Hababam Sınıfı serisi filmleri

Hababam Sınıfı serisi filmleri: Belki, Türk sinema tarihinin en çok sevilen film serisi Hababam Sınıfı’dır. Bazen güldürdüler bazen hüzünlendirdiler bazen de ders verdiler bizlere.

Hababam Sınıfı tüm Türkiye’de farklı yeri olan bir yapım. Belki milyonlarca insan, onlarca kez izlemiştir. Yine de kimse bıkmadı ve hâlâ ilk günkü gibi izleniyor. Gidip sokakta birine sorsanız çoğu karakterini size sayabilecek kadar izler bıraktı bizde. Şaban, Güdük Necmi, Damat Ferit, Mahmut Hoca, Badi Ekrem, Hafize Ana, Tonton Müfettiş ve diğerlerini unutmamız mümkün müdür? Film Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden uyarlanmıştır. Türkiye’nin şu ana kadar ki en iyi mizah serisidir. Film daha sonraları tekrar çekilse de aynı tadı vermedi. Çünkü insanların hafızalarında kalan o kurgu ve o karakterler asla yerine getirilemez…

Hababam Sınıfı

Yapımına 1974’te başlanılan film 1975’te vizyona girdi. Filmin yönetmenliğini Ertem Eğilmez yaparken unutulmaz film müziğini ise Melih Kibar yapmıştır.

Filmin başrollerinde ise Kemal Sunal, Münir Özkul, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Sıtkı Akçatepe ve Muharrem Gürses yer alıyor. Okulda disiplin tamamen bitmiştir. Hababam Sınıfı okuldan kaçıp maçlara gider, ön bahçede top oynar, kopya çeker ve neler neler.. Okula ise yeni Müdür Muavini olarak Mahmut Hoca atanır, nam-ı diğer Kel Mahmut okuldaki bu düzensizliği yok etmeye çalışır. Mahmut Hoca disiplin için uğraşırken Hababam Sınıfı ise Mahmut Hoca’ya karşı direnmeye ve kendi isteklerini yapmaya çalışır.

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı

Hababam Sınıfı’nın ikinci ayağı olan Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi 1975’te vizyona girdi. Filmin yönetmenliğini yine Ertem Eğilmez yapmıştır.

Filmin ikinci ayağında ise işler daha da karışır. Mahmut Hoca’yı tekrar düzeltmek isteyen Hababam Sınıfı, onu sahte diplomalar ile kandırsalar da Mahmut hoca okula döndüğünde Hababam Sınıfı’nı okulda görünce tüm olayı anlar. Artık yaşları iyice ilerleyen öğrenciler yeni maceralara yelken açarken Damat Ferit’in bir çocuğu olur. Çocuğu kimseye bırakamayan Ferit çocuğu okula getirmek zorunda kalır. Bakalım şimdi neler olacak?

Hababam Sınıfı Uyanıyor

Hababam Sınıfı’nın üçüncü filminde artık Tarık Akan (Damat Ferit) yoktur ve yönetmen koltuğunda yine Ertem Eğilmez bulunuyor.

Üçüncü ayağında olaylar tamamen değişir. Okula Ahmet adında yeni bir öğrenci gelir. Ahmet duyarlı ve iyi yürekli biridir. Hababam Sınıfı ise yine haylazlığı iyice abartır. Ahmet’i kendilerine benzetmeye çalışan Hababam bu kez dersini alır.

Hababam Sınıfı Tatilde

Hababam Sınıfı’nın dördüncü filminde yine Tarık Akan (Damat Ferit) yoktur ve bu film Kemal Sunal (İnek Şaban)’ın oynadığı son Hababam Sınıfı filmidir. Yönetmen koltuğunda yine Ertem Eğilmez bulunuyor. Film kadrosunda Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal ve Şener Şen gibi isimleri barındırıyor.

Hababam yine ortalığı birbirine karıştırmaya devam eder. Bu yıl okulun pinti müdürü para kazanmak için okula kız öğrenci alır. Ama Mahmut Hoca’nın istememesine rağmen kızlar sınıfa getirilir. Hababamlar beden hocası Badi Ekrem’i kandırmaya çalışırken Mahmut Hoca faturayı ağır keser ve tüm sınıfı kampa gönderir, bunun yanında okulun kapanması da tüm olayları karıştırır.

Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor

Hababam Sınıfı kadrosunun birçoğu dağılır. Bu kez yönetmenlik koltuğunda Kartal Tibet bulunurken Rıfat Ilgaz ise yapımcı olarak ekipteki yerini alır.

Kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Tarık Akan bu kez filmde bulunmuyor. Bu nedenle konu biraz daha farklılaşır. Hababam Sınıfı’nda bir çok yeni isim bulunurken kızların sayısı da artmıştır. Sınıfta birbirlerine Kıvırcık Ömer ve Ayşe’nin aşık oluşlarının yanında saf köylü Bilo Ağa’nın çekişmeleri ise ortamı daha neşelendirir. Ama her şeyi değiştiren bir şey vardır; Ayşe, Ömer’den hamiledir!

Hababam Sınıfı Güle Güle

Hababam Sınıfı’nın bu bölümünde Kartal Tibet yerine tekrar yönetmen olarak Ertem Eğilmez yine filmin başına geçer. Filmin kadrosunda İlyas Salman, Adile Naşit, Şevket Altuğ, Ayşen Gruda, Mehmet Ali Erbil, Hüseyin Kutman, Fulya Özcan, Yaprak Özdemiroğlu ve Savaş Dinçel yer alıyor.

Doğulu bir ailenin çocuğu olan Mehmet Bülbül’ün tayini Özel Çamlıca Lisesi’ne çıkar. Yoksulluğu iyi bilen Mehmet Bülbül’ün öğrencilerine ve meslektaşlarına verdiği derslerin yanı sıra ona aşık olan öğrencisi ile başı belaya girmesi olayları karıştırır.

Hababam Sınıfı Merhaba

Hababam Sınıfı’nı yaşatmak için devam serilerine devam edilirken Ertem Eğilmez yerini tekrardan Kartal Tibet’e bırakır. Eski serilerden Halit Akçatepe tekrar bu filmle dönüş yapar fakat bu kez okulun belalı hocası olur. M. Ali Erbil, Hülya Koçyiğit, Zeki Alasya, Nehir Erdoğan, Sümer Tilmaç, Zihni Göktay, M. Ali Alabora, Şafak Sezer, Ceyhun Yılmaz, Ayşen Gruda, Erol Büyükburç ve diğer bir  çok deneyimli ismin yer aldığı yapım 2003 yılında vizyona girdi.

Film konusu ise şöyledir; okulun yönetimini eski yönetimin oğlu Deli Bedri alır. Okulda Hababam Sınıfı terör estirmeye devam eder. Deli Bedri ise Hababam’ı bahane ederek okulu satmaya çalışır. Bir yandan ise okulun yeni hocası Güdük Necmi’nin dönüşü ile ortalık iyice karışır.

Hababam Sınıfı Askerde

Hababam yine uslu durmaz. Ortalık yine karışır. Hababam Sınıfı binbir oyunu ile ortalığı kırıp geçirir. Deli Bedri ise Hababam’dan kurtulmak için son çözüm olarak ise yaşları gelen Hababam Sınıfı’nı askerlik şubesine ihbar eder. Askere giden Hababam Sınıfı’nı, beklemedikleri bir sürpriz bekler! Filmin kadrosunda çok büyük değişikler olmazken kadroya yeni oyuncular katılır.

Hababam Sınıfı Üç Buçuk

Hababam’ın 2005 yılındaki son filminde yönetmenlik koltuğunda yine değişiklikler olur. Yönetmen olarak Ferdi Eğilmez filmin başına geçer. Askerlik süresi biten Hababam Sınıfı okuluna geri döner. Okul, Hababam Sınıfı’nın yaptıklarıyla birbirine girer; artık ne Deli Bedri ne de öğretmenler dayanamaz. Deli Bedri’nin yeni eşi ve oğlu da okula gelir. Deli Bedri Hababam’dan kurtulmak için bir bir numara düzenler. Okula kızların gelmesiyle ortalık iyice karışır.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avatar photo

Görüş tarafından oluşturuldu

Anonim. Eser sahibi belli değil veya artık SineTürkiye'de yazar değil.

Kurtlar Vadisi: Bu bir “mafya” dizisidir

SineTürkiye yayında!