in ,

Marilyn ile Bir Hafta: Film incelemesi ve Marilyn Monroe hakkında bilinmeyenler

Marilyn ile Bir Hafta filmine başlamadan önce; ahh Marilyn! diyorum öncelikle.

Marilyn ile Bir Hafta (My Week With Marilyn), Adrian Hodges tarafından bir Colin Clark kitabı olan The Prince, The Showgirl and Me and My Week with Marilyn adlı eserden uyarlanarak yazılmış, Simon Curtis tarafından yönetilmiş 2011 Birleşik Krallık yapımı biyografik film.

Marilyn ile Bir Hafta

Marilyn ile Bir Hafta (2011)

1956 yılının yazında, 23 yaşında genç bir delikanlı olan Colin Clark (Eddie Redmayne), Oxford’da okuduğu bölümü terk ederek, sinema sektörüne girer ve kendisini o sırada çekimlerine başlanan The Prince and the Showgirl adlı filmin setinde, en alt kademedeki asistanlardan biri olarak bulur.

Sir Laurence Olivier (Kenneth Branagh), efsanevi yıldız Marilyn Monroe (Michelle Williams) ve o dönem yeni evlendiği kocası, İngiliz tiyatro oyun yazarı Aurthur Miller’ı (Dougray Scott) merkezine alan film, asistan Colin’in gözünden Monroe’nun İngiltere’de geçen bir haftasını anlatıyor. Miller İngiltere’den bir süre ayrılmak zorunda kaldığında genç asistana da, Hollywood’a dönmeden önce güzel aktristi İngiliz sosyetesi ile tanıştırmak, gezdirmek ve eğlendirmek görevi düşüyor.

Marilyn ile Bir Hafta Colin Clark’ın günlüklerinden uyarlanarak beyazperdeye taşınıyor

Bir Marilyn hayranı olarak Marilyn ile Bir Hafta filmini beğendim. Onunla tanışma hatta onunla çalışma fırsatı yakalayan tüm erkeklerin hayranlığını zaten biliyoruz. Fakat onu yalnızca ekranlarda görüp aşık olanlar çok daha fazla. Marilyn ile Bir Hafta’da ise onunla tanışıp çalışma fırsatı yakalayan Colin Clark’ın gözünden Marilyn Monroe anlatılıyor.

Marilyn ile Bir Hafta, Marilyn Monroe’un ne kadar duygusal, ne kadar narin ve kıvrak zekalı bir kadın olduğunu tekrar fark etmemi sağladı. Aptal sarışın anlayışına inat o hep tutkularının peşinden giderek, verdiği cevaplarla bunu tersine çevirmiştir. Marilyn ile Bir Hafta’da ise onunla çalışmanın, öncelikle hikayeyi kabullenmesi sonrasında olabileceğini görüyoruz. Her ne kadar haplarla başı dertte olsa da her ne kadar sete geç kalsa da o hep taktir edilen ve hayran kalınan biri olmayı başarmıştır. Ben demiyorum film bunu söylüyor.

Marilyn ile Bir Hafta

Başrolde Michelle Williams‘ı görüyoruz

En iyi kadın oyuncu dalında Oscar’a da aday olan bu tatlı hanımefendiyi ben çok beğendim. Marilyn Monroe olsam çok kıskanırdım -ki o kadar başarılı buldum. Aynı şekilde en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında aday olan Kenneth Branagh de gayet başarılı ve etkileyiciydi. Her iki oyuncu da karakterlerine son derece yakışmıştı. Colin rolünde, – Marilyn’e yanık olan arkadaşı canlandıran- Eddie Redmayne’de rolün hakkını verdi. Ailesinin başarısı altında hep ezilen ve sonunda Oxford’da okuduğu bölümü terk ederek mutlu olduğu şeyi yapan biri gibiydi. Durum vaziyette bu olduğu için söylenecek söz yok. Ayrıca gerçek hikayeden alıntı olduğu için merak edip açıp baktım. Gerçek Colin ile arasındaki benzerlik gözden kaçacak gibi değil.

