in ,

Bayıldım!Bayıldım!

Netflix rehberi: Üyelik, ipuçları, içerik arama, özelleştirme ve daha fazlası

Netflix için hazırlanmış detaylı bir rehber! Tüm merak edilen soruların cevapları ve Netflix kullanımı ile ilgili tüm detaylar.

Netflix, Netflix, Netflix… Son dönemlerin en popüler servislerinden birisi çoğumuzun kullandığı Netflix. Özellikle Türkiye’ye yatırım yapmaya başlaması ve sosyal medya pazarlaması ile Türkiye pazarında büyümeye devam ediyor. Yatırımlar ile birlikte her geçen gün müşteri sayısı artan, milyar dolarlık üyelik geliri olan bu servis için Türkçe bi’ rehber olmazsa olmazdı. Hadi başlayalım.

Netflix nedir?

İlk önce kısa bi’ şekilde Netflix hakkında bilgi vereyim. Netflix ilk başlarda size DVD satan bi’ servisti. Yani insanlar evlerinde film keyfi yapmak için film ücretlerini Netflix’e yatırıyordu. Netflix de alınan DVD’leri kargo ile sizlere teslim ediyordu. Ancak internet altyapısının gelişmesi ve modern çağın gereksinimlerinden sonra şunu düşündüler: “Yahu biz zaten filmleri lisanslı olarak satıyoruz, neden bu işi internet sitemizde yapmıyoruz?! Herkes böylelikle anında erişebilir, satış yüzdesini de böylelikle artırırız”. Ki mantıklı bi’ düşünce. Ardından servislerini kurdular ve şu an tamamen web siteleri üzerinden dizi, film, çizgi dizi, manga vb. içerikleri kullanıcılara sunuyorlar. Yani siz aylık bi’ ücret ödeyerek bu servisteki tüm içeriklere ulaşabiliyorsunuz.

Neden Netflix?

 • Yasal kullanım: Netflix dünyanın en büyük şirketlerinden biridir. İçeriklerinden bir çoğu kendi yapımıdır, kendi yapımları olmayan içerikleri transfer etmek içinse çeşitli sözleşmeler imzalayarak yayın haklarına sahip olur.
 • Kullanımı kolay: Tek bir siteden bütün içeriklere tek bir tık ile ulaşabiliyorsunuz.
 • Birden fazla kişi tek hesapta: Bir üyelik oluşturduğunuzda planınıza göre 1, 2 veya 4 kişi aynı anda Netflix’i kullanabilir, üstelik herkes kendi profilini kullanabiliyor. Detaylar için yazının devamına bakabilirsiniz.
 • Özelleştirme ve deneyim: Netflix’i isteklerinize göre özelleştirebiliyorsunuz ve Netflix sizin sevdiğiniz türlere göre önerilerde bulunuyor, içerik listesi hazırlıyor.
 • Uygun fiyat: 15.99 TL’den başlayan fiyatlarla sınırsız sayıda içeriğe ulaşabiliyorsunuz.
 • Çevrimiçi ve çevrimdışı ulaşım: Eğer internet bağlantınız gidecekse önceden izleyeceğiniz içerikleri cihazınıza indirebilir, bağlantınız yokken bile içeriğe erişebilirsiniz.

Nasıl üyelik oluşturabilirim?

Gelin birlikte başlayalım ve adım adım üyeliğimizi oluşturalım. Öncelikle şunu belirteyim, Netflix ilk 30 gün boyunca tamamen ücretsiz. Yani ödemeye ilk ayı ücretsiz kullandıktan sonra başlayacaksınız. Öncelikle netflix.com‘a giriyoruz.

Netflix rehberi

Kocaman bi’ buton bizi karşılıyor. “30 gün ücretsiz izleyin” butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfa üyelik aşamasının ilk adımı olacak, bize bazı ufak bilgiler sunuyorlar. Bu bilgiler şunlar:

 • Ücretsiz ayınız bitene kadar ücret ödemeyeceksiniz.
 • Deneme süreniz bitmeden üç gün önce size hatırlatmada bulunacağız.
 • Taahhüt yok, istediğiniz zaman iptal edin.

