Aquaman

Gelelim sırf isminden, markasından dolayı izlediğim Aquaman filmine. Şimdi bu yazıyı DC evrenini seven biri yazmış olsa daha farklı yazabilirdi, bakalım, belki gelecek günlerde başka bir yazar kendi açısından yorumlayabilir ama ben çok da beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Fantastik filmlere ve kitaplara ayrı bir hayranlığım var ama süper kahraman filmlerine çok fazla bi’ tutkunluğum yok. Genellikle sırf etkinlik olsun ya da zaman geçirmek için izliyorum. Birçok kişinin çok manyak bir hayranlığı var bu yapımlara, anlıyorum, benim de Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi evrenlerine olan hayranlığım aşırı. Ancak bu tarz filmler beni fazla çekmiyor. Arada beğendiklerim oluyor tabii. Kendi bakışımı açıkladığıma göre, tarafsız şekilde Aquaman filmine göz atmaya devam edelim.

Aquaman

Aquaman’i ilk çıktığı hafta izlemiştim, şu an dördüncü haftasında ve bir milyon seyirciye ulaşmış durumda, daha da artacaktır diye tahmin ediyorum, salon ve sinema sayısı düşmezse tabii. Bence şu anki mevcut duruma baktığımızda iyi bir rakam. Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları 8 haftada 577.163 seyirci tarafından izlendi, şu an vizyonda değil. Ben aslında bu tabloya şaşırdım, çünkü Fantastik Canavalar‘ın daha fazla seyirciye ulaşacağını düşünmüştüm, demek ki Türkiye’deki süper kahraman hayranları daha fazlaymış. Birazdan gömeceğim bazı şeyler olacak, tabii beğendiğim şeyler de var.

Aquaman

Ondan önce Aquaman’in konusuna bir değinelim istiyorum

Yakışıklı ve güçlü karakterimiz Arthur Curry, Atlantis Kralı’nın varisi olduğunu öğrenir, ancak bizimkinin krallıkla falan işi yoktur. O deniz kıyısındaki kasabasında içkisini içip, karadaki hayatına devam etmek ister. Ancak kader ona başka bir hikaye yazmıştır. Curry‘nin kardeşi Kral Orm‘un karadaki insan ırkı ile savaşmak, onları yok etmek gibi bir derdi vardır, adam manyak. Kral Orm bunun için deniz alemindeki herkesi öyle ya da böyle ikna edip, gazlayıp, biraz da sinsilik yapıp kışkırtır. Arthur Curry ise bu savaşı engellemek için kardeşi ile savaşma zorundadır, bu savaşı verirken birçok maceraya atılmak zorundadır. Annesinin ölümü ile ilgili gerçekleri keşfederken bir de başında kral olma görevi eklenir. Yani kısacası Curry’nin işi zordur, dertler bitmek bilmez. Savaşmak zorunda ve kazanmak zorunda; eğer hayatta kalmak istiyorsa!

Aquaman

Aquaman’in yönetmeni James Wan, Aquaman rolünde Jason Momoa, Mera rolünde Amber Heard, Vulko rolünde Willem Dafoe, Kral Orm rolünde Patrick Wilson yer alıyor. Kadro yıldızlar geçidi gibi, Nicole Kidman, Dolph Lundgren, Temuera Morrison, Michael Beach, Randall Park, Graham McTavish ve Leigh Whannell gibi bir çok ismi kadroda görüyoruz. Bazı isimlerin rollerini spoiler olmasın diye yazmıyorum, şaşıracaksınız.

Aquaman

Şimdi ilk önce şunu diyeyim…

Aquaman’in konusunu seviyorum, bu filmdeki hikaye ve senaryo gayet iyiydi. Ancak yahu bazı kostümler o kadar rezildi ki anlatamam. Leş yahu! O filme, o efektlere bu kostümler nedir ya! Hatta Curry’nin sarı bir kostümü var, gözlerim kör oldu, kanadı. Cidden bazı kostümler konusunda inanılmaz kötüydüler. Spoiler vermek istemiyorum ama bir robotumsu kostüm var, ya bu ne kötülüktür ya, komedi uzay filmi gibi! Bir de bazı efektlere değinmek istiyorum; ya tamam teknolojik ögeler var işin içinde, fantastik dünyada var ama Atlantis için öyle efektler yapıyorlar ki sanki Aquaman değil de Star Wars tarzı bir uzay filmi izliyoruz. Vur deyince öldürmüşler. Bunları bu kadar neden büyütüyorsun diyen olabilir ama cidden felaket rahatsız edici, bazı efektler Atlantis için çok fazla, bence tabii. O saçma bazı kostümler güldürdü hatta. Neyse, bunlar benim rahatsız olduğum şeylerdi. Onun dışındaki tasarımlar ve efektler güzeldi.

Aquaman

Aaa durun! Şu saçmalığı nasıl yaptılar bilmiyorum, ufacık bir spoiler verebilirim, o nedenle bir sonraki cümleyi atlayabilirsiniz. Curry süper kahraman, çok güçlü, birazcık da yenilmez, hadi tamam, tamam ama adamın üstüne atom bombası attığında bir şey olmuyor da bir bıçak darbesi ile bam! Şey demeyin ya film falan, çok komik duruyor yahu. Hatta bazı aksiyon sahnelerinde yine aynı sorunlar vardı. O nedenle şu emojiyi koyuyorum: 🤦‍♂️

Aquaman

Şimdi birazcık da övelim

Yazının geneli çok fazla olumsuz gibi duruyor, ben biraz karamsar bakmışım, şimdi kontrol ederken fark ettim. Ancak gördüğüm, rahatsız olduğum şeyleri yazdım, asla izlenmeyecek bir film değil. Konu olarak beğendim, şaşırttığı, ters köşe yaptığı yerlerle senaryo güzeldi. Bazı konuları açıklaması ile kafalardaki soru işaretlerini de götürüyor. Emek verilmiş, görsel efektlere çalışılmış. Güzel zaman geçirmek istiyorsanız, izlenilebilir bir film olmuş. Puan olarak 10 üzerinden 7.5 veriyorum ben, izlemenizi de tavsiye ederim, iyi seyirler!

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avatar photo

Bulut Öztürk tarafından oluşturuldu

WordPress geliştiricisiyim, yazılım geliştiren bi' işletmem var. Hobi olarak bloglarla uğraşıyorum ayrıca bol bol gezmeye çalışıyorum.

Çukur nedir, ne değildir?

Tüm yabancı dizi yapımlarının aynı evrende olduğunu söylesem?