in ,

Olmuş bu.Olmuş bu. Haha!Haha! Bayıldım!Bayıldım! Oha!Oha!

Ralph ve İnternet

Ralph ve İnternet, yetişkinler için internet, dostluk, özveri gibi kavramlara atıfta bulunsa da, internet dünyasının içine doğan çocuklar için de bir temel oluşturuyor.

Yönetmenliğini Rich Moore ve Phil Johnston’un yaptığı, Oyunbozan Ralph (Wreck-It Ralph)’in devam filmi niteliğinde olan 2018 yılı ABD yapımı Ralph ve İnternet (Ralph Breaks the Internet) bir Amerikan 3D bilgisayar animasyonlu filmdir. Tür olarak ise fantastik komedi diyebiliriz.

Disney‘in 57inci uzun metrajlı canlandırma filmi olan Ralph ve İnternet, yetişkinler için genel olarak internet, dostluk, özveri, yaşamın gerçekleri gibi kavramlara sorgu ve atıfta bulunsa da, internet ortamının içine doğan çocuklar için de bir temel oluşturuyor. Bu bağlamda keyifli bir aile filmi olarak değerlendirmemiz de mümkün.

Ralph ve İnternet

Dünya çapında 528 milyon doların üzerinde hasılat elde eden Ralph ve İnternet iki ana karaktere sahip; Ralph (John C. Reilly) ve Vanellope (Sarah Silverman). Bu karakterler jetonlu oyun makinesi içinde yer alan farklı oyunlarda karakterlerdir. Oyun salonu açılışından kapanışa kadar kendilerini yönlendiren parmaklar aracılığıyla standart bir yaşam sürmektedirler.

Ve bu yaşam içinde…

Ralph kendine sunulanı kabullenen bir karakterken Vazellope ise rutinden son derece sıkılmış olan; kendini geliştirmeyi, ifade etmeyi, özgürlüğü arayan ve sorgulayan bir karakterdir. Aralarında geçen bir diyalogda Vanellope Ralph’e şöyle sorar:

Evrende oradan oraya uçuşan 0 ve 1’ler olduğumuzu idrak edebiliyor musun? Hayattan bundan daha fazlası olduğuna dair varoluşumuzun doğasına gelen bir merakın yok mu?

Bu herkesin sorgulaması gereken bir diyalogdur. Film, bakış açısı ile de karakterleri hisleri ve varoluş kaygılarıyla birlikte derin bir şekilde ele alınmıştır.

Ralph ve İnternet

Ralph oyun platformunun sıradanlığından bunalan Vanellope için bir sürpriz planlar, fakat bazı ters giden durumlar sonucunda tek çıkar yolunun internete giriş olduğunu düşünerek, internetin derinliklerine dalarlar. Burada jenerasyon çarpışmasını da ele alabiliriz.

Bu esnada internetin arka planının 3 boyutlu yansıması başarılı bir etkileşim yaratmıştır ve internet ortamının aktarımına dair katkıda bulunmuştur. Virüs, açılır pencere, spam, mesaj kavramları esprili bir şekilde sunulurken, ortamda en iyi verimi elde edebilmek için sermayeye dönük eylemlerin olması; maruz kalınan uyaran fazlalığı, bilgi/yorum kirliliği, internet başında hapsolunan bağımlı yaşam ve bunların yarattığı streslere de dokunulmuştur. Bununla birlikte zengin karakter dağılımı renk katmıştır.

Son olarak…

Vanellope ve Ralph ilişkisi üzerinden dostluğun bağımlılıktan ziyade desteklemek olduğu vurgulanırken, bunu internet kullanımı için yorumlayacak olursak, nasıl kullanıldığının sorgulanması bir kez daha gereklidir. Bağımlılık mı destek mi?


