Outlaw King

Merhabalar. Başlıkta gördüğünüz Outlaw King filminden önce birazcık konuşalım mı? Bu tarz yazılara sohbet ederek başlamayı çok seviyorum. Nasılsınız? Ben çok yorgunum, bugün acayip işim vardı. Her zamanki gibi çok çalıştım, ama bunun yazımızla çok fazla da alakası yok. Şu an günlerden Çarşamba, saat ise 23:42. Perşembe gününe yazımı hazırlıyorum. Normalde hiçbir yazımı son güne bırakmam, bazı yoğunluklardan dolayı böyle oldu. İki farklı yazı konusu buldum, ancak hiçbiri de içime sinmedi. Sonra kendime dedim ki; “Ya geçen izlediğin, çok da tatmin olmadığın, ama atıştırmalık olarak izlenilebilecek bi’ film var, onu neden önermiyorsun?”. Çok mantıklı, çünkü hakkını vererek yazmadıktan sonra yazmam, yazmak için yazmaya karşıyız blog olarak.

Outlaw King

Neyse, epey bi’ uzatmışım yahu. Artık, oyuncağımız gibi olan Netflix‘i açtım; dizi izleyesim yok, atıştırmalık dediğimiz bi’ film arıyorum. Epeydir önerilerde gördüğüm, listeme attığım bi’ film gördüm yine; Outlaw King. Hadi deneyelim dedim. Sonrasında karşıma hikayesi şu olan bi’ film geldi;

Filmin konusu

İskoçya’nın birinci kralı I. Robert yani Robert Bruce, Orta Çağ İskoçyası’nda kral olur. Kral olur olmasına, ama İskoçya, İngiltere ve İngiltere’nin güçlü I. Edward tarafından işgal edilmiştir ve kral olmasından ötürü I. Edward ile savaşmak zorundadır. Tabii, derebeylik sisteminden ötürü bazı derebeylerinin ve bağımsızlık aşkı güden İskoçların desteğini alan Robert Bruce, güçlü ve sayıca kendilerinden fazla olan İngiltere ordusunu yenebilmek için çok fazla taktiksel çalışma ve çok daha fazla mücadele vermek zorundadır. İngilizler’den nefret eden halk ve savaşçılar, büyük bir mücadeleye hazırdır. Tarihin gördüğü en önemli strateji ve muharebelerinden birinin yaşanacağı film, Birleşik Krallık’ın tarihine farklı bir pencereden bakıyor.

Outlaw King

Birleşik Krallık’ın savaşlarla dolu tarihi

Bu arada Birleşik Krallık ile ilgili ufak bilgi vereyim. Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda ülkelerinin oluşturduğu bölgeye verilen isimdir. Temsili olarak İngiltere kraliyet ailesi tarafından yönetiliyor.

Son dönemlerde Vikings ve The Last of the Kingdom gibi diziler başta olmak üzere birçok dizide İngiltere ve Birleşik Krallık’ın tarihine tanık oluyoruz. Hem dışarıdaki ülkelerden gelen tehditlerle hem de kendi içlerinde yaptıkları amansız savaşlarla Birleşik Krallık, sürekli yoğun bir mücadele vermiştir. Önceleri Kelt halkı, bu adada yaşarken Hristiyanlığın kabulünden sonra Anglosaksonlar’ın ve Normanlar’ın buraya gelişi, tarihi çok fazla değiştirdi. İskoçlar, Galliler ve İrlandalılar, Kelt halkının devamı iken İngilizler, Germen ırkının devamını oluşturuyor. “Bunların filmde ne önemi var?” diyebilirsiniz, bence çok önemi var. Bu ülkelerin savaşlarının nedenleri arasında din ve mezhep gibi konular da vardı. Bu tarz konular ilgili dizilerde olduğu gibi Outlaw King dizisinde de gösterilmiş durumda. Aynı adadaki ülkelerin birbirine acımasızca saldırmasını görebiliyoruz; oluk oluk kan akıyor.

Outlaw King

Dikkatimi çekenler

Outlaw King, tarih konusunda bize epey fikir ve bilgi veriyor. Tarihsel olarak epey şey aldık, sırada dizinin diğer konularına bakalım.

Dizide en sevdiğim şeylerden biri, gereksiz sahnelerle zaman kaybedilmiyor. Hani bizim dizilerde adamın yürümesi bile beş dakika tutuluyor ya, o yok. Zaten filmlerde çok da o sahnelere zaman ayıramazsın. Çok fazla konu, savaş ve anlatılması gereken şey var ki, o nedenle hızlıca verilmesi gereken veriliyor; tarih çok hızlı geçiyor. Sıkılmıyorsunuz yani. Mekanlar ve tasarımları beğendim açıkçası. Kaleler, şatolar, inanılmaz güzel doğal ortamlar, adalar, savaş alanları çok güzel tasarlanmış ve kurgulanmış.

Outlaw King

Senaryosu gerçek bi’ konudan alındığı için lafım yok. Ancak, bazı oyunculukların bana yapmacık gelmesi; özellikle kral rolündeki Chris Pine, beni rahatsız etti. Tarih geçişlerinin çok hızlı olması, genel anlamda memnun etti, ama bazen çok dağıldım; “Ne oluyor yahu?” dediğim oldu. Birazcık da bu beni rahatsız etti. IMDb‘deki puanı 7, ben de o civarda bi’ puan vereceğim sanırım. Ancak, öncesinde size kadroyu sayayım.

Outlaw King

Filmin kadrosu

Robert Bruce rolünde Chris Pine, Elizabeth Burgh rolünde Florence Pugh, James Douglas rolünde Aaron Taylor-Johnson, Sir Robert VI de Brus rolünde James Cosmo, Angus Macdonald rolünde Tony Curran, I. Edward rolünde Stephen Dillane, Lord John Comym rolünde Callan Mulvey ve Lord Henry Percy rolünde ise Duncan Lacroix yer alıyor. Malum, savaş ve tarih filmi olduğundan ötürü kadro epey kalabalık. Daha sayayım mı? Billy Howle, Matt Stokoe, Alastair Mackenzie, Steven Cree, Sam Spruell, Danielle Campbell, Ron Donachie, Johhny Phillips, Lorne MacFadyen, Jamie Michie diye uzar gider.

Outlaw King

Bu arada oyuncuların çoğunu tanımıyorum. Genelde, oyuncuları sadece yüzlerinden tanırım, isim olarak ezberlemem.

Filmin yönetmenliğini tecrübeli isim David Mackenzie yapıyor. Ayrıca kendisi yazar kadrosunda da yer alıyor. Kaliteli birçok yapımda bulunan Mark Bomback ve yazar David Harrower de senarist olarak filmde yer alıyor.

Outlaw King

Son!

Akşam geldiniz, güzel, ama çok da beklentinizi büyütmeyeceğiniz bi’ film arıyorsanız işte o Outlaw King’dir. Benim iyi vakit geçirdiğim, sonunda epey şey öğrendiğim ve ne uçuran ne de hayal kırıklığına uğratan bi’ film oldu. İzlenir yani yahu! Ben 7.5 verip sahneyi siz izleyicilere bırakıyorum. Şimdiden iyi seyirler dilerim canlarım.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avatar photo

Bulut Öztürk tarafından oluşturuldu

WordPress geliştiricisiyim, yazılım geliştiren bi' işletmem var. Hobi olarak bloglarla uğraşıyorum ayrıca bol bol gezmeye çalışıyorum.

Spotlight

Çukur dizisi gençleri olumsuz etkiliyor mu?