Hababam sınıfının senaristi Umur Bugay hayatını kaybetti

Yeşilçam’ın en ünlü senarist ve yönetmenlerinden Umur Bugay, tatil için gittiği Kınalıada’da öğle saatlerinde fenalaşarak ambulansla hastaneye kaldırılırken hayatını kaybetti.

Umur Bugay (1941-2019)

Umur Bugay, 1941 yılında Ankara‘da dünyaya geldi. 1959’da İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdikten sonra 1964’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1962’de Arena Tiyatrosu‘nda sanat hayatına başladı. 1972 yılına kadar Gülriz SururiEngin Cezzar Tiyatrosu, Halk Oyuncuları ve Dostlar Tiyatrosu‘nda, oyuncu, yönetmen, dramaturg olarak görev yaptı. Aynı yıl tiyatro oyun yazarlığına başladı. Yazdığı oyunların çoğu Devekuşu Kabare Tiyatrosu‘nda sahnelendi. 1975’ten sonra mizah ağırlıklı öyküleri çeşitli gazete ve dergilerde yayımlandı.

Sinema hayatına 1974’te atıldı

Atıf Yılmaz ile Yılmaz Güney‘e, bir çingenenin yaşamını konu alan Cemil adlı senaryoyu yazarak sinema alanında da çalışmalara başladı.

Atıf Yılmaz‘ın yönettiği, Hasip ile Nasip, Deli Yusuf filmleri ile Uğur Dündar‘ın başrolde bir gazeteciyi canlandırdığı İşte Hayat adlı filmlerin senaryolarına imza attı.

1977 yılından itibaren Zeki Ökten ile yönetmen – senarist işbirliği içinde olan Umur Bugay, Kapıcılar Kralı, Çöpçüler Kralı, Pisi Pisi, Yoksul, Davacı ve Düttürü Dünya adlı filmlerin senaryolarını oluşturdu. Aynı yıllarda, Memduh Ün‘ün yönettiği, Postacı, Zeki Alasya‘nın yönettiği, Aslan Bacanak adlı filmlerin senaryolarını da yazdı.

1993’te Yazlıkçılar adlı 6 yıl süren, 40 bölümlük TV dizisinin senaryosunu yazmaya başladı. Saygılar Bizden, Oğlum Adam Olacak, Komşu Komşu, Koltuk Sevdası televizyon dizilerinin de senaryolarını yazdı. 1999’da yönetmenliğini Yalçın Yelence‘nin yaptığı Duruşma adlı sinema filminin senaristliği ve yapımcılığını üstlendi. 2002 yapımı, yönetmenliğini Zeki Alasya’nın yaptığı, Rus Gelin adlı komedi filminin senaristliğini ve yapımcılığını üstlendi.

1975 yılında çekilen Hababam Sınıfı filminin senaryosu da kendisine aittir

Umur Bugay

1988 yılında yazmaya başladığı Bizimkiler adlı televizyon dizisinin TRT‘de gösterilmesiyle üne kavuştu

Umur Bugay

Umur Bugay: Aldığı ödüller

  • Pir Sultan Abdal (oyun) 1970 – DİSK “En İyi Yönetmen”
  • İşte Hayat (senaryo), 1976 – Antalya Film Şenliği, “En İyi Özgün Senaryo” ödülü
  • Çöpçüler Kralı (senaryo) 1978 – Antalya Film Şenliği “En İyi Özgün Senaryo” ödülü

Umur Bugay: Yazdığı kitaplar

  • Türk Küçükleri(mizah),Bilgi Yayınevi,2002
  • Oğlum Adam Olacak(anı), Tarihçi Kitabevi,2017

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görkem Barındık tarafından oluşturuldu

1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır. Hayatın sadece biyografik bilgilerin çoğalması için yaşanan anlardan ve kariyer için oluşturulan öz geçmişlerden ibaret olmadığına inanır. Araştırır. Okur. Bıkar. Güler. Yazmayı sever, hayat hakkında kritik yapmayı da… Yemek yer, sevdikleri ile paylaşır. Özellikle de hayvanlar ile… Her zaman bir şeylerin arayışındadır ama neyin arayışında, kendisi de bilmez. Aykırıdır. Öyle biridir işte…

Cengiz Sezici: Selvi Boylum Al Yazmalım’la merhaba demişti, Söz ile veda etti

Aşkın Frekansları: Bilgin kadar şanslısın