The Crown

Netflix’in The Crown dizisine nasıl mı başladım? Netflix’e yeni üye olduğum zaman, ne izleyeceğimi tam olarak bilmiyordum. Doctor Who‘dan tanıdığımız (11. doktor) Matt Smith‘i görünce hemen The Crown’u izlemek istedim. Dizi, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth‘in tahta çıkışından itibaren konuyu anlatmaya başlıyor.

The Crown

Kraliçe Elizabeth’i Claire Foy büyük bir ustalıkla canlandırıyor. Özellikle duygu geçişlerini ve unvanıyla ilişkileri arasına sıkışmışlığı çok net bir biçimde seyirciye yansıtıyor. Benim The Crown’ı izleme sebebim olan Matt Smith de Kraliçe Elizabeth’in eşi Prens Philip‘i canlandırıyor. Prens Philip’in asi ruhu dizide bolca işlenmiş, 50’li yılların erkek figürlerinin baskınlığının ve iktidar sahibi olmalarına karşın Prens Philip’in dünyanın en ünlü ve güçlü kadının yanında nasıl bir iktidar savaşı verdiği net bir şekilde işleniyor. 2019’un dünyasından baktığımızda bize gayet normal ve olası gelen kadın erkek ilişkisindeki güçlü kadın figürü o yıllar için ütopik geliyor, baş karakterimiz dünyanın en güçlü krallığının kraliçesi olsa da.

The Crown

The Crown’ı izlerken bol bol internetten İngiltere tarihini araştırmak isteyebilirsiniz benim gibi. Kişilere, mekanlara ve kostümlere olabildiğince sadık kalınmış. Bu özen makyaj ve oyuncu seçiminde de belli oluyor. Özellikle ben ilk sezondaki Winston Churchill‘ı canladıran John Lithgow‘un oyunculuğuna hayran kaldım, Churchill’ın inatçı yapısının yanı sıra entelektüel tarafı da çok ayrıntılı, fakat boğmayan bir şekilde bahsedilmiş. Ben de bir miktar Churchill sevgisi ve saygısı oluşturdu. Buna benzer tarihsel şahsiyetlerin hayatlarına dair ufak kesitler diziyi daha da izlenebilir kılıyor.

The Crown

Özellikle 2. sezonda daha çok işlenen ama 1. sezonda da bir miktar gördüğümüz diğer ülkelerle ilişkiler ve ülkelerin bağımsızlık mücadeleleri olabildiğince objektif kalınmaya çalışılarak, İngiliz Kraliyet Ailesi gözüyle anlatılmış. Bazı yerlerde İngiliz ukalalığı gerçekten rahatsız edici olsa da bu, The Crown sayesinde sevimli görünüyor.

3. sezonda oyuncuların değişeceği söyleniyor, umarım en az Claire Foy ve Matt Smith kadar iyi performanslar seyrederiz. Aşağıya The Crown ile ilgili sevdiğim bir videoyu bırakıyorum. Keyifli seyirler!

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

1 Yorum

Yorum Bırak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ege Orhan tarafından oluşturuldu

1993'de Ankara’da doğan Ege Orhan, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünden mezun oldu. Üniversiteden sonra Ankara'da yaşamayı tercih eden Ege Orhan, tam bir Ankara aşığıdır. Boş zamanlarında Ankara'nın gizli kalmış güzelliklerini fotoğraflamaktan hoşlanmaktadır.

Özgür yazılım aktivisiti olan ve Freelance Python geliştiriciliği yapan Ege Orhan, daha çok tarihi dizi ve filmlerden hoşlanıyor. Şu sıralar favori dizisi Sisters ve en sevdiği film Gaspar Noe'nun "Love" filmidir.

Uyarlama filmlerin uyuzluğu ve o uyuzluğun ilginç bir çözümü

Çiçero