in ,

Oha!Oha! Ne?!Ne?! Olmuş bu.Olmuş bu.

Özgürlük Yolu: Bir gezginin gerçek yaşam öyküsü

Amerikalı gezgin Christopher Johnson McCandless’in gerçek yaşam hikâyesinden uyarlanan Özgürlük Yolu (Into the Wild) filmiyle tanışanlarınız var mı?

Amerikalı gezgin Christopher Johnson McCandless’in gerçek yaşam hikâyesinden uyarlanan Özgürlük Yolu (Into the Wild) filmi ile tanışın!

1990’un Mayıs ayında Emory Üniversitesi’nde Tarih ve Antropoloji alanı üzerine lisans eğitimini tamamlayan Christopher Johnson McCandless 1992’de yüksek lisans eğitimi için bir aile dostunun kendisine verdiği 25.000 doları Alexander McCandless takma ismiyle Oxfam International isimli bir açlıkla mücadele vakfına bağışlar.

Daha sonrasında başta ailesi olmak üzere kimselere haber vermeden otostop ile Amerika’yı dolaşmaya başlamak için yola çıkar ve gezisi sırasında yediği bir bitkiden dolayı zehirlenerek 1992’de yaşamını yitirir.

Into the Wild

1992’nin Nisan ayında otostop ile Kuzey Dakota’dan, Alaska’nın Fairbanks şehrine ulaşan McCandless, son olarak 28 Nisan 1992’de kendisini kamyoneti ile vahşi doğaya bırakan Jim Gallien tarafından görüldü.

McCandless kamyonetten ayrıldıktan sonra şans eseri denk gelip içerisine yerleşeceği terk edilmiş otobüsü bulana kadar yaklaşık olarak 64 kilometre yol yürüdü. Yanında sadece 4,5 kilogram pirinç, bir yarı otomatik tüfek, yerel bitkiler hakkında bilgi veren birkaç kitap ve birkaç da kamp ekipmanı vardı.

Orada geçirdiği süre boyunca kirpi, sincap, kuş ve Kanada geyiği gibi hayvanları avlayıp yiyen McCandless, kısa notlar ile günlerini not etti. Notları ise toplam olarak 112 günü içermektedir.

Into the Wild

McCandless’dan geriye kalan notlar

Yaklaşık üç ay boyunca terk edilmiş otobüste yaşayan McCandless, Temmuz 1992’de geri dönmeye karar verdi. Ancak geri dönmeye çalıştığında Teklanika Nehri’nin yükselmiş olduğunu fark etti. Av bulamayan McCandless, bir gün yaralandı ve zayıflayıp güç kaybetmeye başladı. Nehri geçemeyen McCandless etrafa yardım notları bırakmaya başlamıştır. Bu notlarda ise tam olarak şunlar yazıyordu:

Dikkat muhtemel ziyaretçiler. S.O.S. Yardımınıza ihtiyacım var. Yaralıyım, ölmek üzereyim ve buradan çıkmak için yeterince gücüm kalmadı. Tek başımayım ve bu bir şaka değil. Tanrı aşkına, beni kurtarın. Yakınlarda meyve topluyorum ve bu akşam dönmeliyim. Teşekkür ederim, Chris McCandless.

“Harikulade Böğürtlenler”

Vahşi doğada dört ay boyunca yanında harita, pusula gibi ekipmanlar dahi olmadan, çok az malzemeyle hayatını devam ettiren McCandless, Ağustos ayının başlarında hayatının son hatasını yaptı; o dönemde av bulamadığından çevreden topladığı meyve ve bitki kökleriyle yaşayan McCandless, zehirli bir bitki tohumunu (Hedysarum alpinum veya Hedysarum mackenzii) yiyerek zehirlendi ve 12 Ağustos’ta günlüğüne son kaydını düştü: “Harikulade Böğürtlenler”.

18 Ağustos 1992’ye kadar tuttuğu günlükler dışında yaşadığına dair bir iz bırakmayan McCandless 18 Ağustos sabahı Louise L’Amour‘un biyografisi olan “Bir Gezginin Eğitimi” adlı kitabın son sayfasını kopardı. Sayfanın bir yüzünde L’Amour’un, Robinson Jeffer‘in “Kötü Anlarında Bilgeler” şiirinden alıntıladığı dizeler yer alıyordu:

Ölüm yaman bir tarlakuşu, ne var ki yüzyıllara
Kas ve kemikten fazlasını bırakıp da ölmek
Çoklukla bir zayıflık göstergesidir.
Ölü taşlardır dağlar, ya imrenilir
Küstah sessizlikleri, endamları
Ya da bu yüzden onlardan nefret edilir.
Ne yürekleri yumuşar dağların, ne canları sıkılır
Ve birkaç ölü adamın düşünceleri dağlarla aynı mizacı taşır.

“Kötü Anlarında Bilgeler”|Robinson Jeffer.

Sayfanın boş olan diğer yüzünde ise McCandless’in kısa bir veda yazısı yer alıyordu:

Mutlu bir hayat yaşadım ve bu yüzden Tanrı’ya müteşekkirim. Hoşça kalın, Tanrı hepinizi kutsasın.

