Bir Netflix filmi: Extraction

Son yıllarda film tutkunlarının adresi Netflix bu zorlu günlerde takipçilerine yine güzel bir film sunarak başarısını gösterdi.

Extraction filmi 24 Nisan’da Netflix tarafından film severler için yayımlandı. İlk hafta Netflix’in top 10 listesinde yerini koruyan film, aksiyon severler için beklentileri karşıladı denilebilir. Sam Hargrave tarafından yönetilen filmin senaryosu, Anthony Russo tarafından yazılan Ciudad isimli karikatür romandan uyarlanmıştır.

Extraction (2020)

Aslında filmin senaryosu 2019 yılında Meksika’da yaşanan uyuşturucu baronu Joaquin Guzman’ın oğullarından birinin tutuklanmasının ardından yaşanan olayları hatırlattı. Geçen yıl yaşanan olayda Joaquin Guzman, polis tarafından yakalanan oğlu serbest bırakılana kadar Culiacan kentini savaş alanına çevirmişti. Film gibi bir olay derken belki de yönetmen yaşanan olaylardan esinlenmiştir kim bilir. Bana kalırsa Extraction filmi içindeki yaşanan aksiyon sahnelerinin de bu olaylara benzerlik gösterdiğini düşünebilirsiniz.

Filmin başrolünü Marvel evreninden Thor olarak tanıdığımız Chris Hemsworth üstlenmiştir. Chris Hemsworth kendisine yapışan Thor karakterinden biraz uzaklaşmak istediğini düşünüyorum. Thor karakterinin izlerini farklı film çalışmaları ile kırmak isteyen Chris Hemsworth, bu film sayesinde bunu biraz da olsa başardı diyebilirim. En azından Extraction filminin Thor karakteri kadar kariyerine olumlu yönde etki edeceğine emin olabiliriz. Filme dönecek olursak Chris Hemsworth karşımıza bu kez “Tyler Rake” isimli paralı asker rolüyle karşımıza çıkmıştır.

Extraction: Teknik bir inceleme

Aksiyon ile hızla giriş yapan filmin kamera açıları ve dövüş sahnelerine ayrıca değinmek gerekiyor. Film Hindistan’ın Bangladeş kentinde çekilmiştir. Çatışma sahneleri Bangladeş kentinin altını üstüne getiriyor. Şehir içi çekim noktaları ve kamera pozisyonları gayet başarılı noktalarda bulunuyor. Thor rolü için vücut yapan Chris Hemsworth formda olduğunu da söylemek lazım, çünkü film içindeki çok az sahnelerde dublör kullandığı ifade ediliyor. Neticede Thor karakteri için fizik olarak özel hazırlanan Chris, aynı etkiyi diğer filmlerinde de yansıtmıştı. Aksiyon sahneleri için ayrı bir özveri ve disiplinli olmak başrol oyuncularına ekstra başarı sağlıyor. Film içindeki kamera açıları aksiyon sahnelerini yansıtırken izleyici içindeymiş gibi bir his yaratıyor. Filmi izlerken yakın dövüş sahnelerinde bana John Wick’in aksiyon sahnelerini hatırlattı diyebilirim.

Film içerisinde Paralı asker rolünde bulunan Tyler Rake, Bangladeş’e kurtarma operasyonu yapmak için görevlendirilir. Paraya ihtiyacı oldukça fazla olan Rake, görevin ne olduğunu bile sorgulamadan harekete geçer. Kaçırılan çocuk için harekete geçen Take, kendisine kurulacak tuzağında farkında değildir. Çünkü çocuk o kadar önemli bir uyuşturucu çetesinin oğludur ki bütün farklı çetelerde ele geçirmek istemektedir.

Film daha 17’nci dakikasında aksiyon ile başlar ve Rake, çocuğu yaşatmak için büyük bir mücadele verir.

Extraction

Paranın satın alamadığı tek şey duygulardır!

