in ,

Harry Potter evrenindeki tüm filmler

Bazılarının deli gibi tutkun olduğu film ve kitap serileri vardır. O kadar güçlü bi’ sevgi ile bağlıdırlar ki; karakterlere, olaylara, tarihlere ve diğer tüm detaylara hakimdirler. Aslında bende onlardan biri sayılırım. Harry Potter evrenine çok feci şekilde tutkuyla aşığım. Aynı şekilde Yüzüklerin Efendisi evreni, Orta Dünya’ya da aşığım, ancak Yüzüklerin Efendisi ve diğer kitaplardan oluşan bu evrenin içi ne kadar dolu olursa olsun, benim için Harry Potter evreni daha özeldir. Çocukluğumda ilk izlediğim filmdi Harry Potter ve Felsefe Taşı, oradan sonra sürekli devam etti. Zamanın meşhurlarından Harry Potter forumlarında günlerimizi geçirdik, hayran hikayeleri yazdık, evreni yaşadık adeta. İşte bu yüzden hep bi’ ayrıdır. Peki, Harry Potter filmleri bittikten sonra ne oldu?

Harry’nin öyküsü bittikten sonra J.K. Rowking uzunca bi’ süre sessizliğe çekildi, herhangi bi’ şey yayınlamadı. Daha sonra pottermore.com, Harry Potter ve Lanetli Çocuk tiyatrı oyunu, mevcut kitapların yeni sürümleri derken sonunda bi’ ders kitabı olan Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar bi’ film serisi haline geldi ve evren devam etti. Ayrıca 5 film şeklinde bi’ seriye büründü, bu seri Harry Potter öncesini anlatan bi’ hikayeyi barındırıyor ve evren genişliyor!

Şimdi gelin, Harry Potter evreninde bulunan tüm Harry Potter filmleri listesine göz atalım, unutmadan söyleyeyim en sonda bonus olarak birkaç sürpriz olacak!

Harry Potter filmleri

Harry Potter ve Felsefe Taşı (2002)

 • Orijinal Adı: Harry Potter and the Sorcerer’s Stone
 • IMDb: 7.6
 • Tür: Macera, Aile, Fantastik
 • Ülke: İngiltere, ABD
 • Yönetmen: Chris Columbus

Sene 2002 ve Harry Potter’ın hikayesi sinemaya gelir. Harry henüz bebekken ailesini kaybeder ve büyütülmesi için teyzesinin yanına evlatlık verilir. Pek de iyi insan olduklarını söyleyemeyeceğimiz Dursley ailesi, yeni teyzesi ve eniştesi onu pek sevmeseler de büyütürler. Dursley ailesinin diğer çocuğu Dudley ile büyüyen Harry biraz travmatik bir çocukluk geçirse de 12 yaşına gelmiştir artık. 12. doğum günü yaklaşırken garip mektuplar alır, ama eniştesi gizemli şekilde bu mektupları yok eder ve görmesine izin vermez. Ancak o mektupları görmek için can atar, çünkü hep yalnızdır, dışlanmış ve uzak tutulmuşluğun getirdiği uzun yılların ardından bi’ yerden mektup alması onu umutlandırmıştı. Eniştesi her yok ettiği mektuptan sonra Harry daha fazla mektup alır, artık dayanılmayacak noktaya gelir eniştesi, yüz binlerce mektup gelir çünkü.

En sonunda eniştesi Vernon Dursley ailesini ve Harry’i alır şehrin en dışında, denizin ortasında bi’ kaleye gider, sanır ki böyle yaparsa mektubu gönderen kişi pes edecek. Ancak iş tabii ki öyle olmaz, bi’ gece yarısı iri kıyım biri gelir, bu kişi Hagrid’tir. Hagrid, Harry’nin doğum günü için bi’ sürpriz getirse de asıl amacı alamadığı mektubu getirmektir. Mektupta Harry’nin şok geçireceği bi’ gerçek vardır. Onun bir büyücü olduğunu, eğitimi için Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na gelmesi için bir davet olduğunu öğrenir. Artık hiç bi’ şey eskisi gibi olmayacaktır, tabii Harry daveti kabul ederse.


