İçerik Gönder

SineTürkiye’de kendi yazılarınızı yayımlayabilirsiniz, çünkü biz interaktif bir bloğuz! Burası hepimizin! Öncelikle bir içeriğin sürükleyici olabilmesi ve sıkılmadan okunabilmesi için yazım, imla, özgünlük, yalınlık, sağlamlık, etkileyicilik ve görsellik anlamında doğru oluşturulması gerekir. Bu anlamda içeriğinizi aşağıdaki bazı gerekli şartlara göre revize etmenizi rica ediyoruz. Hadi başlayalım!

1) Kesinlikle biliyoruz; dikkat etmişsinizdir, ama yine de söyleyelim. Öncelikle Türkçe yazım ve imla kurallarına bağlı kalmanızı rica ediyoruz. Lütfen, yazınızı göndermeden önce kontrol etmeyi unutmayınız. Yazım/İmlaBuradan, yazım ve imla kılavuzuna erişebilirsiniz.

2) SineTürkiye’nin özgünlüğünün korunması açısından, önceden başka dijital platformlarda yayınlanmış yazıları kesinlikle kabul etmiyoruz. Özgünlük

3) Argo, küfür gibi her kesime hitap etmeyen kelimeleri kullanmamaya özen gösteriniz. Aksine bu kelimeler, editör tarafından bilgi verilmeksizin kaldırılacaktır. Yalınlık/Sadelik

4) Film/Dizi eleştiri ve analiz yazılarının, kaliteyi/sağlamlığı yakalayabilmek adına minimum anlamda 750 kelimeden oluşmasını, maksimum anlamda ise herhangi bir sınırlandırmanın getirilmemesi gerektiğini düşünüyor ve savunuyoruz. Ancak 1000-2000 kelimelik içeriklerin de gayet kaliteli/sağlam göründüğünü paylaşmak istiyoruz. Kastedilen “kalite/sağlamlık” kavramına ise şu üç sorunun yanıtlarını arayarak ulaşabilir ve içeriğinizi bu yönde hazırlamaya başlayabilirsiniz. Kalite/Sağlamlık

  • Hazırladığım içerik, öncelikle benim daha sonrasında ise okuyucular için doyurucu nitelikte oldu mu?
  • Hazırladığım içeriyi başkası yazmış olsaydı, eleştirilerim neler olurdu?
  • Hazırladığım içeriği, diğer platformlarda yapılan eleştirilerden/analizlerden özgün kılan basamaklar neler oldu?

5) Yazınızda fotoğraf/resim/video/ses gibi medya içeriklerinin yerleşimlerini belirlemek istiyorsanız ilgili içeriklerin dosya ismini veya adres linklerini metin içine ekleyebilirsiniz. (Dikkat: Metin içine ilgili medya içeriklerinin dosya ismini eklediyseniz bunları “ZIP” dosyası oluşturup ayrıca göndermelisiniz. Aksine metin içine ilgili medya içeriklerinin adres linklerini eklediyseniz, ayriyeten herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.) Video ve ses gibi medya içeriklerinin linklerinin YouTube, Vimeo veya SoundCloud olmasına; fotoğraf ve resim gibi medya içeriklerinin kalitesinin ise minimum 1250×1250 boyutlarında olmasına ve bu örnekteki gibi kaliteli görünmesine dikkat ediniz. Görsellik

6) Yazınıza 140-160 karakter arasında bir özet eklemeyi unutmayınız. Bu özet; arama sonuçlarında, sosyal medya paylaşımlarında ve başlık altında gözükecektir. Etkileyicilik

Son olarak, içerik sağlayıcı konumunda yer alan sizlerin de önerileri varsa dinlemek ve değerlendirmek isteriz. Peki, her şey hazır mı? Öyleyse aşağıdaki formdan içeriğinizi yükleyip, editör kontrolüne gönderebilirsiniz, sevgiler!


Röportaj Yapma Protokolü

1) Röportaj yapılmadan önce mutlaka Editörden onay alınmalıdır. Röportaj yapmayı düşündüğünüz kişiyle iletişime geçmeden önce röportaj önerisini ve sorularınızı Editör’e iletmeniz ve onay almanız gerekmektedir.

2) İnternet yoluyla da röportaj yapılabilir, ancak bu her zaman profesyonel olmaz. Kişiye erişim ve uzaklık sorunu olduğu durumlarda online röportaj yapılabilir.

3) Yazı tesliminde, röportaj yaptığımız kişiye ait mutlaka en az 1 adet yüksek çözünürlüklü fotoğraf temin edilmelidir.

4) Röportaj yaptığımız kişi çok ünlü biri de olsa en yakın arkadaşımız da olsa, hitap şeklinin “saygın ve objektif” standartlara uyması gerekiyor. Buradan hareketle “senli-benli” hitap şekli, yayına girecek metinde “siz” olarak düzenlenmek zorundadır.

5) Röportaj yaptığımız kişi kim olursa olsun kesinlikle size saygısızlık yapma hakkına sahip değildir. Böyle bir durumu alttan almanıza hiç gerek yoktur. Şahıs ile hiç tartışmaya girmeden, profesyonel bir şekilde, SineTürkiye’nin saygın kurumsal imajını koruyarak derhal röportajı iptal ediniz ve mekânı terk ediniz. Röportaj yayına girdikten sonra böyle bir durumla karsılaşırsanız, Yazı İşleri’nin konuyu incelemesi neticesinde röportaj metni yayından kaldırılabilir. Her durumda Yazı İşleri’ne bilgi veriniz.

6) SineTürkiye’nin kurumsal imajına saygısızlık yapan şahısların röportajları Yazı İşleri’nin kararıyla askıya alınabilir.


WordPress arayüzü kullanımı hakkında

Sisteme Giriş

Giriş sayfasına tıklayınız. Size verilmiş kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapınız. İlk girişte geçici şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Kullanıcılar panelinden şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Şifrenizi unutursanız yine Giriş sayfasından şifremi unuttum linkine tıklayarak mail adresiniz aracılığıyla şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Sorun yaşarsanız info@sineturkiye.com adresine başvurabilirsiniz.

Yeni Yazı Ekleme

Sisteme giriş yaptıktan sonra sol menüde Yazılar sekmesinden Yeni Ekle‘ye tıklayınız.

Yeni yazı ekleme sayfasında bilinmesi gereken 2 önemli buton:

Taslak olarak Kaydet: Yazımızı tamamlamadık, ancak daha sonra düzenlemeye devam etmek istiyorsak bu butonu kullanıyoruz.

İnceleme İçin Gönder: Mavi renkteki bu butona tıkladığınızda yazınız tamamlanmış demektir ve incelenmesi/yayına hazırlanması amacıyla Editör’e iletilir. Bu butona tıklamadığınız müddetçe, yazınız üstünde çalışmaya devam edildiği düşünülür ve incelenmeye alınmaz.

Editör tarafından yapılan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ayarı ile yazınız arattığınız sorguda ilk sıralara çok kısa sürede çıkacaktır. Yazınızı SEO’ya uygun olarak düzenlemek, yazdığınız içeriği internet dünyasında ölümsüz hale getirir. (SEO hakkında detaylı bilgi)