in ,

Bayıldım!Bayıldım! Olmuş bu.Olmuş bu. Oha!Oha! Haha!Haha! Ne?!Ne?!

Breaking Bad: Milyonların sevgili dizisi

İzleyenlerin hala favorisi olan, benim bile iki kez üst üste izlediğim, izlemeyenlere ise şiddetle tavsiye edeceğim milyonların sevgili dizisi Breaking Bad, ilk bölümü ile 20 Ocak 2008’de yayına girmiştir. Dizide 7 Eylül 2009’da başlayıp, 7 Eylül 2011’de biten 2 yıllık bir serüven anlatılıyor. Toplamda 5 Sezon 62 bölümden oluşan Breaking Bad’in son bölüm yayını ise 29 Eylül 2013’dür.

Breaking Bad

Senarist Vince Gilligan, dizinin senaryosu ile birçok kapıdan geri çevrilmiş. Eminim ki yapım şirketleri yeterince pişmanlık duymuşlardır. Neyse ki AMC kanalıyla anlaşıp, yapımı izleyenleri ile buluşturdular.

Bu efsane senaryo, yönetmenliğinde Rion Johnson ve Michelle Macloren, oyuncu kadrosunda başrolde Bryan Cranston (Walter White), Aaron Paul (Jesse Pinkman), Anna Gunn (Skyler), Rj. Mitte (Walter Junior), Dean Marris (Hank), Bob Odenkirk (Saul Goodman) gibi birçok isimle hayat bulmuştur.

Kanser, kimya, uyuşturucu

Başrol olarak gördüğümüz Walter 50 yaşında bir kimya öğretmenidir. Akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Bu sırada eşi Skyler çalışmıyor ve üstelik hamile. Oğlu Junior White ise rahatsız ve lise öğrencisi. Junior rolünü üstlenen Rj. Mitte’nin gerçekte, dizide olduğu gibi doğum esnasında oluşan bir beyin rahatsızlığının olduğunu da ekleyelim.

Walt’un öğretmenlik mesleğinden ve yaptığı diğer ek işlerden elde ettiği kazancı ne ailesine ne gelecek doğum masraflarına ve sonrası masraflara ne de kendi tedavisine yetecek miktardadır. Ve o ana kadar hayatını hep sessiz ve mütevazı yaşamış bir adam gösterilir bize. Hatta bu adam; üniversite yıllarında 3 arkadaş beraber kurmak istedikleri bir kimya şirketinden kendi buluşu için az miktarda para alarak ayrılıp, sonrasında onların paraya para demeden, Walt’un buluşları sayesinde ün kazanmış olmalarını bile sindirerek, hala dostça münasebetlere girişen bir adamdır.

Breaking Bad

Olaylar, Walter’ın ekonomik çaresizliğini kara kara düşünürken, eski öğrencisi aynı zamanda uyuşturucu bağımlısı yine kafası karışık biri olan Jesse ile karşılaşması ile başlıyor. Bu iki kafası karışık, bir karavanda şehir merkezinden uzak Alberquerque’de, dizide mavi meth olarak gördüğümüz aslında mavi akide şekeri olan uyuşturucuyu pişirmeye ve küçük bir ağ ile satmaya başlıyor. Tabii kimseye söylemeden. Bu arada çekim yeri olan Alberquerque, aslında California olarak düşünülmüş, ancak vergi yükünden kaçmak için değiştirilmiş. Fena da olmamış.

Breaking Bad

Walt ve Jesse gece gündüz demeden çalışırlar, saflığı neredeyse %99 olan mavi meth’in ününü hızla piyasaya yayarlar ve haliyle narkotiği harekete geçirirler. Ve bir kırılma noktası ile Walt’un kayınbiraderi Hank’in narkotik polisi olduğunu ve namı Heisenberg adıyla kayınçosunu aradığını görürüz.

Walt yaptığı işlerden kimseye bahsetmez, o kendince planını yapmıştır çünkü. Bu sırada Skyler’ın karnı da büyümektedir. Bu sahnelerde ise dizide Skyler’ın kız kardeşi olan Marie, gerçek yaşamında hamile olduğu için yakın çekim karın sahnelerine yardımcı olmuştur. Evet, şaşırtıcı bir bilgi daha.

Breaking Bad

“Tok iken yemek yiyen, mezarını dişiyle kazar.” demiş atalarımız

Walt hesaplarının da ötesinde heveslere kapılır ve işleri büyütmeye karar verir. Doğrusal olarak tehlikeler de büyür. Mesela ilk sezonun sonuna kadar 270 kişi ölüyor dizide.