Bu listenin altında “Planları görüntüle” butonuna basıp ikinci adıma geçiyoruz. Bu adımda bir plan seçeceğiz, burada seçeceğimiz plan ihtiyacımıza göre seçiliyor. İlk olarak planlar aşağıdaki görseldeki gibi. Bu arada fiyat listesinde değişiklik olmuş olabilir, çünkü ben bu içeriği oluşturduktan sonra güncellenmiş olabilir. Sistem üzerinden fiyatlara bakabilirsiniz.

Netflix rehberi

Öncelikle kaç kişi kullanacağınız önemli, kaç kişiden kastım aynı anda potansiyel kaç kişinin sisteme giriş yapacağı. Örneğin ben kendi cihazımda kullanıyorum ve ayrıca ev halkı TV üzerinde kullanıyor. Bu durumda da ikinci paket yeterli oluyor, ama Ultra HD bi’ kalite istediğim için üçüncü paketi satın aldım.

Paketlerde görüntü kalitesi (Standart, HD, Ultra HD) ve aynı anda kullanacak kişi sayısı önemli. Bunları kendi ihtiyacınıza göre belirledikten sonra “Devam et” butonuna basabilirsiniz. Bu arada Netflix fiyat indirimi/kampanyası hakkında aşağıda bilgi vereceğim, mutlaka oraya bakın, epey avantajlı.

Ardından karşımıza “Hesabınızı oluşturun.” uyarısı gelecek, yine ısrarla “Devam et” butonuna basabiliriz. İkinci adımın bu bölümünde email adresimizi ve kullanacağımız şifreyi giriyoruz ve “Devam et” diyoruz.

Artık üçüncü ve son adımdayız. Burada bize ücretsiz kullanım süremizin ne zaman biteceğini ve iptal hakkımız hakkında bilgi sunuyor sistem. Hemen altında ise ödemeyi nasıl yapacağımızı belirliyoruz. İki seçenek var; birincisi “Kredi Kartı veya Banka Kartı” diğeri ise “Hediye Kodu”. Hediye kodu, Netflix tarafından gönderilmiş ya da teknoloji marketlerinden aldığınız ödeme kodlarıdır. Aylık otomatik ödemesini istediğimiz için
“Kredi Kartı veya Banka Kartı” seçeneğine tıklıyoruz.

Netflix rehberi

Bu son adımda kredi kartı bilgilerimizi giriyoruz, tabii ardından planımızı değiştirmek istersek tekrardan buradan değiştirebiliyoruz. Ufak bi’ bilgi mesajını okuyup, “Kabul ediyorum.” seçeneğini işaretledikten sonra “Üyeliğinizi başlatın” seçeneğine tıklıyoruz ve üyeliğimizi tamamlıyoruz.

Profil nedir? Netflix profili nasıl açılır?

Profil nedir? sorusunun cevabı şudur ki; diyelim bu hesabı 3 kişi kullanacaksınız, birbirinizin izlediği dizilerin bölümlerini/sezonlarını, hangi dakikada kaldığınızı vb. detayları karıştırmamanız için her kişi kendine özel profil açabiliyor. Diyelim siz dizi izliyorsunuz, 6. sezon 3. bölümün 25’inci dakikasında bıraktınız. Daha sonra buradan devam edeceksiniz, ama sizden önce biri girdi izledi ve nerede kaldığınız uçup gitti.. İşte bunu engellemek için kişiye özel bi’ profil sistemi mevcut. Sadece bu da değil, bu profiller sayesinde kendinize özel listeler, sizin izlediğiniz türlere göre öneriler vb. özellikler de mevcut.

