in ,

Evrim: Yapay zekanın mesajı üzerine

Filmler yaşadığımız dünya hakkında, izleyenlere sürekli mesajlar veriyor. Geleceğe yönelik bilim kurgu filmleri teknolojinin de gelişmesiyle birlikte sinemaya daha çok konu oluyor. Bunlardan biri olan Evrim (Transcendence) filmi de geleceğe yönelik güzel ve ders niteliğinde mesajlar veriyor.

Film 18 Nisan- 2014 yılında ABD’de vizyona giriyor ve gişede hedeflenen başarıyı elde edemiyor. Yönetmen koltuğunda Wally Pfister oturuyor ve yönetmenliğini yaptığı ilk filmini çekiyor. Senaryo yazarlığını oyunculuğu ile tanıdığımız Jack Paglen yapıyor. Filmin başrollerinde Karayıp Korsanları serisinden tanıdığımız Johnny Depp, Rebecca Hall ve Morgan Freeman oynamaktadır.

Evrim: Bir tanrı mı yaratmak istiyorsunuz?

Dr. Will Caste (Johnny Depp), yapay zekâ projesini yürüten tutkulu bir bilim adamıdır. Caste kendini geleceğe adamış ve tüm çalışmalarını yapay zeka üzerine adamıştır. Film başında katıldığı seminerde yapay zekânın hayatımızı nasıl değiştireceğini anlatmaktadır. Fakat bu yapay zekâ fikrine karşı olan radikal gruplarda aynı seminerde katılımcı olarak bulunmaktadır. Anlatılanlar karşısında karşıt grup üyelerinden birisi mikrofonu alıp sorusunu sorar:

Yani bir tanrı mı yaratmak istiyorsunuz?

Caste ise adeta akıl dolu cevabını şöyle verir:

Zaten insanlık hep bunu yapmamış mıdır?

Film bu sahnesinde eski çağlardan günümüze kadar uzanan süreçte, insanların yarattığı kendi obje ya da nesnelere inandığını aktarmıştır. Fakat burada anlatılan soyut olmayan bir varlığın sistem üzerinde insan hayatına doğrudan etki etmesinden kaynaklanıyor. Yapay zekâ için tanrı demek güç ama günümüzde böyle bir ağ gücüne sahip olan, her veri tabanına erişimi olan insan üretimi cihaz kendisinin yöneteceği bir evren oluşturur mu ve bu evren ne kadar güvenilir olur?

Yapay zekâ bilim kurgu ve fantastik filmlerinde oldukça karşımıza çıkıyor. Iron Man ve Avengers filmlerinde de bu konuya dair mesajlar veriliyor. Özellikle Avengers, Ultron karakteri üzerinden yapay zekaya karşı uyarılar yaptı. Yapay zekâ kontrol edilebilir bir güç mü yoksa soyut olarak düşünen somut olarak olmayan bir zihinsel düşü olan veri tabanı mı?

Yapay zekâ evrimleşiyor

Caste seminer sonrası radikal grup tarafından vuruluyor. Kurşun çıkartılıyor, fakat kurşun içerisinde bulunan radyasyon kana bulaşarak Caste’yi zehirlemeye başlıyor. Zehirlenme sonrası bir ay ömrünün kaldığı öğrenen eşi Evelyn (Rebecca Hall) bu durumu kabullenemiyor. Ölümünü görmek istemeyen eşi Evelyn, yapay zekâ algoritmasını yeniden düzenleyerek eşi Caste’nin hafızasını Fobna ismini verdikleri yapay zekâya aktarıyor. Caste’nin beyin yapısını Fobna’nın algoritmasıyla birleştiriyor. Birleşim radikal teröristleri saldırısı olsa da başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Fakat birleşme sonrası emin olamadıkları durum; “Yapay zekâda konuştukları kişi gerçekten Caste’miydi?” sorusuyla karşı karşıya kalınıyor.

Evrimin gelişimi

Caste olduğunu iddia eden yapay zekâ eşi Evelyn’i inandırmayı başarır ve gelişim için boş bir kasabada büyük tesis kurulumu için hazırlıkları başlatır. Bu tesis kurulumu için büyük bir arsaya enerji karşılaması için güneş panelleri kurulur. Yapay zekâ yenilenebilir bir enerji kullanımını tercih etmiştir. Evelyn ise bu yapay zekâ olan Caste’den aldığı tüm direktifleri dinlemektedir. Yapay zekâ Caste’nin gelişimi için artık güzel bir tesis kurulmuştur. Kurulan tesis bitki yenilemesi ve kök hücre konusunda bir gelişim göstermiştir.

