in ,

The Walking Dead: Ölülerle savaş, yaşamaktan kork!

Ölülerle savaş, yaşamaktan kork! The Walking Dead sizi ölülerle yaşayanların amansız mücadelesine götürecek, hayatta kalmak için verilen mücadelede sizi de hikayenin bir parçası yapacak.

Bi’ grup insan vardır, zombi yapımlarını saçma bulur, sevmez ya da “bu ne abi ya?” der. Ben onlar değilim, hatta tam tersi zombi yapımlarına bayılırım! Şu ana kadar da birçok zombi temalı film ve dizi izledim. En çok hangisini mi beğendim? Kesinlikle cevabım; The Walking Dead.

The Walking Dead senaryo, oyunculuk, gerçekçilik ve tutarlılık konusunda diğer birçok yapımın ötesinde bi’ dizi. Özellikle zombi dizilerinin yükselişine çok önemli bi’ referans oldu. Dizi AMC kanalında 31 Ekim 2010’da yayınlanmaya başladığından beri izlediğim, sezon kaçırmadığım bir yapım. O tarihten bu yana The Walking Dead dizisinin getirdiği reytingten sonra birçok zombi temalı yapım ekranlara geldi. Hatta öyle ki AMC kanalı The Walking Dead dizisi sezon finali yaptığında seyirciyi elinde tutmak için Fear the Walking Dead adlı bir diziye başlattı. 23 Ağustos 2015 tarihinden beridir de bu dizi yayınlanmaya devam ediyor. İki dizi aynı dönemde ve evrende geçiyor. Tabii bununla sınırlı kalmadı, diğer kanalların da yayınladığı Z Nation, Black Summer, Kingdom, In the Flesh ve diğer diziler de ekranlara geldi. Hatta güzel bi’ en iyi zombi dizileri listemiz var, buradan tüm zombi temalı dizileri görebilirsiniz.

The Walking Dead

The Walking Dead diğer tüm rakiplerine oranla daha çok reyting aldı

Daha uzun yıllardır ekranlarda ve bir süre daha bizimle olacağa da benziyor. Aslında hikayenin bu kadar iyi olmasının ardında biraz da Robert Kirkman, Tony Moore ve Charlie Adlard üçlüsünün The Walking Dead çizgi romanından geliyor olması da var. Kaliteli bir senaryo ekibi ve iyi bir çizgi roman konusu ile birlikte dizi iyi bir öyküye sahip olmuş oluyor. Kara mizah zombi dizilerini hiç sevmem, bu nedenle gerçeğe daha yakın kurgusu olan, senaryosu sağlam ve mantığa ayrı olmayan dizilere ise bayılırım. Benim açımdan The Walking Dead bu konuda en iyilerden. Örneğin Z Nation, bitirmeye çalışıyorum, başlamışım, ayıp olmasın diye ama inanılmaz zor. Gitmiyor. Çay olmadan poğaça, ayran olmadan dürüm yemek gibi. Çünkü insan o dizinin hikayesinde kendine bir yer edinir ya da der ki ya ben olsam şöyle yapardım, böyle yapardım, hikayeyi yaşar. Dizilere bağlanmanın nedenlerinden biri budur genelde. O nedenle birçok diziyi sevemedim, ancak The Walking Dead bu konuda gayet tatmin edici.

The Walking Dead

The Walking Dead’in hikayesi

Rick Grimes bir polis memurudur, iş ortağı Shane Walsh ile birlikte bir grup kaçağı kovalarken ağır şekilde yaralanır ve hastahaneye kaldırılır. Rick için bundan sonrası tamamen fludur. Rick gözlerini açtığında ise hastahane odasında yalnız olduğunu görür, ama hala hiçbir şeyin farkında değildir. Odasındaki çiçekler kurumuş, oksijensiz bir hava, ortalık dağınık. Zorlukla da olsa ayağa kalkar, kendini toparlamaya çalışır.