Netflix rehberi

Öncelikle sağ üstteki üyelik ikonuna tıklıyoruz ve açılan menüden “Profil Yönetimi” seçeneğine tıklıyoruz. Açılan sayfadan “Profil Ekle” butonuna basıyoruz.

Netflix rehberi

Buradan profilleri oluşturabiliyoruz, eğer kişi 12 yaşından küçükse “Çocuk” seçeneğini işaretleyebilirsiniz, böylece yaşına uygun içerikleri görebilecek. Oluşturduktan sonra “Devam et” butonuna basabilirsiniz. Bundan sonra Netflix’e her girdiğinizde hangi profilde oturum açmak istiyorsanız o profil ile giriş yapabilirsiniz.

Netflix rehberi

Başlangıç

Sisteme giriş yaptığınızda ilk olarak büyük bi’ ekran girişi mevcut, burada genellikle yeni eklenen veya size önerilen popüler içeriklerin önerileri oluyor. Yeni bi’ film çıktı, bak bu var, izle mutlaka tarzında.

Netflix rehberi

Ardından “İzlemeye Devam Et” bölümü mevcut, burada hangi dizide/filmde kaldıysanız, oradan devam etmenizi sağlıyor, benim en sevdiğim özelliklerden birisi bu, tak başla!

Bu bölümden sonra sistem aşağı doğru yatay bi’ liste oluşturuyor. Her satırda farklı türlerde, popüler ve sizin izlediğiniz içerik türlerine göre önerilerde bulunuyor. Birçok içerik ve liste alt alta uzamaya devam ediyor, bazen listeye bakarken kayboluyorsunuz.

Netflix’te içerik arama

Başlangıç sayfasındaki içerikleri istemediniz ya da başka bi’ içerik izlemek istiyorsunuz, bunun en iyi yöntemi aramak! Sitenin hemen sağ üst kısmında bi’ ara formu mevcut, buraya tıklayarak site içerisinden arama yapabiliyorsunuz.

Netflix rehberi

Örneğin ben “Breaking Bad” kelimesi ile aradım, sistem eğer bu içerik varsa ilk sırada o içeriği getiriyor ve ekstra olarak benzer tüm içerikleri de bizlere sunuyor. Aynı kategori veya türe bağlı içeriklerle “Bunları da izleyebilirsiniz” diyor. Aynı şekilde eğer aradığımız içerik yoksa yine boş bi’ sayfa yerine o içeriğin benzerlerini bize öneriyor.

Film ve dizi filtrelemesi

Arama kısmı bitti, dediniz hadi içeriklere bakayım, neler var, neler yok… Site üzerinde üst menüde “Diziler” ve “Filmler” olarak iki farklı menü öğesi var, filtreleme benzer olduğu için birini seçip anlatıyorum. Örneğin dizilere girdiniz, karşınıza şöyle bi’ ekran gelecek:

Netflix rehberi

Bu ekranda hemen sol üstte “Türler” menüsü var, bu menüye tıklayarak kategorilere bakabilirsiniz. Ayrıca eğer bu görünümde keşfetmek zor diyorsanız sağ üstteki liste ya da kutu görünümü seçeneğini seçebilirsiniz. Ben “Bilim Kurgu ve Fantastik Diziler” seçeneğini ve kutu görünümü seçtim. Karşıma şu şekilde bi’ sayfa açıldı:

Netflix rehberi

Sitenin içerik kısmında seçilen türe/kategoriye göre içerikler listelenmeye başlandı. Ayrıca sağ üstte bi’ filtreleme seçimi açıldı. Buna göre içerikleri “Çıkış Yılı”, “A-Z”, “Z-A” veya “Sizin için öneriler”(Netflix’in hazırladığı öneri listesi). seçeneklerine göre listeleyebilirsiniz. Eğer liste görünümü seçenerseniz, Netflix otomatik yatay listeler oluşturacaktır. Örneğin “Akıl Almaz Diziler”, “Gündemdekiler”, “Netflix’te Popüler”, “Netflix Orijinal İçerikleri”, “Heyecanlı Bilim Kurgu ve Fantastik Diziler”, “Sürükleyici Diziler” ve bu tarzda yüzlerce liste. Buradan seçiminizi yapıp izlemeye başlayabilirsiniz.

