God Help the Girl

Bu sefer anlatacağım film beni belki de en derinden etkileyen filmlerden biri. Hiç beklemediğim bir anda hayatıma giren ve bazı konular hakkında beni daha çok düşünmeye iten bu filmi şiddetle tavsiye ediyorum. Ve tahmin edeceğiniz üzere bu da bir müzikal. İşte God Help the Girl!

God Help the Girl, Belle and Sebastian grubundaki Stuart Murdoch tarafından yazılan ve yönetilen bir 2014 İngiliz müzikal drama filmi. İskoçya’nın Glasgow şehrinde bir grup oluşturan üç arkadaşın ilişkilerini anlatıyor. Daha önce 2009 yılında yayınlanan aynı albümden önce albümden ayrılmıştı.

God Help the Girl

God Help the Girl konusu

Emily Browning‘in can verdiği Eve, ruhsal sağlığı ile ilgili sıkıntılar yaşayan sevimli bir kızdır. Bir gün hastaneden kaçar ve yakınlardaki bir havuza gitmek ister. Burada yarı zamanlı olarak çalışan James (Olly Alexander) ile tanışır. James, Eve’ye yeni hayatını inşa etmesi konusunda yardım etmek ister ve bunun için de elinden gelenin fazlasını yapar. Son olarak da onu Cassie (Hannah Murray) ile tanıştırıp, çok tatlı bir grup olmanın alt yapısını hazırlamaya başlıyorlar. Bu bebek yüzlü ve tatlı arkadaş grubu, Eve’nin dertleri ekseninde birleşiyor ve maceradan maceraya atılıyor. Peki, bu Eve kim? Sadece gizemli biri mi? Ailesi nerede? Ya da hiç arkadaşı yok mu? Yoksa o bir melek mi? Tüm film boyunca bunları sorguladım. Neden bir hastanede yatmak zorundaydı?

God Help the Girl

Bu filmi izlerken, Tanrı’nın kıza gerçekten yardım etmesini isteyeceksiniz…

Eve’yi incelerken, aslında hepimizin içinde bir Eve taşıdığını düşünüyorum. O bizim güçlü ya da zayıf yanımız mı bilmiyorum. Gerçekten bunu nasıl başardı bu yönetmen, tebrik etmek gerekir.

Film Kelebekler filmiyle haberdar olduğumuz, Sundance Film Festivali ve Berlin Film Festivali‘nden ödülle dönmüş.

Ben size Eve’den bahsettim, biraz da Cassie ve James’dan bahsetmek istiyorum. James gerçekten kendi günlük dertleri ve geçim sıkıntısı çeken bir genç. Hayatına Eve’nin girmesiyle hayata bakışı ve sorumluluk algısı değişiyor. Zengin bir ailenin tatlı ergen kızı Cassie’ye müzik dersleri verirken, Eve’de onunla gelmek istiyor ve esas üçlümüz buluşmuş oluyor. Bundan sonra bol bol müzik, bol bol sorgulama ve de arkadaşlık elde ediyoruz. Ben genellikle kendimi filmlerde esas kız ile eşleştiririm. Fakat bu filmde Cassie’yi kendime daha yakın buldum. Gerek o entelektüel bir aileden gelmenin getirdiği birikim gerek yeni şeyleri öğrenme ve keşfetme heyecanı gerçekten bu karakteri daha izlenir kılıyor. Tabii burada Hannah Murray’ın gerçekçi oyunculuğunun da etkisi büyük. Bu kadının internette bu kadar hayranının olmasına şaşırmamak gerekir.

Bu arada kast seçiminde gerçekten bebek yüzlü oyuncuların seçildiğini söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle yan oyuncu seçiminde buna dikkat edildiği ve hatta Snapchat’in bebek filtresi gibi bir ışıkla insanları çektikleri için film karakterleri biraz çizgi film karakterine dönmüş. Filmi izlerken içinizden İngiltere’ye gitme isteği gelecek. Gerek görüntü yönetmeninin başarısı olarak gerek İngiltere’nin iyi tasarlanmış park ve bahçelerinde geçmesi gerçekten sizi cezbedecek.

God Help the Girl

God Help the Girl: Kutsal arkadaşlık diye bir şey var mı?

Bu filmin en çok işlediği konu, eski Türk filmlerinde izlemeye alışık olduğumuz, fakat günümüzde ne sinemamızda ne de günlük hayatımızda görmediğimiz kutsal arkadaşlık teması. Bu cinsellikten ve hasetten arındırılmış bu arkadaşlık fikri, bu filmin bel kemiğini oluşturuyor diyebilirim.

Düştüğünde kaldırdıkları ve kendini kendine hatırlatan bu üç dostun sonu “kavak yelleri” gibi mi olacak ya da ne olacak bu adanmış insanların hali?

Filmin bana göre sorguladığı son şey ise, yeni bir yere taşınarak ya da yeni insanlarla tanışarak kendimize yeni bir kimlik atfedebilir miyiz? Ya da farklı biriymiş gibi tanıştırmak kendini biraz yeni tanışılana haksızlık değil mi?

Bu arada hastane sahnelerinin gerçek bir hastanede çekildiğini ve oldukça gerçekçi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle hastane sahneleri insanın şifa arayışını çok net bir şekilde gözlemlememizi sağlıyor.

God Help the Girl

Filmin müzikleri ve dansları sizde bağımlılık yaratacak, buna emin olun!

Daha önceki yazılarımdan biri olan Crazy-Ex-Girlfriend‘de de dediğim gibi, dans ve müzik için ciddi mesailer harcanmış. Ana karakterinden esen rüzgâra kadar hepsi müzik için tasarlanmış. Ben böyle müzikalleri kendi müzik zevkime daha yakın buluyorum. Umarım siz de seversiniz.

Klipleri yani filmden parçalar YouTube’da var yok, ben yolda da dinlemek istiyorum derseniz tüm albümler Spotify’da mevcut.

İçinizdeki Eve’yi bulmanız ve ona sıkıca sarılmanız dileklerimle, size en sevdiğim şarkısını hediye ediyorum:

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ege Orhan tarafından oluşturuldu

1993'de Ankara’da doğan Ege Orhan, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünden mezun oldu. Üniversiteden sonra Ankara'da yaşamayı tercih eden Ege Orhan, tam bir Ankara aşığıdır. Boş zamanlarında Ankara'nın gizli kalmış güzelliklerini fotoğraflamaktan hoşlanmaktadır.

Özgür yazılım aktivisiti olan ve Freelance Python geliştiriciliği yapan Ege Orhan, daha çok tarihi dizi ve filmlerden hoşlanıyor. Şu sıralar favori dizisi Sisters ve en sevdiği film Gaspar Noe'nun "Love" filmidir.

Çernobil

2019 Temmuz: Vizyonda hangi filmler olacak?