçok cinayete tanık olmuştur. Tutuklanmasının ardından muhbirlik yapmıştır. Filmde kendisini Amerikalı sinema oyuncusu Ray Liotta canlandırmıştır.

Sıkı Dostlar

Geçmişin Gölgesinde (1998)

Orijinal Adı: American History X
IMDb: 8,6
Tür: Dram, Suç
Yönetmen: Tony Kaye
Ülke: ABD

Geçmişin Gölgesinde, Frank Meeink adında bir Amerikalı çete üyesinin gerçek yaşam hikâyesinden esinlenerek beyazperdeye uyarlanmıştır. Irkçılık karşıtlığı anlamında birçok kıymetli mesajlar içeren filmin başrolünde Amerikalı sinema oyuncusu Edward Norton yer alıyor. Hatta kendisinin bu filmde yer alabilmek için Er Ryan’ı Kurtarmak filminde Matt Damon’ın canlandırdığı Er Ryan rolünü reddettiğini de hatırlatalım.

Geçmişin Gölgesinde

Tanrı Kent (2002)

Orijinal Adı: Cidade de Deus
IMDb: 8,6
Tür: Dram, Suç
Yönetmen: Fernando Meirelles, Kátia Lund
Ülke: Brezilya, Fransa

Tanrı Kent, Paulo Lins’in 1997 tarihli aynı isimli romanından uyarlanarak beyazperdeye taşınmıştır. Romanın yazarı uzun yıllar konunun geçtiği gettoda yaşamıştı ve roman gerçek olaylara dayanıyordu. Film Tanrı Kent’de yaşayan bir grup çocuğun 1960’lardan başlayarak sonraki 10-15 yıla yayılan uyuşturucu ve suçla örülü öyküsünü konu ediyor.

Tanrı Kent

Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

Orijinal Adı: Saving Private Ryan
IMDb: 8,6
Tür: Dram, Aksiyon
Yönetmen: Steven Spielberg
Ülke: ABD

Er Ryan’ı Kurtarmak, Yüzbaşı John H. Miller (Tom Hanks) ve yanında bulunan askerlerin (Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Vin Diesel, Giovanni Ribisi, ve Adam Goldberg), diğer üç kardeşi savaş sırasında farklı cephelerde ölen, bunun sonucunda eve dönüş vizesi alan James Francis Ryan isimli askeri bulmaya çalışırken başlarından geçenleri konu ediyor. Filmin ilk 20 dakikasındaki Normandiya Çıkarması sahnelerinin, dünya sinema tarihindeki yeri ayrıdır. Film eleştirmenleri bu sahneleri aşırı gerçekçi olarak nitelendirmiştir.

Er Ryan'ı Kurtarmak

Piyanist (2002)

Orijinal Adı: The Pianist
IMDb: 8,5
Tür: Drama, Tarihi
Yönetmen: Roman Polanski
Ülke: Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Polonya

Piyanist, Yahudi asıllı Polonyalı besteci ve piyanist olan Wladyslaw Szpilman’ın soykırımdan nasıl kurtulduğunu konu ediyor. II. Dünya Savaşı’nda Almanların Polonya’yı işgal etmesiyle hayatı kâbusa döner. Yahudi olduğu halde şans eseri toplama kamplarına gitmekten kurtulur ve Varşova’nın varoşlarında yaşamaya başlar. Daha sonra Wilm Hosenfeld isimli bir Alman subayının yardımıyla hayatta kalmayı başarır.

Piyanist

Dangal (2016)

IMDb: 8,5
Tür: Drama, Spor, Biyografi
Yönetmen: Nitesh Tiwari
Ülke: Hindistan

Dangal, güreşçi bir baba ile güreşmeyi öğrettiği iki kızının ilişkisini konu edinir. Gerçek bir hikâyeye dayanan filmde, tanınmış oyuncu ve yönetmen Aamir Khan Mahavir Singh adlı güreşçiyi canlandırmıştır. Film, Hindistan’da gişe rekortmeni, Çin’de ise en çok izlenen yabancı film olmuştur.