Site menüsünde “Yakın Zamanda Eklenenler” şeklinde bi’ menü ögesi var, buradan en yeni içerikleri ve önerileri bulabilirsiniz.

Ek olarak biraz önce karşıma çıkan bi’ özelliği anlatayım, sitenin en alt kısmında bulunan “Seslendirme ve Alt Yazı” bölümü mevcut. Buradan direkt olarak dillere göre içerik araması yapabiliyorsunuz. Bu, dilin dublaj mı yoksa alt yazı mı olacağına, ayrıca sıralama ölçütünün ne olacağına siz karar verebiliyorsunuz.

Netflix’te nasıl liste oluştururum?

Netflix sisteminde puanlama ve listeleme özelliği var. Örneğin bi’ içerik gördünüz, ama bunu daha sonra izlemek istiyorsunuz, aklınızda tutmanıza gerek yok! Zaten kaç tane içeriği akılda tutabiliriz ki? İçeriğin üzerine geldiğinizde çıkan “Listeme Ekle” butonuna basarak bunu listeye ekleyebiliyoruz.

Netflix rehberi

Ayrıca hemen aynı yerde içeriği beğenip, beğenmediğinizi oylayabilirsiniz. Listelemi nasıl göreceğim derseniz bu çok basit. Hemen site menüsünden Listem ögesine tıklayarak tüm listenize ulaşabilirsiniz.

Seslendirme(Dublaj) ve alt yazı ayarları nasıl yapılır?

Diyelim ki içeriğinizi seçtiniz ve izlemeye başladınız, ancak dil ayarlarınızı değiştirmek istiyorsunuz. Hemen içeriğin sağ altındaki dil ayar butonuna basabilirsiniz.

Netflix rehberi

Bu açılan bölümden dublaj olarak hangi dili istediğinizi ve alt yazı dilinizi seçebilirsiniz. Bu ayar her zaman geçerli olacak ve bi’ başka içerik izlediğiniz zaman bu ayarlar standart olarak gelecek, istediğiniz zaman aynı şekilde değiştirebilirsiniz.

Netflix oynatıcı ekranını tanıma

Şimdi, en çok kullandığımız ekran Netflix’teki oynatıcı ekranı, içeriğimizi burada oynattığımız için birçok şey burada karşımıza çıkıyor. Bu ekrandaki ögeleri numaralandırdım ve o numaralara göre kısaca özet geçeceğim.

 1. En basit anlatımı ile oynatma/durdurma butonu.
 2. 10 saniye geriye sarmak için bu butonu kullanabilirsiniz.
 3. 10 saniye ileriye sarmak için bu butonu kullanabilirsiniz.
 4. Ses seviyesini bu butondan ayarlayabilirsiniz.
 5. Mevcut içeriğin ismini ve detaylarını buradan görebilirsiniz.
 6. Eğer oynattığınız içerik ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız buradan geri bildirim gönderebilirsiniz.
 7. Sonraki bölüme bu butondan geçiş yapabilirsiniz.
 8. Tüm bölümlere ve sezonlara bu butondan erişebilirsiniz.
 9. Dil ayarlarını bu butondan yapabilirsiniz.
 10. Ekran boyutunu bu butondan değiştirebilirsiniz.
 11. Eğer introyu izlemek istemiyorsanız bu buton ile direkt olarak dizi başlangıcına ışınlanabilirsiniz.
 12. İçeriği kapatmak ve geri dönmek için bu butonu kullanabilirsiniz.
 13. Malum buton, herhangi bir dakikaya bu butondan ilerleyebilirsiniz, ayrıca dizi ilerlemesinin bilgisini buradan öğrenebilirsiniz.
Netflix rehberi

Netflix’te bir içeriği nasıl indirebilirim?