Başrolümüz Tyler Rake bir paralı asker olmasına rağmen içindeki yaşadığı duygusal boyutu da yansıtmaktadır. Karakterini kişilik noktasında saldırgan göstermesini bu nedene bağlayabiliriz. Çünkü içeride biriken duygusal yıkım dışarıya bir öfke olarak yansıyabilmektedir. Tyler bu nedenle gözünü kırpmadan silahların üzerine hücum etmektedir. Öfkeli olan Tyler, ilerleyen sahnelerde parasının ödenemeyeceğini öğrenir. Fakat içindeki duygusal bir yanının olması ve geçmişindeki yaptığı hataların pişmanlığı onu duygusuz bir paralı asker olmaktan biraz uzak tutar. Bu ikilemi bir yaşatan yönetmen paralı bir askerin bile duygularından tam anlamıyla uzaklaşmadığını göstermektedir. Paranın satın alamadığı tek şey duygulardır.

Filmin biraz daha alt metnine odaklanırsak…

Filmin biraz daha alt metnine odaklanmak istiyorum. Film içinde yaşanan aksiyon sahnelerine neden olan tek şey uyuşturucu gibi zehirli bir maddenin olmasından kaynaklanmaktadır. Burada kamu spotu gibi sosyal mesaj veren bir yazı yazmak niyetim değil. Ancak 2020 yılında hala bu çetelerinin gelişmemiş ülkelerde terör estirdiğini biliyoruz.

Kapalı çıkmaz sokaklarda kendi hükümdarlığını kuran çeteler, ilk hedef olarak çocuklara yönelmekte ve bunu ne yazık ki başarmaktadır. Film içinde kullanılan ilk kişilerin çocuklar olacağını göreceksiniz. Film bize bir aksiyon sahnesi ve seyir zevki sunuyor, ancak dünya üzerinde bu şekilde terör estiren uyuşturucu tacirlerinin olduğunu da bize gösteriyor.

Filmin konu alındığı ülke Hindistan üzerinden uyuşturucu oranına dair bilgi vermek gerekirse 2017 yılındaki Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre uyuşturucu nedeniyle toplam ölümler % 0.19 gibi bir rakama ulaşmıştır. Bu verilere göre Hindistan yaşa göre ayarlanmış ölüm hızı, 100.000 nüfus başına 1.40 gibi bir oranla Dünya’da 85’inci sırada yer almaktadır [1].


Kaynakça

[1] https://www.worldlifeexpectancy.com/ “Hindistan uyuşturucu kullanım verileri”

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

2 Yorum

Yorum Bırak
  1. Arkadaşımın önerisi üzerine sizleri takip etmeye başladım. Lisans öğrencisiyim inşallah bende sizler gibi olacağım. Yazılarınız çok güzel ekibinizi tebrik ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avatar photo

Ayberk Düzcan tarafından oluşturuldu

1994 yılının Temmuz ayında Elazığ’da dünyaya geldi. Babasının mesleği nedeniyle sürekli il ve okul değiştiren Ayberk Düzcan, Van ilinde başladığı Lise eğitimini Kastamonu Aytaç Eruz Anadolu Lisesinden 2013 yılında mezun olarak bitirdi. 2014-2018 yılları arası Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümünden başarılı bir şekilde lisans mezunu oldu. Fotoğrafçılık üzerine çalışmalar yaparak okul döneminde sergi açılışları gerçekleştirdi. Şu an Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda Yüksek Lisans eğitimine devam etmekte olup; ideoloji ve haber-söylem üzerine çalışmalar gerçekleştirmektedir. Kendisi ile barışık yaşayan, özellikle araştırmacı yönüyle gelecek kuşaklara aktarılmasını istediği her bilimsel çalışmayı, geliştirilebilir ve sürdürülebilir olmasını amaçlamaktadır. Son olarak okuyan ve bilgi için her yolu zorlayan idealist bir akademisyen adayıdır.

2020 Mayıs ayı Netflix yayın takvimi

Sherlock Holmes hayranları için Sherlock dizi testi