in , ,

Çukur dizisi Aleyna Çakır sahnesi: Çukur masum mu?

Show TV ekranlarında yayınlanan ve sık sık sosyal içerikli mesajlarıyla gündeme gelen Çukur dizisinin dün akşam yayınlanan 100. bölümünde Aleyna Çakır’ın aydınlatılmayan şüpheli ölümüne gönderme yapıldı. Birçok yönden eleştirilen Çukur dizisi Aleyna Çakır sahnesi ile masumiyet bayrağını mı çekti?

Çukur dizisi, dün akşam yayınlanan 100. bölümünde Aleyna Çakır’ı konu alan sahneleriyle gündeme düştü. Dizide yer alan sahnede Aleyna Çakır’ın ölümünde şüpheli bulunan Ümit Can Uygun tarafından darp edildiği ve Instagram üzerinden canlı yayın yaptığı anlar canlandırıldı.

Adaletin unuttuğu Aleyna Çakır’ı Çukur unutmadı

3 Haziran Çarşamba sabahı Aleyna Çakır adıyla bilinen, 21 yaşındaki Sema Esen’in erkek arkadaşı olduğunu söyleyen Ümit Can Uygun, polisi arayarak Esen’i evinde ölü bulduğunu söyledi. Polis, kayıtlara ‘intihar’ olarak geçen olayın ardından 22 yaşındaki Ümit Can Uygun’un ifadesini alarak serbest bıraktı.

Aleyna Çakır’ın ölümünün üzerinden yaklaşık 5 ay geçti. Diğer çoğu kadın cinayetlerinde olduğu gibi bu cinayetin de birileri tarafından üstünün kapatılmak ve toplumun gündeminin değiştirilmek istemesi ve bunu ana akım medya araçlarıyla çok güzel bir şekilde yerine getiren yöneticiler amaçlarına ulaşacakken Çukur dizisi Aleyna Çakır sahnelerine yer vererek konuyu tekrar gündeme getirmeyi başardı.

Peki, bunun için Çukur’a teşekkür mü etmeliyiz?

Adaletin unuttuğu Aleyna Çakır’ı, Çukur unutmadı. Peki, hukuk kurallarının sınırlarını aşan; silah kaçakçılığı, hırsızlık, gasp, çete, mafya gibi birçok kavramı adeta özendirici duygularla işleyen dizi, Aleyna Çakır sahnelerine yer vererek masumiyet bayrağı mı çekti?

Yoksa dizi yapımcıları reyting kaygısıyla hareket ederek ve toplumun bu konularda hassasiyetini kullanarak ticari bir kar amacının peşine mi düştüler? Dolayısıyla Aleyna Çakır sahnelerine yer verilmesi Çukur için yalnızca bir pazarlama hamlesi olarak değerlendirebilir miyiz? Bu sefer karar sizde…

Çukur dizi eleştirisi için tıklayınız

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Görkem Barındık tarafından oluşturuldu

1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır. Hayatın sadece biyografik bilgilerin çoğalması için yaşanan anlardan ve kariyer için oluşturulan öz geçmişlerden ibaret olmadığına inanır. Araştırır. Okur. Bıkar. Güler. Yazmayı sever, hayat hakkında kritik yapmayı da… Yemek yer, sevdikleri ile paylaşır. Özellikle de hayvanlar ile… Her zaman bir şeylerin arayışındadır ama neyin arayışında, kendisi de bilmez. Aykırıdır. Öyle biridir işte…

Enola Holmes: Erkek egemen mantalitesine karşı bir mücadele

Saygı: Bir Ercüment Çözer Dizisi BluTV’de yayınlandı!