in ,

Çukur dizisi: Ne oldu, ne olacak?

Dizi tarihini baz aldığımız zaman çok geniş bir kapsam alanı ile karşı karşıya kalmaktayız. Televizyonda yayınlanan dizilerin birçoğu, dizi konusu itibari ile bazıları ise senaryosunda olan aksaklıklar veya bozukluklar nedeniyle kötü sonuçlarla bitip, erken final yapabiliyor. Son zamanlarda gözüme takılan ve izlemekten keyif aldığım ve geniş bir izleyici kitlesine sahip olan Çukur dizisi ise gerek aksiyon gerekse konusu itibarı ile reytinglerde gayet iyi bir dereceye ulaştı.

3. sezonu çekilecek ve yayınlanacak olan Çukur’un, yine şaşırtıcı olaylarla karşımıza çıkacağı aşikâr. Senaristin (Gökhan Horzum), dizi ilerledikçe “benim daha yazacak çok konum var” demesine rağmen dizinin son bölümlerinde amacından şaşmış gibi görünmesi de dikkat çekiyor. Olaylar ilk etkisini bırakmıyor ve sadece konuyu uzatmak için senaryo yazıldığı çok belli oluyor. Diziye sürekli yeni karakterler giriyor ve bir süre sonra ayrılıyor. Ancak tüm bunlara rağmen izleyici alıştığı için yine de vazgeçemiyor ve diziyi izlemeye devam ediyor.

Çukur Dizisi

Çukur dizisinin olmazsa olmazı: Yamaç Koçovalı

Karakterlerin rolleri, özellikle Yamaç Koçovalı (Aras Bulut İynemli)’nın oyunculuğu, dizinin bu derece üst sıralarda olmasının ve devam etmesindeki en büyük etken. Usta bir oyuncu izlenimi veren Aras Bulut İynemli diziyi gerektiği yerde sürüklüyor. Tabii ki abileri de biraz kıpırdayınca aksiyon ve heyecan gittikçe artıyor.

Kurgu açısından İçerde dizisinden çok örnek alınarak çekildiği kesin. Aradaki tek fark; İçerde dizisi anlatılmak isteneni kısa sürede anlattı ve izleyiciye verilmek istenen mesajı iletip, final yaparak bitirdi. Kimse neden erken bitti demedi, çünkü “tadında bitirildi” olarak düşündü herkes.

Çukur Dizisi

Çukur dizisi İdris Baba’ya veda mı ediyor?

İdris Baba (Ercan Kesal)’nın büyük ihtimalle diziye veda edeceği 3.sezonda yaşanacaklar merak konusu olsa da, kimsenin bir İdris Baba olamayacağını da herkes biliyor.

Racon bilen ve karmaşık hayatıyla genel olarak tüm olayların içinde İdris Baba’nın bir parmağının olduğu anlaşılıyor. Peki, yeni sezonda Yamaç Koçavalı tüm sorumluluğu üstüne alabilecek mi? İzleyip göreceğiz.

Çukur Dizisi

Akın Koçovalı Çukur’un başına geçmeyi başardı mı?

Diziye yeni katılan Akın Koçavalı (Burak Dadak) da zekâsı ve hırsı sayesinde Çukur’un başına geçmiş gibi görünse de, daha çok küçük olduğu için tutunamayacak gibi duruyor. Ancak ne olursa olsun dizi 3. sezonda final yapsa bile Akın Koçovalı’nın izleyicide bir etki bırakacağı kesin.

Sena Koçovalı (Dilan Çiçek Deniz)’nın dramatik ve duygusal ölümü sonrası deliren Yamaç, bakalım bundan sonra neler yapacak ve kendini artık tam anlamıyla ispat edebilecek mi? Yeni düşmanların da diziye dâhil olmasıyla ortalığın fena karışacağı bir sezon bizleri bekliyor olacak. Pazartesi günlerinin reyting birincisi olan Çukur’un, bu sezon Final yapması gerektiğini düşünüyorum. Tabii televizyon sektöründe her şey reyting olduğu için ne olacağını da kimse kestiremez.

