in ,

Haha!Haha!

Her telden çalanlar için film önerileri

Her telden çalanlar için film önerileri: İçinde bulunduğum şartlara göre her telden çalarım; yağmur sesiyle romantik, gece ışığıyla korku, güneşin sıcaklığıyla da tarihi film izlerim diyorsanız eğer, bu liste tam size göre! İşte IMDb puanı yüksek en iyi film önerileri…

Aksiyon

Kara Şövalye (2008)

Orijinal Adı: The Dark Knight
IMDb: 9
Yönetmen: Christopher Nolan
Ülke: ABD, Birleşik Krallık

DC Comics’in kurgusal karakteri Batman’den uyarlanan 2005 yapımı Batman Başlıyor (Batman Begins) filminin devamıdır. Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.


Animasyon

Wol-i (2008)

Orijinal Adı: Wall-e
IMDb: 8,4
Yönetmen: Andrew Stanton
Ülke: ABD

Film kıyamet sonrası bir evrende geçmekte ve iki robot arasındaki romantik ilişkiyi anlatmaktadır. Filmin ana karakterlerinde hayvan sesi kullanılmamış, bunun yerine Ben Burtt tarafından tasarlanmış olan beden dili ve robotik sesler yer almıştır. Şu ana kadar yapılmış en yüksek maliyetli Pixar Animation Studios filmidir.


Bilim Kurgu

Başlangıç (2010)

Orijinal Adı: Inception
IMDb: 8,8
Yönetmen: Christopher Nolan
Ülke: ABD, Birleşik Krallık

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur.

Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkânsız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır.

Olay yeri ise zihniniz.


Dram

Schindler’in Listesi (1993)

Orijinal Adı: Schindler’s List
IMDb: 8,9
Yönetmen: Steven Spielberg
Ülke: ABD

Schindler’in Listesi, II. Dünya Savaşı sırasında Naziler’in uygulamış olduğu soykırımdan 1.200’e yakın Polonya Yahudisinin kurtarılmasında rolü olan Alman iş insanı Oskar Schindler’i ve bu kurtarmayı konu ediyor. Filmde Oscar Schindler’i ise İrlandalı sinema oyuncusu Liam Neeson canlandırıyor. Tüm zamanların en iyi filmleri” konulu çeşitli listelerde üst sıralarda bulunan film, Amerikan Film Enstitüsü’nün güncel listesinde de 9. sırada yer almaktadır. Ayrıca 2004 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.


Fantastik

Harry Potter Serisi

Harry Potter evrenindeki tüm filmler için tıkla!


Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001)

Orijnal Adı: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
IMDb: 8,8
Yönetmen: Peter Jackson
Ülke: Yeni Zelanda, ABD

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin birinci filmidir ve 2001 yılında gösterime girmiştir. J. R. R. Tolkien’in aynı adlı fantezi roman üçlemesinin birinci kitabından uyarlanmış olan film, üçlemenin sırasıyla diğer iki filmi olan İki Kule ve Kralın Dönüşü filmleri ile eş zamanlı olarak, Yeni Zelanda’da çekilmiştir. Kitapta çok sevilen Tom Bombadil karakterinin Yüzük Kardeşliği filmine aktarılmamıştır.


Gerilim

Sapık (1960)

Orijinal Adı: Psycho
IMDb: 8,5
Yönetmen: Alfred Hitchcock
Ülke: ABD

Robert Bloch’un Wisconsinli katil Ed Gein’nin suçlarından esinlenerek yazdığı aynı adlı romanından uyarlanan film, bir sekreter olan Marion Crane (Janet Leigh) ve yalnız başına yaşayan bir motel sahibi Norman Bates (Anthony Perkins) arasındaki karşılaşmayı anlatır.


Gizem

Dövüş Kulübü (1999)

Orijinal Adı: Fight Club
IMDb: 8,8
Yönetmen: David Fincher
Ülke: ABD

Dövüş Kulübü, Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli roman üzerinden çekilen kült bir filmdir.


Komedi

3 Aptal (2009)

Orijinal Adı: 3 Idiots
IMDb: 8,4
Yönetmen: Rajkumar Hirani
Ülke: Hindistan

Film Hindistan’ın en iyi mühendislik okulundaki üç arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatırken eğitim sistemini eleştirmektedir. Hindistan’da tüm zamanların (kendi yılına kadar) en yüksek gişe rekoru ve hasılatını yapan filmidir. Daha önce yine bir Aamir Khan filmi olan Ghajini tarafından elde edilen en yüksek gişe rekoru, bu film ile kırılmıştır. Film, yurtdışı pazarında da o tarihe kadar en yüksek hasılat yapan bollywood filmidir.


Korku

Gir Kanıma (2008)

Orijinal Adı: Låt den rätte komma in
IMDb: 7,9
Yönetmen: Tomas Alfredson
Ülke: İsveç

John Ajvide Lindqvist’in Låt den rätte komma in adlı romanından uyarlanan film Stockholm’ün banliyölerinden Blackeberg’de on iki yaşında arkadaşları arasında alay konusu olmuş bir çocuğun bir vampirle geliştirdiği arkadaşlığı konu alır. Korku ve vampir filmi türlerine yabancı olan Alfredson romanda yer alan birçok unsuru hafifleterek öncelikli olarak iki ana karakter arasındaki ilişkiye odaklanmıştır.


