Bizim İçin Şampiyon

Bizim İçin Şampiyon filmini izlemeden önce, izlerken yanınızda kimin olduğuna dikkat etmenizi öneririm. Çünkü film izleyicide derin etki bırakıyor. Sahnelerini, izlerken hissettirdiklerini unutmak ne mümkün… Yani filmi birlikte izlediğiniz kişi ya da kişiler hayatınızda kalıcı değilse bile, filmi her hatırladığınızda yanınızdakini de hatırlayacağınıza eminim.

Bizim İçin Şampiyon

Bizim İçin Şampiyon: Durmak yok son ana kadar koşacağız!

Ahmet Katıksız‘ın yönetmenliğini yaptığı Bizim İçin Şampiyon filminin başrollerinde Farah Zeynep Abdullah ve Ekin Koç yer alıyor.

Film birçok duyguyu bir arada yaşatıyor. Ağlarken bir yandan güldüğüm, gülerken bir yandan heyecandan yerimde duramadığım anların sayısını sayamam. En önemli mesaj pes etmememiz gerektiği… Her ne olursa olsun, yere sağlam adımlarla basmalıyız. İnanırsak, yenilgi diye bir problem kalmaz.

Bizim İçin Şampiyon

Beni en çok etkileyen bu sahnelerin gerçek hayatla birebir olmasıydı. İzlerken tam olarak anlayamadım; “yok canım bu kadarı da olmaz” dedim. Filmin sonunda ise gerçekliğinin büyüsüne kapıldım. Aslında ders çıkarmamı sağlayan sahneler oldu. Bazen hepimiz umutsuzluğa kapılıyoruz. Minicik hataları, yanlışları dert ediniyoruz kendimize… Bu hayatta dönüşü olmayan nice olaylar var. Bizim İçin Şampiyon filmi de olumlu ve olumsuz olarak her iki durumu da örnek gösterilebilir.

En önemlisi tek bir an için on binlerce insanın kenetlenmesiydi ve bu birliktelikten gücün doğması bambaşka düşüncelere götürdü beni. Sevenlerimizle, sevdiklerimizle bir arada olursak her şeyin üstesinden geliriz buna inanıyorum.

Bizim İçin Şampiyon

Bizim İçin Şampiyon Bold Pilot’u konu alsa da unutulmaz bir aşk hikâyesi de sunuyor

Filmin konusunu sorduğumda ilk etapta “atlar yarışıyor” denilmişti. Ben de izlemeyeyim diye düşündüm, pek ilgimi çekmemişti. Daha sonra çok övülünce, içinde her duyguyu barındırdığı söylenince izlemeye değer buldum. Tavsiyesi de bana göre çok sağlam yerdendi. Şimdi iyi ki izledim dediklerimin arasına koyuyorum. Hatta “defalarca izledim, izlerim” sözlerine de “ben bir filmi iki kez izleyemem” diyerek tepki göstermiştim. Şimdi yüzlerce kez izlesem yine de sıkılmam, aksine her seferinde aklıma yer edinecek cümleler bulurum filmin içinden. Tekrarladıkça yeni şeyler katar. Kesinlikle, sorgusuz sualsiz öneriyorum!

Duygusal bir insan olduğum için beni iyice etkilemiş olabilir. Ancak heyecan, aşk, dram, mutluluk… Ne ararsanız filmde mevcut. Birçok insana hitap eder diye düşünüyorum.

Bizim İçin Şampiyon

Filmi bu kadar övdü “yok mu yahu kötü yönleri?” diyeceksiniz… Olmaz olur mu?

Bazı sahneler çok uzun tutulmuş. Bazı sahnelerde ise drama gereksiz yer verilmiş. Ayrıca Bold Pilot birinci gelince Halis, Begüm’e sıra sende diyor. Sanki Begüm iyileşecek de çok uzun yıllar mutlu olacaklarmış gibi ama öyle olmamış. Evlendiler yazısından sonra, Begüm’ün yaşamını yitirdiği kareyi görünce bir nebze de olsa yıkılmadım değil… Tabii daha çok merak uyandırıyor ve ters tepki yapıyor, orası ayrı.

