2019 Mayıs: Netflix yayın takvimi

2019’un Mayıs ayında Netflix‘de neler olacak? Filmlerden dizilere, belgesellerden yarışma programlarına, animasyonlardan stand-up gösterilerine kadar birçok yapım Netflix’de. İşte 2019 Mayıs ayı Netflix yayın takvimi…

1 Mayıs

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (2016)

Orijinal Adı: Fantastic Beasts and Where to Find Them
IMDb: 7,3
Tür: Macera, Aile, Fantezi
Yönetmen: David Yates
Ülke: ABD, İngiltere

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?, J. K. Rowling’in aynı adlı kitabından esinlenilerek beyazperdeye uyarlanmıştır.

Newt Scamander (Eddie Redmayne) 1926 yılında, uzun süredir emek verdiği, dünyanın her yerinden farklı özellikleri olan büyülü canavarları bularak, bunları çantasına toplayıp varlıklarını kanıtlamıştır. New York’a yaptığı kısa süreli ziyaret esnasında ise yanlışlıkla başka birinin çantasını alır ve bu çok güçlü canavarlardan bazıları serbest kalır. Newt burada kalarak canavarları yakalamak, cadı ve büyücüleri öldüren güçlerle savaşmak durumunda kalacaktır…


Kazanma Sanatı (2011)

Orijinal Adı: Moneyball
IMDb: 7,6
Tür: Biyografi, Dram, Spor
Yönetmen: Bennett Miller
Ülke: ABD

Yazar Michael Lewis’in 2003 yılında yazdığı aynı isimli kitabından esinlenilerek beyazperdeye uyarlanmıştır.

Oakland Athletics beysbol takımının genel menajeri Billy Beane ve onun zorluklara rağmen mücadele edip modern analitik yöntemlerle takımına başarı kazandırması üzerine kurulu olan filmin başrollerini Brad Pitt, Robin Wright ve Jonah Hill paylaşıyor.


Yürüyen Ölüler (2010-)

Orijinal Adı: The Walking Dead
IMDb: 8,3
Sezon: 1-8
Tür: Dram, Korku, Gerilim
Yönetmen: Frank Darabont
Ülke: ABD

The Walking Dead, aynı adlı çizgi roman serisine dayanmaktadır. Roman, dünya çapında beklenmedik bir biçimde ortaya çıkan esrarengiz bir bulaşıcı beyinsel hastalık sonucu, modern medeniyetin sonunu getiren bir zombi salgınını konu eder.

Bu dünyada, zombiler, hikâyenin geçtiği bölgenin yerel argosunda “aylaklar” adıyla anılmaktadır. Sadece beyinleri yok edilerek etkisiz hale getirilebilen bu aylaklar, herhangi bir canlıyı yakalayıp parçalayarak yiyen “yaşayan ölüler” olarak betimlenmiştir.

Aylaklar, ayrıca, sağlıklı insanları ısırarak veya tahrip ederek içlerindeki zombi virüsünü bulaştırma yoluyla kendileri gibi birer zombiye dönüştürebilmektedir. Seri, bu vahşi zombilerin ortaya çıkışını ve bu ani gelişme sonrasında kendilerini amansız bir yaşam mücadelesi vermek zorunda bulan bir küçük grubun hikâyesini ele almaktadır.


Mad Men (2007-2015)

Orijinal Adı: Mad Men
IMDb: 8,6
Sezon: 1-7
Tür: Dram
Yönetmen: Matthew Weiner
Ülke: ABD

New York’taki kurgusal Sterling Cooper adlı reklam şirketinde yaşananları yansıtan dizi, 1960’lar Amerika’sında geçmektedir. Dizide üst düzey reklam şirketi yöneticisi Don Draper (Jon Hamm) ve hayatındaki insanlar konu edilmektedir. Ayrıca 1960’lar Amerika’sından günümüze meydana gelen sosyal değişiklikler gözler önüne serilmektedir.

Dizi şimdiye kadar dört Altın Küre ve on beş Emmy Ödülü’nün de aralarında olduğu çok sayıda ödül kazanmıştır.


Philadelphia (1993)

IMDb: 7,7
Tür: Drama
Yönetmen: Jonathan Demme
Ülke: ABD

Philadelphia, Jonathan Demme yönetmenliğinde, başrollerini Tom Hanks ve Denzel Washington’ın paylaştığı 1980’lerin ABD’sinde AIDS salgınını konu alıyor.


