Avengers: Endgame ilk bakış ve karakter incelemesi

Binbir görsel efektlerle süslenip, aklımızın almayacağı paralarla hazırlanan fantastik film kuşaklarından olan, Marvel hayranlarının büyük bir merakla beklediği film Avengers: Endgame vizyona girdi. Türkçe karşılığı “Yenilmezler” olan film aslında bir çizgi roman dünyasına ait. Son on yılda birçok başarı elde eden Süper Kahraman filmlerinin hasılatları küçümsenecek cinsten değil.

Avengers: Endgame filmini izlemek istiyorsanız filmi anlamak için ilk önce çekilen
Avengers: Sonsuzluk Savaşı (Avengers: Infinity War) filmini izlemelisiniz. Bu filmde kahramanlarımız Kaptan Amerika ve Iron Man aralarında yaşanan tatsızlıklardan ötürü ayrıydılar. Ancak insanlığın ve dünyanın kaderi söz konusu olduğu zaman hep birlikte hareket edeceklerinden bizim şüphemiz yoktu. Başka bir gezegende yaşayan Thonos, güç taşlarının peşine düştü. Bu güç taşları ona inanılmaz yetenekler bahşedecekti. Ve bu güçle evreni yok etmeyi çoktan kafaya koydu. Kahramanlarımız bu tehdide karşı birleşmeli ve dünyanın kaderini belirlemelidir…

İşte Avengers: Sonsuzluk Savaşı’nın ardından pek çok kahraman Thanos’un Sonsuzluk Eldiveni’ni ele geçirmesi ve kendi dengesini kurması yüzünden yok olmuştur ve dünya umutsuz haldedir. Dünya üzerinde kalan Black Widow, Kaptan Amerika, Thor ve Hulk kendi yaslarını tutmaktayken, Iron ve Nebula ise kontrol edemedikleri bir uzay gemisinin içinde, uzay boşluğunda sürüklenmektedirler. Ancak Kuantum Bölgesi’nden çıkmanın bir yolunu bularak Avengers ekibinin kalan üyelerine giden Ant-Man, yeni bir umut ışığı olacaktır. Daha önce var olduğunu bilmedikleri bölgeler, kahramanlar ve evrenlerin varlığını öğrenen ekip, kendilerinden alınanı geri getirmek için hayatlarının en büyük mücadelesine girişeceklerdir. İntikam vakti gelmiştir!

Seri dünyayı korumak amacıyla “S.H.I.E.L.D.” adlı birime bağlı kahramanlardan oluşuyor. Gelin şimdi film öncesi Marvel gezegeninin ilgi çeken 10 karakterine yakından bakalım.

Kaptan Amerika

Yenilmez serisi Kaptan Amerika olmadan olmaz. Kaptan Amerika’nın şahsi ilk filmi “İlk Yenilmez: Kaptan Amerika”dır. Aslında çelimsiz hasta bir erkek olmasına rağmen orduya katılmak ister. Ordu da deneysel bir serumla insanüstü yeteneklere kavuşur. Üzerinde Amerika’yı temsil eden kalkanıyla bize görsel şölen sunar. Serinin devam filmi ise Kaptan Amerika: Kış Askeri 2014’te vizyona girdi. Son olarak 2016 yılında vizyona giren Kaptan Amerika: Kahramanlar Savaşı ile 408.084.349 $ hasılat etti.

Kaptan Amerika

Iron Man

Tony Stark, Stark endüstrisinin başı olmakla birlikte karakter yapısı ilginç bir kahramandır. Zengin ve hatta Playboy olmasına karşın muhteşem bir zekası vardır. İcat ettiği silahların yaptığı yıkımları gördükten kendini sorguladı. Afganistan’da kaçırılıp uğradığı saldırı ile kalbine saplanan şarapnel parçasıyla yaşamak zorunda kalan Stark’a bir nevi mıknatıs takıldı. Afganistan’da ona verilen malzemelerle kendine zırh yapan Stark daha sonra bunu geliştirdi ve bir efsane yarattı. Bu efsaneye 3 özel film çekildi. Her birinde kişiliği ile bizi hem çeken hem de iten bir yapıda oluşu onu bu başarıya ulaştıran en büyük etkenlerden birisidir.

Iron Man

Black Widow

Sinemada ilk kez 2009’da görülen bu karakteri Scarlett Johansson canlandırıyor. Rus hükümeti tarafından programa dahil edilen 28 çocuktan biri olan Scarlett biyolojik olarak geliştirilmiş bir ajan. Birçok filmde karşımıza çıkmış olsa da Black Widow’a özel bir film henüz yok. Buna rağmen bizi kendine hayran bırakan Scarlett’in canlandırdığı bu karakterin bir an önce filminin çekilmesini merakla bekliyoruz.

