Aykut Enişte: Sıcacık bir aile komedisi

Ailenizle ağız tadıyla ve rahatlıkla bir film mi izlemek istiyorsunuz? Ağır küfürlü ve şiddet dolu komedilerden fenalık mı geldi? Mucizevi aşklardan ve gereksiz kalıplaşmış kadın-erkek rolleri sizi de mi bunalttı? O zaman tek çare Aykut Enişte!

Bildiğiniz üzere Vine zamanından tanıdığımız Cem Gelinoğlu, Youtuber akımından çok önce çektiği ilk filmi olan Ali Kundulli’yi bizimle buluşturmuştu. “Hele hele minnoş” adlı parça ile vizyonda azımsanmayacak kadar bir yankı yaratmıştı.

Ardından Ali Kundilli 2 ve Şansımı Seveyim geldi. Bu filmler genel itibariyle, bir baltaya sap olamamış ama kötü talihini yenmeye çalışan genç adam hikayelerini anlatsa da, bizi bol bol güldürmüş, hatta Şansımı Seveyim filminde “İyilik ve yapılma nedenleri” hakkında bizi düşünmeye itmişti.

Aykut Enişte (2019)

Aykut Enişte, bence Cem Gelinoğlu’nun bugüne kadar en iyi filmi. Biraz filmden bahsetmem gerekirse, Aykut Aslan, İstanbul’da yaşayan tabiri caizse “kendi göbeğini kendi kesmeye çalışan” genç yaşta anne ve babasını kaybetmiş aile arayışında olan genç bir adamdır. Tüm geçimini telefon aksesuarları satarak geçirir. Nişanlısı Nuran (Ege Kökenli) ile evlenmesine 1 hafta kala dükkânı trajik-komik şekilde soyulur ve Sigortacı Gülşah (Melis Babadağ) hanım yardımı karşılığında ondan minik bir ricada bulunacaktır.

Biraz filmi incelememiz gerekirse, filmin renklerine, ışığına ve de müziklerine hayran kalmamak elde değil. Özellikle “Yine Gönlüm Karardı” şarkısı filme uyabilecek en güzel şarkıydı, keza hazırlanan klip de aynı şekilde güzel:

Yan karakterleri o kadar güzel seçmişler ve dozunda kullanmışlar ki, Mithat (Mekin Sezer) karakteri için ayrı bir film bile yapılabilir. Prototip olabilecek (zengin şımarık delikanlı) bir karakteri oldukça doğal, bizden ve çocuksu olarak canlandırıyor. Özellikle de ona söyleme sakın denilen bir şeyi heyecanlanıp, herkese anlatması bile filmin tüm dinamiğini değiştiriyor. “Aykut Enişte” deyişini unutamayacaksınız.

Film şaşırtıcı bir şekilde siyasi göndermeler de içermekte, özellikle “Herkesin aklına havalimanı deyince, Atatürk geliyor” demeleri filmin çekildiği tarihte boşaltılan ve taşınmakta olan Atatürk Havalimanı konusunda söylenebilecek en iyi şeydi. O sahneyi aşağıda bulabilirsiniz.

Aykut Enişte: Yeni gelinlerin tatlı telaşı

Ege Kökenli’nin can verdiği Nuran karakteri harika bir tüketim çılgınını gelin imajını harika çiziyor hatta zaman zaman yahu bu kızın neden eli kolu sürekli dolu diye düşünüyoruz.

Yoksa Aykut’la Aykut Eniştemizle sadece alışveriş yaparken kasada görülmek için mi bu yola girdi. İnsan düşünmeden edemiyor. Filmi bu açıdan incelemesek bile son dönemlerde iyice yükselen “Yeni gelinlerin tatlı telaşı” trendinin bile sonuçlarını görebiliriz. Kocaman düğünler, gereksiz süslü iki saat sonra geçerliliğini yitirecek süsler, gereksiz şatafat. Sanarsınız iki ülke birleşiyor. Neyse daha çok benim düğünlerle ilgili fikirlerimi öğrenip boğulmayalım.

Fark ettiyseniz yazının ortasında Aykut’u iyice enişte olarak kabullendim. Biraz bunun üzerine konuşsak hiç de fena olmaz.

TDK’ye göre Enişte; “Bir kimsenin kız kardeşinin veya kadın hısımlarından birinin kocası” olarak tanımlanmış. Başka kültürlerde çok karşımıza çıkmayan akrabalık türlerinden biri. Örneğin; filmi yayımlayan Netflix, filmin adını Brother in Love olarak belirlemiş. Filmi başka bir dilde izlemek istesek nasıl bir deneyim yaşarız merak etmekteyim. Neyse Enişte kavramı üzerinden filmi incelemeye devam etmek istersek, aile bağlarının önemi ya da enişte sevgisi vurgularına erişebiliriz.

Ama konumuz sadece Mithat’ın enişte sevgisi 🙂 Hatta marşı bile var:

Ne çok video paylaştım değil mi? Bu filmde bu konuda BKM etkisini ciddi anlamda görüyoruz. Çok sayıda promosyon videoları var.

Başta da söylediğim gibi ailenizle beraber sıcacık bir aile komedisi izlemek isterseniz size önerebileceğim tek film Aykut Enişte.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ege Orhan tarafından oluşturuldu

1993'de Ankara’da doğan Ege Orhan, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünden mezun oldu. Üniversiteden sonra Ankara'da yaşamayı tercih eden Ege Orhan, tam bir Ankara aşığıdır. Boş zamanlarında Ankara'nın gizli kalmış güzelliklerini fotoğraflamaktan hoşlanmaktadır.

Özgür yazılım aktivisiti olan ve Freelance Python geliştiriciliği yapan Ege Orhan, daha çok tarihi dizi ve filmlerden hoşlanıyor. Şu sıralar favori dizisi Sisters ve en sevdiği film Gaspar Noe'nun "Love" filmidir.

Türk sinemasında kayıp kuşak dönemi: Merdiven altı sinemacılık, istismar olgusu, kadın imajı ve psikolojik etkiler

Behzat Ç.’nin unutulmaz karakteri dizi oluyor! Bir Ercüment Çözer dizisi: Saygı