Ralph ve İnternet hakkında hiçbir yerde duymadığınız enteresan bilgiler

 • Ralph karakterini seslendiren oyuncu John C. Reilly, üçüncü bir film çekilecekse, Ralph ve Vanellope’un kendilerini uzaya ışınladıklarını görmek istediğini söylüyor.
 • Filmin logosu bir uygulama simgesine benzeyecek şekilde yapıldı.
 • Filmde Deep (Derin) Web alanı için Turbo’nun güler yüzünün ön plana çıkmış bir tasvirini içeren “Turbo Torrent” reklamı var.
 • Disney Prenseslerinin her biri daha geniş ama uyumlu bir stile sahip olacak şekilde yeniden tasarlandı. Ayrıca Prensesler gündelik kıyafetlerini giymeden önce bir Disney-kale geçişi gösterilir. Bu, 1960’ların Batman TV dizisine bir atıftır.
 • Filmin hikaye kitabı versiyonu, sadece 11 Disney Prensesini içeriyor; Anna, Elsa ve Moana’yı hariç tutuyor. Ayrıca, Prenseslerin Ralph’ı ölümünden kurtardığı sahneden de bahsetmiyor.
 • Resmi Disney’in sahibi olduğu blog “My Oh Disney” , Vanellope’un yolculuğunda ziyaret ettiği sitelerden biri.
 • Vanellope’un çarptığı kullanıcı, Stan Lee’ye ait bir karikatür.
 • Projenin başında Ralph’i 8-bits pixel şeklinde göstermek planlanıyordu, ancak bu şekilde seyircilerin karaktere bağlanmakta sorun yaşayabileceğine karar verildi ve Ralph kötü giyinmiş bir gorile benzer şekilde yaratıldı.
 • Disney daha önce de video oyunları dünyasında geçen iki film çekmeyi planlamış, hatta filmlere “Joe Jump” ve “High Score” adlarını vermiş, ancak daha sonrasında her ikisinden de vazgeçmişlerdi.
 • Disney’in filmleri normalde 40-60 karakterden oluşurken, Ralph’ın dünyası 188 farklı karakterden oluşuyor. Aynı zamanda filmde 70 farklı dekor kullanılıyor.
 • Bowser’ın filmde yer alırken, Mario’nun neden olmadığına ilişkin sorulara yanıt filmin yapımcısı Clark Spencer’den geliyor: “Mario’yu filme sokmayı istedik , fakat onu koyacak yer bulamadık ama Bowser’ı kötüler terapisine koymakta çok zorlanmadık.”
 • Varolan birbirinden farklı video oyunu karakterleri için, Disney çalışanları aralarında bir oylama yaparak, hangilerinin filmde yer alacağına karar verdi.
 • Filmin geliştirilmeye başlandığı 3 ay boyunca , Fix-It Félix Jr. baş karakterdi, ancak yönetmen Rich Moore Ralph’in daha fazla potansiyeli olduğuna karar verdi ve onu filmin kahramanı yaptı.
 • Disney prenseslerinin gündelik kıyafetleri, ilgili filmlere atıfta bulunmak için tasarlanmıştır. Örneğin, Prenses Snow White’ın üzerindeki kıyafette “POISON” yazısı ve Kötü Kalpli Kraliçe’nin elması vardır.

Oyunbozan Ralph (2012)

 • IMDb: 7.7
 • Orijinal Adı: Wreck-It Ralph
 • Tür: Fantastik, Bilim Kurgu, Komedi, Aile
 • Yönetmen: Rich Moore
 • Seslendirme: John C. Reilly (Ralph), Sarah Silverman (Vanellope)
 • Ülke: ABD

Konusu

Atari oyununun bina yıkan ‘kötü adamı’ rolündeki Ralph, hem yıllardır aynı işi yapmaktan sıkılmış hem de oyunun iyi adamı tamirci Felix’in gölgesinde kalmaktan bıkmıştır. Bu arada da tüm övgüleri Felix toplar. Ralph artık iyi bir kahraman olmak ister ve diğer video oyunları arasında gidip gelmeye başlar. Fakat oyundan oyuna atlarken yol açtığı bir kaza Sugar Rush oyununu tehlike altında bırakan bir düşmanı serbest bırakır. Şimdi kahraman olma fırsatı onda mıdır?

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Avatar

Seçil Kıraç tarafından oluşturuldu

Spotlight: Araştırmacı gazetecilik pratiği

The Walking Dead: Ölülerle savaş, yaşamaktan kork!