in ,

Süper kahramanlar neden ilgimizi çekiyor?

Yıllar boyunca çizgi romanlar, sinemalar ve diziler ile keşfettiğimiz, kurgusallığı başka bir boyuta taşıyan süper kahramanlar bazılarımızın hayatında bir yere sahip. Onları sinemada izlemesi gibisi yok. Adeta izlerken onlarla bir bağ kuruyor, coşkularını ve üzüntülerini hissediyoruz. Peki, neden bu karakterlere böylesine bağlıyız?

  • Clark Kent, nam-ı diğer Kal-El, Kripton’un son evladı ve inanılmaz güçleriyle halkın kahramanı Superman.
  • Peter Parker, bir örümceğin “öpücüğüyle” kazandığı güçleriyle o bir Spider-Man.
  • Steve Rogers, süper asker serumunun kazandırdığı insan üstü gücü ve vibranyum kalkanıyla Captain America.

Yukarıda bahsettiklerimiz güçleriyle kahraman olmuş karakterler. Yine de süper olmak demek, süper güç taşımaktan ibaret değil.

  • Parası, insanüstü zekası ve asistanı Jarvis’in yardımıyla yaptığı exosuit ile bir kahraman olan Tony Stark, nam-ı diğer Iron Man.
  • Yaşam şartlarının onu getirdiği noktada kendini yarın yokmuş gibi geliştiren Bruce Wayne, kanunsuz suç savaşçısı Batman.

Bizlere kahraman olmak için, her zaman süper yeteneklere gerek olmadığını gösteren süper karakterler de var. Yine de bahsetmemiz gereken asıl nokta bu değil. Bu karakterler bizi nasıl çekiyor? Nasıl böylesine hayatlarımız benzeşiyor? Bu süper karakterlerin olayı ne?

Süper kahramanlar neden ilgimizi çekiyor?

Süper Kahramanlar: Farklı evrenlerden, yığınla karakter…

Bir evrendeki bütün süper kahramanları kolay kolay her insan tanımaz. Yine de herkes kendisini bir karaktere oldukça benzetir. Bazen birden fazla. Neredeyse herkes için bir karakter var gibi.

Süper Kahramanlar: Bu karakterlerin en önemli ortak özelliği nedir?

Peki, düşünün. Sizce bu karakterlerin en önemli ortak özelliği nedir? Irkı mı, yoksa birinden birine değişen özel güçleri mi? Hayır, bunların hiçbiri değil.

Gördüğümüz hemen hemen her karakter, insan, uzaylı, belki robotik veya mutant olması fark etmeksizin, toplumdan birisi. Kimisi gizli kimlikler ardında, suçla savaşan veya suça sebep olan bu karakterlerin de kendi hayatları ve bu hayatta yaşadıkları olayları var.

Tıpkı bizler gibi bir hayat sürüyorlar. Gülüyorlar, seviyorlar, üzülüyorlar, kızıyorlar. Onlar da toplumun bir parçası. Süper kahramanlıkları kadar normal hayatlarında da kahramanlıklar yapıyorlar. Bazen ırkçılığa, bazen ise görünüşlerinden veya üstün özelliklerinden dolayı ayrımcılığa maruz kalıyorlar.

Supergirl, CW/DC’nin süper kahraman dizisi olmakla beraber ayrımcılığı da konu alıyor. Hatta sadece uzaylılar değil, genel olarak farklı ırk veya yönelimlere karşı ayrımcılık da yer yer gösteriliyor. Guardian, bu dizide siyahi olduğu için ırkçılıkla da mücadele vermiş bir kahraman, örneklerden yalnızca birisi.

Süper kahramanlar neden ilgimizi çekiyor?

Rekabetsiz süper kahraman filmi mi var?

İnsanlığın ilk zamanlarından bu yana hayatta kalmak için çatışma ve karşılaşmayı içgüdüsel olarak taşıyoruz. O dönemde taş ve sopalar ile, belki vahşi hayvanlara karşıydık. Şimdi birbirimize karşı çatışmalara, savaşlara giriyoruz.

Eğer bu karakterler de bizler gibi ise, onların da bir rekabet içerisine girmeleri yalnızca an meselesi. Tabii büyük güç büyük sorumluluk getirir, bu yüzden onların içine girdikleri rekabet ortamı çok daha zorlayıcı ve sonuçları da herkesi etkileyecek türden..