Dangal

Amadeus (1984)

IMDb: 8,3
Tür: Biyografi, Drama, Tarihi
Yönetmen: Miloš Forman
Ülke: ABD

Amadeus oyununa dayanan ve 18. yüzyılda Viyana’da yaşayan besteciler Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin başından geçenleri anlatan yapım 8 dalda Oscar ödülü kazanmayı başarmıştır. Filmde Mozart’ı Tom Hulce, Salieri’yi ise F.Murray Abraham canlandırmaktadır.

Amadeus

Büyük Firar (1963)

Orijinal Adı:The Great Escape
IMDb: 8,3
Tür: Dram, Gerilim
Yönetmen: John Sturges
Ülke: ABD

Büyük Firar, II. Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından tutuklanan Müttefik subaylarının hapsedildikleri kamptan kaçışlarını konu ediyor. Subaylar uzun çalışmalar sonucunda kamptan bir tünel kazarak kaçmayı başarırlar. Ancak Alman SS polisleri peşlerini bırakmaz. Sonucunda hepsi Almanya ve İsviçre’de değişik zaman ve şekillerde yakalanırlar. Yakalanan subayların ellisi kampa dönüş yolunda Alman askerleri tarafından öldürülür. Film de ölen bu 50 subaya adanmıştır.

Büyük Firar

Full Metal Jacket (1987)

IMDb: 8,3
Tür: Drama, Akisyon
Yönetmen: Stanley Kubrick
Ülke: Birleşik Krallık

Full Metal Jacket, Vietnam Savaşı öncesi Amerikan ordusunun eğitimleri ve Vietnam Savaşı sırasında Amerikan ordusundaki askerlerin başından geçen olağan olayları konu ediyor. Filmin adı ise Amerikan piyade erlerinin kullandıkları bir tür mermiden gelmektedir.

Full Metal Jacket

Çöküş (2004)

Orijinal Adı: Der Untergang
IMDb: 8,3
Tür: Drama, Tarihi
Yönetmen: Oliver Hirschbiegel
Ülke: Almanya

Çöküş, 1945 yılı Nazi Almanya’sında Adolf Hitler’in son günlerini ve Berlin’in düşüşünü konu ediyor. Adolf Hitler, yaşantısının son günlerinde Berlin’deki sığınağında generalleri ile beraber bulunmaktadır. Bu arada, Kızıl Ordu’nun Berlin’i kuşatması son hız sürmektedir. Alman ulusunun çöküşü hızla yaklaşmaktadır, ancak Hitler yenilgiyi kabul etmemektedir. Filmde, Sovyet askerlerinin Berlin’e girmesiyle beraber sokaklarda yaşanan kanlı çatışmalar, bu çatışmalarda Berlin’i savunmaya çalışan çocuk ve gençlerden oluşan gönüllü askerler, Adolf Hitler’in yoldaşlarının bazılarının onu bırakıp gitmesi, bazılarının ise yanında ölüme kadar kalması, Eva Braun ile sığınakta kıydığı nikâh, Hitler durumdan umudunu kestikten birkaç gün sonra beraber intiharları, Almanya’nın teslim olması ve bunun üzerine Joseph Goebbels’in eşiyle intiharı gibi olaylar başarılı bir şekilde anlatılmaktadır. Bu arada Hitler’i İsviçreli sinema oyuncusu Bruno Ganz canlandırmaktadır.

Çöküş

Siyah (2005)

Orijinal Adı: Black
IMDb: 8,2
Tür: Dram, Biyografi
Yönetmen: Sanjay Leela Bhansali
Ülke: Hindistan

Siyah filmi Amerikalı pedagog ve aktivist Helen Keller’in yaşam hikâyesinden uyarlanarak beyazperdeye taşınmıştır. Bebeklik çağından itibaren kör, sağır ve dilsiz olması, onu pek çok meslektaşından ayıran önemli özelliğiydi. Engellerine rağmen başardıkları, onu efsanevi bir kişilik haline getirmiştir. Beş lisan bilen, bisiklet, kano ve yelkenli ile gezintiye çıkan, yüzen, satranç oynayan Helen Keller, yazdığı makaleler ve bir dizi kitapla kendisini engellilere yardımcı olmaya adamıştır. Başta Amerikan Görme Engelliler Vakfı olmak üzere çok sayıda organizasyonda görev almış ve görevleri nedeniyle dünyanın pek çok yerine seyahat etmiştir.