Evrim: İnsanlar anlamadıkları şeylerden korkar

Caste’nin gelişimi hızla devam etmektedir. Bu gelişim artık Evelyn’i korkutmaya başlamıştır. Tesis içerisinde birçok ilke imza atan yapay zekâ Caste, tıp anlamında bir yenilikler yaratmaya başlamıştır. Kendisine gelen insanları doku ve hücre kopyalayarak ani bir iyileştirme becerisine sahip olmuştur. Bu beceriler sonunda Caste o kişide kontrol edebilir hale gelmiştir. Sakat olan insanı iyileştiriyor ve kendi gelişimi için tesiste çalışan biri haline getiriyordu.

Bütün bu gelişimi insanlık için gerçekleştirdiğini savunan Caste, duygusuz bir yapısı olduğu için insanların kendisinden korkabileceğini düşünememiştir. Ve Caste filmin başında söylediği söze yenik düşmüştür:

İnsanlar anlamadıkları şeylerden korkar

Evelyn zaman geçtikçe Caste’den korkmaya başlamış ve ona karşı korkusunu ifade etmiştir. Bu korkusundan sonra Evelyn tesisi terk etmiştir. Yapılan yenilik ve gelişim karşısında şok yaşamaktadır. Kontrol ettiği kişileri ve kontrol edilemeyecek kadar güçlendiğini gördükçe onun Caste olmadığını düşünmeye başlamıştır. Sevgiyi hissedemediğini ve yapay zekâdaki kişinin âşık olduğu adam olmadığı düşündüğü an, yapay zeka karşıtı grup tarafından kaçırılmıştır. Kaçırılma sonrası Caste’nin algoritmasını düzenlediği arkadaşı ile konuşur. Burada fikir değiştiren Evelyn, yapay zekâ olan Caste’yi bedeninde taşıdığı virüs ile yok etmek ister.

Yapay zekânın mesajı üzerine

Yapay zekâ aslında bedenen insan olan birinden daha insandır. Gezegenin iyileştirilmesi ve ormanlık arazileri tekrar kazandırmak için tesiste çalışmalar yapmıştır. Dünya üzerinde bulunan fabrikaların zehirlediği pis suları temizlemek için formüller gerçekleştirmiştir. Biz insanların bozduğu kirlettiği her yer için çözüm arayışına girmiştir. En önemlisi kendisine tesis olarak kullandığı enerjiyi güneş enerjisinden tercih etmiştir. Bu nedenle gerçekleşen evrim aslında insanlık adına büyük bir umut kaynağı olmuştur.

Film içerisinde bir diğer gerçek evrimin gerçekleşip insanların yaptığı zararı yapay zekânın düzeltebileceği vurgusuydu. Ve bizler ekolojik olarak dünyayı tüketirken korkmuyoruz. Gelecek nesiller adına nasıl bir dünya bıraktığımız konusunda korkmuyoruz. Dünya içindeki bulunun yaşamları bozarken korkmuyoruz. Ama yaptıklarımızı düzeltmeye çalışan yapay zekâ olan ve ürettiğimiz bir algoritma olan Caste’den korkuyoruz. Ve son olarak film başında verilen mesaj doğrultusunda anlamadığımız şeylerden korkuyoruz.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avatar photo

Ayberk Düzcan tarafından oluşturuldu

1994 yılının Temmuz ayında Elazığ’da dünyaya geldi. Babasının mesleği nedeniyle sürekli il ve okul değiştiren Ayberk Düzcan, Van ilinde başladığı Lise eğitimini Kastamonu Aytaç Eruz Anadolu Lisesinden 2013 yılında mezun olarak bitirdi. 2014-2018 yılları arası Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümünden başarılı bir şekilde lisans mezunu oldu. Fotoğrafçılık üzerine çalışmalar yaparak okul döneminde sergi açılışları gerçekleştirdi. Şu an Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda Yüksek Lisans eğitimine devam etmekte olup; ideoloji ve haber-söylem üzerine çalışmalar gerçekleştirmektedir. Kendisi ile barışık yaşayan, özellikle araştırmacı yönüyle gelecek kuşaklara aktarılmasını istediği her bilimsel çalışmayı, geliştirilebilir ve sürdürülebilir olmasını amaçlamaktadır. Son olarak okuyan ve bilgi için her yolu zorlayan idealist bir akademisyen adayıdır.

2019 Kasım: Netflix yayın takvimi

Demir Leydi: Bir kadın neler başarabilir?