in ,

Olmuş bu.Olmuş bu. Bayıldım!Bayıldım!

Annenizle izleyebileceğiniz en iyi filmler

Dünyanın en popüler film ve dizi platformu olan IMDb’de izleyicilerin oylarıyla belirlenen, annenizle izleyebileceğiniz en iyi filmlerin listesi…

Anneler Günü’ne ithafen özene bezene hazırladığımız bu güzelim listeye geçmeden önce Anneler Günü’nün tarihçesini hatırlamak ister misiniz?

Anneler Günü’nün tarihçesi

Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar.

Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

ABD’de ise Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre’nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi.

Anneler Günü Dünya’da farklı günlerde kutlanır. Türkiye’de ise Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanmaktadır.

Biz de SineTürkiye ekibi olarak tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyor, her daim sanatla kalmalarını diliyoruz…

Duyguların Rengi (2011)

IMDb: 8,1
Orijinal Adı: The Help
Tür: Dram, Romantik
Yönetmen: Tate Taylor
Ülke: ABD

Kathryn Stockett’in romanı ile aynı adı taşıyan film, gizli bir yazı projesi etrafında birbirlerine daha çok yaklaşan üç farklı kadının dostluk öyküsünü konu ediyor.

Filmin başrollerini Emma Stone, Viola Davis ve Octavia Spencer paylaşıyor.


Neşeli Günler (1965)

IMDb: 8
Orijinal Adı: The Sound of Music
Tür: Dram, Müzikal
Yönetmen: Robert Wise
Ülke: ABD

1959 tarihli aynı adlı Broadway müzikalinden uyarlanmıştır. Müzikalde olduğu gibi bu film de Howard Lindsay ve Russel Crouse’un kitabına dayanmaktadır.

Film 1966 yılında 10 dalda aday olduğu Akademi Ödülleri’nden “en iyi film”, “yönetmen”, “müzik”, “ses” ve “kurgu” dallarında beş tanesini kazanmıştı. Ayrıca ABD’de “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilmiş ve Kongre Kütüphanesi’nin “Ulusal Film Arşivi”nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.


Hannah ve Kız Kardeşleri (1986)

IMDb: 7,9
Orijinal Adı: Hannah and Her Sisters
Tür: Dram, Komedi
Yönetmen: Woody Allen
Ülke: ABD

Hannah ve Kız Kardeşleri, Şükran Günü yemeği ile başlayan ve biten iki yıl boyunca geniş bir ailenin iç içe geçmiş hikâyelerini konu ediyor.

Filmin başrollerini Mia Farrow, Carrie Fisher ve Barbara Hershey üstleniyor.


Çocukluk (2014)

IMDb: 7,9
Orijinal Adı: Boyhood
Tür: Drama
Yönetmen: Richard Linklater
Ülke: ABD

Yönetmen Richard Linklater’ın 12 seneye yaydığı bu film, bir gencin çocukluğundan üniversiteye kadar geçirdiği dönemi konu ediyor.

Başrol oyuncusu Ellar Coltrane’in 8 yaşından itibaren oynadığı bu filmde, izleyiciler oyuncunun büyümesine şahit olmaktadır.


Benim Güzel Meleğim (1964)

IMDb: 7,9
Orijinal Adı: My Fair Lady
Tür: Komedi, Müzikal
Yönetmen: George Cukor
Ülke: Birleşik Krallık

Benim Güzel Meleğim, Bernard Shaw’un Pygmalion isimli oyunundan esinlenerek beyazperde taşındı. Başrollerinde Audrey Hepburn ve Rex Harrison yer alıyor. Film başta En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yönetmen olmak üzere toplam 8 Oscar kazanmıştır.


Kör Nokta (2009)

IMDb: 7,7
Orijinal Adı: The Blind Side
Tür: Dram, Spor
Yönetmen: John Lee Hancock
Ülke: ABD

Michael Lewis’in 2006 yılında yayımlanan The Blind Side: Evolution of a Game adlı kitabından uyarlanarak beyazperdeye taşınan film babasını hiç tanımamış ve annesi uyuşturucu müptelası olan bir çocuğun futbol kariyerini konu ediyor.

Normalden iri olan ve 13 kardeşinin arasında hiç ilgi görmeyen Michael Oher bir gün Bay ve Bayan Tuohy tarafından evlatlık alınır ve hayatı değişmeye başlar…


Juno (2007)

IMDb: 7,5
Tür: Komedi, Dram
Yönetmen: Jason Reitman
Ülke: ABD

Bir lise öğrencisi olan Juno, okuldan arkadaşı Bleeker ile yatmaya karar verir ve hiç düşünülmeyecek bir zamanda bir bebek sahibi olması gibi beklenmedik bir durumla karşılaşırlar. Ancak Juno bu olaylar esnasında oldukça olgunlaştığını hissetmeye başlar. Karşısına çıkan problemlerin üstüne korkusuzca giderek engelleri tek tek ortadan kaldıracaktır…


BONUS: Nadide Hayat (2015)

IMDb: 6,4
Tür: Komedi
Yönetmen: Çağan Irmak
Ülke: Türkiye

Nadide Hayat, 30 yıllık hayat arkadaşını ani biçimde kaybeden Nadide Hanım’ın yaşantısını konu ediyor. Nadide Hanım kendisine hobiler edinmeye çalışsa da, hepsi birer geçici heves olarak kalır. Dikiş kursundan, koroya; gezilerden kabul günlerine hiçbir aktivitede aradığı mutluluğu bulayan Nadide Hanım, gazetede gördüğü bir haberle kendisini önce okul sıralarında, ardından mavi sulara kendini atar. Bir grup genç ve gizemli bir kaptan ile yeni bir hayata başlangıç yapacaktır…

Filmin başrollerini Demet Akbağ ve Yetkin Dikinciler paylaşıyor.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Görkem Barındık tarafından oluşturuldu

1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır. Hayatın sadece biyografik bilgilerin çoğalması için yaşanan anlardan ve kariyer için oluşturulan öz geçmişlerden ibaret olmadığına inanır. Araştırır. Okur. Bıkar. Güler. Yazmayı sever, hayat hakkında kritik yapmayı da… Yemek yer, sevdikleri ile paylaşır. Özellikle de hayvanlar ile… Her zaman bir şeylerin arayışındadır ama neyin arayışında, kendisi de bilmez. Aykırıdır. Öyle biridir işte…

The Walking Dead: Ölülerle savaş, yaşamaktan kork!

Her Şey Çok Güzel Olacak filminin unutulmayan replikleri