Harry Potter ve Sırlar Odası (2002)

 • Orijinal Adı: Harry Potter and the Chamber of Secrets
 • IMDb: 7.4
 • Tür: Macera, Aile, Fantastik
 • Ülke: İngiltere, ABD, Almanya
 • Yönetmen: Chris Columbus

Harry artık ikinci sınıf olacaktır, Hogwarts’ta ilk yılı epey sıkıntılı geçmiştir. Bir yandan habersiz yaşadığı bu büyücü dünyasına adapte olmaya çalışırken bir yandan da karşısına çıkan büyük sorunlarla başa çıkmak zorundadır. Geçmişinin ve kaderinin getirdiği büyük zorluklar onu epey yorar, ama o farkında olmasa da güçlüdür. Dursleyler onun okula gitmesini engellemek için her şeyi yapsa da o bir yolunu bulur ve Weasley ailesinin desteği ile okuluna, Hogwarts’a gidebilmiştir. Tabii bu süreçte başına bin türlü dert açan Dobby’i saymazsak! Artık okuldadır, yeni ve bir macera bu yılda Harry’i ve arkadaşlarını beklemektedir. Bir günce ve ölümcül bir yaratığın olduğu Sırlar Odası!


Harry Potter ve Azkaban Tutusağı (2004)

 • Orijinal Adı: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
 • IMDb: 7.9
 • Tür: Macera, Aile, Fantastik
 • Ülke: İngiltere, ABD
 • Yönetmen: Alfonso Cuarón

Harry üçüncü sınıfa geldiğinde karşısına bir dolu problem çıkmıştır, bu problemlerin devamı da bu filmde devam ediyor. Geçmişinden gelen, ama onun tanımadığı bir adam olan Sirius Black hapishaneden yani Azkaban’dan kaçmıştır. Tüm büyücülük dünyası alarmdadır, Harry ise bi’ yandan okula hazırlanırken bi’ yandan da Dursleyler ile uğraşmaktadır. Bitmeyen istekleri, aşağılamaları ve uyuzlukları bir akşam artık tahammül edilemez bi’ noktaya gelir. Harry eşyalarını toplar ve çıkar, sokakta kalmıştır ama. Çünkü Dursleyler dışında bi’ akrabası veya tanıdığı yoktur. Ancak hiç beklemediği bi’ şey olur, bir büyücü otobüsü karşısında belirir: Hızır Otobüs. Bu yolda kalmış büyücüler için yapılmış bi’ otobüstü. O bunu yeni öğrense de, onu tehlikeli karanlıkta dışarıda kalmaktan kurtaran ve onu Çatlak Kazan’a götüren bi’ aracı olmuştur. Artık tatilinin geri kalanını burada geçirse de burada öğrendiği şeyler okul hayatında karşısına çıkacak ve onu inanılmaz stresli bir maceraya sürükleyecektir.


Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005)

 • Orijinal Adı: Harry Potter and the Goblet of Fire
 • IMDb: 7.7
 • Tür: Macera, Aile, Fantastik
 • Ülke: İngiltere, ABD
 • Yönetmen: Mike Newell

Harry artık eski Harry olamaz, geçirdiği üç yılın ardından öğrendikleri ve kaderinin ona yazdıkları farklıdır. Artık kaderinden kaçamazdı. O istese de istemese de başına bir çok iş gelir. Dördüncü yılında zorlu derslerinin yanı sıra istemeden katıldığı Üç Büyücü Turnuvası’nda başarılı olmaktan başka şansı yoktur. Yaşı tutmamasına rağmen bir komplo sonucu bu yarışmaya katılmıştır. 5 yılda bir 3 büyücü okulunu bir araya getiren turnuva birçok tehlike barındırıyor, basit bir yarışma değildir, ejderhalar, tüneller ve canavarlar. İnsan ölüyor bu turnuvada ve onun ismini yazan onun dostu olamazdı. Harry’i bu turnuvanın haricinde bir de kişisel sorunları beklemektedir.


Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (2007)

 • Orijinal Adı: Harry Potter and the Order of the Phoenix
 • IMDb: 7.5
 • Tür: Macera, Aile, Fantastik
 • Ülke: İngiltere, ABD
 • Yönetmen: David Yates

Her geçen yıl öğrenen, büyüyen ve karşısındaki tehlike büyüyen Harry, Cedric’i de kaybetmenin acısı ile okulun başlayacak olması ile tanıdığı bazı büyücülerle birlikte Dursleyler’in evinden gizli bi’ karargah olarak kullanılan Grimmauld Meydanı 12 Numara’ya götürülür. Tüm yaz kimseden haber alamamanın da getirdiği kızgınlık ve psikolojinin de getirdiği sinirle arkadaşlarına tepki gösterse de orada olmaktan memnundur. Burası Dumbledore tarafından Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen ile mücadele etmek için kurulmuş gayri-resmi bir yerdir. Geçmişte olduğu gibi büyüyen karanlığa karşı insanlığı ve dünyayı savunacak bi’ grup gerekir. Harry burada birçok gerçeği öğrenir, ama yaşı tutmadığı ve okulun başlayacak olması nedeni ile Hogwarts’a gider. Her ne kadar yoldaşlığın içinde olmasa da, onlar da okulda kendi savunmaları için bir grup kurarlar. Büyücülük dünyası için en tehlikeli zamanlar yaklaşmaktadır ve henüz kimse buna hazırlıklı değildir.


Harry Potter ve Melez Prens (2009)

 • Orijinal Adı: Harry Potter and the Half-Blood Prince
 • IMDb: 7.6
 • Tür: Macera, Aile, Fantastik
 • Ülke: İngiltere, ABD
 • Yönetmen: David Yates

Altı! Harry’nin Hogwarts’taki altıncı yılıdır. Her sene farklı sorunlar yaşasa da, belki bu yıl stresli yıllarından biridir. Sezon başlamadan önce Dumbledore ile yaptığı yolculuk ile Horace Slughorn’u profesör olarak çalışmaya ikna etmesi ve bu yıl geçen yıl yaşananlardan ötürü Dumbledore’dan özel alması onu epey zorlar. Dumbledore’dan öğrendikleri ve ondan istenen görev için her şeyi yapar. Bir yandan da eline geçen eski bir kitap da onu farklı durumlara sürükler. Bu yıl çok şey öğrenir, yapması gerekenleri ve acı çekmeyi daha da öğrenir. Geçen yıl belki de tek yakını olan Sirus’un ölümü onu iyice zor duruma sokar, ama asıl acısını bu yıl yaşayabilir. Çünkü çok fazla fedakarlık yapması gerekiyor.


Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1 (2010)

 • Orijinal Adı: Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
 • IMDb: 7.7
 • Tür: Macera, Gizem, Fantastik
 • Ülke: İngiltere, ABD
 • Yönetmen: David Yates

Dumbledore artık yoktur! Sevdiği iki insanı arka arkaya kaybetmek, onu üzse de asıl endişelenmesi gereken bu değildir. Dumbledore ve Ölüm Yiyenler büyücü dünyasını ele geçirmeye başlamıştır. Kötülük kol gezmektedir, bakanlık ve diğer tüm güçler onların elindedir artık. Muggle kökenliler ve direnişçiler saklanmak için yer altına ve farklı yerlere gider. Harry, Hermione ve Ron artık okula gidemezlerdir. Hogwarts’ın başında Snape varken olmazdı, hem üstelik onlara bırakılan başka bir görev vardır. Görevi gerçekleştirmek daha önemlidir. Zaten okula gitmek, ölmek demek değil miydi? Bu yüzden uzun bir maceranın ilk adımı için üç arkadaş yalnızlık içinde arayışa giderler. Bu arayış onları hem eğitir hem de güçlendirir. Sizi öldürmeyen şey güçlendirir ya, işte öyle! Son büyük savaş yaklaşmaktadır ve Voldemort’u öldürmek için çok fazla risk almak zorundadırlar.


Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 (2011)

 • Orijinal Adı: Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
 • IMDb: 8.1
 • Tür: Macera, Gizem, Fantastik
 • Ülke: İngiltere, ABD
 • Yönetmen: David Yates

Artık kaçınılmaz son yaklaşır. Birinin yaşaması için diğerinin ölmesi gerekiyordur, ama hangisi? Harry, Hermione ve Ron hortkuluklar için her yeri iyice araştırırlarken karşılarına ilginç bir şey çıkar: Ölüm Yadigarları! Ölüm Yadigarları ölümün efendisini oluşturmuş. Peki, nedir bu? 3 arkadaş hem hortkuluk ararken hem de bunu öğrenmek zorundadır. Bölüm 1’de yaptıkları şey de farksız değildir aslında. Voldemort ise Harry’i bulamamanın sinirini yaşarken, bir yandan da hortkulukların sırrının öğrenildiğini öğrenince dehşete düşer. Artık biliyordur. Hogwarts’taki büyük savaşa artık bir adım kalmıştır. Artık iyi ile kötü son kez çarpışacaktır. Peki, kim kazanacak? İşte her şeyi bu savaş belirleyecek.


Harry Potter filmleri Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 ile son buldu, ancak Harry Potter evreninde geçen filmler devam etti, Harry Potter filmleri öncesini anlatan Fantastik Canavarlar serisi!


Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (2016)

 • Orijinal Adı: Fantastic Beasts and Where to Find Them
 • IMDb: 7.3
 • Tür: Macera, Aile, Fantastik
 • Ülke: İngiltere, ABD
 • Yönetmen: David Yates

İlk filmin ardından beş yıl geçmiştir, evrenin hayranları harıl harıl yeni bir öykü beklerken J.K. Rowling evrendeki bir ders kitabı olan “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?” kitabının yazarı olan Newt Scamander’ın öyküsünü beyazperdeye aktaracağını duyurunca herkes çıldırmıştı! Nasıl bir öykü gelecekti? İşte o beş yıllık beklemenin karşığı beş filmlik bir öykü olacaktır.

20’li yaşlarının ortalarında genç ve yetenekli bir büyücü olan Newt Scamander hayatında ilk kez New York’a gelir. Burası İngiltere ve Avrupa’dan farklıdır, iş farklı yürür. Amerikalı büyücülerin kuralları ve yaşam tarzları farklıdır. Newt ise farklı bi’ büyücüdür, canavarlara ve yaratıklara karşı ayrı bi’ hayranlığı vardır. Hatta bu hayranlık az daha onu okulundan bile attıracak düzeye gelmişti. Newt şehirde istemeden de olsa Jacob Kowalski adında tatlı bi’ büyü dışı ile tanışır. Kowalski ile büyücü dünyasının tüm kurallarını altüst eden Newt bir macera yaşar, fantastik canavalarının peşinden koşarken Newt’in ise asıl amacı Obscurus’u bulmaktır.


Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları (2018)

 • Orijinal Adı: Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
 • IMDb: 6.7
 • Tür: Macera, Aile, Fantastik
 • Ülke: İngiltere, ABD
 • Yönetmen: David Yates

İlk filmde tutuklanan ve büyücülük dünyası için kötülük planları yapan Grindewald’un tutuklanışı ardından bir süre geçer, onun kaçma planı yapması ve evreni Voldemort gibi kötülüğe sürüklemesi an meselesidir. Newt onu durdurmaya çalışırken arka planda işleri Dumbledore yönetir. Kendisi bilinemeyen bir nedenden dolayı Grindewald’un karşısına şimdilik çıkamamaktadır. Newt ise bu kez New York değil, Paris’tedir. Bu kez Paris’teki büyücü dünyasına gelen Newt yeni büyücülük dünyasını keşfederken yeni canavarlar görüyoruz ve Harry Potter öncesi dönemde yaşananlara tekrardan tanık oluyoruz.