Odasının kapısını açtığında hayatının şokunu yaşar, tüm hastahane birbirine girmiştir, etrafta cesetler… Biraz ilerlediğinde canlı cesetleri görür, korkar, ama ne olduğunu anlamaz. Eşini ve çocuğunu bulmak için evine gitmeye çalışır, yolda giderken gördüklerine anlam veremez. Evinin olduğu sokağa geldiğinde ise yediği bir darbe ile bayılır, uyandığında baş ucunda tanımadığı bir adam ve oğlunu görür. Bu kişi Morgan Jones’tan başkası değildir. Morgan ve oğlu onun toparlanmasını bekler, yemeğini paylaşır ve biraz kendine gelmesine yardımcı olur. Rick kendine geldiğin de ona nelerin olduğunu, dünyanın nasıl çivisinin çıktığını anlatır. Rick hayatta kalabilmek için ölüleri tekrardan öldürmek gerektiğini, uyanmadan önceki dünya ile şimdinin alakasının olmadığını öğrenir. Artık tek amacı ailesini bulmaktır, çünkü evine gittiğinde ailesinin orayı terk ettiğini görür. Rick artık Atlanta’ya Sığınma Merkezi’ne gitmek için yola çıkacaktır, ama hayat ona başka bir kader çizmiştir.

The Walking Dead

The Walking Dead oyuncuları

Dizi birçok oyuncunun zirve yaptığı ve sinema piyasasında yükselmesine de sebep oldu. Gelelim kadroya, bakalım kimler varmış.

Norman Reedus (Daryl Dixon), Melissa McBride (Carol Peletier)Andrew Lincoln (Rick Grimes), Lauren Cohan (Maggie Greene), Danai Gurira (Michonne), Chandler Riggs (Carl Grimes),Alanna Masterson (Tara Chambler), Josh McDermitt (Eugene Porter), Christian Serratos (Rosita Espinosa), Steven Yeun (Glenn Rhee), Seth Gilliam (Gabriel Stokes), Sonequa Martin-Green (Sasha Williams), Ross Marquand (Aaron), Lennie James (Morgan Jones), Emily Kinney (Beth Greene), Katelyn Nacon (Enid), Jeffrey Dean Morgan (Negan), Tom Payne (Jesus), Michael Cudlitz (Abraham Ford), Scott Wilson (Hersel Greene), Khary Payton (Ezekiel), Sarah Wayne Callies (Lori Grimes), Austin Amelio (Dwight), Laurie Holden (Andrea Harrison), Xander Berkeley (Gregory), Cooper Andrews (Jerry), Chad L. Coleman (Tyreese Williams), Austin Nichols (Spencer Monroe), Callan McAuliffe (Alden), Avi Nash (Siddiq), Pollyanna McIntosh (Jadis), Kerry Cahill (Dianne), Kenric Green (Scott), Jon Bernthal (Shane Walsh), Steven Ogg (Simon), David Morrissey (The Governor), Irone Singleton (T-Dog), Lawrence Gilliard Jr. (Bob Stookey), Jeffrey DeMunn (Dale), Michael Rooker (Merle Dixon).

Kalabalık bir dizi kadrosu

Artık kaç yıl oldu ben unuttum, inanılmaz kalabalık bir dizi kadrosu var, çünkü standart bir mekan, konu ve ekip yok. Sürekli değişen olaylar, insanların hayatta kalmak için verdiği mücadele ve savaşlar, diziye çoğu kez yüzlerce insanın gelmesine neden oluyor. Ben mümkün olduğunca çok kişi listelemeye çalıştım.

The Walking Dead

Dokuz yılın ardından The Walking Dead…

Ben bu yazıyı yazarken dizi 9. sezonun arasında, birçok konu ve hikaye yaşandı ve dizi epey iyi bi’ tempo ile ilerliyor. 10. sezonun onayını almış durumda, muhtemelen 2019 sonbaharında dizi devam edecek.

Dizi benim en iyiler listemde yer alıyor, kendimi hep hikayenin bir parçası olarak gördüm izlerken, böyle bir durum olsa ne yapardım diye düşünüyorum hep-ki olmayacak şey değil! Bu kadar gen ve DNA çalışması yapılırken.. Her neyse, hep kendi hikayemi düşünürüm, bazen kendi senaryomu yazarım, dizinin bende bıraktığı en güzel etki bu sanırım.

Dizinin verdiği en önemli mesaj belki de şu, boktan bi’ hayat da olsa, yaşamak güzeldir! Yaşayabilmek içinse ölümle savaşmak, onu yenmek gerek.

Diziye benim puan iyidir, 10/7.8. İyi seyirler şimdiden, unutmadan, dizi Netflix üzerinde erişilebilir durumda!

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Yorum Bırak

Bir geri bildirim

  1. Geri bildirim:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bulut Öztürk tarafından oluşturuldu

WordPress geliştiricisiyim, yazılım geliştiren bi' işletmem var. Hobi olarak bloglarla uğraşıyorum ayrıca bol bol gezmeye çalışıyorum.

Ralph ve İnternet

Annenizle izleyebileceğiniz en iyi filmler