Netflix’in sunduğu en güzel özelliklerden birisi de içerik indirebilme özelliği. Örneğin bağlantınız kesilecek, uçağa bineceksiniz veya herhangi bir nedenle internet bağlantınız olmayacak. İçeriklerinizi cihazınıza indirebilir, bu süreçte Netflix’te içerik izlemeye devam edebilirsiniz. Bunun için herhangi bir cihazdan (Web tarayıcısı harici) Netflix uygulamasına girmeniz gerekiyor.

Sisteme giriş yaptıktan sonra herhangi bir dizi ya da filmin detayına girdiğinizde o içeriği indirmeye başlayabilirsiniz. Hemen ekran görüntüsü paylaşayım.

Netflix rehberi

Burada üç farklı ekran görüntü mevcut, ilki bir filmin detayından, ikincisi bir dizinin detayından ve üçüncüsü ise bir diziyi oynatırken bölüm seçme ekranından. Özet olarak her içeriğin sayfasından istediğiniz içeriği indirebilir ve indirilmiş içeriği silebilirsiniz. Eğer bir içeriği indirdiyseniz indirme işareti değişecek ve indirilmiş olduğunu anlayacaksınız.

Bu arada şunu belirteyim, Netflix’in yasal sözleşmeleri gereği bazı içeriklerde indirme özelliği açık olmayabilir, ancak büyük bir çoğunluğunda bu özellik mevcut.

Alt yazı ayarlarını nasıl yapabilirim?

Alt yazıyı beğenmediniz mi? Ben beğeniyorum, ama eğer alt yazının fontunu ve şeklini değiştirmek istiyorsanız bu özellik mevcut. Öncelikle sitenin üst kısmından üyelik butonuna basıyoruz ve “Hesap” seçeneğine tıklıyoruz. Ardından açılan sayfadan en alttaki “Profilim” sütunundan “Alt yazı görünümü” linkine tıklıyoruz.

Netflix rehberi

Bu açılan sayfadan yazı tipi, gölge, yazı boyutu, arka plan gibi ayarları yapabiliyoruz, ayrıca beğenmezseniz standart ayarlara geri dönebilirsiniz.

Ayarlar sayfasında neler var? Neleri görebilirim?

Buraya çok takılmamak için hızlıca özet geçeceğim, öncelikle ayarlar sayfasının bi’ görüntüsünü paylaşayım ve ardından nerede ne var bakalım.