Fantastik Canavarlar 3 (2021)


Fantastik Canavarlar 4 (2022)


Fantastik Canavarlar 5 (2024)


Serinin şu ana kadar çıkan yapımları bu şekildeydi, Fantastik Canavalar serisi devam ediyor ve bir sonraki film 2021 yılında, daha 2 yıllık bir süre var. Peki, sizler için hazırladığımız bonuslar neler? Hayran filmleri elbette! Bu filmler genellikle senaryo onaylı ve çok iyi kalitede yapılmış eserler, film tadında resmen! Fragman değil, tüm hayran filmlerini izleyebileceksiniz. Türkçe altı yazılı videoları aşağıya iliştiriyorum.


Harry Potter Hayran Filmleri

Neville Longbottom ve Kara Cadı (2019)

 • Orijinal Adı: Neville Longbottom and The Black Witch
 • IMDb:
 • Tür: Macera, Fantastik
 • Ülke: ABD
 • Yönetmen: Kali Bailey

Voldemort ve yandaşları büyücülük dünyasında terör estirmeye devam eder. Karanlık bu dönemde büyücüler dünyası büyük bir savaş verirken Voldemort Temmuz ayında doğacak bir çocuğun onu durduracağı yönündeki kehanetten ötürü Potter ailesinin peşine düşer, ancak bilmediği bir şey vardır; bu çocuk Harry değildir! Film Voldermort’un güçten düşüşünden sonra Longbottom ailesi ve Voldermort’un en sadık hizmetkarı Bellatrix’in öyküsünü anlatıyor. Longbottom ailesinin tıpkı Potter ailesi gibi nasıl direndiğini en acıklı şekilde izleyeceğiz bu filmde.


Ayın Oğlu (2018)

 • Orijinal Adı: Son of the moon: A Harry Potter fan film
 • IMDb: 6.6
 • Tür: Macera, Fantastik
 • Ülke: Norveç
 • Yönetmen: Linn Iren Oland

Ayın Oğlu, bizi Harry Potter evreninde bir geceye götürüyor. Remus Lupin kendisini çocukken ısırıp kurt adama dönüşten Fenrir Greyback ile karşılaşır. Remus, geçmişin intikamını almak isterken bir yandan da büyücü dünyasının geleceğini etkileyen kararlar vermek zorundadır.


Voldemort: Varisin Kökenleri (2018)

 • Orijinal Adı: Voldemort: Origins of the Heir
 • IMDb: 5.2
 • Tür: Macera, Fantastik
 • Ülke: İtalya
 • Yönetmen: Gianmaria Pezzato

Voldemort: Varisin Kökenleri filminde Harry Potter ve Sırlar Odası’nda gördüğümüz bir şeyi göreceğiz; günce! Voldemort’un bir hortkuluka dönüştürdüğü bu günceyi elde etmeye çalışan Grisha McLaggen’in mücadelesini ve Voldemort’un daha önce yaptıklarına, ve geçmiş hayatına tanık oluyoruz. Güçlü bir kara büyücünün neler yapabileceğine, güç ve yaşam için yaptıklarına tanık oluyoruz. Bir hayran filmi olsa da bizleri kısa süreliğine de olsa büyücü dünyasına götüren bir film.


Üç Kardeşin Hikâyesi (2014)

 • Orijinal Adı: The Tale of the Three Brothers
 • IMDb: 7.4
 • Tür: Macera, Fantastik
 • Ülke: ABD
 • Yönetmen: Brandon Doyen

İlk olarak Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda rastladığımız Üç Kardeşler Masalı hepimizi derinden etkilemiş, büyücülük dünyasındaki etkisi hepimizi şaşırtmıştı. İşte bu hikaye bir grup hayran tarafından kısa film olarak tekrardan canlandırıldı. Warner Bros. tarafından da onaylanan bu yapım, Büyücülük Dünyası’nın resmi bir parçası olarak kabul ediliyor. Üç kardeş bir gün yola gidiyorlarmış…


Severus Snape ve Çapulcular (2016)

 • Orijinal Adı: Severus Snape and the Marauders
 • IMDb: 7.4
 • Tür: Fantastik
 • Ülke: ABD
 • Yönetmen: Justin Zagri

Çapulcuları ve Severus Snape’i Harry Potter filmlerinden biliyoruz. Peki, Snape’in hikayesini tam olarak biliyor muyuz? Nasıl taraf seçtiğini? Karanlığa geçişi, Lilly ve Harry ile olan hikayesi nasıldı? İşte bu hayran yapımı film geçmişte olanları ele alıyor. Severus Snape’in başta James Potter olmak üzere Çapulcular ile olan savaşını ve Karanlık Lord ile tanışmasını anlatıyor.