Black Widow

Hulk

Marvel karakterlerinin en fantastik üyesi olan Hulk’un hikayesi öfkelendiğimizde bambaşka birisine dönüşüp kendimizi kaybetmemize çok benziyor. Küçük yaşta babasının annesini öldürmesiyle büyük bir travma yaşayan Banner buna rağmen kendini geliştirmiş bir doktordur. Kendi icatlarından birine maruz kalınca ikinci bir kişiliği ortaya çıkar. Duygularıyla alakalı zaten problemli olan Banner öfkelenince Hulk karakterine dönüşür. Banner’in kişiliğinden tamamen farklı olan bu karakter kontrolsüz ve içgüdüsel davranır. Hatta ne kadar sinirlenirse o kadar güçlü olan bu karakteri yenmek imkansız. Marvel dünyasının en güçlü karakterlerinden olan Hulk, aslında gri olarak tasarlanmıştı. Basımda yaşanan talihsizliğin karakterin rengine yansımasıyla birlikte yeşil kalmasına karar verildi.

Hulk

Thor

En mitolojik karakterlerden birisi olan Thor en güçlü Tanrılardan biridir. Thor’un gücüne güç katan çekicinin yapımı da kendisi kadar ilginçtir. Babası Odin tarafından iki cüceye yaptırılan bu çekicin yapımı esnasında diğer oğlu Loki sinek kılığına bürünüp cücelerden birinin gözünü ısırmış. Canı acıyan cüce işi yarıda bırakınca çekiç olması gerekenden kısa olmuş. Ancak kısa oluşu bu çekice attığında hedef şaşırmaması gibi özellikler bahşetmiş. Film maceraları ise babası Odin’in Thor’u cezalandırmak için hafızasını silip dünyaya göndermesiyle başlar. Asgard’ta da dünyada da onu bırakmayan kardeşi Loki, Thor’un en büyük düşmanlarından biridir. Karaktere çekilmiş 3 bireysel filmi Chris Hemsworth canlandırmaktadır.

Thor

Doctor Strange

Başarılı bir cerrah olan Strange geçirdiği kaza sonucunda cerrahlık yapamaz hale gelir. Tekrardan cerrah olmak isteyen ve bu uğurda tüm edindiği serveti ellerine harcayan Strange hayal kırıklığına uğrar. Kendinden tamamen umudu kesmişken Tibet’te yaraları iyileştirebilen bir büyücü olduğunu duyar ve tekrar içindeki umut filizlenir. Büyücü başta onu kabul etmese de güvenini kazandıktan sonra aldığı eğitimle mistik bir büyücü oldu. Marvel evreninin mistik koruyucusu olan karakter Avengers ekibine katıldı.

Doctor Strange

Vision

Yenilmezleri ortadan kaldırmak için tasarlanan bu karakter Avengers ekibine ilgi duymasıyla onların yanına geçer. Taşıdığı zihin taşıyla birlikte hesaplamalar yapar, hologramlar yaratır ve zihin kontrolü sağlar.

Vision

Spider-Man

Hepimizin ilk süper kahramanlarından olan bu Peter Parker okul gezisi sırasında radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılır ve insanüstü özelliklere sahip olur. Spider-Man küçükten büyüğe hepimizin sevdiği bir karakter olunca solo filmlerinin ardı arkası kesilmedi. Başrol değişse de karaktere birçok film çekildi. Marvel karakterin yayın haklarını alınca Tom Holland’ın canlandırdığı Spider- Man’i Avengers ekibine kattı.

Spider-Man

Black Panther

Wakanda olarak adlandırdıkları krallıkta dış dünyanın bilmediği bir madeni çıkartan ve bu madeni teknolojik olarak geliştirip ilerleyen bu halkı kimsenin yenmesi mümkün değildir. Dış dünya tarafından geliştirdikleri silahların bilinmesini istemeyen Wakanda halkı tamamen içe kapanık bir siyaset izler. Black Panther olacak kişi türlü sınavlardan geçerek kalp şeklindeki mor çiçek ile mistikleşir ve güce kavuşur. Bireysel filmi çekildikten sonra ciddi bir hayran kitlesi yakalayan Black Panther “Wakanda Forever” sözünü hepimize kazandırmışa benziyor.

Black Panther

Hawkeye-Clint Barton

Marvel filmlerinin birçoğunda yer alan bu karaktere Avengers: End Game filminin afişinde yine yer verilmedi. Diğer kahramanlardan farklı olan bu karakter Kaptan Amerika’nın öğrencisidir. Mükemmel derecede ok atabilen Hawkey dövüş yeteneklerinde de ustadır. Filmin afişinde dahi yer vermeyen Marvel’in bu karakterin solo filmini çekmesi imkansız gibi gözüküyor.

Hawkeye-Clint Barton

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avatar photo

Aslı Sümeyye Demirel tarafından oluşturuldu

1995 Kütahya doğumluyum. Liseye geçiş dönemimde Tekirdağ-Ergeneye taşındık ve lise öğrenimimi burada tamamladım. Daha sonra Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünü kazandım. Üniversite hayatım boyunca birçok kulüp içinde aktif olmakla birlikte aktif bir kulüp oluşturdum. Bitirme tezimi Orta Asya’da Şamanlar üzerine yazıp mezun oldum. Şu an bir ilkokulda otizmli öğrencilerin öğretmeniyim.

Paramparça Aşklar Köpekler

Haçiko: Bir köpeğin hikâyesi