Siyah

Para Avcısı (2013)

Orijinal Adı: The Wolf of Wall Street
IMDb: 8,2
Tür: Komedi, Biyografi
Yönetmen: Martin Scorsese
Ülke: ABD

Para Avcısı, Amerikalı broker Jordan Belfort’un yaşam hikâyesini konu ediyor. Jordan Belfort rolünde Leonardo DiCaprio yer almaktadır. Amerikan Üniversitesi biyoloji bölümünü bitiren Belfort kariyerine bir komisyoncu olarak başladı. 1990 yılında Stratton Oakmont adlı komisyonculuk şirketini kurdu. Ardından birçok yatırımcıyı dolandırdı ve bir anda zengin oldu.

Para Avcısı

Akıl Oyunları (2001)

Orijinal Adı: A Beautiful Mind
IMDb: 8,2
Tür: Dram, Biyografi
Yönetmen: Ron Howard
Ülke: ABD

Akıl Oyunları, Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash’in hayat hikâyesini konu ediyor. Nash, öğrencilik yıllarından itibaren hayaller görmeye başlar. Mezuniyetinden sonra, zamanla paranoid şizofreni olur; fakat hasta olduğunun farkına varamaz. Bir konferans sırasında aniden bir psikiyatristin karşısına çıkması ile olaylar zinciri değişir. Hastaneye yatar ve bu nedenle akademik çalışmalarından uzaklaşır. Filmde John Nash rolünde Russell Crowe yer almaktadır.

Akıl Oyunları

Kızgın Boğa (1980)

Orijinal Adı: Raging Bull
IMDb: 8,2
Tür: Dram, Spor, Biyografi
Yönetmen: Martin Scorsese
Ülke: ABD

Kızgın Boğa, Amerikalı emekli profesyonel boksör Jake LaMotta’nın yaşam hikâyesini konu ediyor. Ünlü boksörü Robert De Niro canlandırmaktadır.

Kızgın Boğa

Spotlight (2015)

IMDb: 8,1
Tür: Dram, Suç
Yönetmen: Thomas McCarthy
Ülke: Brezilya

Spotlight, Katolik Kilisesi’ne bağlı yüzü aşkın rahibin çocuklara cinsel istismarda bulunmasının ve bu olayların kilise tarafından örtbas edilmesinin, The Boston Globe gazetesinin araştırmacı ekibi tarafından ortaya çıkartılmasını anlatıyor. Kilisenin örtbas etmeye çalıştığı cinsel taciz ve istismar vakalarını araştıran Spotlight ekibi, bir yıla yakın bir süre boyunca konu üzerinde çalışıyor. Ekip, mağdurlar ve skandala karışan kişi ve kurumlarla iletişime geçiyor, daha önce yapılmış haberleri inceliyor, mahkemeye taşınan olayları araştırıyor ve habere ilişkin bilgi ve belgeleri elde ettikten sonra gazetecilik tarihine geçen söz konusu skandal ile ilgili haberi yapıyor. Tüm bu okuduğunuz süreç ise 2015 yılında Spotlight ismiyle beyazperdeye taşınıyor. Spotlight film incelemesi için tıklayınız!

Spotlight

Fargo (1996)

IMDb: 8,1
Tür: Dram, Suç
Yönetmen: Ethan Coen, Joel Coen
Ülke: ABD

Orta Batı Amerika’da geçen film, bir araba satıcısının (William H. Macy), 1.000.000$’lık fidye almak amacıyla karısını kaçırmaları için iki adamı (Steve Buscemi ve Peter Stormare) tutması hakkındadır. Kaçırma olayı bir dizi cinayete sebep olur ve hamile polis memuru Gunderson (Frances McDormand) bu cinayetleri araştırmaya başlar.

