in , ,

Olmuş bu.Olmuş bu.

Futureworld Westworld’ün sonrası

Westworld dizisinin akıbetini merak ediyoruz. Peki, öncesini biliyor muyuz? Üstüne üstlük bir de sonrası var. Hem de ta 1976 senesinde çekilmiş olan Futureworld isimli bir ‘sonra’!

Westworld dizisinin akıbetini merak ediyoruz. Peki, öncesini biliyor muyuz? Üstüne üstlük bir de sonrası var. Hem de ta 1976 senesinde çekilmiş olan Futureworld isimli bir ‘sonra’! Westworld dizisine ilham kaynağı olan 1973 yapımı Westworld filminin bittiği yerden başlayan Futureworld, yaklaşık 43 yıllık olmasına karşın popüler dizinin geleceğine ışık tutma potansiyeli taşıyor. O hâlde Futureworld’ü biraz yakından tanıyalım.

Son dönemin ortalığı kasıp kavuran bilimkurgu dizisi Westworld her ne kadar yaratıcıları Jonathan Nolan ve Lisa Joy’un dehasını yansıtsa da, aslında özgün bir yapım değil. Sinema severlerin Jurassic Park’ın senaristi olarak anımsayabilecekleri Michael Crichton imzasını taşıyan orijinal Westworld (Batı Dünyası), 1973 yapımı bir sinema filmi.

Westworld

Bilimkurgu dizisi Westworld için orijinal yapımın yani sinema filminin parlak fikrini alıp geliştiren ve daha da parlak bir hâle getiren bir proje demek yanlış olmaz. Dizinin seti yandığı için 3. sezon çekimleri ertelenmiş durumda. Bu nedenle yeni sezon çok daha merak uyandırıyor.

“Westworld nerede durduysa Futureworld orada başladı” sloganıyla 1976 senesinde seyircilerle buluşan Futureworld (Geleceğin Dünyası), senaristi ve yönetmeni değişmesine karşın Westworld’ün devam filmi niteliğinde. Dolayısıyla Futureworld’ü tanımak, Westworld dizisinin geleceğine dair bir çıkarım yapmak için de yararlı olacaktır.

Futureworld

Filmin Özeti

Westworld’te meydana gelen büyük sorunlar nedeniyle robotlar insanlara saldırmaya başlamış, onlarca ölüm yaşanmış ve parkın faaliyetlerine son verilmiştir. Çalışmalarını sürdüren ve bu kez Futureworld’ü yaratan Delos, Westworld’teki kusurların tamamen giderildiğini ve robotların mükemmel duruma getirildiğini açıklar. Bu açıklama büyük ilgi uyandırır.

Fazlasıyla meraklı ve olayların üzerine gitmeyi seven bir gazeteci olan Chuck, kendisiyle iletişime geçen bir Futureworld çalışanından eğlence merkezi olarak lanse edilen yerde son derece pis işler döndüğü bilgisini alır. Futureworld’e gidip olayları kendi gözüyle incelemek isteyen Chuck, başarılı televizyoncu Tracy’yi de birlikte gitmeye ikna eder.

Futureworld

Delos, parkın ilk misafirlerini son derece özel kişiler arasından belirler. Bu özel kişiler arasında önemli devlet başkanları da yer almaktadır. Chuck ve Tracy de kendilerine konuk listesinde yer bulmayı başarır.

Her fırsatta tesiste bulunan gizli alanları incelemeye koyulan Chuck, ortalığı karıştırır ve belayı kendisiyle Tracy’nin üzerine çeker. Ancak tesiste çalışan Harry’nin kendilerine yardımcı olmasıyla kurtulmayı başarırlar. Harry, dönmekte olan kirli dolaplardan haberdardır ve bu konuda bildiklerini anlatır.

