in ,

Bayıldım!Bayıldım!

3 Aptal

“Ezber mi, öğrenme mi?” Kulağa yabancı gelmedi değil mi? Evet, tüm dünyanın eğitim sistemindeki ortak sorunudur bu. İşte, 3 Aptal da tam bu konu üzerine yoğunlaşıyor, birçok kıymetli mesaj veriyor…

Yönetmenliğini Rajkumar Hirani‘in yaptığı, senaryosunu Rajkumar Hirani ve Abhijit Joshi‘nin üstlendiği 2009 Bollywood yapımı olan ve IMDb‘de ilk 250’nin içinde bulunan filmdir 3 Aptal. Filmin 170 dakika olması, “Dans mı izleyeceğim film mi?” ön yargılarını bir kenara bırakıp izlenmesi gereken bir film diyebilirim. Nedense Hindistan yapımı film görünce, önce bir tereddüte düşüyoruz. Ancak 3 İdiots bu tabuları bence yıkmış görünüyor. Bir Aamir Khan klasiği diyebileceğim bir film. Dram, komedi, romantik hepsini içinde barındırıyor. Tam gülerken öyle bir sahne geliyor ki ağlamaya başlayabiliyorsun. Hindistan toplumunun kültürü ve sorunları çok iyi analiz edilmiş. Eğitim merkeze alınarak bir sürü sosyolojik ve psikolojik mesajlar barındırmakta. Filmin gidişatından sonunu tahmin edenler, senaryoları sıkıcı bulup filmi kapatanlar; kesinlikle izlemekten pişman olmayacaksınız ve vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

3 Aptal

Beyin göçü veren ülkeler arasında bulunan Hindistan’daki en önemli sorunlardan biri ülkemizde de olduğu gibi eğitim sistemidir

3 Idiots da tam bu noktaya dem vuran bir baş yapıt. Çocukların doğar doğmaz ne okuyacağına karar verildiği bir (erkek olursa mühendis, kız olursa doktor) düzeni kapsayan 3 Aptal, dünyadaki eğitim sisteminin yarış üzerine kurulu olması eleştirisi temelinde ilerliyor. Ezbere dayalı çalışmak ile yetenek merkezli seçimler ele alınmış. Sistemin isteği doğrultusunda hareket eden Chatur karakteri, hafıza güçlendirici haplar alan ve günde 18 saat ders çalışıp ezber yapan tip olarak karşımıza çıkmıştır. Anlamak yerine ezberleyerek başarının getireceğini sanmaktadır. Ancak Rancho’nun, Chatur üzerinden vermek istediği mesajları 3 Aptal filminin süresi boyunca ilettiği görülüyor. Zorla ezberletilen ve sevgisiz verilen bilginin başarıyı getirmeyerek öğrencileri aslında psikolojik olarak zorluğa hatta intihara kadar sürükleyebildiği vurgulanmış. Buradan yola çıkarak bile aslında Hindistan’daki intihar oranları öne sürülerek sosyolojik mesaj verilmekte.

3 Aptal

Bunu da filmdeki şu replikten çıkartabiliriz:

Çoğumuz üniversiteye diploma için gitmiştik. Diploma olmazsa düzgün bir işin ya da eşin olmazdı. Kredi kartların, saygınlığın olmazdı. Ama onun için bunların hiçbirinin önemi yoktu. O, üniversiteye sadece öğrenmek için gelmişti. Birinci gelmeyi veya sonuncu olmayı dert etmemişti.

Kısaca filmin konusuna değinecek olursak 3 Aptal, adından da anlaşılacağı gibi 3 aptal üzerinden ilerliyor. Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunu kazanan öğrencilerin başından geçenler anlatılıyor. Raju, maddi açıdan zorluklar yaşayan hasta babasına ve ailesine bakmak zorunda kalan kişiyken; Farhan, babasının zoru ile kendi fotoğrafçılık hayalinden vazgeçerek mühendislik okumak zorunda kalır. Bu ikisiyle yolları kesişen Rancho ise yaşamın amacını sürekli sorgulayan ve kalıplaşmış yapıya başkaldıran kişiyi canlandırmış. Rancho, geldiği ilk günden itibaren çevresinin dikkatini çekmeyi başaracak ve herkese örnek olarak soru sorarak var olan sistemi eleştirmekte özgür olunduğunu kanıtlayacaktır.

3 Aptal

Teknolojinin hayatımıza her alanda dahil olması ve her işi bir an önce halletme bizdeki sabrı da git gide azaltmış bulunuyor. Dolayısıyla yıllar ve gelişen dünya aceleci, sabırsız, hemen her şeyi olmasını bekleyen bireyler yaratmaya devam etmiştir. Bunu fark eden Aamir Khan’ın gözlemi üzerine yerinde duramayan yeni jenerasyonu yansıtmak için filmdeki karakter, bilinçli olarak yansıtılmıştır.

Bir öğretmen olarak bu filmi defalarca öğrencilerimle birlikte izledim ve her fırsatta da izletmeye gayret gösteriyorum. Bu tarz mesaj veren filmlere çok ihtiyacımız var. Sadece izlemekle kalmayıp bir yerlere dokunması gerekmekte.

3 Aptal

Bence 3 Aptal’ın akılda kalan ve şarkı halinde de sunulan anahtar kelimesi, “All iz well” yani her şey yolunda

Hayatta ne zorluklarla karşılaşırsak karşılaşalım bu durumun üstesinden kendimizi kontrol altına alarak gelebiliriz. Bunun için de “her şey yolunda” mesajını kendimize öğretirsek olaylara karşı daha güçlü olabiliriz. Aamir Khan, bu replik ile arkadaşlarını güçlü kılmakta ve şu örnek üzerinden her şeyin aslında zihnimizde bittiğini örneklendirmektedir.

Köyümüzde yaşlı bir bekçi vardı. Gece devriyelerinde all iz well, all iz well diye bağırırdı ve biz de huzurlu bir şekilde uyurduk. Sonra bir gece hırsızlık oldu. Sonradan öğrendik ki adam meğersem körmüş. O, bize her şey yolunda dediği için biz kendimizi güvende hissederdik. O günden beri bu kalbin ne kadar kolay kırılabileceğini öğrendim. Sorun ne kadar büyük olursa olsun her şey yolunda diyerek onu kandırmak gerekiyor.

“All iz well” hayat mottonuz olacak. İyi seyirler.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Buket Akdemir

Buket Akdemir tarafından oluşturuldu

2012 İstanbul Üniversitesi, Sosyoloji bölümü mezunu, Okyanus Koleji Felsefe Grubu öğretmeni.

Netflix neleri değiştirdi? Geleceği nasıl şekillendirecek?

Spotlight