Knock Down The House

Yönetmen: Rachel Lears
Ülke: ABD

Knock Down the House 2018’de gerçekleştirilen ve güç dengesini değiştiren Kongre ara seçimlerine heyecan dolu ve ilham verici bir bakış sunuyor. Belgesel, nüfuzlu Kongre üyelerine karşı halk hareketinden güç alan kampanyalar yürüten dört olağan dışı kadının öyküsünü aktarıyor. Bronx’ta doğan Alexandria Ocasio-Cortez, ailesinin Amerika’daki finansal kriz sırasında yaşadığı bir trajedinin ardından evine banka tarafından el konulmasını önlemek için barda çift vardiya çalışmak zorunda kalmıştı. Sevdiği birini önlenebilecek bir sağlık sorunu nedeniyle kaybeden Amy Vilela, Amerika’nın bozuk sağlık sistemine karşı hissettiği öfkeyle nasıl başa çıkabileceğini bilmiyordu. Lisanslı bir hemşire ve papaz olan Cori Bush silahsız, siyahi bir adamın polis tarafından öldürülmesinin ardından mahallesine protestocuların ve tankların gelişiyle sokaklara çıkmıştı. Bir kömür madeni işçisinin kızı olan Paula Jean Swearengin, ailesinin ve arkadaşlarının kömür sektörünün çevresel etkilerinden zarar görmesinden bıkmıştı.

2019 Sundance Film Festivali’nde Amerikan Yapımı Belgesel Seyirci Ödülü’nü ve Festival Favorisi Ödülü’nü kazanan Knock Down the House, Amerikan siyasetinin tarihe geçecek kadar çalkantılı bir döneminde tabanlarını harekete geçiren, seçmenlerin katılımını sağlayan ve siyasi bir hareket kuran bu olağanüstü kadınları kampanyaları boyunca takip ediyor.


3 Mayıs

Flinch

Sunucu: Seann Walsh, Lloyd Griffith, Desiree Burch
Bölüm Sayısı: 10
Ülke: Birleşik Krallık

Flinch, aksiyon dolu yeni bir komedi yarışma programı. Bu yarışmanın tek bir basit kuralı var: irkilmemek.

Yarışma, İrlanda’nın tepelik bir bölgesinde, ücra bir çiftlikte gerçekleştiriliyor. Burada toplanan cesur ve akılsız yarışmacılar, üç acımasız yarışmada sinirlerini test ediyor. Hem irkilen yarışmacıları hem de bu yarışmacıları kendilerini temsil etmesi için seçen sunucuları acı verici sonuçlar bekliyor.


Dead to Me

Bu İçerik: Ezber Bozan, Muzip, Duygusal
Bölüm Sayısı: 10
Tür: Drama, Komedi
Yönetmen: Amy York Rubin
Ülke: ABD

Jen (Christina Applegate), kısa süre önce kocasının ölümüne yol açan vurkaç olayını çözmeye kararlı olan alaycı bir duldur. İyimser ve özgür ruhlu Judy (Linda Cardellini) de bir süre önce trajik bir kayıp yaşamıştır. Bir destek grubunda tanışmalarının ardından, birbirleriyle taban tabana zıt kişiliklere sahip bu iki kadın arasında beklenmedik bir dostluk kurulur. Arkadaşlıkları şarap, Entermann kurabiyeleri ve Facts of Life’a duydukları ortak ilgi eşliğinde gelişirken Judy, Jen’i şoke edici bir sırdan korumak için çırpınır. Bu, öğrendiği taktirde Jen’in hayatını altüst edebilecek bir sırdır.

Yaratıcı ve başyapımcı Liz Feldman’ın imzasını taşıyan Dead to Me’nin başrollerinde Christina Applegate (Jen), Linda Cardellini (Judy), James Marsden (Steve), Ed Asner (Abe) ve Brandon Scott (Nick) yer alıyor. Diğer başyapımcılar ise Jessica Elbaum (Gloria Sanchez Prods.), Christie Smith ve Christina Applegate ile Gloria Sanchez Productions’dan Adam McKay ve Will Ferrell. Dead to Me’nin yapımcılığını Netflix için CBS Television Studios üstleniyor.