Marilyn ile Bir Hafta

Müzikleri o dram sahneleriyle beni etkilemeyi başardı

Marliyn’i hala tanımayan varsa da artık kalmayacak çünkü bu sinemacılar işi biliyor. Neyin izlenip izlenmeyeceğini ve neyin reklamının kolay olduğunu biz bile fark ediyorsak onların ne kadar kurnaz olduklarını siz düşünün.

Benim film için puanım 10/8. İyi seyirler diliyorum, gerçekten iyi olacak!


Bu arada Marilyn ile Bir Hafta demişken Marilyn Monroe hakkında belki de ilk kez duyacağınız birkaç bilgiyi de buraya listelemeden geçmeyelim!

Marilyn Monroe hakkında bilinmeyenler

  • Marilyn Monroe olarak tanıdığınız aktrisin gerçek ismi aslında Norma Jeane Mortensen. 20th Century Fox tarafından ismi fazlasıyla uzun ve telaffuzu zor bulunduğundan dolayı, sahne ismi Marilyn olarak değiştirilmiştir. Monroe soyadını ise annesinin kızlık soyadı olması nedeniyle kendisi seçmiştir.
  • 1935 yılında Marilyn’in ilk kaldığı yetimhane olan Los Angeles Kimsesizler Yurdu, 1956’da yeniden inşa edilmiş olup; Hollygrove Kimsesizler Yurdu olarak halen hizmet vermektedir.
  • Marilyn, 1942 yılında aile dostlarının oğlu Jim Dougherty ile yetimhane hayatından kurtulmak için evlenmiştir.
  • Marilyn’in ilk filmi Şaşırtıcı Bayan Pilgrim olarak da bilinen “The Shocking Miss Pilgrim”dir. Marilyn, bu filmde telefon operatörü olarak bir anlığına görünür.
  • Yaz Bekarı olarak bilinen The Seven Year Itch filmindeki meşhur fan sahnesinin çekiminde sette o kadar fazla ışık vardı ki, Marilyn’in elbisesi vücudunu örtmekte yetersiz kaldı. Sete gelen eşi Joe DiMaggio bu duruma çok öfkelendi ve aynı akşam Marilyn’e şiddet uyguladı.
  • Evin içinde çıplak dolaşması ile bilinen Marilyn, bir keresinde Frank Sinatra’nın arkadaşlarıyla poker oynadığı salona çırılçıplak girip; Sinatra’yı çileden çıkarmıştır.
  • Psikiyatristi Doktor Ralph Greenson’un Marilyn’e koyduğu “Paranoid Şizofreni Sınırında” Teşhisi, bugün de aktris için halen doğru kabul edilmektedir. Nedeni Kennedy’lerle yakınlığına bağlansa da Marilyn Monroe, aile ile yakınlaşmasından uzun zaman önce FBI tarafından yakın takibe alınmıştı. Güçlü paranoyak hisleri sayesinde takip edildiğini erken fark eden Monroe, FBI ajanlarını atlatabilmesi ile övünürdü. Oldukça yakınlaştığı Kennedy ailesini saplantı haline getiren Marilyn, John F. Kennedy’nin bir süre sonra kendisi ile görüşmek istememesi üzerine, telefonlarına çıkmamasına rağmen ısrarla Beyaz Saray’ı aramıştır.
  • Marilyn’in 4 Ağustos 1962’de gerçekleşen ölümünün nedenleri arasında intihar etmiş olabileceği, FBI’ın işin içinde olabileceği gibi pek çok iddia ortaya atılmış ancak günümüzde dahi erken ölümünün kesin sebebi bilinememektedir. 2006 yılında Bilgi Özgürlüğü Yasası ile İç Güvenlik olarak tanımlanmış Marilyn Monroe hakkında 97 tane belge daha açıklayan FBI’ın elinde halen açıklanmayan sayısız belge ve dosya bulunuyor.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avatar photo

Görüş tarafından oluşturuldu

Anonim. Eser sahibi belli değil veya artık SineTürkiye'de yazar değil.

Greenbrier: Bir Breaking Bad filmi mi geliyor?

Matrix 16 yıl aradan sonra müjdeli haberi verdi: 4. film geliyor!