Fargo

12 Yıllık Esaret (2013)

Orijinal Adı: 12 Years a Slave
IMDb: 8,1
Tür: Dram, Tarihi
Yönetmen: Steve McQueen
Ülke: Birleşik Krallık, ABD

12 Yıllık Esaret, 2013 İngiliz-Amerikan yapımı tarihsel epik dram filmidir. Film New York Eyaletinde özgür bir siyahi olarak doğmuş olan ve 1841 yılında Washington DC’de kaçırılıp köle olarak satılan Solomon Northup’un 12 yıl boyunca köle olarak geçirdiği yaşamı anlatmaktadır. Film Northup’un 1853 yılında aynı isimle yazdığı Twelve Years a Slave isimli anılarına dayanılarak sinemaya uyarlanmıştır. Anılarını yayınlamadan önce Northup 12 yıl boyunca, Louisiana eyaletinde tarlalarda köle olarak çalışmıştır. Northup’un anılarının ilk bilimsel baskısı, 1968 yılında Sue Eakin ve Joseph Logsdon’un eş editörlüğünde gerekli izinler alınmasının ardından redakte edilerek, doğruluğu kanıtlandıktan sonra basılmıştır. Film Steve McQueen’in yönettiği üçüncü uzun metrajlı filmdir. Filmin başrolünde Chiwetel Ejiofor rol almış ve Solomon’u canlandırmıştır.

12 Yıllık Esaret

Zafere Hücum (2013)

Orijinal Adı: Rush
IMDb: 8,1
Tür: Dram, Spor
Yönetmen: Ron Howard
Ülke: ABD, Birleşik Krallık

Rush, 1976 Formula One sezonu sürücüleri James Hunt ve Niki Lauda arasındaki rekabeti konu ediyor. James Hunt, 1976 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nı kazanmıştır. Yarış pilotluğundan ayrıldıktan sonra medya yorumculuğu ve iş adamlığı yapmıştır. Niki Lauda ise üç kez F1 Dünya Şampiyonu olmuştur.

Zafere Hücum

Haçiko: Bir Köpeğin Hikâyesi (2009)

Orijinal Adı: Hachi: A Dog’s Tale
IMDb: 8,1
Tür: Dram, Aile
Yönetmen: Lasse Hallström
Ülke: ABD

Film, Japonya’nın Akita iline bağlı Odate şehrinde doğan, ölünceye kadar sadakatle bağlı olduğu sahibini her gün işe giderken bindiği metro istasyonu olan Shibuya Metro istasyonu kapısında bekleyen Haçiko’nun hikayesini konu ediyor. Haçiko: Bir köpeğin hikâyesi film incelemesi için tıklayınız!

Haçiko: Bir Köpeğin Hikâyesi

Özgürlük Yolu (2007)

Orijinal Adı: Into The Wild
IMDb: 8,1
Tür: Dram, Macera
Yönetmen: Sean Penn
Ülke: ABD

Özgürlük Yolu, 1968 doğumlu Amerikalı gezgin Christopher Johnson McCandless’in gerçek yaşam hikâyesinden uyarlanarak beyazperdeye taşınmıştır. Özgürlük Yolu film incelemesi için tıklayınız!

Özgürlük Yolu

Hotel Ruanda (2004)

Orijinal Adı: Hotel Rwanda
IMDb: 8,1
Tür: Dram, Tarihi
Yönetmen: Terry George
Ülke: ABD, İngiltere, İtalya, Güney Afrika

Hotel Ruanda, Ruanda Soykırımı’nı konu ediyor. Film, Ruanda’da 1994 yılında Hutu ve Tutsi etnik grupları arasında çıkan ve büyük sayıda (yaklaşık 800.000) Tutsinin yaşamını kaybetmesiyle sona eren şiddet olayları ve katliamı konu alır ve filmin senaryosu Ruanda Katliamı’ndaki gerçek olaylara dayanmaktadır. Ana karakter Kigali’deki Hôtel des Mille Collines’in müdürü olan Hutu kökenli Paul Rusesabagina’dır.

Hotel Ruanda

Lion (2016)

IMDb: 8,1
Tür: Dram
Yönetmen: Garth Davis
Ülke: Avustralya, ABD, Birleşik Krallık

Lion, Saroo Brierley ile Larry Buttrose’un kurgusal olmayan kitabından Luke Davies tarafından uyarlanmıştır. Saroo adında beş yaşındaki bir Hint çocuğu, Kalküta sokaklarında evinin binlerce kilometre ötesinde kaybolur. Avustralyalı bir çift tarafından evlat edinilmeden önce pek çok sorunla uğraşır; 25 yıl sonra, kaybettiği ailesini bulmak için yola çıkar.