Tuca & Bertie

Bu İçerik: Gülünç, Seksi, Sıra Dışı
Bölüm Sayısı: 10
Tür: Animasyon, Komedi
Yönetmen: Lisa Hanawalt
Ülke: ABD

Sıkı dost olan özgür ruhlu tukan Tuca ve kendinden şüphe eden ardıç kuşu Bertie, hayatın inişli çıkışlı yollarında birbirlerine rehberlik ediyor.

Tuca karakterini Tiffany Haddish seslendirirken, Bertie karakterini ise Ali Wong seslendiriyor.


Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Bu İçerik: Tehditkâr
Tür: Uyarlama, Biyografik
Yönetmen: Joe Berlinger
Ülke: ABD

Michael Werwie’nin senaryosunu taşıyan film, The Phantom Prince: Bundy’nin eski kız arkadaşı Elizabeth Kloepfer’in Ted Bundy ile My Life adlı hatırasına dayanıyor.

Bekâr anne Liz, Ted Bundy’ye âşık olur ve onun işlediği suçlara dair gerçeği kabullenmeyi yıllarca reddeder.


Her Şeye Rağmen (A pesar de todo)

Bu İçerik: Samimi, Duygusal, Romantik
Tür: Komedi, Romantik
Yönetmen: Gabriela Tagliavini
Ülke: İspanya

Sara, Lucía, Sofía ve Claudia adlı kız kardeşler, son derece farklı karakterlere sahip modern kadınlardır. Annelerinin cenazesinde bir araya gelen kardeşler, hayatları boyunca baba dedikleri adamın gerçek babaları olmadığını öğrenir. Biyolojik babalarının kim olduğunu öğrenme arayışına çıkan kadınlar, bu yolculukta kendileri, anneleri ve hayatları hakkında daha fazla şey keşfeder.


The Last Summer

Bu İçerik: Samimi, Romantik
Tür: Gençlik, Komedi
Yönetmen: William Bindley
Ülke: ABD

Şikagolu bir grup liseli, üniversiteye gitmeden önceki son yazlarında hayalleri, ilişkileri ve kimlikleriyle uğraşarak bir dönüşümden geçer.

Mike Karz ve Wayne Allan Rice tarafından yaratılan dizinin oyuncuları arasında KJ Apa, Maia Mitchell, Jacob Latimore, Halston Sage, Tyler Posey gibi isimler yer alıyor.


6 Mayıs

Abyss

Bu İçerik: Hayal Ürünü, Romantik
Bölüm Sayısı: 16
Tür: Romantik, Komedi
Yönetmen: Lisa Hanawalt
Ülke: ABD

Farklı olaylar sonucu zamansız bir şekilde hayatlarını kaybeden Cha Min ve Go Se-yeon farklı vüzutlarda yeniden dünyaya geldiklerini fark eder.


8 Mayıs

Lucifer (2016-)

Bu İçerik: Heyecanlı
IMDb: 8,2
Sezon: 4
Tür: Drama, Suç
Yönetmen: Tom Kapinos
Ülke: ABD

Cehennemin Efendisi olmaktan bıkan Lucifer (Şeytan), Los Angeles’ın ihtişamlı ve ışıltılı deliliği uğruna hakimiyetini sürdüğü cehennemi terk edip, bu şehirde Lux adında bir mekan açıp artık fani bir yaşam sürmek ister. Fakat kardeşi(melek) ve babası(tanrı) onu rahat bırakmaz. Yardımcısı Maze ile beraber geldiği Dünya’da tanıştığı Dedektif Chloe Decker ile birlikte çalışarak suçluları yakalar ve bir yandan kendi ailevi problemleri ile uğraşır.


10 Mayıs

Remastered: The Lion’s Share

Yönetmen: Sam Cullman
Ülke: ABD

“The Lion Sleeps Tonight” adlı şarkının yazarı Solomon Linda’nın ailesini keşfeden muhabir, ailenin adil bir telif ücreti için mücadele etmesine yardımcı olur.


Easy (2016-)

Bu İçerik: Muzip, Hak Ettiği Değeri Görmemiş
IMDb: 6,8
Sezon: 3 (Final)
Tür: Komedi
Yönetmen: Joe Swanberg
Ülke: ABD

Easy, Şikago’da yaşayan insanların günümüz aşk, cinsellik, teknoloji ve kültür labirentinde kayboluşunu konu ediyor.


