SineTürkiye’ye Yazarlık başvurusu yapan her adayın, Yazarlık Sözleşmesi ve Çalışma Prensipleri‘ni okuyup anlaması beklenir. Yazarlık başvurusunda bulunan adaylar, tüm bu kural ve koşullara uymayı taahhüt etmiş sayılır.

SineTürkiye, üyelerine üç farklı yazarlık kategorisi sunmaktadır:

1. Konuk Yazarlar

Konuk yazarlar, SineTürkiye’nin misafir ekibi arasındadır.

Konuk yazarlar kategorisinde yer alan Yazar adına düzenlenen herhangi bir yazı teslim takvimi söz konusu değildir. Konuk yazarlar, kendi tercih ettikleri bir takvim gününde yazılarını ulaştırırlar ve bu yazılar SineTürkiye’nin konuk yazar günü olarak belirlediği Cumartesi günleri yayına alınır.

İstisnai Durum: Güncelliği olan yazılar aynı gün içinde yayına alınır. Editör (info@sineturkiye.com) bu konuda bilgilendirilmelidir.

2. Yazarlar

Yazarlar, SineTürkiye’nin daimi ve kıdemli ekibi arasındadır.

Yazarlar kategorisinde yer alan yazarlara Genel Yayın Yönetmeni tarafınca yıllık yazı teslim takvimi düzenlenir. Yazar’ın, kendisi adına düzenlenen bu yıllık yazı teslim takvimine uyması beklenir. Mazeretsiz bir şekilde yazı teslim takvimine uymayan yazarlar haber verilmeksizin konuk yazarlar listesine alınır.

3. Başyazar

Başyazar, Yazı İşleri tarafından belirlenmektedir.

Başvuru için gerekli dosyalar:

  • Yazar fotoğrafı
  • Yazar otobiyografisi
  • Yazar mail adresi

Başvuru yapmadan önce mutlaka okuyunuz: Yazar Rehberi

SineTürkiye Yayın Kategorileri: Filmler, Diziler, Listeler, İncelemeler, Netflix, Belgeseller, Makaleler, Rehberler, Röportajlar, Haberler, Testler

Başvuru Formu

Bu iletişim formu yalnızca oturum açmış kullanıcılar tarafından kullanılabilir.


Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Yazarlara herhangi bir ücret ödüyor musunuz?

Hayır. SineTürkiye’nin yazarları, yasal olarak site kullanıcısı (içerik sağlayıcı) statüsünde değerlendirilmektedirler. Bir internet kullanıcısı, forum vb. portalları nasıl bilgi paylaşımı amacıyla kullanıyorsa, SineTürkiye de aynı statüde değerlendirilmektedir.

Soru: Önceden başka mecralarda yayınlanmış yazılarımın SineTürkiye’de yayınlanmasını istiyorum. Bu mümkün mü?

SineTürkiye’nin özgünlüğünün korunması açısından, önceden başka dijital mecralarda yayınlanmış yazıları kesinlikle yayınlamıyoruz. Yeniden düzenlenmiş kapsamlı içeriklerle editöre danışmanızı rica ederiz.

Soru: SineTürkiye’de hangi kategorilerde yazı yazabilirim?

SineTürkiye’de film, dizi ve belgesel başlıkları altında inceleme, eleştiri, yorum, makale tarzında içerikler üretebilir, aynı zamanda röportaj, liste ve test hazırlayabilirsiniz.