Walt’un tek bir amacı varken, hırsı ve hevesi gözünü boyamıştır. Çoğu kez Jesse ile birbirlerini boğazladıklarını bile görüyoruz. Bence dizinin şamar oğlanı Jesse derim, yerindeyse. Onu çoğu sahnede ağlarken, mızmızlanırken ve kendisi ile hesaplaşırken görmek mümkün. Ancak oyunculuğuna diyecek yok. İlk sezon sonunda ölmesi planını yok edecek kadar iyiymiş demek ki. Diziden önce hiç oyunculuk dersi almamasına rağmen şöyle diyor:

Her zaman şöyle düşündüm: ‘Yapmam gereken tek şey başkası gibi davranmak.’

Breaking Bad

Walt’un etrafında büyüyen tehlike çemberinde Gus karakterini de göreceksiniz. Gustavo Fring’in her yere uzanan elleri ve gizemi Walt için önceleri bir avantaj olarak görünse de, kaçınılmaz işler sarpa sarınca bir tehdit oluşturuyor. Ve Gus’ın hayatı Walt’un hırsının önünde duramıyor. Bu arada Gus karakterinin Walt ve Jesse’ye gözdağı vermek için bir adamının boğazını kesmesi gereken bir sahne mevcut. İşte bu sahne tam tamına 26 kere denenmiş. Dizi de hep mükemmeli yakalama çabası var ve bu izleyenlere iyi hissettiriliyor. Gus’ın ölüm makyajı ise yine çok sevdiğim bir dizi olan The Walking Dead ekibinin yardımı ile yapılıyor. Bu da izleyiciye kaliteyi sunma çabasından başka bir şey değil. Takdire şayan.

Breaking Bad

Peki, beş sezon boyunca sadece uyuşturucu imalatı ve pazarlaması mı izleyeceğiz?

Elbette hayır. Beş sezon boyunca senaryodan kurgusuna ve oyuncu performanslarına kadar sürükleyici bir serüven Breaking Bad. Bilimin, polisiyenin, psikolojinin ince ince işlenip, hız kesmeden sunulduğu dramatik bir yapım aslında. Geniş bir açıdan bakıldığında, özünde bireysel ve toplumsal sorunlar ile savaşların yattığını ve işlendiğini söyleyebiliriz. Aslında milyonların kanaati bu. İstatistiksel verilere göre de sadece final bölümü 10,28 milyon kez izlenmiş. Sadece 2014 yılına kadar 28 farklı dalda ve platformda ödüllere de sahip.

Breaking Bad

FE-Lİ-NA…

Dizide her bölüm gibi final bölümünün de bir adı var; “FELİNA”

Bu akla gelmeyecek kurgu Felina, aslında “Finale” kelimesinin anagramı. Açılımı da şöyle:
Fe=Demir (Kan)
Li=Lityum (Meth)
Na=Sodyum (Gözyaşı)

Bense finalimi dizi hakkında edindiğim bazı gerçek ve şaşırtıcı bilgilerle sonlandırmak istiyorum.

Breaking Bad

Breaking Bad hakkında bilmeniz gereken enteresan bilgiler

  • Dizinin yalnızca bir bölüm maliyeti ortalama 3 milyon dolar.
  • Walt’un çatıya pizza fırlatma sahnesi tamamen doğal olarak gerçekleşiyor.
  • İntroda gördüğümüz “C10H15N” formülü metamfetaminin ta kendisi.
  • Dizinin ünü ve başarısından dolayı gerçek meth satıcıları ürünlerine mavi renk vermeye başlamışlar.
  • Dizinin çekildiği son gün Walt karakteri olarak gördüğümüz Bryan Cranston parmağına Breaking Bad dövmesi yaptırmış.
  • Dizide oğlunun Walt’a bağış toplamak için açtığı SaveWalterWhite.com isimli site gerçekten var.

Okuduğunuz için teşekkürler, şimdiden iyi seyirler.

Breaking Bad’i izlemeden ölmeyin.

Rapor

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

One Comment

Cansu Topçu tarafından oluşturuldu

1993 Ankara doğumluyum. İlk üniversite eğitimim olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İstatistik bölümünü geç de olsa isteyerek bıraktım. 2018’de Akdeniz Üniversitesi’nde Medya ve İletişim bölümüne başladım. Mezun olunca yine Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü'ne dikey geçiş yaptım. Sinema benim için bir hobi değil, bir sanat. Henüz izlemediğim her film benim için geç kalınmış büyük bir deneyim. Bunun dışında yaptıkça daha özgür hissettiklerim arasında hayvanlarla ilgilenmek, müzik dinlemek ve yazmak yer alıyor. Umarım SineTürkiye'de de yazdıklarımın bir şeylere katkısı olur.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Her Çocuk Özeldir