in ,

Haha!Haha!

Forrest Gump ve Jenny Curran

Geçen gece bir Kamil Koç otobüsünde Forrest Gump filmini izledim. Yıllar önce ergenken izlediğimde hüzünlü bir aşk hikâyesi anlatılıyor sanmıştım. Artık insanları daha iyi tanıdığım için filmin felsefesini külliyen idrak etmiş olabilirim.

Forrest Gump (1994)

Forrest (Tom Hanks), zekâ seviyesi düşük ama kalbi temiz bir adam. Jenny (Robin Wright) ise çocukluğunda babasıyla büyük problemler yaşadığı için bunalımlı (İngilizcede “dad issue” dediğimiz olay), birilerine bağlanması pek mümkün görünmeyen, özgür ruhlu bir kadın.

Forrest, Jenny’yi seviyor. Ona aşkını açık bir şekilde ifade ediyor. Ancak Jenny, bir erkeğe bağlanma niyetinde değil, hem fiziksel hem de ruhsal bir yolculuğa çıkmak istiyor. Fakat Forrest’ı terk etmeyi en baştan aklına koyduğu için vicdanı hafiften sızlamaya başlıyor. Onun yıllardır süregelen korumacı tavrını ve sadakatini, en azından tek gecelik bir seksle ödüllendirmek istiyor. Güya Forrest’a teşekkür edecek. Fakat bu seks ile onu daha da kendine bağlayacağını ve tamiri imkansız bir hasar bırakacağını hesaba katmıyor. Cinsellik Jenny için rutin bir eylem. Forrest için ise hayatının en sıra dışı anı. Neyse ki başarılı bir cinsel birliktelik yaşayamıyorlar ve Jenny ortadan kayboluyor.

Forrest Gump

Filmin geri kalanı Forrest’ın Jenny’ye ulaşma çabasını anlatıyor. Forrest kardeşimiz, Shibuya istasyonunda sahibini bekleyen o meşhur köpekten (Haçiko) farksız bir halde. Detayları anlatıp spoiler vermeyeyim, yirmi beş yıl önce çekilen bu kült filmi yeniden izlemek istersiniz belki.

Jenny her darbe yediğinde, her yorulduğunda, her şefkatli iki kola ihtiyaç duyduğunda Forrest’a koşuyor. Ama güvenli bir limana sığınır gibi değil, Şapçılar Dinlenme Tesisi’nde çay içer gibi. Biraz soluklanıp biraz çene çalıp yeniden ortadan kayboluyor. Forrest’a aynı travmayı defalarca yaşatıyor. Ayrıca adamın hiçbir zor anında yanında olmuyor. Forrest, annesinin ölümünü bile tek başına göğüslemek zorunda kalıyor.

Forrest Gump: “Çünkü aşkı” ve “Rağmen aşkı”

Jenny, Forrest’a âşık olduğunu iddia ediyor. Fakat bu aşk tamamen menfaat üzerine kurulu. Psikologların deyimiyle bu bir “çünkü aşkı”. Seni seviyorum, çünkü her koşulda benimle ilgilenmeye devam ediyorsun. Seni seviyorum, çünkü bana iyi hissettiriyorsun. Seni seviyorum, çünkü hep yanımdasın.

Forrest da Jenny’ye âşık olduğunu iddia ediyor. Hatta “Akıllı biri değilim ama aşkın ne olduğunu biliyorum” repliğini aklımıza mıh gibi kazıyor. Bu da bir tür “rağmen aşkı”. Beni defalarca terk etmene rağmen seni seviyorum. Başka erkeklerle yatmana rağmen seni seviyorum. Benimle olmaktan sıkılmana rağmen seni seviyorum ve daima seveceğim.

Forrest Gump

Velhasıl, birbirine zıt iki yaklaşım söz konusu. Yıllar önce bu filmi ilk izleyişimde, “Forrest’ınki gerçek aşk, Jenny ise tam bir sürtük” demiştim. Şimdi böyle düşünmüyorum. Aşk hiçbirimizin tanımlayamayacağı kadar öznel bir konu çünkü. Birini idealleştirip diğerini lanetlemek çok yüzeysel bir yorum olur.

Bugün ilişkilere baktığımız zaman, yüz Jenny başına bir Forrest düşüyor diyebiliriz. Bunu cinsiyet anlamında söylemiyorum elbette, aşk kavrayışı mahiyetinde.

Eğer ortalama ve üzeri bir IQ’ya sahipseniz…

Jenny olmak, bu pragmatik dünyada hayatta kalmak için çok daha makul bir seçenek. Şahsen bendeniz de modifiye edilmiş bir Jenny’yim. Bir kadın beni iki kere sebepsiz yere terk ederse cehenneme kadar yolu var. Siz de Jenny’siniz, eğer ortalama ve üzeri bir IQ’ya sahipseniz.

Forrest olmak ise akıl noksanlığı gerektiriyor. Eğer çok hızlı koşmak gibi bir süper gücünüz yoksa hayatta kalmanız pek mümkün olmaz öyle bir haletiruhiyeyle.

Tam da bu nedenlerden dolayı, filmin meşhur repliği bizi fena halde ve muhtemelen kasıtlı olarak yanıltıyor.

Doğru replik şu olacak:

Koş Jenny koş. Daha iyiye koş. En iyiye koş. Sürekli koş. Arkana bakmadan koş. Hiçbir yere varamasan bile en azından aptal bir adamla bir eve tıkılmamış olursun.

Rapor

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İsmail Pişer tarafından oluşturuldu

Mersin Üniversitesi - İngiliz Dil Bilimi bölümünden mezun oldu. Gazi Üniversitesi - Gazetecilik bölümünde yüksek lisans yaptı. Şu sıralarda da Ankara Üniversitesi - Gazetecilik bölümünde doktora eğitimi alıyor. "Benimle Mitoz Bölünür müsün?" adında yayımlanmış bir kitabı var. İkinci kitabı "Mavi Balina" ise çok yakında piyasada olacak.

2019 Ağustos: Vizyonda hangi filmler olacak?

Netflix RTÜK denetimi: Sigara dumanı çiçek, şarap üzüm suyu mu olacak!?