57. Antalya Altın Portakal Film Festivali 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek

Bu yıl 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 3-10 Ekim tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde düzenlenecek.

Gösterimler açık havada yapılacak

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, korona virüsü önlemleri kapsamında festivalde bu yıl açık hava gösterimlerine ağırlık verileceğini ve festival konukları ile izleyicilerin güvenliğinin sağlanması için geniş önlemler alınacağını belirtti.

Film gösterimleri, salgına karşı gerekli önlemler eksiksiz alınarak açık hava sinemalarında yapılacak. Jüriler de yarışma filmlerini Atatürk Kültür Merkezi’ndeki Aspendos ve Perge salonlarında izleyecek.

Bu yıl ulusal yarışmalara Türkiye’de ‘ilk gösterim’ koşulu getirildi

Son on iki ayda düzenlenen festivallere bakıldığında, özellikle yarışmalarda yer alan bazı filmlerin festival festival gezdiği görülmektedir. Bu anlamda ‘Türkiye’de ilk gösterim koşulu’ ile yeni filmlerin izleyici ile buluşturulması amaçlanıyor.

Ulusal düzeyde 34 film yarışacak

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali ’nde Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde 12; Ulusal Belgesel Film kategorisinde 10; Ulusal Kısa Metraj Film kategorisinde ise 12 film yarışacak. Uluslararası Uzun Metraj Film kategorisinde yarışacak filmler ise henüz belli değil.


Antalya Altın Portakal Film Festivali hakkında;

1964 yılında Dr. Avni Tolunay’ın öncülüğünde başlayan ve bugüne dek Yılmaz Güney, Atıf Yılmaz, Ömer Kavur, Halid Refiğ, Yavuz Özkan, Zeki Ökten, Yavuz Turgul, Erden Kıral, Ömer Lütfi Akad, Şerif Gören, Yılmaz Duru, Memduh Ün, Ertem Eğilmez, Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Derviş Zaim ve Reha Erdem gibi birçok usta ismin sinema yolculuklarındaki en önemli durak olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, yıllar içinde ulusal sinemanın kalbinin attığı bir etkinliğe dönüştü.

Bu gün sinemamızın klasikleri arasında sayılan Gurbet Kuşları, Düğün, Endişe, Selvi Boylum Al Yazmalım, Maden, Sürü, Dul Bir Kadın, Bir Yudum Sevgi, Aaahh Belinda, Bereketli Topraklar Üzerinde, Muhsin Bey, Kapıcılar Kralı, Anayurt Oteli, Uçurtmayı Vurmasınlar, Gizli Yüz, Tabutta Rövaşata, Uzak, Yazı Tura ve Kader, Altın Portakal almış yapımlardır.

Festivalin sinemamıza maddi katkı sağlamak ve filmlerimizin uluslararası pazara açılmasına yardımcı olmak amacıyla başlattığı Antalya Film Forum, birçok genç ve bağımsız sinemacıya destek sağlayarak Antalya’yı sinemamızın en önemli ulusal endüstri merkezine dönüştürdü. Kurmaca Pitching, Kurmaca Work in Progress, Belgesel Work in Progress ve Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu platformlarından oluşan Antalya Film Forum, ulusal ve uluslararası festivallerde ödüllerle karşılanan birçok yerli yapımın yaratılmasını sağladı.

Aralarında István Szabó, Francis Ford Coppola, Emir Kusturica, Catherine Deneuve, Bob Rafelson, Abbas Kiarostami, Bahman Ghobadi, Asghar Farhadi, Theresa Russell, Krzysztof Zanussi, Helen Mirren, Paul Verhoeven, Faye Dunaway, Harvey Keitel, Mickey Rourke, Audrey Tautou ve Adrien Brody’nin de olduğu birçok ünlü ismi Antalya’da ağırlayan Antalya Altın Portakal Film Festivali, Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu (FIAPF) üyesidir.

2020 yılında 57. Kez gerçekleştirilecek Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde, ANSET tarafından düzenlenmektedir.

İçerik hakkında ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görkem Barındık tarafından oluşturuldu

1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır. Hayatın sadece biyografik bilgilerin çoğalması için yaşanan anlardan ve kariyer için oluşturulan öz geçmişlerden ibaret olmadığına inanır. Araştırır. Okur. Bıkar. Güler. Yazmayı sever, hayat hakkında kritik yapmayı da… Yemek yer, sevdikleri ile paylaşır. Özellikle de hayvanlar ile… Her zaman bir şeylerin arayışındadır ama neyin arayışında, kendisi de bilmez. Aykırıdır. Öyle biridir işte…

Atiye 2. sezon fragmanı yayında!

Enola Holmes: Erkek egemen mantalitesine karşı bir mücadele