Grace and Frankie

Grace and Frankie, Marta Kauffman ve Howard J. Morris tarafından Netflix için yaratılan bir Amerikan komedi dizisidir.

Mükemmel bir hayatınız olduğu düşünün, maddi hiçbir sıkıntınız yok, iki harika çocuk ve size âşık bir eşiniz var. 70 yaşınızın tadını çıkarıyorsunuz. Tek sıkıntınız kocanızın ortağının karısını çok sinir bozucu bulmanız. Onunla da çok görüşmüyorsunuz, oluyor bitiyor.

Tabii ki bu tatlı rüya eşinizin sizi yemeğe çağırmasıyla mahvoluyor. Eşiniz size yıllardır iş ortağına âşık olduğunu ve onunla evlenmek istediğini söylüyor. Bir dakika! Eşinizin iş ortağı erkek değil miydi? Ne! Eşiniz bir homoseksüel mi? Herhâlde bunu öğrendiklerinde Grace ve Frankie tüm ilişkilerini gözden geçirmiş ve ipuçları aramışlardır.

Grace and Frankie

Grace and Frankie: Efsane oyunculuklar sizi bekliyor

Bu diziyle ilgili o kadar çok güzel şey var ki anlatmakla bitmeyecek gibi. Haydi başlayalım. Öncelikle sizi efsane oyunculuklar bekliyor. Bu ihtiyarlara hayran kalacaksınız.

Dizimizin Grace’si anne ve babamızın hemen tanıyacağı Jane Fonda, harika bir oyunculuk sergiliyor. Kariyer sahibi güçlü bir kadını canlandırıyor. Tam bir girişimci ruha sahip, yıllar önce kurduğu güzellik şirketini kızına devretmiş ve emekliliğin tadını çıkarıyor. Yıllar süren evliliği artık fiilen bitmiş ve o bunun farkında. Kocasıyla yataklarını ve odalarını ayırmaları çok uzun süre önce gerçekleşmiş, bu nedenle de dizinin en mantıklı kişisi o bence.

Dizinin Frankie’si ise Lily Tomlin, tam bir sanatçı ve hippi ruhuna sahip, kocası Sol ile kurdukları ilişki sıradan bir evliliğin çok ötesinde. Tabii bu da biraz işleri zorlaştırıyor. Frankie acayip bir duyarlılıkla donatılmış. Neredeyse her gelişme için söyleyeceği bir şeyi var. Ve tabii ki vegan. Bunu sürekli vurguluyor. Duvarları ve mahrem anlayışı fazla gelişmemiş olsa da bunu büyük bir doğallıkla yapıyor. Ona güvenebilirsiniz.

Grace and Frankie

Gelelim Frankie’nin en yakın dostu ve kocası Sol’a, Sam Waterston tarafından canlandırılıyor. O da en az Frankie kadar duyarlı biri ve sevgi dolu. Zengin bir avukat ama basit şeyler de onu çok mutlu ediyor; mesela heceleme yarışmaları.

Haydi, son başrol olarak da Robert’den bahsedelim. Martin Sheen tarafından canlandırılan bu karakter, sert mizaçlı az konuşan karısıyla bağlarını koparalı çok olmuş bir karakter gibi görünse de karısı ve kızları için yapmayacağı şey yok. Ve tabii ki Sol için de.

Biraz da yan karakterlerden bahsetmek istiyorum. İki çiftimizin çocukları da aşağı yukarı benzer yaştalar ve ortak birçok yaşantıları var. Bu tanışıklıktan kardeşliğe giden yoldaki süreçleri için bile izlenebilir bu dizi. Özellikle yalnızlık, aile ve bağımlılıklar kavramları çok net bir biçimde işlenmiş. Hatta bazı yerlerde ders videosu izliyormuş hissi veriyor.