O Mecanismo (2018-)

Bu İçerik: Zekâ Dolu
IMDb: 8,8
Sezon: 2
Tür: Politik
Yönetmen: José Padilha, Felipe Prado, Marcos Prado
Ülke: Brezilya

Hükümetin petrol ve inşaat şirketleri üzerinden yolsuzluk yaptığı iddialarının soruşturulması sırasında Brezilya’da bir skandal patlak verir.


The Society

Bu İçerik: Karanlık, Sürükleyici
Bölüm Sayısı: 10
Tür: Gençlik, Drama
Yönetmen: Christopher Keyser, Marc Webb
Ülke: ABD

Zengin bir kasabadaki diğer herkes gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğunda West Ham’in genç sakinleri hayatta kalmak için kendi topluluklarını kurar.

Christopher Keyser tarafından yaratılan dizinin oyuncuları arasında Kathryn Newton, Rachel Keller, Gideon Adlon, Olivia DeJonge, Kristine Froseth, Natasha Liu Bordizzo, Grace Victoria Cox, Sean Berdy gibi isimler yer alıyor.


Tatsız Tatil (Wine Country)

Bu İçerik: Komik
Tür: Komedi
Yönetmen: Amy Poehler
Ülke: ABD

Eski dostlar Napa Valley’de bol şaraplı bir doğum günü partisi için buluşunca kusursuzca planlanan hafta sonu tatili, her an daha da içinden çıkılmaz bir hal alır.

Dizinin oyuncuları arasında Rachel Dratch, Ana Gasteyer, Amy Poehler, Maya Rudolph, Paula Pell, Emily Spivey, Jason Schwartzman, Tina Fey gibi isimler bulunuyor.


16 Mayıs

Hayırsever (Good Sam)

Bu İçerik: İlham Verici
Tür: Uyarlama, Aile
Yönetmen: Kate Melville
Ülke: ABD

Araştırmacı bir gazeteci, New York sokaklarında para dolu torbalar bırakan gizemli bir hayırseverin izini sürerken aşkı bulur.

Teena Booth ve Dete Meserve tarafından senaryolatırılan filmin oyuncuları arasında Tiya Sircar, Brittany Drisdelle, Chad Connell gibi isimler bulunuyor.


17 Mayıs

Nailed it! (2018)

IMDb: 7,3
Sezon: 3
Ülke: ABD

Kötü yemekleriyle ünlü sıradan aşçılar 10.000 dolar ödül için yenebilir sanat eserlerini yeniden yaratıyor.


The Rain (2018-)

Bu İçerik: Tehditkâr, Sert Gerçekçi, Duygusal
IMDb: 6,3
Sezon: 2
Tür: Bilim Kurgu, Gerilim
Yönetmen: Jannik Tai Mosholt, Esben Toft Jacobsen, Christian Potalivo
Ülke: Danimarka

Acımasız bir virüsün İskandinavya nüfusunu kırıp geçirmesinden altı yıl sonra, iki kardeş güvenli bir yer ve sorularına yanıt aramak için kurtulan diğer gençlere katılır.


21 Mayıs

Wanda Sykes: Not Normal

Yönetmen: Linda Mendoza
Ülke: ABD

Emmy Ödülü’ne aday gösterilen aktris ve 30 yıllık komedi ustası Wanda Sykes, ilk Netflix komedi spesiyalitesi özel filmi Wanda Sykes: Not Normal, dünyanın durumu hakkında keskin zekâlı ve eğlenceli bir eleştiri sunuyor.


22 Mayıs

İki Mutfağın Hikâyesi (A Tale of Two Kitchens)

Yönetmen: Trisha Ziff
Ülke: Singapur

İki Mutfaklar Masalı, bir restoranın hem onur hem de toplumun yeri olarak hizmet etme yollarını araştırıyor.


24 Mayıs

She’s Gotta Have It (2017-)

Bu İçerik: Erotik, Muzip, Romantik
IMDb: 6,7
Sezon: 2
Tür: Dram, Komedi
Yönetmen: Spike Lee
Ülke: ABD

Yıldızının parlamasını sağlayan filmden uyarlanan bu Spike Lee dizisinde Nola Darling, üç aşığını idare ederken kendine ve hayallerine sadık kalmaya çalışıyor.