Cansız bedeni 6 Eylül 1992’de, kaldığı otobüste Butch Killian adlı bir avcı tarafından bulundu. Bulunduğunda 30 kg olarak tartılan bedeninin, bulunmasından yaklaşık olarak iki hafta önce yaşam faaliyetlerine son verdiği düşünülmektedir.

Popüler kültürdeki yeri

Yabana Doğru (Into the Wild)

1996’da yazar Jon Krakauer tarafından McCandless’ın yaşamını kalem aldığı Into the Wild isimli kitap 30 dilde ve 173 basım ve formatta basılmış uluslararası en çok satanlar listesinde yer almaktadır. Ayrıca kitap lise ve kolej okuma müfredatında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Türkiye’de de Taylan Taftaf tarafından Siren Yayınları bünyesinde 2009’da çevirisi yapılan Yabana Doğru isimli kitabı çevrimiçi kitap satış sitelerinden satın alabilirsiniz.

Into the Wild

Özgürlük Yolu (Into the Wild)

2007’de de yönetmen Sean Penn, McCandless’ın yaşamını Özgürlük Yolu (Into the Wild) ismiyle beyazperdeye taşıdı. Film, En İyi Kurgu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Hal Holbrook) dalında Oscar’a aday gösterilmiştir. Amerikan Film Enstitüsünce hazırlanan “2007 yılının Amerikan filmleri” listesinde bulunmaktadır.

Özgürlük Yolu filminde McCandless’ı Amerikalı oyuncu Emile Hirsch canlandırırken, diğer oyuncular arasında Vince Vaughn, Catherine Keener, Kristen Stewart, William Hurt, Marcia Gay Harden, Zach Galifianakis, Leonard Knight gibi isimler yer almaktadır.

Into the Wild

Ayrıca 1992’nin Nisan ayında otostop ile Kuzey Dakota’dan, Alaska’nın Fairbanks şehrine ulaşan McCandless’i son olarak 28 Nisan 1992’de kamyoneti ile vahşi doğaya bırakan Jim Gallien filmde de aynı şekilde McCandless’ı canlandıran Emile Hirsch’i kamyoneti ile vahşi doğaya bırakıyor.

Yine filmde Tracy Tatro (Kristen Stewart) ile Christopher McCandless’in (Emile Hirsch) beraber gittikleri tepede karşılaştıkları Leonard Knight da gerçek yaşamda McCandless’in gezisi sırasında karşılaştığı insanlardan birisidir.

Otobüs 142

Jim Gallien’in McCandless’a hediye ettiği iki adet sandviç ve bir paket mısır cipsi dışında yiyecek hiçbir şeyi olmadan 64 km yol yürüyerek şans eseri denk geldiği ve içerisine yerleştiği 142 numaralı otobüs McCandless’in yaşamını yitirdiği yer oldu.

Otobüs 142 Denali Milli Parkı’nın yakınında bulunan Stampede Patikası boyunca açıklıkta terk edilmiş bir otobüstü. Başlangıçta, 1960-1961 yıllarında yol yükseltmeleri üzerinde çalışan inşaat ekibinin konaklamalarını sağlamak için kullanılan birkaç otobüsten biriydi.

Into the Wild

McCandless’in ailesi oğullarının yaşamını yitirdiği bu otobüse bir plaka çiviletti. Plakanın üzerinde şöyle yazıyordu:

Sevgili oğlumuz ve kardeşimiz Christopher, Tanrı’nın muhteşem hediyesi olan hayatı daha iyi anlayabilmek için girdiği macera dolu bir arayıştayken burada öldü. Onun son mesajı ‘Mutlu bir hayatım oldu ve Tanrı’ya şükürler olsun. Elveda ve Tanrı sizi kutsasın.’ Ruhunu tüm dünyaya saygıyla adarız.


Evet, filmin IMDb puanını merak edenler için not düşeyim; 8,1! Film süresinin 148 dakika olması uzun gelebilir, ancak gerçek bir yaşam hikayesinden uyarlanarak beyazperdeye taşınması ve bu gerçek yaşam hikayesinde yer alan kişilerin de bizzat filmde rol alması olağanüstü! Siz de meraklandınız değil mi? O halde iyi seyirler 🙂

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Görkem Barındık

Görkem Barındık tarafından oluşturuldu

1993 yılının Haziran ayında Ankara’da dünyaya gelen Görkem Barındık, Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Şu an Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalı'nda Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. IO Dergi'de imtiyaz sahibi olan Barındık, hayatın sadece biyografik bilgilerin çoğalması için yaşanan anlardan ve kariyer için oluşturulan öz geçmişlerden ibaret olmadığına inanır. Araştırır. Okur. Bıkar. Güler. Yazmayı sever, hayat hakkında kritik yapmayı da… Yemek yer, sevdikleri ile paylaşır. Özellikle de hayvanlar ile… Her zaman bir şeylerin arayışındadır ama neyin arayışında, kendisi de bilmez. Aykırıdır. Öyle biridir işte…

Korku Ruhu Kemirir

Türkiye’de tüm zamanlarda çok izlenen filmler