Lion

Persepolis (2007)

IMDb: 8,1
Tür: Dram, Savaş
Yönetmen: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
Ülke: Fransa

Persepolis, Marjane Satrapi’nin aynı ismi taşıyan ve çizgi roman olarak yazılmış otobiyografisinin sinemaya uyarlanmasıyla yapılmış bir animasyon filmidir. Film, İran İslam Devrimiyle değişen hayatları, yaşıtlarına göre erken serpilmiş ve açık sözlü bir kız olan dokuz yaşındaki Marjane’nin gözünden anlatmaktadır. Filmde Şah’ın devrilmesine destek verilmesinin ardından, radikal İslamcı kesimin politik gücü elde etmesiyle beraber kişisel hakların daraltılması, kadınlara kara çarşaf giyme zorunluluğu, muhaliflerin susturulması ve birçok kadının hapsedilmesi gibi olaylar işlenmektedir.

Persepolis

Gandhi (1982)

IMDb: 8,1
Tür: Dram, Tarih, Biyografi
Yönetmen: Richard Attenborough
Ülke: İngiltere

Gandhi, İnsan Hakları Savunucusu Mohandas Karamçand Gandi’nin hayatını anlatan 1982 yapımı biyografik bir filmdir. 20. yüzyılın ilk yarısında İngiltere’nin Hindistan’da koloniler kurması ve Hindistan’ın durumu etrafında toplanan filmde Gandi rolünü Ben Kingsley canlandırmıştır.

Gandhi

Soraya’yı Taşlamak (2008)

Orijinal Adı: The Stoning of Soraya M.
IMDb: 8
Tür: Dram
Yönetmen: Cyrus Nowrasteh
Ülke: ABD, İran

Fransız-İranlı gazeteci Freidoune Sahebjam’ın La Femme Lapidée adlı eserinden uyarlanan, 2008 yapımı Amerikan-İran drama filmidir. Gazeteci olan Freidoune, arabası bozulduğu için durduğu küçük bir köyde Zahra ile tanışır. Mütedeyyin insanların çoğunlukla yaşadığı bu köyün sakinlerinden Zahra, Freidoune’un peşini bırakmaz. Çünkü onun bir basın görevlisi olduğunu anlamıştır ve Zahra, onunla konuşabilmek için ısrarla peşine takılır. Yeğeni Soraya bir gün önce aynı köyde yaşadığı insanlar tarafından vahşice katledilmiştir. Ölmeden önce yeğenine söz veren Zahra, bunun köyün sırlarının arasına gömülmemesi için elinden geleni yapmaya kararlıdır. Tek umudu da bu gazetecinin elindedir, dinlemeli ve bu küçücük köyün büyük günahını tüm dünyaya anlatmalıdır.

Sorayayı Taşlamak

Külkedisi Adam (2005)

Orijinal Adı: Cinderella Man
IMDb: 8
Tür: Drama, Spor
Yönetmen: Ron Howard
Ülke: ABD

Cinderella Man lakabıyla tanınan ünlü boksör James J. Braddock’un gerçek yaşam öyküsüne dayanan film, Braddock ve ailesinin ABD’deki Büyük Ekonomik Kriz yıllarında yaşadıkları sıkıntılı yılları ve verdikleri büyük yaşam mücadelesini konu ediniyor.

Külkedisi Adam

Sınırsızlar Kulübü (2013)

Orijinal Adı: Dallas Buyers Club
IMDb: 8
Tür: Drama, Tarih
Yönetmen: Jean-Marc Vallée
Ülke: ABD

Sınırsızlar Kulübü, 1992 yılında gazeteci Bill Minutaglio’nun Dallas Morning News Gazetesi’nde yer alan haberine istinaden Ron Woodroof’un gerçek hayat hikâyesi üzerine kurgulanmıştır. 1986 yılında Dallas’ta HIV enfeksiyonu sonrasında AIDS’e yakalanan Ron Woodroof, 1992’ye kadar kendisi ve kendisi gibi kişilerin yaşayabilmesi konusunda çalıştı. Teşhis sonrası 30 günlük bir hayat biçilen Woodroof, ABD’de onaylanmış tek ilaç olan AZT’yi almaya başladı. Ancak bu ilaç onu neredeyse öldürüyordu. Daha sonra, hayatta kalabilmek için dünyanın başka yerlerinden ilaç kaçakçılığına başladı. Bu durum o zamanlar (ve hala) kanunsuzdu. Doktoru Eve Saks (Garner)’ın ve hasta arkadaşları Rayon’un yardımları ile hep birlikte Dallas Buyers Club’ı (Dallas Satınalma Kulübü’nü) kurdular. Bu yolla diğer hastalara ilaç temin etmekteydiler. Kulübün faaliyetleri, hasta sayısı ve üyesi açısından gittikçe büyümekte iken Amerikan İlaç ve Besin Yönetimi’nce keşfedildi ve bu durum sonucunda Ron kendisini büyük bir savaşın içinde buldu. 1992 yılında hayatını kaybetti.

