BluTV ve ilk orijinal dizisi: Masum

Doğan Yayın Holding bünyesinde yer alan Doğan Yapım’ın imzasını taşıyan Masum isimli internet dizisinin yönetmen koltuğunda Seren Yüce oturuyor. Senaristliği ise Berkun Oya tarafından üstlenen dizisinin oyuncuları arasında Haluk Bilginer, Ali Atay, Okan Yalabık, Serkan Keskin, Tülin Özen ve Bartu Küçükçağlayan gibi isimler yer alıyor. Dizi, BluTV üzerinden 27 Ocak – 17 Şubat 2017 tarihleri arasında yayınlanmış ve toplamda 1 sezon 8 bölüm sürmüştür. Her bölümün ise 60’ar dakika yayınlanması ve sansürsüz olması izleyicilerinin ilgilerini üzerinde toplamıştır.

Masum

Dizinin prodüksiyonunu önemli bulduğum için dizi analizine geçmeden önce prodüksiyon başlığı altında biraz daha detaya inmek istiyorum.

Diğer yazılarımla tanışanlar iyi bilir ki; yapımlar hakkında bilgi verirken başrol kelimesini kullanırım. Ancak, Masum dizisinde başrol yerine oyuncular demek istedim, çünkü dizide yer alan her bir oyuncu da başrol gibi sanki. Yani sadece bir kişinin başrol bayrağını alma gibi bir derdi yok, her bir oyuncu da birbirlerini tamamlayıcı nitelikte görünüyor. Gelelim dizinin yönetmenine ve senaristine…

Masum

Dizinin yönetmeni Seren Yüce 2010 yılında hem senaristliğini hem yönetmenliğini üstlendiği Çoğunluk isimli yapımıyla tanınmış ve birçok dalda ödülün sahibi olmuştur. Nitekim bu tanınırlığını da Masum diziyle kanıtlamıştır.

Masum

Dizinin senaristliğini üstlenen ve Tiyatro yazarı olarak bilinen Berkun Oya da ilk kez “Eller Yukarı Bu Bir Oyundur” tiyatro oyunu ile tanınıyor. Bugüne kadar birçok tiyatro oyununa imza atan Oya, Masum dizisini de 2008 yılında yazmış olduğu Bayrak isimli tiyatro oyunundan senaryolaştırılarak beyazperdeye taşımıştır. Kendisi de dizinin küçük bir kesitinde yer alıyor.

Bu arada Masum dizisini ilk internet dizisi diye tanımlayanlar var, ancak ben buna müdahale etmek istiyorum. Türkiye’nin ilk internet dizisi 2016 yılında YouTube üzerinden yayın yapan ve aynı zamanda izlenme rekorları kıran Sıfır Bir – Bir Zamanlar Adana’da dizisidir. Yapımcılığında ve oyuncu kadrosunda tanınan isimler yer almadığı için göz ardı edilmiş olabilir. Şunu da eklemeden geçmeyelim, dizinin ilk iki sezonunu YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz, ancak 3.sezonunu yalnızca BluTV üzerinden izleyebileceksiniz. Çünkü Sıfır Bir ekibi 2017’nin sonlarında YouTube’dan BluTV’ye geçiş yapmışlardır.

Masum

Peki, nedir bu BluTV?

BluTV 23 Ocak 2016 tarihinde Doğan Holding çatısı altında kurulan ve internet üzerinden hizmet veren bir medya sağlayıcısıdır. Bilgisayar, mobil cihazlar ve akıllı televizyonlar üzerinden erişilebilen uygulama, canlı televizyon yayınlarının yanı sıra film, dizi, spor, yaşam ve yetişkin türlerinde yerli ve yabancı içerikler sunmaktadır.

BluTV’nin ilk orijinal yapımı Masum isimli dizidir. Ancak, BluTV’nin kurucusu ve CEO’su Aydın Doğan Yalçındağ 25 Ocak’ta Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Masum dizisinin Neftlix’e satıldığını duyurdu. Bu sayede dizi hem BluTv hem de Neftlix üzerinden izlenebilecek.

BluTV üyeliğine aylık 19.90 TL ödeyerek erişebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir taahhüt söz konusu olmamakla beraber üyeliğinizi iptal etmeniz durumunda da herhangi bir cayma bedeli ödemeyeceksiniz.

Masum dizisi dijital yayıncılık anlamında iyi bir başlangıç oldu mu?

İletişim teknolojilerinin gelişmesiyle beraber bir kesim geleneksel yayıncılığın artık rafa kalktığını söylüyor. Yanlış mı biliyorum? Bence bu cümleyi okuduktan sonra içinizden “Kesinlikle televizyon falan bitti ya artık” diyenleriniz olmuştur eminim. Ancak bu konu öyle uzaktan görüldüğü gibi değil. Öncelikle teknoloji dediğimiz kavram sürekli kendini yenileyebilen bir olguya sahiptir. Yani bizim bugün “yeni” dediğimiz herhangi bir şey, ancak bir yenisi üretilene kadar “yeni” sıfatını taşıyabilecektir. Özetle bugün yeni olan bir şey yarın eskiyebilir de. Bunun ucu bucağı yoktur.

