in ,

Paramparça Aşklar Köpekler

Her şeye sahip olduğunuzu düşündüğünüz anda tüm hayatınız birden bire değişseydi ne yapardınız?

Paramparça Aşklar Köpekler (Amores Perros)

Meksika şehrinde bir trafik kazası üç kişinin yaşamını yitirmesine sebep olur. Genç delikanlı Octavio, kardeşinin karısı Susana ile kaçmaya karar verir. Köpeği Cofi’yi kaçışlarına yardımcı olacak paranın elde edilmesine aracı olarak kullanırlar. Uysal bir sokak köpeği Cofi’den bir köpek dövüşlerinin değişmez şampiyonu olan bir canavar ortaya çıkarır. Kardeşinin karısı ile yaşadığı dokunaklı aşk üçgeni, yasak aşkın geri dönüşsüz bir yol haline gelmesiyle daha da karmaşıklaşır.

Bu arada 42 yaşındaki Daniel, güzel model Valeria ile birlikte yaşamak için ailesini terk eder. Yeni hayatlarını kutladıkları gün Valeria trajik bir kazada sakat kalır. Peki, her şeye sahip olduğunu düşündüğü anda tüm hayatı birden bire değişen Daniel ne yapacaktır? Bu kaza ve sakatlık, aşklarını yıpratmaya başlar, artık aşklarının gerçek sınanmasıdır yaşanan.

Paramparça Aşklar Köpekler

Yıllarca hapis yatmış kiralık katil olarak çalışan eski komünist gerilla El Chivo kaza yerine geldiğinde Octavio’nun ölmek üzere olan köpeği Cofi’yi bulur, onu alır ve iyileştirir. Bu karşılaşma, onun acı dolu geçmişiyle başa çıkmasına yardımcı olacaktır. Cofi eski mutlu, sakin günlerine kavuşmuştur, ancak artık gizli dünyasına sakladığı vahşilik ve şiddet, El Chivo’yu çok üzecek bir acı süprize sebep olur. El Chivo, Cofi ile ne kadar benzeştiğini görür, kafasına silah dayadığı Cofi’nin “ben bana öğretileni yaptım” bakışı ile kendi iç çatışmasını yaşar ve köpeği vuramaz. Ancak olayların akışı, seyirciyi bile hadi artık dedirtecek bir noktaya getirir. Sonrası, kendisini saklamış ve uysal bir hayat sürmüş eski komünist bir gerillanın diğer yüzünün sahneye çıkmasıdır ki bu, kötüler için sonun başlangıcıdır.

Paramparça Aşklar Köpekler

Film bütünüyle bir paralellik ilkesine dayanarak anlatmaktadır hikâyesini…

Film aslen Paralel Kurgu[1] içerisinde ilerlemektedir. Ancak hikâyeler arasında Kesişme (Cross-Cutting)[2] de kullanılmıştır. Filmin tüm işleyişi aslında kurgusaldır. Yani çekimlerin kurgular üzerinden ilerlediği ortadadır. Filmi etkileyici kılan da sonuna kadar anlamadığımız; olayların paralellik ilkesi içerisinde ilerlediğidir. Tüm olaylar, birbirlerini tamamlayan ve birbirlerinin hayatlarına etki eden insanların hikâyeleri çerçevesinde gelişmektedir.

Paramparça Aşklar Köpekler

Film ana karakterlerin hikâyelerini kendi başlıkları altında vererek izleyiciye yansıtmaktadır. Bu anlamda film üç bölüme ayrılıyor:

Susana ve Octavio

Birinci bölümde ana karakterlerimiz Octavio ve kardeşinin eşi Susana üzerinden ilerlemektedir hikâye. İki karakter ve hayatları izleyiciye aktarılırken Daniel ve Valeria, El Chivo ve Maru bölümleri filmin içerisinde tanıtılmıştır. Birinci bölümde Susana ve Octavio’nun hikâyesini izlerken kurgu sayesinde diğer hikâyeler hakkında da bilgi ediniyoruz. Filmin işleyişi bakımından bakacak olursak tercih edilen kurgu yapısı bize her başlık o hikâyenin gelişme bölümünü anlatmaktadır. “Susana ve Octavio’da; Daniel ve Valeria – El Chivo ve Maru’nun giriş bölümü anlatılmaktadır. Giriş bölümlerini takip ederken aynı zaman da da Susana ve Octavio’nun giriş ve gelişme bölümleri anlatılmaktadır.