Futureworld

Delos’a gelen tüm konukların kopyalandığını ve robotlarının üretildiğini gözleriyle gören üç kafadar, vakit kaybetmeden tesisten kaçmaya karar verseler de önlerinde kendilerini bekleyen engeller bulunmaktadır…

Yul Bryner’ın Son Filmi

Futureworld’ün senaryosu 80 kuşağının aşina olduğu Man From Atlantis (Atlantis’ten Gelen Adam) adlı dizinin senaristi olarak hatırlanabilecek Mayo Simon ve ağırlıklı olarak televizyon dizileri için yazdığı senaryolarla tanınan George Schenck tarafından yazılmış.

Filmin yönetmen koltuğunda kariyerinin büyük bölümünde vasat televizyon işleri yapan, ülkemizde de yayınlanan North and South (Kuzey ve Güney) dizisiyle tanınan Richard T. Heffron oturuyor. Film, yönetmenin filmografisinin en önemli yapımları arasında gösteriliyor.

Çekimleri Texas ve California’da gerçekleştirilmiş olan film, yaklaşık 2.500.000 dolara mal olmuş. Akıcılık problemi olmayan filmin süresi 1 saat 48 dakika.

Futureworld

Filmin başrollerini Peter Fonda ve Blythe Danner paylaşıyor. Yardımcı rollerde Stuart Margolin, Arthur Hill ve John. P. Ryan öne çıkan isimler oluyor. Westworld filminde silahşor rolünü üstlenen Yul Bryner, küçük bir sahneyle Futureworld’te de yer alıyor ve her iki filmde de oynayan tek oyuncu olarak kayıtlara geçiyor. Film ayrıca 1976 senesinde oyunculuğu bırakan ve 1985 senesinde dünyaya gözlerini yuman efsanevi aktörün rol aldığı son yapım olma özelliği de taşıyor. Filmdeki oyunculuk performanslarının vasatı aşamadığını söylemek yanlış olmaz.

Futureworld

Gelecek Senaryoları

Futureworld, belirgin kusurları olan bir yapım ve başarılı olmaktan oldukça uzak. İlk filmdeki orijinal fikrin ekmeğini yemeye çalıştığı, fakat üzerine koyamadığı da apaçık ortada. Dolayısıyla Westworld filmi kadar beğenilmemiş olması ve bir bilim kurgu klasiği olarak değerlendirilmemesi sürpriz değil.

Ancak tüm olumsuz yönlerine karşın gerçek olmaya yakın, hatta kısmen gerçek olmuş teknolojilere değinmesi de takdiri hak ediyor. İnsansı robotlardan klonlara kadar günümüzün teknolojisinde kafa yorulan ve etikliği tartışılan konuların 43 yıl önce bir filmde işlenmiş olması, aslında bugün neden filme dair konuşma gereği duyduğumuzu açıklıyor.

Futureworld

Filme dair konuştuktan sonra gelecek senaryolarına da değinelim. Westworld filminde yer alan Roman World ve Medieval World, şimdiye kadar Westworld dizisinde işlenmedi. Önümüzdeki sezon ya da gelecekte işlenip işlenmeyeceği de muamma. Bu da sıranın bir yeniden çevrim film olarak ya da dizi projesiyle Futureworld’e gelmesi için henüz zamana ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Fakat Westworld dizisinin yakaladığı muazzam başarı göz önüne alındığında, Futureworld’ü film, dizi ya da Westworld dizisinin gelecek sezonlarında çeşitli bölümlerde görebileceği öngörüsü yapılabilir.

Futureworld

Filmi izlemek isteyen sinemaseverlere yapılması gereken 2 önemli tavsiye var. İlki, imkanları varsa öncelikle 1973 yapımı Westworld filmini izlemeleri. Böylece bilim kurgu yapımın tüm ayrıntılarına vakıf olmaları kolaylaşmış olacak. İkinci tavsiye ise filmi büyük beklentilere girmeden çekildiği dönemin şartlarını göz önünde bulundurarak izlemek. Zira bir başyapıt ya da Westworld ayarında bir film izlemeyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Avatar

Çağrı Gırlangıç tarafından oluşturuldu

Halam Geldi: Çocuk gelin, beden algısı ve cinsel istismar üzerine

Kısa Film: Yanmış Kitap Kokusu