Filmin ana karakterleri Bold Pilot ve Halis Karataş olmasına karşın, eşine de bolca yer verilmesi, ana karakterden eksik bırakılmaması beni etkileyen bir diğer unsur. Çünkü hastalıkta, sağlıkta anlayışı benim için bu. Kazanılan zafer, büyük bir aşkın, tutkunun simgesi aslında. Begüm kendi derdini bir kenara bırakıp, yarış için o zamanlar hoşlandığı kişi için elinden geleni yapıyor. Bold Pilot’u ayakta tutan aslında Halis değil Begüm ve sevgisi… Ayrıca hayvanlar ve insanlar arasında muhteşem bir bağ olması da sıkça ele alınmış. Bold Pilot, Begüm’ün hastalığından etkileniyor, hissediyor ve direnci düşüyor tek çareyi Begüm’de buluyor.

Bizim İçin Şampiyon

Film’in sonunda Begüm Amerika’ya gidip tedavi olacağını kabul etti, ancak tedavi sonucuna ve sürecin nasıl geçtiğine dair bir bilgi yok ve ben bunu eksik buldum. Merak uyandırmıştır, çünkü kafamdaki soru işaretlerini gideremedim. İzleyiciyi sıkmamak için olabilir ancak çok küçük bir kesit verilebilirdi. Yine filmin sonunda gösterilen gazete kupürleri ve küçük videolar filmle bütünleşerek asıl dokunuşları yapıyor. Gazete deyince, filmdeki gazetecinin mizacı oldukça sinir bozucuydu. Gerçek hayatta da bu tarz tavırlar sergilediğini, manşetler attığını ele alıyorum ve gazeteci olduğum için inanılmaz derecede ayıplıyorum. Tabii hayat bu, bir şeyler yolunda giderken mutlaka arada sinekler olmak zorunda.

Halis Karataş’a her zaman tepkili olan babasının da başarılar sonucu nasıl destekçisi olduğunu gördük. Aslında en başından desteklese ya da karşı çıkmasa belki de her şey daha farklı olabilirdi çünkü aile desteği hepimiz için çok önemli. Filmdeki son yarışta Halis babasını görerek duygulanıyor ve kazanmak için çabalıyor. Yani filmde ailevi konularda yer alıyor.

Bizim İçin Şampiyon

Gerçek hayatta Bold Pilot

Bilmeyenler ve yeniden hatırlamak isteyenler için ana karakter Bold Pilot hakkında bilgi verelim.

Bizim İçin Şampiyon

Bold Pilot 21 Nisan 1993 günü safkan bir İngiliz tayı olarak dünyaya gelmişti. Yarış hayatına 1995 yılındaki Asuvan koşusu ile başlamıştı. Starttan geç çıkmasına rağmen son 200’deki muhteşem sprinti ile birinciliği elde etmişti. Bold Pilot gazi koşusundaki 2.26.22’lik derecesi ile kırılamayan bir rekorun da sahibi oldu. Yıllarca sayısız şampiyonluklar kazanan Bold Pilot, katıldığı 30 yarışta 21 defa birinci, 4 defa ikinci, 2 defa üçüncü, 2 defa dördüncü ve 1 defa altıncı olmuştur. 16 Ağustos 1998 pazar günü katıldığı Başbakanlık Koşusu ile pistlere unutulmaz bir şampiyon olarak veda eden Bold Pilot, 30.04.2015 tarihinde ise 22 yaşında hayatını kaybetti.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

1 Yorum

Yorum Bırak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avatar photo

Berna Vatansever tarafından oluşturuldu

1995 yılında İzmir’de doğdum. Lisede Grafik Tasarım ve Fotoğrafçılık bölümünü bitirdim. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde ön lisans Basım ve Yayın, Akdeniz Üniversitesi’nde lisans Gazetecilik eğitimi aldım. Şu an Uşak Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri Anabilim Dalı’nda tezli yüksek lisans öğrencisiyim. Ayrıca bir medya şirketinde gazeteciyim ve mesleğimi severek yapıyorum, ağırlıklı olarak siyaset ve sağlık haberleri yazıyorum. Hayatı dolu dolu yaşamayı, bol gülücükler saçmayı çok seviyorum!

En iyi Netflix filmleri

Ulu Ozanlar: Geçmişten günümüze ve bugünden geleceğe