Paramparça Aşklar Köpekler

Daniel ve Valeria

İkinci bölümde ise Daniel ve Valeria’nın hikâyesinin gelişme bölümünü izlemekteyiz. Bu bölümde ise Susana ve Octavio ile El Chivo ve Maru’nun gelişme bölümleri devam etmektedir. Tüm hikâyeler kurgu ve çekimleri sayesinde iç içe verilmektedir. Bu yöntem, izleyiciye her karakterin tüm hikâyeye kendi bakış açısından nasıl değerlendirdiğini anlatmakta, doğru bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

El Chivo ve Maru

Üçüncü hikâyede ise El Chivo ve Maru’nun gelişmesi detaylandırılmış ve sonuç bölümleri anlatılmaktadır. Aynı zamanda Susana ve Octavio ile Daniel ve Valeria’nın hikâyelerinin de sonuç bölümlerini izlemekteyiz.

Paramparça Aşklar Köpekler

Filmi Pulp Fiction’a benzetebiliriz…

Filmi Meksika yapımı Pulp Fiction’a benzetebiliriz. Tüm olaylar filmdeki karakterlerin kendi hayatlarını nasıl etkilediği ve kendi bakış açılarından nelere sebep olduğunu yine kendi hayatlarının nasıl değiştiğini sunmaktadır izleyiciye. Filmde tüm hikâyeler iç içe gözükmesine karşın; üç farklı hikâyenin içerisinde diğer hayatlarında devamını izletebiliyor. Film bir hikâyeyi anlatırken tercih edilen kurgu ve çekim sayesinden diğer hikâyeden kopmadan takip edilmesini ve hikâye devamlılığını sürdürebilmektedir.

Tüm hikâyelerde kahramanların köpeklerle iletişimde olması…

Filmde dikkat çekten konulardan biri de tüm hikâyelerde kahramanların köpekler ile iletişimde olması. Octavio’nun Cofi’si, Valeria’nın Richie’si son bölümde ise El Chivo’nun köpekleri.

El Chivo’nun hikâyesinin en sona yerleştirilmesi ve köpek sayısının çok olması filmin sonuç bölümünün bu hikâyede toplandığını belki de başından beri izleyiciye mesaj olarak anlatmaktadır.

Paramparça Aşklar Köpekler

El Chivo’nun Cofi’ye taktığı isim yeni bir hayatın başladığı mesajı niteliğinde…

Son sahnede El Chivo’nun Cofi’ye yeni taktığı isim ise yeni bir hayatın ve hikâyenin başladığı mesajı niteliğindedir. Bilinen ve zaten bir ismi olan Cofi’ye yeni bir isim koyar. Kendisi ve yeni ismiyle Negro için yeni bir hayat başlamıştır. Octavio ise otobüse binmekten vazgeçmiş, tüm hayallerini geride bırakmıştır. Tam bu sırada Valeria ise kangren olan bacağının kesilmesi sonucunda bambaşka bir hayata adeta atmak zorunda kalmıştır.

Film boyunca anlatılan hikâyeler arasındaki geçişlerde izleyicideki merak duygusu uyandırabilmek için ani geçişler tercih edilmiş izleyici hikâye geçişlerinde bir önce anlatılan hikâyenin nedenini ve başlangıcını anlamaktadır. Tüm hikâyeler birbirlerine bir zincir gibi bağlıdır. Bir hikâyenin nedeni diğer hikâyenin sonucunu ya da ilerleyişini etkilediğini film boyunca takip edebiliyor. Kurgusal anlamda zor bir durum olsa da izleyiciyi etkilemek ve sunulan hikâyeye izleyicinin dâhil olmasının sağlanmasında çok etkili olduğunu söyleyebilirim. Filmi gerçekten başarılı kılan şey ise paralellik içerisinde gelişen olay ve hayatların bir bütünlük içinde kopmadan aktarılmasıdır. Film boyunca izleyiciye “nasıl?” ve “neden?” sorusu sordurulmuş cevaplarıda etkileyici bir biçimde izah edilmiştir.


  1. Paralel Kurgu: Birbirine paralel olarak gelişen ya da bu etkiyi yaratması istenen iki ya da daha fazla olayın bir arada verildiği kurgu yöntemidir. Özellikle merak unsuru ve gerilim duygusunun yaratılmasında klasik bir yöntem olduğu için çok tercih edilir ve konvansiyonel, bu anlamda da metonomik bir sinemasal anlatım aracıdır. İzleyici olayı izlerken bağlantıyı olayın akışına göre rahatlıkla kurar.
  2. Kesişme (Cross-Cutting): Aynı anda, birbirinden farklı cereyan eden bir ve daha fazla olay arasında gidip gelmeyi esas alan kurgu biçimi. Genellikle heyecan ve şüphe yaratmak ya da iki olayın birbiriyle bağlantısını oluşturmak için kullanılır.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Aziz Aydın

Aziz Aydın tarafından oluşturuldu

Ön lisansı Radyo Televizyon Teknolojisi bölümünden, lisansı ise Gazetecilik bölümünden tamamladım. Üniversite hayatımdan sonra sinemaya olan ilgimi yazılarla devam ettiriyorum.

En iyi filmler

Avengers: Endgame ilk bakış ve karakter incelemesi