Müzikal

Âşıklar Şehri (2016)

Orijinal Adı: La La Land
IMDb: 8
Yönetmen: Damien Chazelle
Ülke: ABD

Filmin başrollerinde Ryan Gosling ve Emma Stone yer almaktadır. Film oyunculuğa hevesli Mia ile caz piyanisti Sebastian’ın ilişkisini konu edinmektedir. Los Angeles’ta çekilen filmin özgün ismi aynı zamanda şehri ifade etmektedir.


Romantik

Umut Işığım (2012)

Orijinal Adı: Silver Linings Playbook
IMDb: 7,7
Yönetmen: David O. Russell
Ülke: ABD

Film Matthew Quick’in aynı isimli kitabından senaryolaştırılmıştır. Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano (Bradley Cooper), yaşamında değer verdiği her şeyi bir günde yitirmiş bir adamdır. Yaşadığı ciddi bir travma sonrası patlar ve ardından mahkeme kararı ile 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. Çıktıktan sonra hayatını düzene koymak şartıyla ailesinin evine geri yerleşen Pat’in yegane amacı düzgün bir adam olup, işini geri almak ve karısı Nikki’yi bu sayede geri kazanmaktır. Fakat durum Pat için sandığından daha zor olacaktır. Bir yemekte, aile dostu Tiffany (Jennifer Lawrence) ile karşılaşan Pat, genç kadınla eski eşine ulaşmak amacıyla yakınlaşır. Bir ‘iyilik’ karşılığı Pat’e yardım teklif eden Tiffany, her ikisi içinde umut ışığı olacak yeni bir kapı açacaktır…


Savaş

Çöküş (2004)

Orijinal Adı: Der Untergang
IMDb: 8,2
Yönetmen: David O. Russell
Ülke: Almanya, İtalya, Avusturya

Çöküş, 1945 yılı Nazi Almanyası’nda Adolf Hitler’in son günlerini ve Berlin’in düşüşünü anlatan 2004 yapımı Almanya filmidir. Oliver Hirschbiegel’in yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu Joachim Fest isimli tarihçinin yazdığı Inside Hitler’s Bunker (Hitler’in Sığınağında) adlı eserden esinlenilmiştir. Son günlere ait anılar kısmen Albert Speer’in kısmen de Hitler’in sekreteri Traudl Junge’nin anılarına dayanmaktadır.


Spor

Senna (2010)

IMDb: 8,6
Yönetmen: Asif Kapadia
Ülke: İngiltere, Fransa

Brezilyalı motor yarışları şampiyonu Ayrton Senna’nın hayatını ve ölümünü konu alıyor.


Suç

Tutsak (2013)

Orijinal Adı: Prisoners
IMDb: 8,1
Yönetmen: Denis Villeneuve
Ülke: ABD

Filmde Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis, Maria Bello, Terrence Howard, Melissa Leo ve Paul Dano yer almaktadır. Film Pennsylvania’da kaçırılan iki kız çocuğunun aranması sürecinde yaşanan olayları anlatmaktadır.


Tarihi

Cesur Yürek (1995)

Orijinal Adı: Braveheart
IMDb: 8,4
Yönetmen: Mel Gibson
Ülke: ABD

Mel Gibson’in yönettiği ve başrolünü oynadığı film, İngiltere’ye karşı yapılan direnişte vatandaşlarına önderlik eden İskoç şövalyesi William Wallace’ın hayatını anlatıyor. Film Türkiye sinemalarında yıllarca gösterilerek bir rekora imza atmıştır. 1996 yılında 10 dalda Oscar’a aday olan yapım, yönetim, görüntü yönetimi, efekt, makyaj ve en iyi film dallarında ödüle layık görülmüştü.


Western

İyi, Kötü, Çirkin (1966)

Orijinal Adı: Il buono, il brutto, il cattivo
IMDb: 8,8
Yönetmen: Sergio Leone
Ülke: İtalya, İspanya

Bir Avuç Dolar (1964) ve Birkaç Dolar İçin (1965) filmleriyle başlayan üçlemenin sonuncusudur. Üçlemeler arasında konu bağlantısı yoktur. Başrollerini Clint Eastwood, Lee Van Cleef ve Eli Wallach paylaşmaktadır.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Görkem Barındık tarafından oluşturuldu

1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır. Hayatın sadece biyografik bilgilerin çoğalması için yaşanan anlardan ve kariyer için oluşturulan öz geçmişlerden ibaret olmadığına inanır. Araştırır. Okur. Bıkar. Güler. Yazmayı sever, hayat hakkında kritik yapmayı da… Yemek yer, sevdikleri ile paylaşır. Özellikle de hayvanlar ile… Her zaman bir şeylerin arayışındadır ama neyin arayışında, kendisi de bilmez. Aykırıdır. Öyle biridir işte…

2019 Haziran: Netflix yayın takvimi

Grace and Frankie