Bu anlamda televizyon yayıncılığı da ilk çıktığı zamanlarda “yeni” iken zamanla bu özelliğini yitirerek “geleneksel” yahut “eski” iletişim aracı veya iletişim teknolojileri olarak anılmaya başlamıştır.

Dijital iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle beraber geleneksel iletişim teknolojileri de bundan payını almış ve kendisini yeniden üretme yoluna girmiştir. Örneğin haber kanalları vatandaş gazeteciliği bağlamında kendilerini dijital iletişim teknolojilerine göre revize ederek “WhatsApp İhbar Hattı” gibi özellikler getirmişlerdir.

Sinema ve dizi konusunda ise elbette dijital yayıncılığa daha da sıkı sıkıya bağlı kalınacak günler geldi, gelecek de. Ancak bu televizyonun tamamen rafa kalkacağı anlamına gelmiyor. Çünkü o da kendisini, gelişen iletişim teknolojilerine göre yeniden üretecektir, revize edecektir, bunların yollarını arayacaktır.

Bu anlamda ise dizi ve sinema ürünlerinin dijital iletişim teknolojileri ortamının tüm özgürlüklerinden sonuna kadar yararlandığını söyleyebiliriz. Masum dizisi de bu özgürlükten payını alarak istediklerini rahatça ekranlara taşıyabilen profesyonel anlamda ilk internet dizisi olmuştur. Şimdi gelelim dizinin konusuna…

Masum üzerine…

Emekli Başkomiser Cevdet Efendi, eşi Nermin ve oğlu Tarık ile beraber bir kıyı kasabasında yaşamaktadır. Bir gün oğulları Taner’in verdiği haber ile yıkılan aile bu sırrı saklamaya çalışırlar. Ancak Cevdet’in eski öğrencisi Yusuf Komiser, Başkomiser Selahattin tarafından kasabaya gönderilir. Cevdet ve Nermin’in saklamaları gereken sırların açığa çıkması artık an meselesidir.

Yukarıdaki paragraf dizinin konusunu en basit haliyle açıklıyor olsa da aslında dizi bu konunun yanında birden çok hikâyeler barındırıyor. Hadi başlayalım!

Masum

Bir baba evladı için neleri göz ardı edebilir?

Dizide Ali Atay’ın canlandırmış olduğu Yusuf karakterinin içinde bulunduğu dosyaya rağmen aklının sürekli kızında olması ve Cevdet Efendi’nin bir Başkomiser olmasına rağmen oğullarının işledikleri suçları ifşa etmemesi adeta “Bir baba evladı için neleri göz ardı edebilir?” gibisinden bir soruyu akıllara getiriyor. Bu noktada da günümüz Türkiye’sinde yaşanılan devlet-mafya-suç-yolsuzluk-hak-hukuk-kanun-adalet kavramlarının birbirleriyle olan ilişkilerini düşünmeden yapamıyor insan! Eminim, siz de diziyi izlediğinizde düşüneceksinizdir…

Masum olan kim?

Diziyi izlerken aklımda hep şu soru dolanıyordu: “Sence masum olan kim?” Elbette bu sorunun cevabı ben de saklı kalacak, ancak dizi 8 bölüm boyunca prodüksiyonunda barındırdığı tüm karakterle sağlıklı bir ilişki kurmamızı sağladı. Yeri geldi empati kurduk, yeri geldi taraf tuttuk. Peki, masum olanı bulabildik mi?

Eşinden ayrı olmasına rağmen sürekli eşinin hayatına müdahale eden Yusuf karakteri, çocuklarının hayatı ve meslek itibarı için sırlar saklayan Cevdet Efendi karakteri, duyduğu ve gördüğü şeyler karşısında kaçışı başka bir ilişkide arayan Emel karakteri ve evliliği dışında başka bir ilişki içinde daha olan Rüya karakteri…

Evet, siz söyleyin. Masum’da masum olan kim?

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görkem Barındık tarafından oluşturuldu

1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır. Hayatın sadece biyografik bilgilerin çoğalması için yaşanan anlardan ve kariyer için oluşturulan öz geçmişlerden ibaret olmadığına inanır. Araştırır. Okur. Bıkar. Güler. Yazmayı sever, hayat hakkında kritik yapmayı da… Yemek yer, sevdikleri ile paylaşır. Özellikle de hayvanlar ile… Her zaman bir şeylerin arayışındadır ama neyin arayışında, kendisi de bilmez. Aykırıdır. Öyle biridir işte…

Barney Stinson: Bir Neil Patrick Harris efsanesi

Yedinci Gün #1: Kingdom, Red Kit, Tiyatro, Rutkay Aziz ve 1984