Belki birini, belki vatanını korumak için savaşırlar. Belki de kan davasıdır, kim bilir? Dostlar birbirlerine düşman kesilir. Bir kişiye karşı verilen savaşta milyonlar ölebilir. Kötülük veya iyilik uğruna, yaşamı sürdürmek ile tahtalıköyü boylamak arasında zorlu seçimler ile karşı karşıya kalırlar.

Karakterler arasında yapılan çatışmalarda kazanan tarafın kim olacağı, devam ettikçe büyük bir merak konusu haline gelir. Çatışmalar süresince halkını, sevdiklerini korumak için, bir şeyi kanıtlamak için tartışmalar olur, olaylar gerçekleşir.

Bu olaylar sırasında neler olacağı; kimin sağ kalacağı, nasıl bir karara ulaşılacağı, kimin kendini feda edeceği olayların gidişatını etkiler. Her bir karar, yeni bir olaya ve her olayda yeni kararlara ulaşılır.

Süper kahramanlar neden ilgimizi çekiyor?

Koruyucular, kahramanlar…

Çocukken hiç suça karşı mücadele eden polislere, acil durumlarda sayısız hayat kurtaran itfaiyecilere, sağlığımızın kurtarıcısı ve koruyucusu doktorlara hayranlık duydunuz mu? Onlar da suçla savaşan, hayatlar kurtaran insanlar. Onlar olmasaydı, şimdi de böyle güvende hissedebilir miydik?

Gerek kurgusal içeriklerde, gerekse geçmişimizde kahramanlar bulundukları toplumun bir önderi ve yer yer lideridir. Gerektiğinde zor kararlar yapması gerekir. Her ne olursa olsun, halkın güvenliği için mücadele ederler ve toplum onlar varken daha güvende hissederler.

Kahramanlar hayatımızı korumak için mücadele veriyorlar. Peki ya polisler, itfaiyeciler ve doktorlar? Onlar da bizleri koruyorlar. Her biri birer kahraman.

Süper kahramanlar neden ilgimizi çekiyor?

Süper kahramanlardan bu kadar, peki ya bizler?

Bilim insanları, doktorlar, mühendisler yeni şeyler geliştirerek katkı sağlıyor. Polisler, askerler, itfaiyeciler hayat kurtarıyor. Peki ya sıradan insanlar? Hiçbir şey yapamıyorsak bile senin, benim gibi gündelik bir hayat süren insanlar da en iyisini yapma cevherini elinde tutuyor.

Belki süper güçler taşımıyor olabiliriz, fakat hepimiz gelişiyor ve kendimizi geliştirebiliyoruz. Yaşam süremiz geçmiş yıllara göre daha uzun. Ortalama bir insan, sadece 30 yıl öncesinin aynı yaş ve durumundaki insanına göre daha dinç, daha çevik, daha zeki ve daha güçlü. Sadece bu da değil, artık hastalıklara karşı da çelik gibi bağışıklık sistemlerimiz var.

Ayrıca araçlarımız var, umarım birbirimize karşı değil, suçlara karşı kullanacağımız, çok çeşitli alet ve edevatlar. Bu araçların yardımıyla yapabileceklerimizi saymak güç. Kendimizi ve insanları koruyabilme, kurtarabilme imkânı sunuyor.

Süper kahramanlar neden ilgimizi çekiyor?

Yine de bir olay sırasında elimizdeki en güçlü araç, aslında kafamızın içinde; beynimiz.

Öğrendiklerimiz sayesinde daha fazla hayat kurtarma, daha huzurlu bir yaşam sürme imkânı doğuyor. Belki sağlık alanında, belki bir şeyler geliştirerek, belki de öğrendiğimiz kültür ve bilgilerin ışığında, yeni şeyler keşfederek.

Süper karakterler ile en çok benzeştiğimiz nokta belki de budur. Hepimizin içinde bir koruma içgüdüsü var ve buna göre hareket ettiğimizde, bizler de birer süper oluruz.

Hepimiz birer kahraman olma potansiyeli taşıyoruz. Yapabileceğimizin en iyisini yapıyor ve hayatta güzel işler başarıyoruz. Dünyaya, dostlarımıza verdiğimiz desteklerle katkı sağlıyoruz. Her geçen gün kendimizin en süper haline dönüşüyoruz. İyi de yapıyoruz be.

Rapor

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Batuhan Gindekozu tarafından oluşturuldu

Teknolojiyle uğraşmayı seven, genç bir içerik üreticisi.

Kemal Sunal: Gülüşüyle 7’den 70’e herkesin içini ısıtan insan

Netflix en iyi Türk filmleri