Alta Mar

Bu İçerik: Sürükleyici, Duygusal
Bölüm Sayısı: 16
Tür: Gizem, Gerilim
Yönetmen: Carlos Sedes, Teresa Fernández-Valdés,
Ülke: İspanya

1940’larda İspanya’dan Rio de Janeiro’ya giden lüks bir gemide yaşanan gizemli ölümler, birlikte seyahat eden iki kız kardeşi çevreleyen sırları açığa çıkarır.

Ramón Campos tarafından yaratılan dizinin oyuncuları arasında Alejandra Onieva, Ivana Baquero, Jon Kortajarena, José Sacristán, Eloy Azorín, Félix Gómez, Tamar Novas gibi isimler yer alıyor.


What / If

Bu İçerik: Erotik, Sürükleyici
Bölüm Sayısı: 10
Tür: Gerilim
Yönetmen: Mike Kelley
Ülke: ABD

Bu neo-noir gerilim dizisinde yeni evli meteliksiz bir çift, gizemli bir kadın bağışçının yaptığı karlı ancak ahlaki açıdan kuşkulu teklifi kabul eder.

Mike Kelley tarafından yaratılan dizinin oyuncuları arasında Renee zellweger, Jane Levy, Blake Jenner, Daniella Pineda gibi isimler yer alıyor.


The Perfection

Bu İçerik: Sürükleyici
Tür: Gerilim, Psikolojik Gerilim
Yönetmen: Richard Shepard
Ülke: ABD

Bu sürprizlerle dolu gerilimde, uzun bir aradan sonra eski hocalarıyla yeniden bir araya gelen dahi viyolonselist, hocalarını yetenekli yeni bir öğrenciye tutulmuş bulur.

Filmin oyuncuları arasında Allison Williams, Logan Browning, Steven Weber gbi isimler yer alıyor.


Rim of the World

Bu İçerik: Tehditkâr
Tür: Macera, Bilim Kurgu
Yönetmen: McG
Ülke: ABD

Alex, ZhenZhen, Dariush ve Gabriel adlı dört gencin Rim of the World’deki yaz kampı henüz yeni başlamıştır. Ancak Dünya’nın uzaylılar tarafından aniden istila edilmesiyle gençler, kano kullanmayı ve ipe tırmanmayı öğrenmekten daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalır. Daha önce oldukça kalabalık olan kampta tek başlarına kalan gençlere beklenmedik şekilde bir anahtar emanet edilir. Bu anahtar, istilayı durduracak gizli bilgiyi içermektedir. Onlara rehberlik edebilecek yetişkinlerin ve elektronik cihazların yokluğunda ne yapmaları gerektiği oldukça açıktır: güç birliği yapmak, korkularını yenmek ve Dünya’yı kurtarmak.


31 Mayıs

Always Be My Maybe

Bu İçerik: Muzip, Romantik
Tür: Romantik, Komedi
Yönetmen: Nahnatchka Khan
Ülke: ABD

Sasha ve Marcus haricinde herkes Sasha ve Marcus’un brlikte olacağını düşünüyordu. 15 yıl aradan sonra tekrar temas kurduklarında onlar da bu ihtimali düşünmeye başladı.

Filmin oyuncuları arasında Ali Wong, Randall Park, Daniel Dae Kim, Charlyne Yi, Keanu Reeves gibi simler yer alıyor.


When They See Us

Bu İçerik: Duygusal
Bölüm Sayısı: 4
Tür: Drama, Suç
Yönetmen: Awa DuVernay
Ülke: ABD

Awa DuVernay tarafından yaratılan, yazılan ve yönetilen dizi, Central Park Beşlisi davası sırasında Amerikan ceza hukuku sisteminde yaşanan çöküşü gözler önüne seriyor.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

1 Yorum

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görkem Barındık tarafından oluşturuldu

1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır. Hayatın sadece biyografik bilgilerin çoğalması için yaşanan anlardan ve kariyer için oluşturulan öz geçmişlerden ibaret olmadığına inanır. Araştırır. Okur. Bıkar. Güler. Yazmayı sever, hayat hakkında kritik yapmayı da… Yemek yer, sevdikleri ile paylaşır. Özellikle de hayvanlar ile… Her zaman bir şeylerin arayışındadır ama neyin arayışında, kendisi de bilmez. Aykırıdır. Öyle biridir işte…

Harry Potter evrenindeki tüm filmler

Spotlight: Araştırmacı gazetecilik pratiği