Netflix rehberi
 • Üyelik ve Ödemeler
  • Kişisel bilgiler: Bu alandan eposta adresi, şifre ve telefon numarası gibi kişisel detaylarınızı güncelleyebilirsiniz.
  • Ödeme: Kredi kartınızı ve daha önce yaptığınızın ödemelerin faturalarına bu bölümden ulaşabilirsiniz.
  • Hediye kartları: Daha önce belirttiğim, teknoloji marketlerinden aldığınız kartları kullanabileceğiniz bölüm burası.
 • Plan ayarları: Mevcut planınızı bu bölümden değiştirebilirsiniz.
 • Ayarlar
  • İletişim ayarları: Eposta adresinize ve telefonunuza gelecek olan bildirim ve bilgi mesajlarını bu bölümden ayarlayabiliyorsunuz, eğer herhangi bir mesaj istemiyorsanız buradan kapatabilirsiniz.
  • Pazarlama amaçlı iletişim: Üçüncü taraf kişiler ile ilgili veri paylaşımı konusunda yasal bi’ madde var, buradan detaylara bakabilirsiniz.
  • Ebeveyn kontrolleri: Eğer çocuğunuz var ise buradan ebeveyn ayarlarını yapabilirsiniz.
  • Teste katılım: Netflix sisteminin gelişimi için sizin kullanıcı deyimine ihtiyacı var, buradan buna izin verebilirsiniz.
  • İçerik indirilen cihazları yönet: Çevrimdışı iken yani internet bağlantınız yokken içerik izleyebilmek için içeriklerinizi cihazınıza indirebiliyorsunuz, işte buradan bu ayarları yapabiliyorsunuz.
  • Cihaz etkinleştir: Bi’ cihazı etkinleştirmek mi istiyorsunuz? İşte orası burası.
  • Bağlı cihazların yakın zamandaki izleme etkinliği: Sizin üyeliğiniz ile hangi cihazdan ve ne zaman girildiğini raporlayan bi’ sayfa burası.
  • Tüm cihazlarda oturumu kapat: Sanırım açıklamaya gerek yok. 🙂
 • Profilim
  • Profil yönetimi: Yazının başında anlattığım profil yönetimini buradan da yapabilirsiniz.
  • Dil: Netflix’i kullanacağınız ön tanımlı dilinizi buradan seçebilirsiniz.
  • İzleme etkinliği: Profilinizde izlediğiniz içerikleri tarihe göre buradan görebilirsiniz.
  • Yürütme ayarları: Yanlış anlaşılmasın! 🙂 Buradan görüntü kalitesini ve otomatik oynatma ayarlarını yapabilirsiniz.
  • Puan: Puan verdiğiniz içerikleri ve ne puan verdiğinizi buradan görebilirsiniz.
  • Alt yazı görünümü: Hemen üst bölümde alt yazı ayarlarını nasıl yapacağınızı anlatmıştım. İşte burası orası!

İpucu: Netflix’te baz özellikleri devre dışı bırakma

Bir kullanıcı Netflix’teki bazı özellikleri devre dışı bırakmaya yarayan bir eklenti oluşturmuş durumda, bu eklenti Google Chrome üzerinde çalışıyor, peki içinde neler mi var?

 • İçerik introlarını otomatik atlama.
 • Sonraki bölüme otomatik geçiş veya tüm bitiş jeneriğini izleme.
 • 8 saatin ardından oluşan “Hala izliyor musun? uyarısını otomatik atlama.
 • Ayarlar sayfasında 3000’den fazla içerik türü ile filtreleme.
 • Başlangıçtaki otomatik oynatmayı kapatma.

Eklentiye buradan ulaşabilirsiniz.

Netflix’e eklenecek yeni filmleri ve dizileri nereden takip edebilirim?

Çok kolay, bunun için Netflix bi’ sayfa oluşturmuş durumda, buraya tıklayarak o sayfaya ulaşabilirsiniz.

Bazı içerikler Netflix’ten kaldırılabilir mi?

Maalesef evet, eğer orijinal bi’ Netflix filmi veya dizisi değilse bu içerik, yasal sözleşmeye göre kaldırılabilir. Netflix kendisinin olmayan bir içeriğin yapımcısu ile belli bir anlaşma imzalar, bu anlaşma belli bi’ tarihte sonlanabiliyor olabilir. O nedenle acele edin!

Hediye kodum var, nasıl kullanabilirim?

Buraya tıklayarak açılan linkten aldığınız hediye kodunu hesabınıza tanımlayabilirsiniz.

Netflix’te sorun yaşıyorum, nasıl yardım alabilirim?

Çok kolay, buradan yardım merkezine ulaşabilir, canlı destek ile yazışabilir, mevcut makalelere bakabilirsiniz ya da 0850-390-7444 numaralı telefondan yardım merkezine ulaşabilirsiniz.

Netflix’e iş başvurusu yapabilir miyim?

Evet. Buradan iş başvuru portalına ulaşabilirsiniz.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bulut Öztürk tarafından oluşturuldu

WordPress geliştiricisiyim, yazılım geliştiren bi' işletmem var. Hobi olarak bloglarla uğraşıyorum ayrıca bol bol gezmeye çalışıyorum.

7YÜZ: BluTV özel yapımı

En iyi Kore dizileri