Grace and Frankie

Frankie ile mahreme giriş

Bu dizideki en favori karakterim kesinlikle Frankie bol pamuklu elbiseler, meditasyonlar ve çaylar. Aaa! En önemlisini unuttuk, değişik karışımlar. Sizi egzama ya da kuruluktan kurtarabilecek bu karışımlar harika, tabii öncelikle Frankie için tüm mahrem duvarlarınızı yıkmanız gerekecek. Emin olun bu aranızda kalmayacak, çocuklarınız bile öğrenebilir, ama emin olun Frankie bunu iyi niyetinden yapıyor. Bu sabo terlikli dobra süper kahraman umarım kendi problemlerini keyif verici maddelerle çözmeye çalışmayı bırakır.

En sevdiğim ikinci karakter galiba güçlü duruşu ve tüm seksiliğiyle Brianna bir harika. Annesinin gölgesinde kalmamaya çalışması ve sevgiyi ve sevilmeyi öğrenmeye çalışması takdire şayan. Kabul etmek lazım ki Brianna karakteri de en az annesi Grace kadar zorlu. Zor durumlar, zor insanlar yaratır. Şimdi düşününce Bud karakterini de çok seviyorum. Hala hikâyesini tam öğrenemesem de kimin yardıma ihtiyacı varsa orada ve her zaman sevgi dolu. Üstelik dizideki ilk zenci karakter. Umarım ileri ki bölümlerde onun da hikâyesini bol bol izleriz.

Grace and Frankie

Grace and Frankie: Neden izlemeliyiz?

Dizi daha önceden işlenmemiş bir konuyu işliyor ve bu konuda gayet iyi. İzleme keyfi yüksek ve durağan değil. İzlerken kendinizi bir anda benim gibi 3. sezonda bulabilirsiniz. Yan karakterler çocuklar, torunlar ve arkadaşların hikâyesi dozunda işlenmiş.

Ayrıca mekân kullanımları enfes. Bir dizi bağımsız (müstakil) bir ev kullanılıyorsa, evi verimli kullanmışlar ve 3. sezonda bile tüm mekânları görmedik, bu da izlenmeyi keyifli hale getiren şeylerden biri.

Proje fikri olarak oldukça yaratıcı ve sadece Amerika’da ve kaymak tabakada gerçek olabilecek bir hikâye, bu nedenle doğru seçilmiş. Karakterlerin toplumdan soyutlanmaması ve ilişkilerin devam etmesi hikâyenin devamını sağlıyor. Aynı olay örgüsünü ele alarak, Türkiye’de ya da başka gelişmekte olan ülkelerde bu dizi çekilemez.

Grace and Frankie

Neredeyse tüm kıyafetler kendi tarzlarının en iyileri, oyuncuların çoğunun ileri yetişkin olduğunu göz önünde bulundurursak kıyafetlerin konforu ve şıklığı gerçekten önemli.

Bu hikâye nereye kadar gidecek bilmiyorum, ben şuan 3. sezondayım ve güzel ilerliyor, hikâye akıcı ve tekrara düşmüyor.

Yazıyı bitirirken, bu diziyi her yaştan seyircinin çok seveceğini düşünüyorum. İki kadının hikâyesini anlattığı için de kadınların muhakkak izlemesini öneriyorum.

Müstehcen sahneler ve şiddet sahneleri içermiyor. Bu konuda rahat olabilirsiniz, fakat çoğu zaman konu cinsellik olduğu için aile ile izlenmesini önermiyorum.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ege Orhan tarafından oluşturuldu

1993'de Ankara’da doğan Ege Orhan, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünden mezun oldu. Üniversiteden sonra Ankara'da yaşamayı tercih eden Ege Orhan, tam bir Ankara aşığıdır. Boş zamanlarında Ankara'nın gizli kalmış güzelliklerini fotoğraflamaktan hoşlanmaktadır.

Özgür yazılım aktivisiti olan ve Freelance Python geliştiriciliği yapan Ege Orhan, daha çok tarihi dizi ve filmlerden hoşlanıyor. Şu sıralar favori dizisi Sisters ve en sevdiği film Gaspar Noe'nun "Love" filmidir.

Her telden çalanlar için film önerileri

Black Mirror: Geleceğin karanlık yüzüne ayna tutmak