2018’de ne izledim lan ben?

Biten 2018 yılının sinema anlamında bir Z raporunu almanın vakti, yılın da bitmesiyle birlikte çoktan geldi takdir edersiniz ki. Her yıl adetim olduğu gibi bu yıl da izlediğim filmler arasında kafamda bir sıralama yaptım fakat yan yana yazmaya çalışınca “dur şunu da unuttum”, “aa bu da vardı” derken liste uzadı gitti. Yine de kenarda köşede izlediğim fakat yazmayı unuttuğum filmler çıkacaktır elbette. Bununla beraber yıl içerisinde çıkan fakat bir türlü izleyemediğim filmler de var. Uzatmadan bu yıl çıkan filmlerin izlediğim kadarıyla (ve bir sıralama olmadan) en beğendiklerim ile sizleri başbaşa bırakıyorum.

Nelyubov

Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev‘in çekirdek bir aile üzerinden yaptığı Rus toplumu taşlaması olan Nelyubov, evrensel dili sayesinde herkese bir şey anlatabilen bir film. Sembolist ögelerin yoğun kullanıldığı film, yönetmenin atmosfer yaratmaktaki başarısıyla birleşince ortaya farklı okumalara da müsait muhteşem bir film çıkmış.

Darkest Hour

Geçtiğimiz yılın Oscar adayı filmlerinden olan Darkest Hour, 2018 içerisinde ülkemizde vizyona girdiği için listeme almak istedim. En iyi makyaj ve en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazanan film, sıkıcı olacağı ön yargısıyla bürokrasi filmlerinden ürken izleyicileri bile inanılmaz oyunculukları ve dönemin İngiltere parlamentosunun başarılı tezahürüyle kazanmayı başarıyor.

The Death of Stalin

Armando Iannucci’nin ünlü bir çizgi romanından uyarladığı belki de yılın en kıymeti bilinmeyen kara komedilerinden olan The Death of Stalin, isminden de anlaşılacağı üzere Stalin’in ani ölümü üzerine yaşananları inanılmaz komik ve kendine has bir üslup ile anlatıyor. Gerek özgün senaryosu gerekse oyuncu kadrosuyla izlenilmeyi hak eden bir film.

How to Talk to Girls at Parties

Scott Pilgrim vs. the World yada The World’s End gibi filmleri seviyorsanız ekran başına! John Cameron Mitchell’ın Neil Gaiman’ın kısa öyküsünden uyarladığı How to Talk to Girls at Parties, size uçuk kaçık bir macera vaat ediyor. 70’lerin İngiltere’sinde kendilerini punk kültürüne ait hisseden gençlerin farklı evrenlere kadar uzanan macerası desem sanırım yeterli olacaktır.

Marrowbone

2018 kokru/gerilim türleri açısından hayli iyi bir yıl oldu desem haksız olmam sanırım. Herkes Hereditary ve A Quiet Place hakkında yeterince konuştuğu için ben de gözden kaçtığına inandığım bir film olan Marrowbone’dan bahsedeyim. Klasik bir perili ev hikayesi gibi başlayan film, plot twisti ile ve sonuna kadar süren gerilimi ile izlenmeyi sonuna kadar hak eden başarılı bir gerilim.

Zimna Wojna

Sırf müzikleri için sayfalarca yazılabilecek bir film iken görsel dili ve oyunculukları da bir o kadar iyi olan Zimna Wojna, izlerken olduğum yere çivilendiğim filmlerdendi. Savaş esnasında süren bir aşk ve savaşı hiç göstermeden hissettiren bir film. Buz gibi bir melodram.

Hakkında tek tek yazıp uzatmayım, diğer beğendiğim filmler; Bad Times at the El Royale, Roma, Beoning, Avengers: Infinity War, Upgrade, A Quiet Place, Annihilation, Tully, Hereditary, Mandy, The Kindergarten Teacher, The Post, Phantom Thread, Coco, I Tonya, Three Billboards Outside Ebbing ve Missouri.

Geçtiğimiz yıl yerli filmler açısından da zengindi. Benim için yılın en iyileri ise şunlardı; Ahlat Ağacı, Bizim İçin Şampiyon, Anons, Sofra Sırları, Ölümlü Dünya, Kelebekler, Arif V 216 ve Daha.

Hepsini yazıp dizilerden bahsetmemek olmaz elbette. 2018 yılında ilk bölümleri yayınlanan dizilerden en sevdiklerim; Cobra Kai, Patrick Melrose, Kidding, The Haunting of Hill House, Everything Sucks! ve Şahsiyet.

Benim için hayli dolu bir sene oldu, izlenceler anlamında. 2019’un ilk günlerindeki planımın da geçen yıl izlemeye vaktimin olmadıklarını izlemek olduğunu tahmin etmişsinizdir sanırım. Hepinize bol filmli ve dizili yıllar.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fatih Dalcı tarafından oluşturuldu

Yönetmen, video & grafik tasarımcısı, metin yazarı, editör, hip hop guru.

SineTürkiye yayında!

Uyarlama filmlerin uyuzluğu ve o uyuzluğun ilginç bir çözümü