Çukur İstanbul’da derler, ama asıl İstanbul Çukur’dadır

Bir de şu açıdan bakarsak; Çukur’un çekildiği semt, zamanında operasyon yapılan bir yerdi; Adana’da Hürriyet Mahallesi’ne benzetilen bir yer. Özellikle “Çukur İstanbul’da derler, ama asıl İstanbul Çukur’dadır” cümlesi son zamanların dizi tarihinde en etkili cümlelerinden biri haline geldi. Çukur ismi ilk başta, bu nasıl isim gibi tartışılsa da daha sonra “İçerde miyiz evlat esintili Çukurda mıyız? sorusu sayesinde kabul görmüş oldu.

Özellikle senaristin duvar yazıları aracılığıyla izleyiciye mesajlar vermesi ve ilerleyen bölümlerde olacaklar hakkında ipuçlarında bulunması da diziyi daha etkili bir hale getirdi. “Her duvar yazısının bir anlamı var, ben yazdığım hiçbir şeyi boşuna yazmam” diyen senarist bu merak uyandırıcı taktiğiyle diziye yüksek dozlu heyecan katmayı başardı.

Çukur Dizisi

Çukur dizisi: İktidar savaşları

Herkesin bir yuvası vardır şu hayatta, bizimki de Çukur’dur. Gözümüzü Çukur’da açarız, son nefesimizi Çukur’da veririz. Dışarıda başımız belaya girse kendimizi Çukur’a atarız. Nerde olursak olalım hep Çukura geri döneriz, birbirimizi tanımasak bile birbirimizi biliriz.

Tüm mafya dizilerinde olduğu gibi Çukurun da tek amacı iktidar olmak. Baba ve oğullarının arasında geçen hikâyeler ve savaşlar, sonrasında kötü mafyalarla olan çatışmalar…

Bazı bölümleri çok durgun geçmesine rağmen Çukur dizisi, sonraki bölümlerde bol aksiyon yaratarak yine izleyicinin yükselmesine ve beklentisinin artmasına neden oluyor. Kara kuzuların 2. sezonda diziye girmesiyle bambaşka bir hal alan dizi Karakuzular ve Koçovalılar arasında yaşanan çatışmalar ve akıl oyunlarıyla her bölümde nefesleri kesti. Sezon sonuna doğru Karakuzuların ortadan kalkmasıyla yani öldürülmesiyle Çukur tekrar Koçovalılara kalmış oldu. Babasının tercihleri yüzünden elini kana bulayan Yamaç ekran başındakilerin masum temsilcisi rolünde. Ne acı ki işkenceleri, dehşet verici ölüm sahnelerini görmemek için gözlerini kapatan, uzunca bir süre gördüklerinin etkisinden kurtulamayan Yamaç, yakın zamanda benzer işkence ve ölüm sahnelerine onay vermeye başlayacak.

Çukur Dizisi

Yamaç’ın güç ve iktidar zehirlenmesi eşliğinde yaşayacağı, sevdiklerimi koruma konulu izlenime sahip olan seyirciler de zamanla gördüklerinden rahatsızlık duymayacak. Böyle bir dizinin Türk televizyonlarında olması, yeni yapılacak olan diziler için umut verici bir gelişme. Ay Yapım genel olarak yaptığı dizilerle ses getirmiş olmasına rağmen bu başarıları, diğer yapımcılarının ve televizyon şirketlerinin de dikkatinden kaçmıyor. Onlar da yeni yüzler ve yeni senaryolarla izleyicinin gönlünde taht kurma çabalarına giriyor olacaklar. Bu rekabeti arttıracak ve daha kaliteli ve büyük projelerde diziler karşımıza çıkmaya devam edecektir. Son yıllarda televizyona olan ilgi azalsa da bir nebze de olsa etkisi olacaktır. Senaristler genelde mafya ve heyecan yaratan, merak uyandıran, duygusal diziler yapacaklardır. Uzun süreler boyunca bu kalitede bir dizinin tekrar yapılması ve farklı konularla sempati kazanması iyi olacaktır.


Diğer ilgili yazılar için bakınız:

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hasan Can Bekar tarafından oluşturuldu

1995 Ankara Altındağ doğumlu, Kırşehir Ahi Evren Üniversitesi Fen bilgisi öğretmenliği son sınıf öğrencisi.

Netflix en iyi Türk filmleri

Soraya’yı Taşlamak: Şeriatın gerçek yüzü