Güçlü kadın karakterleri konu eden diziler

Son dönemde güçlü kadınların hayatlarını daha çok dizi olarak görmeye başladık, bu listeyi de gerçek hayatta daha çok güçlü kadın görme umuduyla derledik. İşte güçlü kadın karakterleri konu eden diziler…

Crazy Ex-Girlfriend (2015-2019)

IMDb: 7,7
Tür: Komedi, Müzikal
Yönetmen: Rachel Bloom
Ülke: ABD

Platonik aşkı uğruna, ülkenin diğer ucuna taşınan bu deli kızın öyküsü sizi çok etkileyecek ve ilham kaynağı olacak.

Crazy Ex-Girlfriend dizi incelemesi için tıklayınız


Mom (2013 -)

IMDb: 7,2
Tür: Komedi, Drama, Romantik
Yönetmen: Chuck Lorre
Ülke: ABD

Eski bir uyuşturucu bağımlısı olan ana karakterimiz hayatını iyileştirmek ve kafası güzel olduğu yıllarda kaybettiklerini geri kazanmak isteyecektir. Ona her zaman destek olan çocukları ve garip bir şekilde kopamadığı eski kocasıyla her şeyi yoluna koymaya çalışırken. Tam bir baş belası olan annesi ortaya çıkar ve olaylar gelişmeye başlar.


Grace and Frankie (2015 -)

IMDb: 8,3
Tür: Komedi
Yönetmen: Marta Kauffman
Ülke: ABD

Kocalarının birbirlerine âşık olduğunu yıllar sonra öğrenen Grace and Frankie’nin birbirine hiç benzemeyen karakterine rağmen hayatta kalma ve yeni bir hayat kurma mücadelelerine hayran kalacaksınız.

Grace ve Frankie dizi incelemesi için tıklayınız


The Crown (2016 -)

IMDb: 8,7
Tür: Dram, Tarihi
Yönetmen: Peter Morgan, Stephen Daldry
Ülke: ABD

Yüzyıla şekil veren kraliçenin hayatını izlerken, 50lili ve 60lı yıllardaki kadın imajıyla nasıl mücadele ettiğini ve insanların onunla ittihat etmekle muhalefet etmek arasında nasıl kaldıklarına şahit olacaksınız. Güçlü kadın imajının 20. Yüzyıldaki en büyük temsilcisi sizi koltuklarınıza bağlayacak.

The Crown dizi incelemesi için tıklayınız


GirlBoss (2017)

IMDb: 7
Tür: Komedi
Yönetmen: Kay Cannon
Ülke: ABD

Sophie’nin dünyasına bayılacaksınız, moda anarşizm ve kendi işinin patronu olmak. Sizi başka dünyalara götürecek bir macera.


Workin’ Moms (2017 -)

IMDb: 6,8
Tür: Komedi
Yönetmen: Catherine Reitman
Ülke: Kanada

Çalışan annelerin zorluğuyla uğraşan arkadaş grubu olarak Catherine Reitman, Jessalyn Wanlim, Dani Kind ve Juno Rinaldi yer alıyor. Bu diziyi izlerken Lohusalığa doyacaksınız.


Hot in Cleveland (2010-2015)

IMDb: 7,2
Tür: Komedi
Yönetmen:
Ülke: ABD

Los Angeles’lı orta yaşlarında üç kadın hayatlarına yön vermek amacıyla Paris’e gitmek için yola koyulmuşlardır. Kocasından daha yeni boşanan yazar Melanie, Hollywood yıldızlarının güzellik uzmanı olduğunu iddia eden Joy. Son olarak Victoria ise 27 yıldır rol aldığı pembe dizisi sona erdikten sonra kariyer bunalımına giren ikinci sınıf bir aktristir.

Fakat hayatlarına yeniden yön vermek için çıktıkları bu Paris yolculuğu uçağın arıza yapması ile Cleveland şehrine acil iniş yaparlar. İlk başlarda şanslarına lanet okusalar da, Cleveland’da onlara kadınlıklarını hissettiren sayısız erkek olduğunu fark edince orada kalmaya karar verirler. Asıl eğlence ise, Melanie’nin tuttuğu evde kendini hizmetli olarak tanıtan 90’larındaki Elka Ostrovsky ile tanışmalarından sonra başlar.


BONUS: Hayat Şarkısı (2016 -)

IMDb: 7,5
Tür: Dram, Aile,Romantik
Yönetmen: Mahinur Ergun
Ülke: Türkiye

As bayrakları as!

Listemizde Bonus olarak yer bulan bu dizi, Bursalı fettan ve inatçı Hülya’nın maceralarını anlatan bu diziden başkası olamazdı.

Mudanya yakınlarındaki Işıklar Köyü’nde doğup büyümüş olan Bayram ve büyürken tek arkadaşı olan kan kardeşi Salih, aralarındaki bir anlaşmazlığı tatlıya bağlamak için çocukları Melek ile Kerem’i küçük yaşta nişanlarlar ve çocuklar büyüyüp evlenme çağına gelene kadar da farklı şehirlerde yaşamlarını sürdürmeye devam ederler.

İki çocuk sahibi olan Bayram, ailesi ile yerleşmiş olduğu İstanbul’da işlerini geliştirip büyük bir servete sahip olsa da verdiği sözü unutmaz. Genç oğlu Kerim’i üniversiteden mezun olduğu gün yanına alarak Işıklar Köyü’nde iki kızı, Hülya ve Melek ile yaşayan Salih’in kapısını çalar. Salih de verdiği söze sadıktır ve Bayram’ın gelişi ile çocukların düğün kararını kesinleştirirler. Oysa her iki ailenin çocukları geçen yıllar içerisinde kendilerine ait birer hayat kurmuş ve farklı sevdalara ve hedeflere yönelmiştir. Gençler kendi aralarında bu mecburi evlilikle ilgili kararlar alıp, buldukları çözümlerle rahatlasalar da; hiç hesaba katmadıkları Hülya’nın planları çoktan devreye girmiştir.

Dizi tipik bir Türk dizisi konusuna sahip olsa da, gerek Burcu Biricik’in kuvvetli oyunculuğuyla, gerekse sık sık yapılan geri gidişlerle seyirciden tam not alıyor.

Benim listem bu kadar, eğer sizin de aklınıza güçlü kadın karakterleri konu eden dizilere örnek gelirse bizimle paylaşmaktan çekinmeyin 🙂

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ege Orhan tarafından oluşturuldu

1993'de Ankara’da doğan Ege Orhan, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünden mezun oldu. Üniversiteden sonra Ankara'da yaşamayı tercih eden Ege Orhan, tam bir Ankara aşığıdır. Boş zamanlarında Ankara'nın gizli kalmış güzelliklerini fotoğraflamaktan hoşlanmaktadır.

Özgür yazılım aktivisiti olan ve Freelance Python geliştiriciliği yapan Ege Orhan, daha çok tarihi dizi ve filmlerden hoşlanıyor. Şu sıralar favori dizisi Sisters ve en sevdiği film Gaspar Noe'nun "Love" filmidir.

Aşkın Frekansları: Bilgin kadar şanslısın

Netflix’in üçüncü orijinal Türk dizisi geliyor: Aşk 101