Sınırsızlar Kulübü

Dokunulmazlar (1987)

Orijinal Adı: The Untouchables
IMDb: 8
Tür: Dram, Suç
Yönetmen: Brian De Palma
Ülke: ABD

Dokunulmazlar, Amerikan İçki Yasağı teftiş memuru Eliot Ness’in İtalyan asıllı Amerikalı mafya lideri Al Capone’u adalete teslim edişini otobiyografik bir anlatımla ele alan 1987 yapımı bir filmdir. Başrollerini Memur Eliot Ness rolünde Kevin Costner, İrlanda asıllı Amerikalı devriye polisi Jim Malone rolünde Sean Connery ve Al Capone rolünde Robert de Niro’nun paylaştığı filmi, David Mamet uyarladı. Filmdeki rolüyle Connery En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında “Oskar” olarak da anılan Akademi Ödülü’nü kazandı. Film kısa zamanda büyük etki yarattı ve 76 milyon $’u açan hasılatıyla “hit” oldu.

Dokunulmazlar

Enigma (2014)

Orijinal Adı: The Imitation Game
IMDb: 8
Tür: Dram, Biyografi
Yönetmen: Morten Tyldum
Ülke: ABD

Film, Alan Turing adlı matematikçinin II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme çabasını anlatır. Hükümet tarafından bu iş için ülkenin en önemli matematikçileriyle beraber seçilen Alan Turing grubun en hırslısı, aynı zamanda en zekisidir. Ancak zeki olduğu kadar da anlaşılması zor birisidir. Bu anlaşılmazlık grubu ve çevresindekileri ile arasında sorunlara yol açacak, başının belaya girmesine sebebiyet verecektir. Her şeye rağmen ülkesinin ve müttefiklerin geleceği ona bağlıdır. Karakterinden ödün vererek takım çalışmasına katılmalı ve bu şifreyi çözmelidir.

Enigma

JFK (1991)

IMDb: 8
Tür: Dram, Biyografi, Gerilim
Yönetmen: Oliver Stone
Ülke: ABD

JFK, ABD 35.Başkanı John F. Kennedy’nin öldürülmesine yol açan olayları ve eski New Orleans bölge avukatı Jim Garrison’un (Kevin Costner) gözleri önünde örtbas edildiğini konu ediyor.

JFK

Sıkıysa Yakala (2002)

Orijinal Adı: Catch Me If You Can
IMDb: 8
Tür: Dram, Suç
Yönetmen: Steven Spielberg
Ülke: ABD

Sıkıysa Yakala, Amerikalı çek dolandırıcısı Abagnale Jr.’nin hayat öyküsünden esinlenilerek oluşturulan 2002 yapımı komedi-drama türünde bir sinema filmidir. Steven Spielberg’in yönetmenliğini üstlendiği filmde, 19 yaşında dahi olmayan Frank Abagnale Jr.’ın, Pan American World havayolu şirketinde pilot, Georgia’da doktor ve Louisiana’da savcı kılığına bürünerek milyonlarca dolarlık çek sahtekârlığıni nasıl yaptığı anlatılmaktadır. Abagnale’i Leonardo DiCaprio canlandırırken, filmin diğer önemli oyuncuları Tom Hanks, Christopher Walken, Amy Adams, Martin Sheen ve Nathalie Baye’dir.

