in ,

Olmuş bu.Olmuş bu.

Atiye: Netflix’in ikinci Türk orijinal dizisi

Netflix’in ikinci Türk orijinal dizisi olan Atiye 27 Aralık’ta izleyicisiyle buluştu. Peki, diziye dair aradığınız her şeyin bu içerikte olduğunu söylesek!

Hakan: Muhafız dizisinden sonra Netflix’in ikinci Türk orijinal dizisi olan Atiye (The Gift) 27 Aralık’ta izleyicisiyle buluştu. Drama, fantastik, gerilim, aksiyon ve gizem türünde olan Atiye dizisinin ilk sezonu 8 bölüm olarak yayınlandı.

Yönetmenliğini Ozan Açıktan, Gönenç Uyanık ve Ali Taner’in üstlendiği; yapımcılığını Alex Sutherland’in yürüttüğü; senaryosunu ise Jason George, Nuran Evren Şit ve Fatih Ünal‘ın birlikte kaleme aldıkları Atiye dizisi Yazar Şengül Boybaş‘ın “Dünyanın Uyanışı” adlı eserinden uyarlandı.

Dizinin oyuncuları arasında başroller Beren Saat ve Mehmet Günsür’un yanı sıra Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Başak Köklükaya, Civan Canova ve Tim Seyfi gibi isimler yer alıyor.

İstanbullu bir ressam olan Atiye, evrensel sırları ve aynı zamanda kendi geçmişiyle bağları olan bir arkeolojik sit alanı Göbeklitepe’yi keşfetme macerasına atılıyor. Dolayısıyla dizi çekimleri Şanlıurfa’da konumlanan Göbeklitepe’de gerçekleştirilmiştir.

Atiye

Atiye (The Gift): Hakan: Muhafız’dan sonra ikinci Türk dizisi

“Hakan: Muhafız’dan sonra ikinci Türk dizimizin de çok sevileceğine inanıyoruz” diyen Netflix Uluslararası Yapımlar Genel Müdür Yardımcısı Kelly Luegenbiehl sözlerini şöyle sürdürdü:

Beren Saat’in başrolde olduğu bu dizi ile Türkiye’den yepyeni ve heyecan verici bir başka hikâyeyi, dünyanın dört bir yanına taşıyacağız. Hakan: Muhafız ile İstanbul’da başlayan yolculuğumuz yeni dizimiz Atiye ile başta Göbeklitepe ve Nemrut olmak üzere, zengin Anadolu topraklarının doğal güzellikleri ile tarihi ve kültürel değerlerini dünyayla buluşturacak. Atiye gibi güçlü bir kadın karakterle ekranlara dönüş yapacak olan Beren ile çalışıyor olmaktan ötürü çok mutluyuz.

Merakla beklenen Netflix yapımı ikinci Türk dizinin galası 17 Aralık akşamı Beykoz Kundura Fabrikası’nda gerçekleştirilmişti. 400 kişilik galada çok sayıda ünlü yer alıyordu.

Galanın açılışındaki konuşmasında Beren Saat şunları söylemişti:

Atiye aslında bu coğrafyadan çıkmış bir hikâye. Bir yandan da bu hikâyede başrol Göbeklitepe. Şu an insanlık için çok önemli bir keşif olan Göbeklitepe ile ilgili bir sır açığa çıkarılmaya çalışılıyor. Biz de bu hikâyenin canlanmasına yardımcı oluyoruz. Bu hikâyede başrol aslında Anadolu.

Ve Mehmet Günsür ile bu projede yer aldığı için çok mutlu olduğunu belirten Beren Saat şunları paylaştı:

Çok güzel bir hikâye anlatmaya çalıştık. Gerçekten bir arada olmaları tesadüf olmayan, kabiliyetli, hayal kuran ve bu işi aşkla yapan çok güzel bir ekiple çalıştık. O yüzden heyecanlıyız. Bir yandan da yaptığımız diziye güveniyoruz. Netflix’in bize özgür bir alan sunması ve onların güvenini arkamızda hissetmek de çok özeldi. Geldiğiniz için teşekkür ederim.

Mehmet Günsür ise diziye dair duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti:

Kendimizi çok güvende hissettik. Netflix çok büyük bir kurum ve onun verdiği rahatlık gerçekten çok önemli. Bütün oyuncularla beraber çalışmak harikaydı. Çok iyi bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. Biz yaptığımız şeyi çok sevdik.

Atiye

Atiye: Dizi süreleri

Günümüz Türk dizileri süre uzunluğu bakımından hem tüketicilerin (izleyiciler) hem de üreticilerin (dizi prodüksiyonu) eleştiri noktasında olmaya devam ediyor. Dijital televizyon yayıncılığı ise bu noktada dizi yapımlarını alışılmışın dışında tutarak daha kısa sürelerde tasarlıyorlar. Atiye dizisi de bu bağlamda 45 dakikalık süresiyle dikkat çekiyor. Böylece dizilerde verilmek istenenler en öz şekliyle aktarılarak gereksiz detaylardan uzak özgün bir yapım icra edilebiliyor. Hakan: Muhafız, Fi, Masum gibi dizi yapımları da buna örnek gösterilebilir.

Atiye: Turizm yaratması

Bu tür yapımların bir yararı da, turizm yaratması oluyor. Geçmiş yıllarda Asmalı Konak dizisinin çekildiği Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde yer alan Konak’a turist akınının olması gibi Göbeklitepe’nin de ziyaretçi sayısının artacağı aşikar olacaktır.

Bir dizi nasıl olmalı?

Bir dizi veya film seyrederken sizi ekran başında tutan; sizi izlediğiniz film veya diziye sarıp sarmalayan nedir?

