in ,

Kelebek Etkisi 1

Kelebek Etkisi 1 film incelemesi: Bazı insanlar geçmişini unutmak ister. Bazıları geçmişini değiştirmek ister.

İlk öncelikle şunu belirtmeden geçemeyeceğim ki, Kelebek Etkisi, 3 seriden oluşuyor. Serinin ilk filmi, diğer filmlerine nazaran gayet etkileyici ve güzeldi. Diğer filmler ise oldukça sıradan ve basitti. Çünkü sadece “yapalım da amaan olsun bitsin yani.” tarzı ile çekilmiş. O yüzden serinin ilk filmi ömrümde izlediğim en iyi filmler arasında. Kelebek Etkisi 1 bana göre bir başyapıt. İstersen “abartıyor” de; de, diyebilirsin.

Kelebek Etkisi 1

Zamanı geriye çevirip pişman olduğun bir anı telafi etmek ya da sıradanlığı değiştirmek için uğraşır mısın? Keşke öyle bi imkanımız olsa. Keşke bağırmasaydım, keşke böyle olmasaydı, keşke şurada şöyle yapsaydım sonuç belki daha farklı olabilirdi diye düşünür durursun değil mi? Hadi hadi, düşünürsün tabii. İşte, hep keşke. Keşke, keşke, keşke, keşke… Neyse ki keşkelerle olmuyor hayat.

İşte, Evan (Ashton Kutcher) bunun gibi ve daha niceleri için uğraşıyor garibim ama “olması gereken” olaylar zinciri ona bir türlü izin vermiyor, veremiyor. Konusunun teması, işlenişi, oyuncuları ve müzikleriyle bence Kelebek Etkisi 1 adeta senin, benim, onun, bunun ve diğerlerinin yaşamlarını sorguluyor.

Kelebek Etkisi 1

Evan Treborn!

Evan Treborn, çocukluğunda yaşadığı her şeyin ve özellikle de kötü anılarının geçmişine dönüp adeta zamanda yolculuk yaptığının farkına varıyor. Bu özelliğini ise gencimiz kendisini daha hiç tanımadan vefat eden babasından almış. Geçmişe dönüp kötü anılarıyla hem kendisinin hem de çevresindeki insanlar için mücadeleye başlar ve onları, hepimizin istediği gibi yerine göre iyi yönde olarak değiştirmek ister. Ama çoğu zaman olacak olan yani olması gerekenler zinciri onun bu isteğini tam olarak yerine getirmesine izin vermez.

Evan, bunun tersini ispatlamaya çalışır. Zamanında o, anlık olarak yaşanılan bir olayda eğer yerinde doğru müdahale yapılırsa güzel şekilde sonuçlanır, fikrini savunur. Ama her denemesinde olaylar çoğu zaman istemediği şekilde sonuçlanır. Tekrar tekrar dener fakat maalesef hem kendi hayatını hem de çevresindeki onca sevdiği insanın hayatlarını ciddi şekilde etkiler. Bu yüzden bir türlü orta yol bulamaz. Bu sebepten ötürü en son etkili bir şekilde sevdiği insanların mutluluğu pahasına fedakarlıklar yapmaya karar verir.

Kelebek Etkisi 1

Ashton Kutcher’un, izlediğim ilk ve tek filmidir. O yüzden diğerlerini bilmiyorum ama bana göre bu filminde, oyunculuğunu sonuna kadar konuşturmuş. Kelebek Etkisi 1 içinde zamandan zamana geçen oyuncular da gayet başarılıydı. Zaten filmin insanlara göstermek istediği en büyük olay aslında, hayatlarımızda iyi kararları mutlu bir şekilde karşıladığımız ve ona göre bir rota çizdiğimiz, kötü kararlarda ise toparlanmaya çalışmak ya da aksine çöküntü ve kendi kendimizi yıpratmamız gibi etkileri açıkça görebiliyoruz. Bu yüzdendir ki Kayleigh’in (Amy Smart) filmde zamana göre oynadığı yerlerde içimi acıtmışlığı ve kalbime dokunmuşluğu vardır.

“Şu halime bir bak.. beni gerçekten kurtardığını mı düşünüyorsun?”

Kelebek Etkisi 1

Neyse ki daha sonra bomba diye tasvir ettiğimiz bir şekilde gördüm ya onu.. Ölsem de gam yemem gayri. Bana göre en güzel film sonlarından birisiydi. Son olarak diyeceğim o ki; 2004 vizyona giren Kelebek Etkisi 1 zamanında başarılı sayılmış ve oldukça iyi ses getirmiştir. Nitekim günümüzde de hala unutulmazlar arasındadır kendisi. Ders verici, hüzünlü ve hayatın içinden bir filmdir Kelebek Etkisi. Filmi izlerken senin de düşünmene yol açan, yaptığın onca şeyi sorgulamana neden olan bir başyapıt.

Oldu o zaman. Kendine iyi bak. Ben de bu yazıma veda edeyim artık.

“Bazı insanlar geçmişini unutmak ister. Bazıları geçmişini değiştirmek ister.”

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Görüş

Görüş tarafından oluşturuldu

Anonim. Eser sahibi belli değil veya artık SineTürkiye'de yazar değil.

Dövüş Kulübü