Sıkıysa Yakala

Köpeklerin Günü (1975)

Orijinal Adı: Dog Day Afternoon
IMDb: 8
Tür: Dram, Tarih, Suç
Yönetmen: Sidney Lumet
Ülke: ABD

Film, roman yazarı P.F Kluge’un “Banka’daki Adamlar” makalesinden esinlenilmiştir. İki arkadaş Sonny Wortzik (Al Pacino), ve Salvatore Naturile (John Cazale), Brooklyn’deki bir Tasarruf Bankası’nı soymaya kalkışırlar. Sal silahını çeker kısa süreli bir sinir bozukluğu yaşar. Sonny onu olay yerinden çıkarmak ister ve zaman planı yanlış olduğu için plan hemen tersine gider. Bankanın etrafı polislerle sarılmıştır. polisler iki arkadaşı içeri girip tutuklamak ister ama, Sonny içerde banka çalışanlarının olduğunu söyler ve eğer polis’ler içeriye girerse rehineleri tek tek öldürmekle tehdit eder. ve Sonny polisler’den telefon, ile isteklerde bulunur. daha sonra dışarı çıkarak isteklerde bulunur. ve John bir eşcinseldir. dışarda eşcinseller toplanmıştır ve John’u desteklerler.Daha sonra Sonny bir helikopter ister, Sal ve rehinelerle birlikte havaalanında onları bekleyen uçak’a kaçmak için polis’ler ise onaylar ve Sonny ile Sal rehinelerle birlikte arabaya biner ama arabayı süren bir polis’tir. havaalanı’na gelindiğinde ise Sal polisin kafasına silah dayamıştır. ve polis o silahı çekmesini ister, kensininde de silaj olmadığını söyler, Sal silahı çeker ve aracın kapısı açıldığında polis aracın torpidosunda sakladığı silahı çıkarır ve Sal’i kafasından vurur.

Köpeklerin Günü

Zoraki Kral (2010)

Orijinal Adı: The King’s Speech
IMDb: 8
Tür: Dram, Tarihi, Biyografi
Yönetmen: Tom Hooper
Ülke: Birleşik Krallık

1936-1952 arasında Birleşik Krallık hükümdarı ve 15 Ağustos 1947’ye değin Hindistan imparatoru olan VI. George’un gerçek yaşam hikâyesini konu eden filmde VI. George rolünde Colin Firth yer almaktadır.

Zoraki Kral

BONUS 1: Barda (2007)

IMDb: 7
Tür: Suç, Dram
Yönetmen: Serdar Akar
Ülke: Türkiye

Barda filmi Şapka Bar Olayı olarak bilinen gerçek bir yaşam hikâyesinden esinlenerek beyazperdeye taşınmıştır. 1997 yılında Ankara Şapka Bar’da gerçekleşen bir grup gence uygulanan tecavüz, işkence ve cinayeti konu edinir. Barda film incelemesi için tıklayınız!

Barda

BONUS 2: Müslüm (2018)

IMDb: 8,2
Tür: Biyografi, Dram
Yönetmen: Ketche, Can Ulkay
Ülke: Türkiye

Müslüm, arabesk müziğinin efsane ismi Müslüm Gürses’in hayat hikâyesini beyazperdeye taşıyor. Şanlıurfa’daki çocukluğundan İstanbul’daki yaşamına kadar tüm hayatı konu edilen filmde Müslüm Gürses’in milyonları etkileyen müziğine, çocukluğundan ölümüne kadar geçen zamanda yaşamına etki eden kişilere ve çok sevdiğini her fırsatta dile getirdiği eşi Muhterem Nur’a odaklanılıyor. Müslüm Gürses’i Timuçin Esen, Muhterem Nur’u ise Zerrin Tekindor canlandırıyor.

Müslüm

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Görkem Barındık

Görkem Barındık tarafından oluşturuldu

1993 yılının Haziran ayında Ankara’da dünyaya gelen Genel Yayın Yönetmeni Görkem Barındık, Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Şu an Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalı'nda Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. IO Dergi'de imtiyaz sahibi olan Barındık, hayatın sadece biyografik bilgilerin çoğalması için yaşanan anlardan ve kariyer için oluşturulan öz geçmişlerden ibaret olmadığına inanır. Araştırır. Okur. Bıkar. Güler. Yazmayı sever, hayat hakkında kritik yapmayı da… Yemek yer, sevdikleri ile paylaşır. Özellikle de hayvanlar ile… Her zaman bir şeylerin arayışındadır ama neyin arayışında, kendisi de bilmez. Aykırıdır. Öyle biridir işte…

Crazy Ex-Girlfriend

Harry Potter evrenindeki tüm filmler