in ,

Dövüşçü

Dövüşçü (The Fighter), 2010 yapımı bir ABD filmidir. Başrollerde Christian Bale, Mark Wahlberg ve Amy Adams oynamıştır. 2011 Şubat ayındaki Akademi Ödülleri töreninde, Bale filmdeki rolü ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında, Melissa Leo ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü kazanmıştır.

Bir boksörün, sıfırdan başlayıp, karşılaştığı tüm zorluklara rağmen inancını ve azmini kaybetmeden zirveye çıkışını konu alan bir film. Bu sırada Amerikan aile yapısı ve gençlerin içinde bulunduğu sosyal çöküşlere de değinilmiştir.

Dövüşçü (2010)

Filmi izlemeyenler için kısa bir özet geçip övgülerime başlamak istiyorum. Hikaye gerçek bir olaydan alıntı ve içinde uyuşturucu bağımlılığı, aile bağları, hırs, azim, karmaşa ne ararsanız var. Ya da başka bir deyişle film, dövüşen birçok dövüşçüyü ve onun aile içi yaşadığı manevi hatıralarını ele alıyor. Boksörlerin hayatlarını konu alan birçok film yapıldı. Hatta bu filmin Cinderella Man filminin bir kopyası olduğu söylendi. Fakat film, rakiplerinden kendini ayırabilecek özellikleri içinde barındırmasıyla işi bitirmiştir. Film, hakkında konuşulduğu kadar ses getirebilecek güzel bir yapıt olmuş.

Senaryonun gerçek hayattan alıntı olması bazı izleyicileri filme daha da çekiyor. Çünkü insanlar bazen gerçeklik görmek istiyorlar. Bazı sahnelerin gerçekliğine o kadar kaptırdım ki tezahürat yapmamak için kendimi zor tuttum. Tek kötü yanı hikayenin sonunu tahmin edebiliyor olmamız. Yani ben biraz gizem beklerim.

Oyuncular filmin muhteşemliğini tamamlayan diğer bir öge…

Christian Bale; komik tavırları, hiper-aktif ve küstahlığı ile sizi çok güldürecek ve bazen de sinirlendirebilecek bir karaktere can vermiş. Ve tabii ki en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü alan Melissa Leo ve başrol oyuncusu Mark Wahlberg de muhteşem oynamış.

Genel olarak iyi hikayesi ve oyuncuları ile başarılı bulduğum bir film. Sadece boks sporunu seven ve anlayanların zevk alabileceği bir film olmadığını buradan belirtmek istiyorum. Ve herkese tavsiye ediyorum. İyi seyirler!

Film, High on Crack Street: Lost Lives in Lowell isimli Eklund-Ward ailesinin yer aldığı 1996 belgeselinden ilham almıştır.

Sık sık “İrlandalı” Micky Ward takma adıyla tanınan George Michael Ward Jr., 1985’ten 2003’e kadar yarışan İrlandalı-Amerikan eski profesyonel boksördür. 2000 yılında ağır siklet unvanını almıştır.

Richard Eklund Jr ise ağır siklet bölümünde Amerikan eski profesyonel boksördür. Eski bir New England Welterweight Şampiyonu olan Eklund, “Lowell’in Gururu” olarak bilinir.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Görüş tarafından oluşturuldu

Anonim. Eser sahibi belli değil veya artık SineTürkiye'de yazar değil.

2019 Ekim: Netflix yayın takvimi

7. Koğuştaki Mucize: Melek olmak istemiyom!