Çoğunluğun İyiliği (2013)

 • Orijinal Adı: The Greater Good
 • IMDb: 6.4
 • Tür: Aksiyon, Dram
 • Ülke: ABD
 • Yönetmen: Justin Zagri

Özellikle Dumbledore ile Grindelwald’ın hikayesine Fantastik Canavarlar’ın gelecek filmlerinde yakından tanık olacağız. Bu ikisi çok yakın arkadaştır, arkadaştan öteye de gitmişlerdir hatta. Başka planları ve hayalleri de vardır ikilinin, ama Grindelwald’ın yaptıkları ve yapacakları, Dumbledore’un hayatı ve düşüncesi ile farklılık gösterir. İkili arasında büyük bir savaş çıkar ve kırılma noktası olur. Broad Strokes ekibinin kısa filmi bu hikayeyi anlatıyor.


Muziplik Tamamlandı (2017)

 • Orijinal Adı: Mischief Managed
 • IMDb: 6.7
 • Tür: Macera
 • Ülke: İngiltere
 • Yönetmen: Suzy Shepherd

Muziplik Tamamlandı hayran filmi Snape, James Lilly aşk üçgenini anlatıyor. James’in Lilly ile birlikte olmaya başlaması, Snape’in karanlık dünyaya adım atmaya başlaması ve Harry Potter evreninde yeni bir kırılmanın yaşamasını anlatıyor.


Ölümün Efendisi (2016)

 • Orijinal Adı: Le Maitre de la Mort
 • IMDb: 7.2
 • Tür: Macera, Fantastik, Gizem
 • Ülke: Fransa
 • Yönetmen: Basile Bacon, Clément Ferrigno, Maxime Sanchez

Fransız yapımı Ölümün Efendisi büyücülük dünyasının karanlık büyücüsü Voldemort’un Hogwarts’tan ayrılışını, kendi yandaşları olan Ölüm Yiyenleri toplamasını ve Voldemort’a ölümsüz sağlayan hortkulukları nasıl oluşturduğunu anlatıyor.


James Potter ve Kayıp Asa (2019)

 • Orijinal Adı: James Potter and the Lost Wand
 • IMDb:
 • Tür: Fantastik
 • Ülke: Türkiye
 • Yönetmen: Emirhan Akbaba

Öncelikle bir Türk yapımı hayran filmi görmek sevindirici. Genç ve yetenekli arkadaşların böyle bi’ işe soyunması bile çok önemli gelecek adına. Film çok çok kısıtlı bir bütçe ile, sadece green box kullanılarak çekildiği için bu beklentiyi düşürerek izlemek gerek. Diğer hayran filmlerindeki efektler ve kaliteli ekipmanlar tabii ki yok. Film Harry Potter’ın çocuklarından James Potter’ın Hogwarts’ta okurken başına gelen bir öyküyü anlatıyor. Mürver Asa’nın kendini tamir edişi ve Voldemort’un sadık ölüm yiyenlerinin onu geri getirmeye çalışmasını konu ediniyor.


Ve bunlar! Daha fazla Harry Potter filmleri dediğimiz yapımlar yayınlandıkça burayı mutlaka güncelleyeceğiz, umarım bu evrene ait bolca Harry Potter filmleri olur ve biz de bu Harry Potter filmleri listesini doldururuz! Bol sihirli günler!

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avatar photo

Bulut Öztürk tarafından oluşturuldu

WordPress geliştiricisiyim, yazılım geliştiren bi' işletmem var. Hobi olarak bloglarla uğraşıyorum ayrıca bol bol gezmeye çalışıyorum.

Gerçek hikayelerden uyarlanmış en iyi filmler

2019 Mayıs: Netflix yayın takvimi