Elbette bunun için her izleyicinin belirlediği kriterler birbirinden farklıdır. Kimi çekim kalitesini, kimi aksiyonun dozunu, kimi müziği kimi de senaryoyu olmazsa olmazlar arasına alır.

Peki ya Atiye?

Atiye’yi bu saydığımız kriterleri göz önünde bulundurarak değerlendirecek olursak; senaryo anlamında özellikle gizem unsurunu ön plana çıkarması ve bunu hassas bir şekilde işleyerek izleyicisini adeta ekrana kilitlemesi diziyi başarılı kılıyor.

Müzik unsurunu da aynı şekilde başarılı. Gerilim sahnelerindeki gergin müzik, Göbeklitepe sahnelerinde ise Doğu’ya özgü ezgilerin tercih edilmesi izleyiciyi ekrana daha da bağlıyor.

Dizinin Yazar Şengül Boybaş’ın “Dünyanın Uyanışı” adlı eserinden uyarlandığını söylemiştik. Madem kitabın tanıtım bülteninden bir tutam da buraya koyalım…

Sıradan biri olman sıradışı bir kadere sahip olamayacağın anlamına gelmiyor.

İnsanın kaderini sevebilmesinin şartı onu anlamasıdır. Anlayamadığımız şeyi sevemeyiz. Hayatının neden bu halde olduğunu bir kere anladın mı, kaçınılmaz olarak değişirsin. Sen değişince, kaderin de değişir. Değişim, anlamanın bir numaralı yan ürünüdür. Meseleye böyle bakınca da, kaderimizi anlamanın onu şekillendirmeye giden ilk ve en önemli adım olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bir rüyayla başladı her şey. İki nehrin arasındaki bereketli topraklarda yürüyordu Atiye, birden hoş manzara yerini karanlık, kan gölü ve çığlıklarla süslenmiş bir senfoniye bıraktı. Toprak ana yeni bir çağa, Atiye kendi uyanışına gebeydi. Karanlığın sahibi içindekini çekip çıkarmak için karnına yöneldi ve uyandı Atiye. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı, çünkü o da biliyordu ki geçmişin hikâyeleri sonsuza dek gömülü kalamazdı. Ve gerçeğin izlerini sürmek için yola çıktı, varacağı yerin sırrını bilmeden… Çünkü insanoğlunun hikâyesinin bittiği yerde onun hikâyesi başlıyordu.

“Dünyanın Uyanışı” isimli eserin tanıtım bülteninden. Yazar: Şengül Boybaş
Atiye Göbeklitepe

Ve gelelim Göbeklitepe’ye…

Güneydoğu Anadolu’nun ova görünümünde olan Şanlıurfa ilinde bulunan Göbeklitepe, merkezin 15 km kuzeydoğusunda bulunan Örencik (Karaharabe) Köyü’nün 2,5 km kuzeydoğusunda, bir dağ sırasının en yüksek tepesinde ve deniz seviyesinden 800 m yükseklikte yer alan, neolitik çağa ait bir Höyüktür. Göbeklitepe ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.

Atiye Sembol

Peki, Atiye’deki bu sembol ne?

Dizide gösterilen sembolün Göbeklitepe’nin gerçek sembolleri arasında benzer bir ifadesi bulunmuyor. Ancak araştırmalarımıza istinaden bu sembolü Alchemical symbols yani simyasal simgelerin bir araya getirilerek oluşturulduğunu tahmin ettik. Bu semboller aslında simyanın bir parçası olarak tasarlanmış ve 18. yüzyıla kadar bazı elementleri ve bazı bileşikleri göstermek için kullanılmış.

Hasan Karatay

Son olarak dizinin çekimleri esnasında hayatını kaybeden işçi Hasan Karatay’ı da rahmetle anıyoruz

Dizisinin setinde çalışan Hasan Karatay merdivenden düşerek yaşamını yitirmişti. Sinema Televizyon Sendikası tarafından yapılan açıklamada, Karatay’ın ağır ihmaller sonucu merdivenden düştüğü kaydedildi.

Karatay’ın güvencesiz çalıştırıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

Meslektaşımız set işçisi Hasan Karatay vefat haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Hasan Karatay’ın sette ambulans ve iş güvenliği uzmanı olmaksızın sigortasız çalıştırıldığına dair bilgiler tarafımıza ulaşmıştır. İş cinayetleri kader değildir.

“Tehlikeli” sınıfta yer alan sette, yeterli iş güvenliği önleminin alınmadığı ve yapım şirketinin kusurlu olduğu açıktır.

Setlerde ölmek istemiyoruz!

Yanan bu acı olayı yakından takip edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Görkem Barındık

Görkem Barındık tarafından oluşturuldu

1993 yılının Haziran ayında Ankara’da dünyaya gelen Genel Yayın Yönetmeni Görkem Barındık, Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Şu an Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalı'nda Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. IO Dergi'de imtiyaz sahibi olan Barındık, hayatın sadece biyografik bilgilerin çoğalması için yaşanan anlardan ve kariyer için oluşturulan öz geçmişlerden ibaret olmadığına inanır. Araştırır. Okur. Bıkar. Güler. Yazmayı sever, hayat hakkında kritik yapmayı da… Yemek yer, sevdikleri ile paylaşır. Özellikle de hayvanlar ile… Her zaman bir şeylerin arayışındadır ama neyin arayışında, kendisi de bilmez. Aykırıdır. Öyle biridir işte…

Behzat Ç.’nin unutulmaz karakteri dizi oluyor! Bir Ercüment Çözer dizisi: Saygı

En çok izlenen filmler: 2019’da izleyici sayısını 1 milyonun altına düşürmemeyi başarmış 13 film!